402) BARBAROS HAYRETTİN PAŞA’NIN SANCAĞI

Yayin Tarihi 1 Haziran, 2009 
Kategori TÜRK DÜNYASI

BARBAROS HAYRETTİN PAŞA’NIN SANCAĞI

image001.jpg

————————————————————————————-

İstanbul Beşiktaş Denizcilik Müzesi’nde bulunan bu Sancak ile ilgili; Türk Tarihini tahrif, Kahramanlarımızı ve Deniz Şehitlerimizi aşağılayarak istismar edici yorumlara ve görüşlere şahit oluyoruz…

İddia ve iftiralar şunlardır:

“Davud Yıldızı ve üzerindeki pergel motifi; yahudilik-siyonizm-masonluğu sembolize ettiğini, aynı zamanda pergel motifinin üzerinde “Haç ikonu” bulunması da Hıristiyanlığı anlattığı ve Sancak üzerinde bulunan İslam motifleri ile birlikte üç semavi dinin temsil edildiğidir.”

Bu uydurma iddialara ne yazık ki tarih ve Türklük bilincinden yoksun, Avrupalı gibi yaşamayı uygarlık sananlar da savunmaktadır…

Sancaktaki motiflerin gerçek anlamları nedir?

Öncelikle Sancak’ta bulunan yıldızın, Türklükteki öneminden bahsetmek gerekir…

İç içe geçmiş bu altıgen yıldız, göğün ve yerin birleşimini gösterir. İki üçgenin biri göğe, biri yere dönüktür. Sembol, bir yönüyle insan varlığının maddi bedenini ve ruhunu, bundan oluşan bütünü, maddi ve manevi değerlerin bütünlüğünü gösterir. Ön Türk boylarında “Yaratan ve Yaratılanı” ifade ettiği ve “Temür Kazık”  yani Kuzey Yıldızı’nı simgelemektedir. Bazı Türk boylarınca ise “Çolpan Yıldızı” olarak adlandırılmıştır. Çolpan Yıldızı, tüm Türk boylarınca, Yaradan Tanrı’nın bir lütfu ve kendilerinin yol göstericisi olarak kabul edilmiş ve ‘‘Temuk Kazık’’ yani kırmızı renkli sabit yıldız olarak isimlendirmişlerdir. 

Anadolu Selçukluları, Artukoğulları ve İlhanlıların eserlerinde bilhassa kubbelerin kilit taşlarında sık rastlanır. Osmanlılarda ise başta hamam kubbe delikleri olmak üzere mezar taşları, cami  tezyinatları, anıtlar ve kemer kilit taşlarıyla çini, seramik gibi mimariyi ilgilendiren hususlarda şeytanı uzaklaştırma amacıyla; mutfak eşyalarında, çeşmelerde, sebillerde zehirlenmeye karşı tılsım niyetine; para, serpuş, tolga vb. başlıklarda güç sembolü olarak; giyim eşyaları ve takılarda hırz ve vefk olsun diye kullanılmıştır…

İslami anlayışta bu Yıldız; Hz. Davud’un Yıldızı veya Mühr-ü Süleyman olarak tarif edilmiştir. Genel olarak Müslüman Türkler arasında “Mühr-ü Süleyman” kabul görmüştür. Hz. Süleyman’ın Cinler ve hayvanlar ile konuşması, ve rüzgara hükmetmesi Mühr-ü Süleyman’ın Türk toplumunda sıkça motif olarak kullanılmasına gerekçe olmuştur.

Nitekim Barbaros Hayreddin Paşa’nın, rüzgara hükmedebilmek maksadıyla sancağına Mühr-ü Süleyman motifi nakşettirmesi bu geleneğin bir neticesidir… Çünkü denizcinin doğal yakıtı rüzgardır…

Sancağın üst kısmında “Fetih Suresi’nin” ilk 4 ayeti bulunmaktadır.

Kuran-ı Kerim’in 48. Suresi olan ve 29 Ayetten oluşan Fetih Suresi’nin ilk 4 ayetinin Türkçe meali aşağıdaki gibidir. (Elmalı’lı M.Hamdi YAZIR)
1- Doğrusu biz sana apaçık bir fetih ihsân ettik.
2- Böylece Allah, senin geçmiş ve gelecek günahını bağışlar. Sana olan nimetini tamamlar ve seni doğru yola iletir.
3- Ve sana Allah, şanlı bir zaferle yardım eder.
4- İmanlarına iman katsınlar diye müminlerin kalplerine güven indiren O’dur. Göklerin ve yerin orduları Allah’ındır. Allah bilendir, herşeyi hikmetle yapandır. (Allahüekber)

Sancağın ortasındaki alâmet, diğer Türk donanma sancaklarında da yaygın olarak çeşitli şekillerde kullanılan Hz. Ali’nin kılıcı Zülfikar’dır.

