400) MELUNCANLAR’IN TÜRKLÜĞÜ

Yayin Tarihi 28 Nisan, 2009 
Kategori TÜRK DÜNYASI

MELUNCANLAR’IN TÜRKLÜĞÜ

image00163.jpg

Kızılderililerle kaynaşmış bir Meluncan ailesi (1920)

Amerika da, Virginia Üniversitesi rektör yardımcısı Prof. Dr. Brent Kennedy tarafından yazılan bir kitap, tüm dünyada şok etkisi yarattı. Eser ve akisleri dünya basınında olduğu kadar, Türk medyasında da defalarca yer aldı. Meluncanlar ülkemizi ziyaret ettiler, çeşitli bilimsel toplantılara katıldılar. Yazarın iddiasına göre; Amerika Birleşik Devletlerinin güneydoğu eyaletlerinde yaşayan ve “Meluncanlar” olarak tanınan insanların soyları Türk’tü.

Kitap bilim çevrelerinde ve basında tartışmalar başlattı. Prof. Kennedy kitabındaki iddialarını, bilimsel ve tarihi kanıtlara dayandırıyordu. Bir kitle iletişim uzmanı olan Prof. Kennedy’i bu kitabı yazmaya iten neden ya da nedenler nelerdi? Kennedy, durup dururken, kendi uzmanlık alanı dışında bir çalışma yapma ihtiyacını, neden duymuştu?

Cevapları, yine Dr. Kennedy veriyor. Bay Kennedy yani yazar, 1985 yılında rahatsızlanır. Hastalığına bir teşhis konulamaz. Yapılan çeşitli tetkik ve kan testleri sonucunda sadece Akdeniz ülkelerinde rastlanan bir kan hastalığına (Akdeniz anemisi) yakalandığı anlaşılır. Tedavisinin akabinde, Kennedy hastalığı ve bu coğrafyayı araştırmak üzere, Akdeniz ülkelerine gelir ve uzun araştırmalar yapar. Yaptığı araştırma ve incelemeler neticesinde, Akdeniz ve Ortadoğu da yaşayan insanlarla Meluncanlar arasındaki birçok karakteristik benzerlikleri tespit eder.  200’den fazla Meluncan üzerinde yapılan DNA analiz sonuçlarının, Kuzeydoğu Akdeniz insanlarına ait verilerle örtüştüğünü görür. Bunun üzerine Prof. Kennedy, çalışmalarını daha da derinleştirmesi sonucunda; “Meluncanlar, Gururlu Bir Milletin Dirilişi ve Amerika’da Etnik Bir Soyun Söylenmemiş Hikâyesi” adlı eserini yazar. Eserin 5. baskısı yapılmıştır.

Yazar takiben ikinci kitabı olan; “Anadolu’dan Appalachiaya” isimli çalışmasını yayınlamıştır. Başlangıçta kitaplar ve savunduğu tez, birçok bilimsel tepki almakla beraber, akademik çevrelerin, eser ve içeriği hakkında ki olumsuz görüş ve tepkileri,  zaman içerisinde değişmeye başlamıştır. Şu anda 30 kişilik bir bilimsel araştırma gurubu Meluncanlar konusu üzerinde çalışmaktadır. Bu komitede Türk, Amerikalı ve Kanadalı bilim insanları yer alıyor. Prof. Kennedy; yaklaşık altmış bin kişinin kendisini Meluncan olarak tanımladığını, ancak Meluncanların gerçek sayısının üç milyonu bulduğunu söylemektedir.

Meluncanların yoğun olarak yaşamakta oldukları, Virginia eyaletinin güney kesiminde yer alan Wise ilçesinde insanlar, kendilerinin Türk ve Osmanlı olduklarını övünçle belirtiyor. Hemen, kanıt olarak da kafalarının arkasındaki Türk lobu da denilen çıkıntıyı gururla gösteriyorlar.

