394) BÜTÜN TÜRKLER KARDEŞTİR!

Yayin Tarihi 14 Nisan, 2009 
Kategori TÜRK DÜNYASI

BÜTÜN TÜRKLER KARDEŞTİR!

image00132.jpg

Ey Tanrı Dağları‘nda doğup bu acunda at koşturan şanlı akıncı, yüreklerinde ozanların kopuz çaldığı Dede Korkut ruhlu bilge, bir günde devlet yıkıp bir gecede hanlık kuran yiğit çeri, bengü taşlar yazdıran Bilge Kağan’ın torunu, gök mavisi bayraklarla kurt başlı sancakları göklere çektiren alp kişi, korkaklara Çin Seddi’ni yaptıran Mete Han‘ın ve onların sarayını kırk kişiyle basan Kürşad’ın soyundan gelen yüce TÜRK, sözüm sanadır.

Bugün dünyadaki birçok millet henüz ortada yokken biz TÜRKler devlet kuruyor, bu dünyanın düzenini sağlıyorduk. Binlerce yıl öncesinde Hunlar ve Göktürkler ile Türk adını tüm acuna duyurmuş ve dünya egemenliğine kavuşmuştuk. Mavi gök çadırımız, güneş de bayrağımız olmuştu. Gücümüzü yalnızca kılıcımızın keskin, bileğimizin de güçlü olmasından almıyorduk; yüce töremiz, inancımız, devletimize bağlılığımız ve eşsiz kültürümüz bizi diğer milletlerden üstün kılıyordu. Kaşgarlı Mahmud Atamız da, “Tanrı’nın devlet güneşini Türk burçlarında doğurduğunu ve onların üzerine göklerin bütün ışıklarını döndürmüş olduğunu gördüm. Tanrı onlara Türk adını verdi ve onları yeryüzüne ilbay kıldı.” diyerek Türklüğün kutluluğunu bin yıl öncesinden bize bildirmişti.

İkinci Göktürk Devleti‘nde TÜRK soylu bütün kişiler tek bayrak altında toplanmıştı ve sonrasında Türk göçleriyle kandaşlar acunun farklı bölgelerine yayılmaya başladı. Birbirinden ayrı düşen soydaşların aralarındaki mesafeler, Rusların, Çinlilerin ve sayısız düşmanların bizleri bölmek için yaptıkları çalışmalarla arttı. Ruslar “Siz TÜRK değilsiniz. Siz, Kırgız, Azeri, Özbek, Kazak, Tatar…’sınız.” dediler ve önce kutlu dilimizi parçaladılar. Her Türk lehçesi için uydurma birkaç kural oluşturup, onları ayrı ayrı diller durumuna getirdiler. Ağzımızdaki ana sütü kadar ak olan Türkçemizi bölüp, yirmiden fazla parçaya ayıran Ruslar, binlerce yıllık töremizi ve kültürümüzü de yozlaştırmak için ellerinden geleni yaptılar

Türk dünyası üzerinde oynanan bütün oyunlar, Türklük güneşini her geçen gün soldurdu. “İl gider, töre kalır.” dedik, fakat töremiz de bozuldu. Kırgızistan, Özbekistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Kazakistan, Tataristan, Gagauzya, Yakutistan, Çuvaşistan, Başkurdistan…’daki Türklerin bir kısmı, Türk olmadıklarını söyleyenlere inandılar ve bunlar bugün dünyada yaşayan 300 milyona yakın soydaşından habersiz yaşamaya başladılar. Bu yabancılaşmalar sonucunda Türk illeri “yabancı ülkeler” haline geldi. Fakat doğru sözü, Bilge Kağan’ın bengü taşlarında arayanlar, atamızın 1300 yıl önce bize şöyle seslendiğini göreceklerdi: “Ey Türk budunu, üstte mavi gök çökmedikçe, altta yağız yer delinmedikçe, senin ilini ve töreni kim bozabilir?”

Bütün ayrılıklar, gönüllerimizdeki Türklük aşkını yıpratmadı, tam tersine yüreklerimizdeki bu büyük ateşi daha da alevlendirdi. 1990lı yılların başında soydaşlarımızın bağımsızlığına kavuşmasıyla, kutlu TÜRK birliğine kavuşacağımız gün, düşlerimizi süslemeye başladı. Bugün, sömürgeci devletlerin göz diktiği yurtlarımızı korumanın ve TÜRK adını binlerce yıl daha yaşatabilmek için gelecek kuşaklara taşıyabilmenin tek yolunun, bütün TÜRKlerin aramızdaki kutlu kardeşliğin farkına varması ve bu temelde birleşmeyi sağlaması olduğu anlaşılmalıdır. Bu yüce ülkü, biz TÜRKler için geleceğin anahtarı, yurtlarımızın güvenliği için Türk gücünün ve bağımsızlığımızın ilk adımıdır.