Kılıcın dört köşesinde, hilal içindeki yazılar 4 halifenin; Hz.Ebubekir, Hz.Osman, Hz.Ömer ve Hz.Alinin isimleri yazılıdır.

Sancakdaki beyaz el pençe-i al-i abadır. Yani Hazreti Muhammed (S.A.V.), kızı Hz.Fatma, damadı Hazreti Ali ve torunları Hz.Hasan, Hz.Hüseyin dahil 5 kişiye pence-i al-i aba denir. Beyaz el bu beş kişiyi belirtir. Aynı mühür, yeniçerilerin alay sancağında da mevcuttur.

Buna göre Barbaros Hayrettin Paşa’nın Sancağı’nda, Yahudilik ve Hıristiyanlık motifi ve anlamları yoktur. Sancak, milli ve manevi değerlerimizi ihtiva etmektedir.

Türk Tarihi bir ummandır…

Keşfedilmeyi bekliyor…

Bugüne kadar tarihimizi yabancı kaynaklardan öğrenmek zorunda bıraktırıldık. Artık yeter! Tarihimizi, Türklük Bilincine sahip bilim adamlarımızın araştırmalarından öğrenmek istiyoruz… Şükürler olsun ki son zamanlarda bu alanda çalışan bilim adamlarımızın varlığını görmek ve eserlerinin yayınlanması, Türklük Şuuru’nun yeniden canlandığının bir göstergesidir.

Tarihlerinin genişliği ve derinliği bir su birikintisi kadar olan milletlerin bilim adamları, Türklüğün umman kadar geniş ve derin olan tarihini anlayamaz, Ülküsünü kavrayamaz…

NE MUTLU TÜRK’ÜM DİYENE!

YILMAZ KARAHAN

image002.jpg 

Çolpan Yıldızlı Hilalli Bayraklar, Ön Türk boylarında da kullanılmış.

image003.jpg

image004.jpg

Padişah gömlekleri

image005.jpg

Sikkeler

image006.jpg

Hat sanatı

Paylaş:

Yorumlar

“402) BARBAROS HAYRETTİN PAŞA’NIN SANCAĞI” yazisina 18 Yorum yapilmis

 1. ABDULKADİR BAŞ yorum tarihi 1 Haziran, 2009 20:52

  Çok güzel bir araştırma bende daha önce Barbaros Hayrettin Paşa’ya masun yakıştırması duymuştum bizim millet böyle işte karalamak kolay çamur at izi kalsın misali heryerde bi eksikliğimiz var… hocam teşekkür ederim çok güzel bir bilgi saolun

 2. ARKUN yorum tarihi 1 Haziran, 2009 21:38

  Yılmaz bey çok teşekkürler,bende duymuştum aynı mason yakıştırmasını.Herşey birtarafa doğru bilgilenmek önemli.

 3. ZEYNEP İNCİ yorum tarihi 2 Haziran, 2009 02:20

  SN.YLMZ BEY,SİZE GALİBA,SİMAL*ESTİ:)
  -NEREDEN GELDİ,AKLINIZA!GERCEKTEN!MÜTHİSSİNİZ.
  *VAROLUNUZ.

 4. cihangir coksever yorum tarihi 2 Haziran, 2009 05:39

  Tarihi bilgiler icin turkluk bilinci olmasi sarti yoktur.objektif olmak yeterlidir.celiskili bilgilerin olmasi o konudaki ilgiyi ve arastirma merakini gelistirir’lazimdirda.selam ve sevgiyle

 5. Yılmaz Karahan yorum tarihi 2 Haziran, 2009 06:18

  CİHANGİR BEY,
  TARİHİ BİLGİ EDİNMEK İÇİN, ELBETTE BİLİNCE GEREK YOK. AKILLI İSE OKUDUĞUNU VE ARAŞTIRDIĞINI ANLAR, ÖĞRENİR… BENİM İNGİLİZ KÜLTÜRÜ BİLİNCİM YOKTUR. ANCAK İNGİLTERE TARİHİNİ OKUYORUM VE ÖĞRENİYORUM..

  OBJEKTİF OLMAK!
  NEYE GÖRE OBJEKTİF OLUNACAK?
  ÖLÇÜSÜ VE ÖLÇÜTÜ NEDİR?
  BİLİNÇSİZLİK OBJEKTİF OLMANIN ANA KRİTERİ Mİ?