Meluncanların Osmanlılar ile olan tarihi bağları ise şöyle:

1500 ve 1600’lü yıllar Osmanlı İmparatorluğunun gelişme dönemidir. Ve bu dönemde, Akdeniz adeta bir Türk gölüdür ve bu tarih kesitinde; Osmanlılar ile Portekizliler kıyasıya savaşmaktadır. Genellikle, Cebelitarık boğazı ve Kuzey Afrika kıyılarında vuku bulan çatışmalarda, Portekizliler tarafından esir alınan bir kısım Osmanlı leventleri forsa edilerek Brezilya’ya götürülür. Daha sonra, Amiral Sir Francis Drake komutasındaki İngiliz donanması tarafından Portekiz esaretinden kurtarılan bu leventler, Osmanlı’ya götürülmek üzere İngiliz gemilerine alınırlar. İngiliz gemileri, dönüş seferi sırasında olumsuz hava şartlarından korunmak ve ikmal için bu günkü Carolina eyaletine 5 Km. mesafedeki Raoneke adasına demirler. Ada da, ülkelerine geri dönmek isteyen İngilizler bulunmaktadır. Bunları gemiye alabilmek için Osmanlı leventlerinin 400 kadarı gemilerden indirilir ve adada bırakılır.  Zamanla, ana kıtaya yani Amerika’ya geçen Osmanlı gemicileri, burada bulunan Kızılderili kızlarıyla izdivaçlar yaparlar. Böylece Meluncanlar olarak isimlendirilen Türk kökenli insanlar ortaya çıkar.


Meluncanların, örf adetleri, kültürel özellikleri, dil yapısı, genetik bulgular ve tipolojik benzerlikler Türklerle olan bağlarını gösteren argümanlardır. Yapılan inceleme ve araştırmalarda birçok somut özellik ve benzerlikler tespit edilmiştir.

•Halk oyunları ritim ve hareketleri Anadolu halk oyunlarıyla çok benzeşiyor, bazı oyunlarda tahta kaşık kullanıyorlar.
•Erkekler, sünnet oluyorlar.
•Erkeklerin büyük bir kısmı bıyık uzatıyor.
•Kemençe ve kanun benzeri müzik aletleri çalıyorlar.
•Amerika’da bilinmeyen, bulgurdan çeşitli yemekler yapıyor ve bulgura, “bulcur” diyorlar.
•Yemeklerini baharatlı, salçalı, soğanlı pişiriyorlar.
•Siftah yaptıklarında parayı sakallarına sürüyor ya da yere atıyorlar.
•El dokuması kilim ve battaniyelerdeki motifler ile Türk el sanatları desenleri ile tıpa tıp benziyor.
•Günlük hayatta kullandıkları sözcüklerin arasında, birçok Türkçe kelime bulunmakta.
•Kahveyi, Türk kahvesi gibi içiyor ve fincanı kapatıp kahve falı bakıyorlar.
•Korktuklarında kulaklarını çekip, tahtaya vuruyorlar.
•Eskiden günde beş defa yönlerini güneye çevirip, namaz vari yere eğilip kalkarak hareketler yaptıkları söyleniyor.
•Hiçbir Hıristiyan mezhebine bağlı değiller.
•Fiziksel özellikleri ve görünümleri Türklere çok benziyor.

ERSİN PAKSOY                                                                             

image00223.jpgimage00315.jpg

BİR YORUM:

16. yüzyılın baslarında  Osmanlı İmparatorluğu gücünün doruğuna ulaştı ve etkisini üç kıtada büyük ölçüde hissettirdi. Bu arada, diğer bir kıta olan Amerika 15. yüzyılın sonlarında Avrupalılar tarafından üzerinde insanlar yaşıyor olmasına rağmen keşfedilmiş olarak tanımlandı. Osmanlı Imparatorluğunun tüm ticaret yollarını ve Akdeniz’i kontrolünde tutması sonucu, Avrupalılar değişik kaynaklar aramaya yöneldi.

Her ne kadar çeşitli Papaların Osmanlılara karşı haçlı savaşları ilan etmesi de Osmanlı’nın gücünün kırılmasına yeterli olmadı. Osmanlılar deniz güçlerini Akdeniz’de sağlamlaştırmışken, dünyanın çeşitli noktalarına da ellerinde bulunan haritalarla keşif yolculukları da yaptılar. Her ne kadar Türklerin Amerika’da kayıtlı olarak göründükleri  ilk yer North Carolina ve tarih 1635 olarak belirtilmişse de, 16 yüzyılda bazı Türk denizcilerin Amerika açıklarına ve Amerika’ya geldikleri belgelerle kanıtlanmıştır. Bunlardan bazıları da savaşta esir düşüp İspanyol gemilerinde savas mahkumu olarak calıştırılmışlardı.
Bazıları da korsan olarak Karayipler açıklarında yaşamışlar, daha sonra İngilizler bölgeye hakim olmaya başlayınca Florida üzerinden Amerika içlerine göç etmişlerdi. Karayiplerin Avrupa’ya en yakın adaları olan Turks ve Caicos adalarının ilk ev sahipleri de bu Osmanlı Türk denizcileriydi. Bu adacıkların en büyüğü olan ve benim de ziyaret etmiş olduğum Grand Turk bu adacıklarin bugün de başkentliğini yapmaktadır. Grand Turk adı 16 yüzyıl Osmanlı İmparatorluğu’nda padişahlara ve özellikle Kanuni Sultan Süleyman’a verilen lakaptı. Osmanli Türk denizcileri İngilizler gelene kadar adanın ismini ve hakimiyetini korumuş, karayiplerde diğer İspanyol/Portekiz ve Ingiliz/Fransız denizciler ve korsanlarla devamlı mücadele içinde olmuşlardı. İngiliz Imparatorluğunun bölgeye hakim olması sonucu, bu denizcilerin bircoğu Florida uzerinden Amerika iclerine doğru göç etmişlerdi. İngilizlere yakalananlar ise Sir Francis Drake tarafindan Osmanlı İmparatorluğuna getirilip teslim edilmişlerdi. Adacıklar 17 yüzyılda İngilizlerin eline geçtigi zaman adacıkların ve Grand Turk adasının ismi hemen değiştirilmişti. Fakat ada halkı bir önceki yüzyılın sonlarında ilk ismi olan Grand Turk ismini tekrardan almıştır. Bu arada bu adada geçmişte Türklerin varlığını inkar edip fakat adanın bir sekilde Türklerle ilgisini belirtmek için İngilizlerden kaynaklanan kırmızı fese benzer kaktüs hikayesi de tamamen uydurulmuş bir hikayeden başka birşey değildir. Benim bu adaya ziyaretimde gördüğüm; kaktüste değil de bir ağaçta yetişen kırmızı çiçeğin Türklerle ve Osmanlı’nın 19. yuzyılda kullanmaya başladığı kırmızı fesle görüntü olarak hiçbir alakası olmadığı gibi böyle birşeyin adanın ismine sebep olarak anlatılması bile gülünçtür.
İşte Meluncan hikayesi de 16. yuzyıl sonları  ve 17. yuzyıl devamındaki tarihlerde başlar. Bu tarihlerde Florida’dan yukarı çıkan Osmanlı Türk denizcileri doğu kıyısında ve iç kısımlarda yaşayan yerli halkla kaynaşır ve diğer bir kısmı da doğu kıyılarında diğer Avrupalı göçmenlerle karışıp asimile olurlar. Ozellikle de bu ilk grup Carolina, Florida, Kentucky, Virginia ve Tennessee yörelerinde karışıp meluncanları oluşturdular. Bu karışımın bazı yerli gruplarında etkisi fazlasıyla görülür, mesela Cherokee’ler Oklahoma’ya zorla göç ettirilmeden ve bu göçte bircoğu hayatını kaybetmeden(Trail of Tears) önce Florida’nın üst kısımlarında yaşayan yerli bir halktı. Sekoyah ve diğer Cherokee yerlilerinin giyim özelliklerinde Türk denizcilerine benzer yani sarık, yelek, kuşak, mintan gibi kıyafetler görülmüştür. Bu arada Kızılderililerin bu bölgede verdikleri adlar, Türkçeyle inanılmaz bir yakınlık göstermistir. Benim de 10 yıl önce Florida’ya yaptığım bir gezi sırasında bir hediyelik eşya dükkanında gördüğüm bir bayrak Türklerin bu bolgede Amerikan İç Savaşı sırasında olduğunu fazlasıyla kanıtlamıştır. İç savaş sırasında güneyden gelen askerler savaşa giderken geldikleri bölgenin bayrağını taşımışlardı. Üst Florida ve Alabama’yı, güney Georgia’yı içine alan bölgenin askerlerinin bayrağı da Osmanlı Bayrağına inanilmaz benzemekteydi, yani kırmızı üzerine beyaz ay ve birçok yıldızın olduğu bir bayrak…

www.adota.org

image0048.jpg

TÜRKLÜK BİR YAŞAMDIR.

