4) BOZKURT DÜŞMANLIĞI

Yayin Tarihi 4 Ekim, 2011 
Kategori BOZKURT

BOZKURT DÜŞMANLIĞI

image0013.jpg


“Pirincin içindeki siyah taştan değil, beyaz taştan sakının”

Türklerin; millî kültür değerlerinin en önemlilerinden biri sayılan “Bozkurt”a karşı düşmanlık, elbette ki oldukça eski yıllara dayanır. Ancak, Türk olup da mankurtlaşmamış(1) bir zümrenin Bozkurt düşmanlığı yapması oldukça yeni sayılır. Türkler ilk anayurtlarında yaşarken, düşmanları başta varlığı olmak üzere, Türklerin her şeyine düşman iken, elbette ki kendilerine mânevî güç verdiğine inandıkları bütün kültür değerlerinin yanında Bozkurt’a da düşman idiler. Türkler İslâmiyet’i kabul ettikten sonra ise, Bozkurt’u bir totem olarak gören bâzı zavallılar da, artık Bozkurt motifinin Türkler için bir değer olamayacağını ileri sürerek, onu sevenlere karşı düşmanlık beslemeye devam etmişlerdir. Halbuki bundan önceki sohbetimizde açıkladığımız gibi Türklerde Bozkurt hiçbir zaman totem olarak alınmamış, ona tapınılmamıştır. O sadece atalarından kalan ve millî kültür değerini ifade eden bir sembol olarak bilinmiştir. Yine, Türkün büyük düşmanlarından birisi olan SSCB döneminin ilk yıllarında Lenin, araştırmacı tarih yazarı İlhan Bardakçı (Murat Bardakçı’nın babası) ile yaptığı bir konuşmada: “Türkiye’de komünizmi yerleştirmek için önce onlara dinlerini, milliyetlerini unutturmak ve kafalarına yerleşmiş olan şu Bozkurt efsanesini söküp atmak lâzımdır” demiştir.(Dr. Tahsin Ünal, Türklüğün Sembolü Bozkurt, Millî Ülkü yayını,6.Baskı,s.21,Konya-1976).
Yakın zamanlarda ise; İsmet İnönü’nün Cumhurbaşkanlığı döneminde ve 1970′lerden sonra da solun desteğinde Bülent Ecevit’in yanında bulunan özellikle Başbakanlığı döneminde bâzı kişilerce aşırı derecede Bozkurt düşmanlığı(2) yapılmıştır. Bunların dışında ise, kendilerini Atatürkçü gören bâzı gâfiller de bu rüzgâra kapılarak Bozkurt düşmanlığında bulunmuşlardır. Sadece örnek olarak 1974′de yaşanan hazin bir olay basına şöyle yansımıştır: “Sene içersinde yapılan bir aramada bir ülkücü öğrencinin üzerinde Atatürk’ün zamanında basılmış olan Bozkurtlu paraların örneği bulunmuş ve bu paralar suç aleti olarak alınmıştır.”(3) Halbuki Atatürk’teki Bozkurt sevgisi; gelmiş-geçmiş hiçbir devlet adamında ve döneminde yaşanmamış ve O’nun bu sevgisinden ötürü de kendisine gerek yabancı ve gerekse bâzı vatandaşlarımız/yazarlarımız “Bozkurt” demişler. Peki, Atatürk’e Bozkurt diyenler kimlerdir? İşte bunlardan sizlere verebileceğim birkaç örnek:
ATATÜRK’E BOZKURT DİYENLER
Ziya GÖKALP- 1918′de Malta zindanında iken arkadaşlarına söylediği Atatürk hakkındaki sözleri
“Mustafa Kemal Paşa Türkün efsanelerinde yaşayan Bozkurt gibi kurtarıcı bir şahsiyettir.”
Cumhuriyet gazetesi- 15 Aralık 1933,s.1-5(manşet)
Le Mois(Fr.dergi)- Cumhuriyetin verdiği haber.
Benoist Mechin- Kurt ve Pars Mustafa Kemal(kitap)
H.C.ARMSTRONG- Bozkurt (Doğrudan kitap adı).
Behçet Kemal Çağlar- Dolmabahçe’den Anıtkabire
Fazıl Hüsnü Dağlarca-
Mehmet Ateşoğlu- Atatürk’ün Türkçülüğü, Türk Yurdudergisi, C.2, S.8(290), Kasım-1960, s.39-40;
Şevket Süreyya Aydemir- Tek Adam (kitap)
Gülçin Çandarlıoğlu- “Türk Destanlarında Bozkurt”
Bozkurt özel sayı, 19 Mart 1968, s.11.
Lord Curson- Atatürk’ü anlattığı eserinde.
Berlin Türk Ocağı- Bozkurt Atatürk (bildiri), 19 Ocak 1974.
Genç Arkadaş(dergi)- S.1, 15 Ocak 1975, s.2.
Dr.Tahsin Ünal- Türklüğün Sembolü Bozkurt,6. baskı
Konya-1976, s.36,41,55.
Taner Ünal- O Bir Bozkurttu(kitap) İstanbul-1995.
Atillâ İlhan- O Sarışın Kurt, İstanbul-1998.
Yılmaz Öztuna- Bozkurt Nedir? Türkiye gazetesi, 26 Nisan 1999, s.1.
Yavuz Bülent Bâkiler- Bozkurt Atatürk, Türkiye gazetesi, 31.3.2001.
Yusuf Koç/Ali Koç- Türk Milliyetçi Hareketinin Lideri Başbuğ Atatürk,2.baskı, Ankara-2005,s.VII; Emekli General Veli Küçük, s.2-3.
Sami Yavrucuk- Yeniçağ gazetesi(Köşesinde birçok).
Ertuğrul Afşın- Bozkurt Atatürk Adsız dergisi,S.2,
Kasım-1972, s.5-12.
Hulki Cevizoğlu- AKP’den Farkınız Ne? Yeniçağ gazetesi, 17 Temmuz 2007, s.10.
Tabii ki örnekleri çoğaltmak mümkündür.
Bu konudaki incelemelerim devam etmektedir. Onun için bu kadarlık bir açıklamayı yeterli görüyorum.
———————
(1)Millî kimliğini kaybetmişler için kullanılır. Kelime dilimize romanlarıyla ünlü Kırgız Türkü yazar Cengiz Aytmatov tarafından kazandırılmıştır.
(2)Nejdet Sançar, “Okullarımızda Bozkurt Düşmanlığı”, Ötüken dergisi, S.4, Nisan-1970, s.2.
(3)”Bucak İlçesinde Olup Bitenler”,Bozkurt(dergi),
S.23, Ağustos-1974, s.4-5.

FAHRETTİN SAVAŞ KONAR

Paylaş:

Yorumlar

“4) BOZKURT DÜŞMANLIĞI” yazisina 4 Yorum yapilmis

 1. latif özten yorum tarihi 11 Ekim, 2011 03:19

  Türkler’in geçmişten günümüze kadar ”kurt” amblemi her zaman övünebileceğimiz bir anıdır….Türklerin zeki, çevik,korkusuz ve cesur… olduğu anlamları ile anlatılmıştır. Türklerin Ergenekondan cesurca çıkışı da var olma savaşıdır….Bugün baktığımızda bizim övüneceğimiz tarihimizi Amerka ve Avrupa birliği unutturmak için, Atatürkcü yurtseverleri silivri zindanlarına atarak ERGENEKON TERÖR ÖRGÜTÜ DİYEREK tarihimizden koparmak istiyorlar…Türkler Tarihte esir olmayan iki milletten biridir. Çünkü Devlet kurma geleneğine sahiptir. Ne zaman başı derde girse mutlaka yeni bir devlet kurarak var olur…Tarih bunun örnekleri ile doludur…Hun Türklerden Türkiye Cumhuriyetine kadar…..Çarlık Rusyası Türklere düşmandır…Ama Leninden sonra Türk düşmanlığı yoktur….hatta dostluk vardır. Kurtuluş savaşını anımsayalım…ülkemiz emperyalist ülkeler tarafından işgal edildiğinde…Lenin ve Stalin’in Atatürke yardımları olmuştur. RUS DEVRİMİ TÜRKLER’E , TÜRK DEVRİMİ DE RUSLARA BORÇLUDUR. BİZ ÇANAKKALEDE İNGİLİZLERİ BOZGUNA UĞRATMASAYDIK ÇARLIK YIKILMIYACAKTI…Mustafa Kemal Taksim Meydanındaki anıta dostluğu ve kardeşliği simgelemesi için Yuvarovu da koymuştur…Rus Devrimi Ruslara aittir, Türk Devrimi de Türklere aittir.Komşu ülkeler arasında idare şekline göre düşmanlık her zaman bizi bölmek isteyen emperyalistlerin işine yarar. Gün birlik olma zamanıdır. Ülke çeşitli entirikalarla amerikanın baskısı ile yeni anayasa dayatması ile bölünmeye gidiyor….Artık sağ sol ayırımı yapmadan Atatürk gibi davranalım bu milleti birleştirelim….d. perinçek’in bozkurt ve ergenekonla ilgili kitabını okursak daha iyi aydınlanmış oluruz….bizleri bölmek isteyen Emperyalistlerin ve yerli işbirlikcilerin oyununa gelmiyelim…VATAN için Atatürk gibi davranalım…

 2. atakan coşar yorum tarihi 11 Ekim, 2011 22:55

  doğu perinçekin bozkurtlar kitabı mı? en büyük bozkurt düşmanı zaten odur! dünün komunisti bugünün büyük türkseveri! o apoyl fotoğraf çektiren bir adamdan öteye gidemeyecektir,karakteri duruşu bellidir. Millete bu adamı vatanperver bir adam gibi tanıtmaktan vazgeçin artık!

 3. Mehmet Göktepeli yorum tarihi 23 Kasım, 2014 15:02

  Çok zaman kavramlar içerisine kaybolduğumuzu aha iyi görümün farkına vara biliyorum.
  Tanıya bildiğim MHP-li kişiler tek amaçları ülkeyi kominizimden korumak ülküsü ne derece yanlı olduğu yukarki satırlarda hiza edilmekte.
  Birçok seslenişimde belirttiğim gibi — biz bize, biz kendimize yabancı edilmişik ama bu gafletten uyanmakta istemeyen gene bizleriz. Bunun sebebi yazılı ve görsel basının belli güçlerin elinde yönetilmesi ve belirlenen konuların dışında TÜRK gerçeklerinden, ATATÜRK ülküsünden söz edilmemesi, edilse bile gerçeklerden uzaklaşarak ATATÜRK-Ü anmak anma çalışmak ve asıl amacında ATATÜRK-TEN kopmak ve yeni günün kahramanlarının yaratılması , sönük balonlar peşinde halkın kendinden ayrılması ve rüzgar yönlü kalabalıklarla yol almak ve her yol dönüşlerde biraz dağa kendimizden ayrışmamız istendi ortada.

 4. Mehmet Göktepeli yorum tarihi 23 Kasım, 2014 15:11

  Satırlarımda yanlış yazılımlarım olmuş.

Yorum yap