  DEMEK Kİ, BUGÜNE KADAR TOPLUMA ENJEKTE EDİLEN TÜM YABANCI KAYNAKLI VE HAYRANLARI TARAFINDAN VERİLEN BİLGİLER OBJEKTİFCE VERİLMİŞTİR Kİ, TÜRK HALKI ŞUURSUZCA YAŞAMAYA ALIŞTIRILMIŞ!

  TÜRKLÜĞÜ ANLAYABİLMEK VE YAŞAYABİLMEK ZOR İŞTİR.
  BU ÜLKENİN TEK BİR SORUNU VARDIR:
  O DA; “BİLİNÇSİZLİKTİR”
  BİLMUKABELE SELAM VE SEVGİLER

 6. Ertuğrul Kapusuzoğlu yorum tarihi 2 Haziran, 2009 10:52

  Yozgatlı Şair Hüznî; “Cahil adam olmaz evliya olsa!” der.
  Hele hele, hem cahil hem kötü niyetli olursa; küfrün de dalaletin de ve hatta ihanetin de ucundun tutmuş olur.
  Teşekkürler Sayın Karahan.
  Sayenizde, mutkaka bilmem gereken bir bilgiye daha ulaştım.

 7. ZEYNEP İNCİ yorum tarihi 2 Haziran, 2009 23:08

  *sn.khan;yorumunuza,cevabınızın mense-i,ne kesinlikle **KATILIYORUM.
  -TÜRKİYEDE YASAYANLAR,TÜRKLER,VE KÖKENİ HER NEREDEN İSE,MÜHİM,OLAN*BU ÜLKENİN VE İNSANLARININ,İYİ YASAMAYI HAKETMESİ İCİN**TÜRK*LÜK BİLİNCİNİ*TAA!İCİNE SİNDİREREK YASAMASI!VE HAKETTİGİ YASAMI*KANA KANA,*SÜKREDEREK!HER NEFESDE*
  -SÜKREDEREK İCİNE SİNDİRMESİ GEREKMEKTEDİR!
  *İNANIN,ÜLKEMİZDEKİ SOL DÜSÜNCEYLE,AVRUPADAKİLERİ KARSILASTIRDIGIMIZDA!ONLARIN *AYNI MİLLETDEN OLMASALARDA!!!!ÜLKELERİNE/4444 ELLE*SARILIP,KORUMASI,BİZİMKİLERİN İSE!!NE YAZIK VEDE HAYRETTİRKİ!!BİR YABANCIDAN..DAHA YABANCI OLDUKLARINI MÜSAHEDE ETMEK..İNSANI KAHIRLARA BÜRÜNDÜRÜYOR;(
  *GÜNÜMÜZE BAKINCA..GECMİSDEN..!!
  *NİCİN,BUNCA,YERİNDE SAYMA?VEDE TARTISMA!!
  -KOLAYCA ANLASILIYOR;(
  *HERKES,BİRİZ*TEKİZ*ÜLKE İCİN VARIZ* diyemiyor!
  -ama,yabancı ülkede!BAKIYORSUNUZ!!ORDAKİLERDEN,DAHA COK EU,VATANDASI OLMUS!!==oysa,buraya gelince..gercek kisvesine BÜRÜNÜYOR..GENELİ!
  -HERKES!ÖNCE ÜKE İCİN CALISIRSA!
  **KARSILIGINIDA ALIR!
  -ALAMAZSADA,*İSTEME HAKKI OLUR.

  *TARTISMADAN!GERCEKLERİ,KABUL ETMEK!ÜLKE İCİN YASAMAK GEREKİR!diyorum..nacizane(*

 8. yusuf sarıgül yorum tarihi 4 Aralık, 2009 17:29

  öncelikle araştırmanızdan dolayı size teşekür ederim gerçekten çok güzel bir şekilde yorumlamışsınız bir sorun var ben bir gün eyüp sultan camisine gittim ve caminin ışıklandırmasına baktım çok şaşırdım hani caminin ortasında zincire bağlı büyük kocaman ışıklanma var işte içinde israi sancak simgesini gördüm acaba sancak bahsetiğiniz barbaros hayretin paşanın gibimi yoksa kasten ve kimsenin farketmediği yahodilerin bir oyunumu sizinde gidip görmenizi tavsiye ediyorum ayrıca süleymaniye camisinde de aynı simge var sizin gibi araştırmacıların gidip onları görmeniz lazım diye düşünüyorum alasmaladık .

 9. mzkorg.blogspot.com yorum tarihi 13 Temmuz, 2010 14:28

  Merhaba gerçek şuki Türk milleti kadim(kökleri 20 000)yıla dayanan bir millettir.Diğer birçok millet
  simgelerini bizden almış ve asırlardır kullanmışlardır.Yani bu semboller aslında bizimdir.
  örnek vermek gerekirse:
  1-Hitlerin ve İtalyanların kullandıkları aryan ırkın yıldızı ve isis’in kanatları.

  2-Hz Daud yıldızı

  3-Hıristiyanlardaki (ök-aç)yani ok haç .
  Bunlara binlerce örnek vardır.
  Nevruz bizim her yılbaşımızda kutladığımız bahar
  bayramımızdır.
  Bu semboller nerde derseniz Hindistanın ve Tibetin mabetlerine bakın orada Türkü göreceksiniz
  Mısırın Piramitlerine bakın orada Türkü göreceksiniz.İsanın elbisesine bakın orada Türkü göreceksiniz,İsviçrenin Alplerine bakın orada Türkü göreceksiniz.Kadim keltçeye,Etrüskçeye bakın
  orada Türkü göreceksiniz,Eski Yunan paralarına bakın orada ay yıldızı göreceksiniz.Dünyanın her yerine bakın orada yüce Türk Irkının izini göreceksiniz.
  Ne Mutlu Türküm Diyene.

 10. savaş hacıoğlu yorum tarihi 5 Ağustos, 2010 18:26

  Zülfikar sahibi olmak ki Balık sahibi ,yani Nasip sahibi olmaktır.Artık neyden nasipli olmak, belki bir gün merak ederiz.Onun için bütün bahriye sancaklarında vardır.

 11. fatih yücedal yorum tarihi 29 Kasım, 2010 22:23

  Çok güzel, dilinize yüreğinize elinize sağlık.Varlığım TÜRK varlığına armağan olsun

 12. cem çalışkan yorum tarihi 14 Aralık, 2010 22:45

  sancağı bir dergide gördüm ve Davut Yıldız’ının ne anlama geldiğini merak ederek yazınıza ulaştım.
  Günümüzde insanlar,bende dahil,tedirgin bir hayat yaşamak zorunda bırakıldıkları ve bunun sonucunda paranoyak oldukları için,sitenizin isminden de kaynaklı olarak yazıya şüpheyle yaklaştım.
  Çok aydınlatıcı ve akılda şüphe bırakmayan yazınız için çok teşekkür ederim…

 13. Yılmaz Karahan yorum tarihi 14 Aralık, 2010 23:08

  Cem Bey,
  samimiyetinize ve teveccühünüze teşekkür ederim. Lütfen bu yazımı okumanızı istirham ediyorum.
  Saygılar
  http://www.yenidenergenekon.com/51-operasyon-isimleri/

 14. MURAT GÜLŞAN yorum tarihi 31 Mayıs, 2012 20:09

  YILMAZ HOCAM,ALLAH RAZI OLSUN YİNE AYDINLATTINIZ VAROLUN..EYVALLAH

 15. Ahmet Derviş yorum tarihi 24 Haziran, 2015 21:56

  Allah sizden razı olsun Yılmaz hocam. Her yıldızı Davut yıldızı sanan ve bunu da Masonlukla ilişkilendiren Türk toplumunun böyle gerçekleri anlatmaya daha çok ihtiyaç duyacaklarına inaniyorum. Sizin bu aydınlaştırma yolunda verdiğiniz emeklerden ötrü sonsuz teşekkürler hocam.

 16. Türkşad Yiğit yorum tarihi 25 Haziran, 2015 08:27

  Hepsini kabul edelim de yalnız bu kılıç biraz fazla zorlama olmuyor mu? Zülfikar saptan mı ikiye ayrılıyor, tüm resimlerde uç kısmı ikiye ayrılıyor. Pergele daha fazla benziyor bana göre. Bu konuyu açıklayabilir misiniz?

 17. Lazz yorum tarihi 20 Ekim, 2018 00:46

  O kapı gibi davut yıldızı
  Ha benzerini altay kültürluler kullanmış olabiliyor. Ama sana inanmak isteyenler inanır. Kanser tipsiniz dünyaya medeniyet türkler den yayılmadi herkes türk değil iyi geceler

 18. Derviş yorum tarihi 10 Temmuz, 2021 09:43

  şuan Barboraslar dizisi çekiliyor.

Yorum yap