403) ÇİN, TARİHİ KAŞGAR ŞEHRİNİ YIKIYOR!

Yayin Tarihi 3 Haziran, 2009 
Kategori TÜRK DÜNYASI

Çin, tarihi Kaşgar şehrini yıkıyor!

kasgar.jpg

Çin işgali altındaki Doğu Türkistan’da Çin yönetimi Müslüman Uygur Türkleri’nin tarih ve kültürleri ile bağını koparmak amacıyla tarihi İpek Yolu’nun önemli kavşak noktası Kaşgar şehrinin Eski Şehir kısmını dozerlerle yıkıp yerle bir etmeye başladı.

Tarihi Kaşgar şehrinin yüzde 85’inin yıkılmasının planlandığı bildirildi. Tarihi Kaşgar şehri İpek Yolu’nun kuzey güney kısımlarının birleştiği vahada yer alıyor. Kaşgar, Taklamakan Çölü’nün batı ucunda bulunuyor.

Tarihsel olarak Delhi ve Semerkant’tan yola çıkan tüccarlar, dünyanın en zorlu dağ yolunu geçkitten sonra Kaşgar’da yüklerini boşaltıp şehrin sokaklarında safran ve diğer ticari eşyalarını satıyorlardı. Çinli tüccarlar da aynı şekilde  ipek ve porselen yüklerini buraya getiryorlardı. 

Şimdi tarihteki tüccarların yerini turistler aldı. Eşeklerin çektiği arabalarla vadileri ve toprak evleri geziyorlar. Kaşgar şehri daha önce de Cengiz Han tarafından yakılıp yıkılmıştı. Yıllar sonra Kaşgar şehri tekrar talan ediliyor fakat bu sefer Çinliler tarafından.

The New York Times gazetesinin haberine göre, Kaşgar’ın tarihi bölümünde yapılan yıkım sebebiyle şu ana kadar 900 Müslüman aile Kaşgar’ın Eski Şehri’nden göç etti. Mimar ve tarihçi George Michell 2008’de yazıdığı “Kaşgar: Eski İpek Yolu’ndaki Vaha” adlı kitabında, Kaşgar için “Orta Asya’da bulunabilecek geleneksel İslam şehrinin en iyi korunmuş örneği” demişti. Şimdi işgalci Çin yönetiminin eliyle Orta Asya’da en iyi şekilde muhafaza edilmiş geleneksel İslam şehri bütün izleri ile tarih sahnesinden silinmeye çalışılıyor.

image0014.jpg

Bölgeki yetkililer, önümüzde bir kaç yıl içinde Kaşgar’daki eski şehrin en az yüzde 85’inin tamamen yıkılmış olacağını söylüyorlar. Yıkımlar sebebiyle Kaşgar Eski Şehri’nden 13 bin Müslüman uygur ailesinin zorunlu göç edeceği tahmin ediliyor.

Çin yönetimi, tamamen yıkılacak tarihi Kaşgar şehrinin yerine apartmanlar, plazalar, geniş meydanlara açılan yollarla yeni bir şehir inşa etmeyi planlıyor.

The New York Times’a telefonla konuşan Kaşgar’ın Çinli belediye başkan yardımcısı Xu Jianrong, Uygur kültürünün muhafaza edileceğini iddia ederek tarihi eski şehir tamamen yıkıldıktan sonra tarihi İslam mimarisi örneklerinin birer kopyasının yeniden inşa edileceğini söyledi.

image0022.jpg


Tarihi şehrin yıkılmasına gerekçe olarak her an bir deprem meydana gelebileceğini ve yüzlerce yıllık eski binaların yıkılacağını ve binlerce kişinin öleceğini ileri süren Xu Jianrong, “Bütün Kaşgar bölgesi deprem riski bakımında özel bir alan. Size soruyorum. Hangi ülkenin hükümeti vatandaşlarını doğal afet tehlikelerinden korumaz” iddiasıyla şehir katliamını savunmaya çalıştı.

Çinli belediye başkan yardımcısının görüşlerine karşı çıkanlar da var. Tarihi eserleri korumayı kendine görev haline getiren Pekin Kültür Koruma Merkezi başkanı Wu Lili, “Kültürel ve tarihi açıdan, onların bu planları aptalca. Bölge halkının görüşlerine göre, bu yıkım bir vahşet.” dedi.

Çin’deki şehirleşme faaliyeti sırasında bir çok eski şehir merkezi yıkıldı. Bunlar arasında başkent Pekin’deki tarihi dar yollar ve tarihi evler de bulunuyor. Fakat Kaşgar tipik bir Çin şehri değil.

image0031.jpg
Tarihi Kaşgar şehrinin hala büyük bir bölümü ayakta. Batısında camiler yerinde duruyor. Müezzinler hala ezanlarını okuyorlar. Yüzlerce sanatçı bakır işçiliği, ağaç oyma ve namaz takkesi yapıyor.

Kaşgar’da on binlerce Uygur Türkü, hala kapıları ağaç oyma olan iki katlı evlerde yaşıyor. Evler dar sokaklarla çiçeklerle dolu bahçelere açılıyor.

Şehrin Çin yönetimi planın her aşamasında yerel Uygur Türkleri’ne danışıldığını söylüyor fakat bölge sakinleri kendilerini sadece yıkım tarihlerinin ve ödenecek tazminatların duyurulması için toplantılara çağrıldıklarını belirtiyorlar.

Çin yönetimi, Uygur Türkleri’ne yıkılacak evlerinin yerine yenisini inşa edebileceklerini söylüyorlar fakat ödenecek tazminatlar yeni ev inşaatı masraflarının çok azını karşılayabilecek.

Kaşgar’ın Eski Şehir kısmında iki katlı bir evde yaşayan kendisini Hacı ismiyle tanıtan 56 yaşındaki bir Uygur Türkü, “Ailem bu evi 500 yıl önce inşa etti. Toprak kerpiçten yapıldı. Yıllar içinde eklemeler yapıldı. Fakat oda sayısı değiştirilmedi.” dedi.

Evin altındaki garaj kısmını şekerleme ve turistik süs eşyalarının satıldığı bir dükkan olarak kullanan aile, yıkım kararı üzerine yıkım kararı üzerine dükkanı kapatmak zorunda kalacaklar ve geçimlerini sağlayamayacaklar.

Hacı ve eşi, hasta bir çocukları sebebiyle bütün birikimlerini harcadıklarını belirterek, yıkım karşılığında belediyenin vereceği paranın yeni bir ev inşaatına yeterli olmayacağını söylediler.

Hacı’nın eşi, “Ev bize ait. Bu tür evde, bir çok nesil yaşayabilir. Fakat bir apartman dairesine taşınırsak, apartman her 50 veya 70 yılda yıkılmak zorunda kalacak. Bu hayatımızdaki en büyük problem. Çocuklarımız nasıl bir apartman sahibi olabilecek.” şeklinde konuştu.

image0041.jpg


TARİHİ MİRASIN KURTARILMASI İÇİN İMZA KAMPANYASI

Tarihi Kaşgar şehrinin işgalci Çin yönetimi tarafından yıkılmasının durdurulması için İnternette (http://www.thepetitionsite.com/1/tell-china-to-protect-history-not-destroy-it) bir imza kampanyası başlatıldı.

Dilekçede ABD başkanı Barack Obama’ya bir çağrı yapılarak Kaşgar şehrindeki kültürel ve arkeolojik felakete bütün dünyanın dikkatini çekmesi ve yıkımı durdurmak için harekete geçmesi isteniyor.

Kaşgar şehrinde yok edilmek istenen tarihi mirasın sadece Uygur Türkleri’nin değil bütün insanlığa ait olduğu vurgulanıyor.

DÜNYA BÜLTENİ

image0051.jpg

image0061.jpg

Paylaş:

Yorumlar

“403) ÇİN, TARİHİ KAŞGAR ŞEHRİNİ YIKIYOR!” yazisina 17 Yorum yapilmis

 1. mucit48 yorum tarihi 3 Haziran, 2009 08:59

  Pekin Kültür Koruma Merkezi başkanı Wu Lili, “Kültürel ve tarihi açıdan, onların bu planları aptalca. Bölge halkının görüşlerine göre, bu yıkım bir vahşet.” dedi.
  www depremerkenuyari com

 2. sezer ceylan yorum tarihi 4 Haziran, 2009 16:14

  MİLLETİN GENLERİYLE UĞRAŞAN SİYASETÇİLER BİRAZDA BU DURUMLARLA UĞRAŞSALAR FENA OLMAZ

 3. Serdar Bayram yorum tarihi 10 Haziran, 2009 19:05

  http://www.yataganbaba.somee.com/

  yeni sitemiz buyurun Hosgelin ve Kasgar icin Bakana yazilan mektubu okuyun…

 4. hayati piyi yorum tarihi 10 Haziran, 2009 23:44

  sayin hocam cok güzel bir paylasim

 5. Hüsamettin ŞENER yorum tarihi 18 Haziran, 2009 12:41

  İntihalci klasik depremci porofların şah dedesi yine çuvalladı. 28. boylamın altı intihalciliğini bir daha meydana çıkardı. Benim günler öncesinden internet ile bütün dünya’ya bildirdiğim yerlerde olacak depremleri kendi görüşü imiş gibi UTANMADAN haber türk tv ye bildiriyordu.