Türk dünyası içinde yaşayan Türkler olarak, kimimiz Oğuz, kimimiz Kıpçak boyundanız. “Sen kimsin?” diye sorduklarında, “Türk men.” diye yanıtlamış kandaşlarımız ve “Türkmen” olarak kalmış adları. Kimimiz Gök Oğuzlar‘dan gelen “Gagauz” Türklerindeniz. Oğuz Türkleri atlarıyla Anadolu’ya gelmiş; fakat Kırgız Türkleri atlarını kesip yediği için atalarımızın yurdu olan Tanrı Dağları’nda kalmışlar. Baş kurt biziz, Kazak yine biz. Biz, bir kere ölüp Ergenekon’da bin defa dirilen Göktürkler’iz! Biz, aynı kazanda pişen aş; aynı kökte büyüyen koca bir ağacın dallarıyız.

Atalarımız Altaylar’da oturup, Ötüken’de savaşmış; Isık Göl gibi kımız sağıp, Ala Dağlar kadar et yığmışlar. Toylar düzenleyip, ana yurdu şen kılmışlar. Fakat zamanı geldiğinde bir ölüp, bin dirilmeyi görev bilmişler. “Rahat yatakta ölmek acep olmaz mı çile, / Kanlı sınır boyları bize mezar olmalı.” düşüncesiyle hareket edip, demir dağları eriterek, damarlarımızdaki asil kanın bugünlere dek taşınmasını sağlamışlar.

Şimdi, binlerce yıldır saklayıp bugünlere taşıdığımız töremizi, dilimizi, soyumuzu, yani bütün Türklük değerlerimizi gelecek kuşaklara aynı gücüyle ve saf bir biçimde aktarabilmek için, bu yüzyılda yaşayan TÜRKler olarak bizlere çok büyük görevler düşüyor. Eğer bir gün Tanrı Dağları’nın tepesinde Oğuz Kağan’ın otağına girip, onun otağında oturan Kürşad gibi nice erlerin önünde diz vurabilmeyi düşlüyorsak, atalarımızdan devraldığımız kurt başlı sancağı taşımayı hak edebilmeliyiz. Eğer Altaylar’ın başında uluyan bir kurt veya ana yurdun üstünde süzülen bir kartal olmak istiyorsak, önce bir kurt kadar yol gösterici ve bir kartal kadar keskin görüşlü olmalıyız.

Yüce Tanrı, Türk dünyasındaki kardeşlik bağlarının güçlenmesini ve kardeşliğimizin gücüyle Türklük ruhunu sonsuza kadar yaşatabilmemizi sağlasın.

Tanrı, TÜRK’ü korusun!

YAVUZ TANYERİ

Paylaş:

Yorumlar

“394) BÜTÜN TÜRKLER KARDEŞTİR!” yazisina 10 Yorum yapilmis

 1. Ertuğrul Kapusuzoğlu yorum tarihi 14 Nisan, 2009 10:34

  Amin!
  Böyle bir dua yazmak istemiş ve becerememiştim.
  Gönlümden, ruhumdan, damarlarımdan geçen ne güzel atırlara dökülmüş.
  Allah ne muradınız vara versin.
  Allah muradımızı versin.
  “Amin desin hep birden yiğitler!”
  Amin!
  Amin!
  Amin!
  Allahü ekber!

 2. ZEYNEP İNCİ yorum tarihi 14 Nisan, 2009 15:38

  *AMİN.
  (*TÜRKLÜK,ADETA; ESSİZ,BİR HASLET GİBİ.DİNİMİZDE ÖYLE.
  YARADANA SÜKÜR,BÖYLE DOGDUK.BÖYLE ÖLECEGİZ.
  -KİMSE SEVİYEMİZE CIKAMAZ!
  *KİMSELER,BİZİ HİCBİRSEYLE SATIN ALAMAZ!
  TTK.

 3. OĞUZHAN OĞUZ yorum tarihi 14 Nisan, 2009 23:15

  EY TÜRK OĞLU TÜRK,ÜSTTE MAVİ GÖK ÇÖKMEDİKÇE,,,ALTTA YAĞIZ YER DELİNMEDİKÇE,,,SENİN İLİNİ VE TÖRE’Nİ, KİM BOZABİLİR??? MEMLEKETİN DAHİLİNDE,İKTİDARA SAHİP OLANLAR,GAFLET,DALALET VE HATTA HIYANET İÇİNDE BULUNABİLİRLER.OLSUNLAR…..BU KOŞULLARDA DAHİ,MUHTAÇ OLDUĞUN KUDRET;DAMARLARINDAKİ O ASİL,TERTEMİZ TÜRK KANINDA,M E V C U T T U R.DÜŞÜN,İLİKLERİNE KADAR TİTRE VE KENDİNE DÖN….

