405) “Provokatör” Kimdir? Ne yapar?

Yayin Tarihi 4 Haziran, 2016 
Kategori SİYASİ

“Provokatör” Kimdir? Ne Yapar?

 image001

————————————————————

Türkçe karşılığı “Kışkırtıcı, karıştırarak yönlendirici” anlamlarını taşır. Dini tabir ile “Münafıktır”.

 

Siyasi gruplar ile bazı şirketler muhalif gördükleri gruplara karşı bu tür eylemlere girişir.

Provokatörün hedefi; kimin adına hizmet veriyorsa o gruba avantaj sağlatacak kışkırtmalarda bulunarak rakibi zafiyete uğratmaktır.

 

Birde “Ajan provokatör” tanımlaması vardır.

Bunlar ise bulundukları grubun içine rakipler tarafından sokulmuş, kanaat önderliği yapacak kadar donanımlı kişilerdir. Çok sinsi, sabırlı ve zeki olurlar. Her fırsatı değerlendirirler. Çökertmek istediği grubu yolundan şaşırtmak için ince ince çalışmalar yapar, yönetime yakın pozisyonda bulunmaya özen gösterirler.

Provokatörlerin kimler olduğuna dair tespit yapabilmek için, bilgi birikimi yanında sosyal ilişkilerde tecrübeli olmak gerekir.

 

Şu husus iyi bilinmelidir:

Ajan provokatör, boş durmaz! En az zararlı olduğu dönemde bile zihinleri bulandıracak, şüpheler yaratacak bilgi kirliliği yaratırlar. En etkili silahları kulaktan-kulağa oyunu ile başlar. Çalışma yaptıkları grubun bilgi ve hafıza yönünden yetersiz olan kişileri ilk adımları ve adamları olur. Öncelikle bunun üzerinden çalışma yaparak, lider grubu yönlendirecek etki alanı oluşturmaya gayret ederler.

 

Sözüm şunun içindir:

Neden dost olamadığımızı ve bize bizden görünüp de, bizden olmayanlarla yoldaşlık yapmanın zararını ifade etmeye gayret ettim.

Esenlikler dilerim

YILMAZ KARAHAN

 

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap