405) FATİH SULTAN MEHMET’İN, TABABETLE İLGİLİ VASİYETNAMESİ

Yayin Tarihi 5 Haziran, 2009 
Kategori TÜRK DÜNYASI

 

 

FATİH SULTAN MEHMET’İN

TABÂBETLE İLGİLİ VASİYETNAMESİ

image00136.jpg

 

Ben ki İstanbul Fatihi abd-i aciz Fatih Sultan Mehmet bizzatihi alun terimle kazanmış olduğum akçelerimle satun aldığım İstanbul’un Taşlık mevkünde kâin ve malûmu’l-hudut olan 136 bap dükkanımı aşağıdaki şartlar muvacehesinde vakfı sahih eylerim.

Şöyle ki: Bu gayri menkulâtımdan elde olunacak nemalarla İstanbul’un her sokağına ikişer kişi tayin eyledim. Bunlar ki ellerindeki bir kap içerisinde kireç tozu ve kömür külü olduğu halde günün belirli saatlerinde bu sokakları gezerler. Bu sokaklara tükürenlerin tükrükleri üzerine bu tozu dökerler ki yevmiye 20′şer akçe alsınlar; ayrıca 10 cerrah 10 tabip ve 3 de yara sarıcı tayin ve nasp eyledim.

Bunlar ki ayın belli günlerinde İstanbul’a çıkalar bilâistisna her kapuyu vuralar ve o evde hasta olup olmadığını soralar; var ise şifası yada mümkün ise şifayab olalar. Değilse kendilerinden hiç bir karşılık beklemeksizin Darülacezeye kaldırılarak orada salâh bulduralar.

 

Maazallah herhangi bir gıda maddesi buhranı da vâki olabilir. Böyle bir hal karşısında bırakmış olduğum 100 silâh ehli erbaba verile. Bunlar ki hayvanat-i vahşiyenin yumurtada veya yavruda olmadığı sıralarda balkanlara çıkıp avlanalar ki zinhar hastalarımızı gıdasız bırakmayalar.

 

Ayrıca külliyemde bina ve inşe eylediğim imarethanede şehit ve şühedânın harimleri ve Medine-i İstanbul fukarası yemek yiyeler. Ancak yemek yemeye veya almaya bizzâtihi kendûleri gelmeyûp yemekleri güneşin loş bir karanlığında ve kimse görmeden kapalı kaplar içerisinde evlerine götürüle.

 

image0035.jpg

 

Açıklama:

tababet: doktorluk

abd-i aciz: Aciz kul

kain:Bulunan

malumul hudut: Hudutları belli olan

Nema: gelir

Bilaistisna: İstisnasız

Mazaallah: Allah korusun

salah: İyileşmek düzelmek

balkanlara: Ormanlara dağlara

şifayab: Şifa bulan

zinhar: Sakın

şühedanın harimleri: Şehitlerin aileleri

medine-i istanbul: İstanbul şehri

HAZIRLAYAN: YILMAZ KARAHAN

 

Paylaş:

Yorumlar

“405) FATİH SULTAN MEHMET’İN, TABABETLE İLGİLİ VASİYETNAMESİ” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. ŞÜKRÜ ADATEPE yorum tarihi 30 Mart, 2011 22:43

    hayırlı geceler sn hocam,şimdiki zamanda ise gene dağıtıyorlar ama zenginlere garibanın aç kalmışlığı yok ama damağını soruyor hakkını arayamıyor adamı olan voleyi yapıyor istanbul sokaklarına değil memleketin herbir yerine tükürüldü ama malesef üzerine bırakın kül dökmeyi o küllerin közünün üzerine odun atan puştlar çoğaldı ,hastanelerde afedersiniz köpek muamelesi parası olan işi götürür sağlığı yerine gelir son zamanlarda aile doktoru çıktı kimsenin ayağına bırakın gitmeyi neyin var deyip muayene etmeden ilaç şirketlerinin hangisi yüzdelik verirse doktora mermer tozuda olsa yazıyor hekimlerimizin bazıları neredesin FATİH…

Yorum yap