HER ŞEYE RAĞMEN YAŞAR, YAŞANIR, YAŞATTIRILIR…

TÜRKLÜK BİR ATEŞTİR.

SEVENLERİ AYDINLATIR, DÜŞMANLARI ERİTİR…

YILMAZ KARAHAN

Paylaş:

Yorumlar

“400) MELUNCANLAR’IN TÜRKLÜĞÜ” yazisina 18 Yorum yapilmis

 1. ZEYNEP İNCİ yorum tarihi 29 Nisan, 2009 23:45

  :)BENİMDE KAFAMIN ARKASI YÜKLÜCE!LOBdur.
  ***NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE(*
  ***VAROLUNUZ SN.YLMZ BEY;NE DUYULMASA,NE BİLİNMESE;(
  ”SİZE BORCLU OLUYORUZ”
  *BEYNİNİZE,ELLERİNİZE SAGLIK.

 2. Söhret Kücükay yorum tarihi 31 Temmuz, 2009 21:12

  Sayin Yilmaz Bey sayenizde bu bilgilere ulastigim icin cok tesekkür ederim. Ellerinize ve yüreginize saglik olsun
  Saygilarimla

 3. bülent serbas yorum tarihi 14 Eylül, 2009 13:30

  türklük kıyamete kadar önümüze çıkacak, bizi selamlayacak. unutsak bile bizi bulacak ve peşimizi bırakmayacak,aslını bulacak.

 4. gülüzar ülger yorum tarihi 11 Ekim, 2009 22:52

  Ya arkadaslar zaten biliyoruz orta asyada cikis döneminde türklerin bir kisminin berring bogazindan amerikaya gectigide dogrulöandi kizilderililerin de türk oldugu samanizm inandiklari gelenek ve görenekleri aynidir tesekkürler aciklamalariniz icin

 5. hayrani ılgar yorum tarihi 5 Aralık, 2009 14:44

  Amerikadaki bir avuç Türk,Türklüğü ile övünüreken bizdeki sözde Türklerim ihanetleriinsanı çileden çıkarıyor.Ne mutlu Türküm diyene !..

 6. kasap kamil yorum tarihi 21 Mart, 2010 11:41

  türk milleti kasıtlı olarak cahil bırakıldı bizleri televizyon,dizi,film gibi uyduruk şeylerle zaman geçirtiyor en kötüsü ayda karı kız olsa türkler aya çıkardı denilmesi zaten aya çıkan ilk insan kazak türkü dür yine bir kandaşımızdır bu millet karı kız için vatanını satacak bir millet değildir ya türkler türk olsa çekik gözlü olur yalan orta asyadaki soydaşlarımız moğol milleti ile karışmıştır onlar çekik gözlü olma sebebi ondandır mesala 12 hayvanlı türk takvimi,sekiz köşeli yıldız sümerlerin kulladığı gelenek görenek daha hala bizde mevcutdur bayraklarımızda hayatımızda bizler medeniyet kuran sümerlerin torunlarıyız aksini inkar edilemez

 7. Pervin Kınık yorum tarihi 12 Aralık, 2011 01:05

  Anneannem küçükken ,Babasından ve büyüklerden,eski soylarından bir erkek kardeşin ABd ye gitmiş olduğu söylenirmiş !Kendi kardeşide yaşı oldukca gencken ABD ye gitmiş ve dönmemiş ,bağları kopmuş….Gecmişten nesilden nesle söylenen bu söylentiye hep inanmıştım.
  Umarım ,herzaman barış içinde olmak için, insanların kardeş olduklarını anımsamaları için butür gerceklikler belgelenir.

  Bu gün izlediğim bir belgeselde,Abraham Lincoln ün,hatta Elvis Presley in muhtemel meluncanlardan geldiğ,vs. izledim,ne kadar güzel herkes kardeş olmalı,herkes barışık olmalı,bu bilgiler sadece insanlara hatırlatma yapmak için ve kültür lerin korunması için çok kıymetliler….

 8. bülent koyuncu yorum tarihi 12 Aralık, 2011 10:37

  o osmanlı insanlarımız 500 yıl önceden oraya terkedilmiş ama kan çekiyor işte kızılderili türkler onlara kol kanat geriyor ve beraber yaşamalarına izin veriyorlar ve kızlarıyla evlenmelerine izin verip kendi kültürümüzü yaşamayada izin veriyorlar onlar tüktür tabiki kızıl derililerde tüktür

 9. ahmet demir yorum tarihi 17 Aralık, 2011 21:26

  meluncan denen bu insanlara ulasmanin bir yolu yokmu hep böyle belgesellerdemi izleyeceğiz onlarla her ne şekilde olacaksa irtibat kurmak istiyorum

 10. Adam Aslan yorum tarihi 24 Aralık, 2011 03:15

  Tarih yasanirken yazilmakta.
  Kalem ve kagida oturarak yazilmaz.
  Hele sahtekarlik hic katilamaz sonunda gercek vardir yasamin.

 11. can şahin yorum tarihi 13 Ocak, 2012 03:46

  Merhabalar. Öncelikle siteniz ve çalışmalarınız çok güzel olmuş gerçekten. Tebrik ederim. Meluncanlar orijinal adıyla Melungeons) benim belki 15 yıldır içimde var olan bir yara gibiydi. Nedeni ise o zamanlar çalıştığım çok üst düzey bir devlet kurumuna “Amerikan Meluncanlar Birliği” tarafından hazırlanmış yaklaşık 150-200 sayfalık rapor gönderilmişti. Raporda sizin sitenizde yer alan resimler ve ek olarak Osmanlıca veya Türkçeyle benzerliği bulunan farklı kızılderili kabilelerininn dillerinde yüzlerce kelime vardı. Çok güzel bir çalışmaydı. Örnek olarak ünlü Niyagara şelalesinin adının, çıkardığı müthiş sesten dolayı “Ne Yaygara” kelimesinden türediğini, kendilerine verilen Melungeon isminin ise Melun Can kelimelerinden türediğini (ve bunun gibi yüzlerce benzer kelime) iddia ediyorlardı. Yani açıkçası bu insanlar resmen “BİZ OSMANLI TORUNLARIYIZ” diye haykırıyorlardı. Ama işin ilginç tarafı, bu benim için müthiş değerli çalışma birimdeki hiçbir şef veya amir tarafından dikkate alınmadı ve raflı tozlarda kaderine terkedildi. Herkesin kendince bir fikri vardır. Benim Meluncan olayının medyada dile getirilmemesinin tek sebebi Türklerin, Amerika gibi dünya politikasına yön veren bir ülkede 3-4 milyon kadar olduğu düşünülen bu topluluğa sahip çok güçlü bir diasporaya sahip olmasının istenmemesidir. Düşünsenize bu insanlar 400 yıllık bir süreçte Amerikan siyasi, hukuk, finans..vs mercilerinde ne üst kademelerde bulunabilirler!! Kendilerini bizden hisseden ve kabul eden böyle bir toplumun Amerikanın tüm sistemine yerleştiğini düşünebiliyormusunuz? Bunu hiçkimse özellikle Amerika hiç ama hiç istemez bence. Bu düşünebileceğinizden çok daha müthiş bir güç ve bu güçle Türkiye çok şeyler başarabilir. Kimileriniz senaryo ürettiğimi düşünebilir saygı duyarım ama bu sadece benim fikrim ve kimseyi bağlamaz. Neyse, yorumumu buraya kadar okuyp zaman ayırdıysanız teşekkürler.. Tek dileğim bu toplulukla ciddi münasebetler kurulması ve iddia edildiği gibi bir bağın olup olmadığının saptanabilmesidir. Hayırlı günler/geceler.

 12. hakan demir yorum tarihi 15 Şubat, 2012 18:23

  tüm arkadaşların ağzına sağlık özellikle can şahin beyin yüreğine sağlık evet gerçekten de birşey yapılabilinir mi?bizim gücümüz nekadar yeter.isterdim bir şeyler yapabilmek çok gururluyum osmanlı türk toplumundan bir parça hatta üç milyon insanımızın gücümüze güç katmasını çok güzel bir duygu.yaşasın osmanlı türk ruhu…

 13. Neyaygara (Niagara), Allah bamya (Alabama), Kan tok (Kentucky) etc… « YERELCE yorum tarihi 27 Temmuz, 2012 13:42

  […] * Meluncanların Türklüğü […]

 14. Yavuz Balamur Kırkalı yorum tarihi 21 Şubat, 2013 13:42

  Meluncan`ların Türk soylu olduklarına kesinlikle inanıyorum.Tarih kayıtları Türklerin çeşitli nedenlerle dünyanın dörtbir tarafına yayıldıklarını ve gittikleri yerlerde örf,adet ve geleneklerini yaşattıklarını belirtmektedir.Bu konuda bilimsel araştırmaların yapılması bizim ne büyük ve yüce bir ulus olduğumuzu kanıtlayacaktır.ABD de yaşayan TÜRK soylu Meluncanlara selam olsun…..

 15. kursad pırızren yorum tarihi 25 Şubat, 2013 14:46

  hıc suphe yokkı MELUNCANLAR bızım TURK kardeslerımızdır abdd e bes mılyon MELUNCANTURKUN olması TURKIYEMIZ ıcın neyı ıfade ettıgını TURKBUYUKLERINE hatırlatmak ısterım ULUTANRI TURKLERI ve TURKMELUNCAN kardeslerımızı yuceltsın ve korusun yeryuzundekı tum TURKLERE SELAMLAR

 16. kursad pırızren yorum tarihi 1 Nisan, 2013 20:44

  meer MELUNCANLAR TURK degılmıs onların ataları afrıkasahrasından gıtmısler fakat oralarda eslerı yokımmıs orta avrupalı bayanlar bu durumu haber almıslar ve onlara es olmak ıcın amerıkaya gelmısler MELUNCANLAR oyle olusmus dna teslerı de TURK kelımesıne allerjısı olan ve TURK basınında yuvalanmıs olan kanı sutu soyu bozuk paralı ajan kalemsorlerın burolarında yapılmıs veboylece MELUNCANLARIN TURK olmdıkları kanıtlanmıs bu haın odaklara bır EVLADIFATIHAN kosova TURKU olarak seslenıyorum MELUNCANLAR TURKTUR TURKIYE CUMHURIYETI sınırları dısında ucyuz mılyonnuun uzerrınde TURK vardır NE MUTLU TURKUM DIYENE VETURKLER EBEDIYEN VAROLACKTIR TUM TURKLERE MELUNCAN KARDESLERIMIZE SELAMLAR

 17. Yüksel Avcı yorum tarihi 30 Nisan, 2013 08:03

  uzun süredir araştırıyorum vardıgım şonuç şu MELUNCANLAR öz be öz TÜRKTÜR.

 18. gürkan güner yorum tarihi 5 Temmuz, 2015 17:06

  ne mutlu türk olana ergenekoncuyum tc liler türk degil dir müslüman olup tükleri tarihteki gibi hala sırtından vurmaktadır osmanlınaın aslı müslüman degil türktür yamtork deyip müslüman oldugunu ifade etmiş osmanlı acıdıgından yardım ettigi tc islamı yüzünden bitmiştir halan osmanlı türk diyerek tarihimden hırsızlık yapılmasını kınıyorum ergenekon yurdunda börteçine adlı demir ci ilk türk ve kurt da bugünkü kürt tür kısaca kürtlerde türk dür meluncanlar eski türkleri dag köylüsü türklerdendir gülşehirin hepsi arap tır zenci degildir tarihini bilmeyen piçt,ir

Yorum yap