  Deprem erken uyarı haberimi yine silmişler…
  http://www.depremerkenuyari.com

 6. kurtkan yorum tarihi 10 Temmuz, 2009 23:04

  <p>ulan şerefsiz, alçak, hain, korkak çinli köpekler, bu yaptıklarınızın mutlaka cezasını çekeceksiniz. Bu sefer sizi, Türklerden korkunuzdan yaptığınız çin seddi de koruyamayacak. pekine Türk bayrağı dikilecek</p>

 7. Hüsamettin ŞENER yorum tarihi 27 Temmuz, 2009 11:52

  Çin’i de ben yıkacağım…
  -Güneş Tutulması depremlerim TAM İSABET derecesinde gerçekleşiyorlar. Bir Türk Üstün Teknolojisi ve binlerce bulışları ile depremleri Önceden tesbit edebiliyor. İsbatı USGS NEİC ve benim web sayfamda. Bildirdiğim depremlerin TARİH lerine dikkatle bakın.
  http://www.depremerkenuyari.com

 8. Merve D. yorum tarihi 30 Ekim, 2009 23:13

  İmza için verdiğiniz adresteki site açılmıyor, yeniden düzenleyebilir misiniz? Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler.

 9. SON OSMANLI İBRAHİM AŞAL yorum tarihi 11 Kasım, 2009 23:22

  ÇİNLİLER, ÇİN SEDDİNİ KİMDEN KORKTUKLARI İÇİN İNŞA ETTİKLERİNİ BİR HATIRLASINLAR. TÜRKLER DÜNYA YA İKİNCİ DEFA HÜKMEDECEKLER. AYAKLARINI DENK ALSINLAR, CAMİ DUVARINA PİSLEMESİNLER.

 10. özkan şeker yorum tarihi 12 Kasım, 2009 00:08

  E kardeşim çinliye silahı kendimiz veriyoruz.her yerde ç.n malı mallar seyyarında mağazasında aklımıza gelen her yerde çin malı bu millet bu malları almaya devam ettikçe onlarda bizim paramızla silah alır üretir ve bize geri dndürür o silahları.

 11. hayrani ılgar yorum tarihi 12 Kasım, 2009 11:46

  Türkün ilk ve ezeli düşmanından başkası beklenemez zaten…Allah kahretsin !..

 12. Hüsamettin ŞENER yorum tarihi 26 Mart, 2010 21:02

  çİNİ YERLE BİR EDECEĞİM DEDİM. FELAKAETLER YAKASINI BIRAKMIYOR…
  -Günler öncesinden tesbit ettiğim. Dün yayınladığım Deprem ve volkan patlaması felaketleri bugün hemen bildirdiğim yerlerde başladılar. TAM İSABET derecesinde.
  Önceden Bilme Böyle olur.
  http://www.depremerkenuyari.com.

 13. T yorum tarihi 22 Nisan, 2010 09:42

  […] ki; Tarihi de

 14. murat coşkun yorum tarihi 1 Nisan, 2011 21:39

  Sürekli Filistinle değil hem Filistin hem Doğu Türkistan ve diğer mazlumlarla ilgilenilmesi gerekirken bugün yayınlanan gizli genelgeyle adı ve bayrağı bile yasaklanmıştır Doğu Türkistanın

 15. Hasibe Tatar yorum tarihi 21 Haziran, 2011 23:01

  Doğu Türkistan KÜLTÜR ve Dayanışma Derneği Ankara Şube Başkanı’nın da bir konferansında ‘Bütün Türkler bir ordu,katılmayan kaçak ve hatta alçaktır’ibaresi Doğu Türkistanın şu anda en büyük destekcisinin kimin olacağını göstermektedir.Bütün Türk ve Müslüman kardeşlerimi diğerkamlığa davet ediyorum .Çin hükümeti hiçbir zaman Türk ırkını Doğu Türkistan’dan koparamayacak.

 16. tevfik köymen yorum tarihi 27 Temmuz, 2011 10:14

  ey akp ey tayyip erdoğan.. bırak şu filistin gazze sevdasını..doğu türkistan kan ağlıyor.urumçikaşgar hotan ve nice türkistan şehirleri..yönünü bide bu tarafa dön.islamı yücltmiş bu mazlum asil türk soyuna..dualarmız uygurlara. Allah yar ve yardımcıları olsun

 17. Metin Küçükev yorum tarihi 14 Mart, 2015 13:18

  dünya, TÜRK e yapılan mezalime üç maymunu oynuyor ,görmüyor, duymuyor,bilmiyor,umursamıyor.hele dogu türkistandaki zalim çin zülmü hepsinden beter.ve bu zulme türk devletleri ,yeterince tepki vermiyor,yapabileceğimiz birşey varsa oda şudur.çin mallarını boykot edelim bütün türkler birlik olsun ülkelerine çin malı sokmasın.türkiyecumhuriyetide çin malı füze anlaşmasını iptal etsin

Yorum yap