 4. onur kaan yorum tarihi 16 Nisan, 2009 20:28

  Selamualeyküm kardaşlar.Yazandan da okuyandan da ALLAH razı olsun.Basiretsiz iktidarların ab ye girme sevdası, dolayısıyle yıpranan mili ve manevi değerler karşısında benim yaptığım tek şey google ye Türk Birliği yazarak bununla ilgili siteleri incelemek.Yaptığım tek şey bu, bu beni üzüyor gerçekten çok üzüyor. RABBİME emanet olun kardaşlar.

 5. MEHMET ŞENTÜRK yorum tarihi 17 Nisan, 2009 11:33

  BU YAZIYI BU SİTEYE KOYANLARA, YAYINLAYANLARA ,YAZANLARA SELAM OLSUN.TANRI TÜRK MİLLERİTİNİ YERYÜZÜNE HÜKÜMRAN KILMAK İÇİN GÖNDERMİŞTİR..YERYÜZÜ TÜRK MİLLETİNİN YAYLASIDIR.TÜRK MİLLETİ YERYÜZÜNDE TANRININ KILICIDIR..BÜTÜN TÜRKLER BİR ORDUDUR KATILMAYAN KORKAK VE KAÇAKTIR.
  TÜRKLERE VATAN NE TÜRKİYEDİR NEDE TÜRKİSTAN,VATAN BİYÜK VE MÜEBBED BİR ÜLKEDİR TURAN..
  NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE,TÜRK OLANA..

 6. ceren yazıcı yorum tarihi 17 Nisan, 2009 13:48

  Ne Mutlu Türküm Diyene.. Yazık töresini bozana yazık geçmişinden utanana..

 7. Murat Odabaş yorum tarihi 20 Mayıs, 2009 18:41

  Türk islam aleminde mücadelemiz TURANA kadar,tabiki bütün TÜRK,ler kardeşdir bu kardeliğin içinde öyle birileri varki bu vatan ve ülke adına yapamayacağı hiç bir şey yok.Bu görüş ülkücü harekette mevcuttur,biz ülkücülerin her medetinden insan var yanlız ülkücülük dediğimiz zaman akan suları durdururuz,ülkücülük ayrıcılıktır,ülkücülük TÜRK milliyetciliğini savunmaktır,ülkücülük ATATÜRK milliyetciliğinin devamını getirebilmektir,ülkücülük OSMANLIDAN gelen TÜRK haysiyetlerini koruyabilmektir,ülkücüler bu vatan için kendini her zaman ön planda tutup önder olmaya çalışmıştır çünkü bizim simgemiz Başbuğumuzdan emanet üç hilal bir kurt,umuz simgemizdir,ben oniki eylülü biliyorum bu vatan için şehit düşen bu memleket için canını seve seve idam sephasına çıkartılarak ülkücü abilerimizin kenan evren tarafından idam edilmesini biliyorum şimdi ise o kenan evren faşizmi ve komilizmin içinde belki vicdanen azap duyarak ölecektir,onu TEALA bile affetmeyecektir,o bu memlekete en büyük düşmanlığı yapmıştır onun içindirki şehit edilen ülkücü abilerimin ruhu şaat mekanları cennet olsun davamız TURANA KADAR bunun başkada açıklaması yok deliriyorum çıldırıyorum o günleri andıkca BAŞBUĞUM ALPARSLAN TÜRKEŞİN TIRNAKLARININ çekilmesine bu ülkede kim neden olmuştur vicdansız evren nasıl vicdanı rahat,unutulmasınki bu ülkede bu ülküler olduğu sürece ne kürdistan devleti kurulur nede evren gibilerin buna gücü yeter.Ağlattınız beni. SAYGILARIMLA Murat ODABAŞ

 8. mugebingul yorum tarihi 21 Temmuz, 2009 09:36

  Türk birliğinin kurulması dileğiyle…
  Ne Mutlu Türk’üm diyene.

 9. hayrani ılgar yorum tarihi 5 Aralık, 2009 14:52

  Fazla söze gerek yok… Tesbit ve makale çok doğru ve harukulade…

 10. CİHANGİR yorum tarihi 4 Temmuz, 2010 14:14

  rabbim bu topraklardan ezan sesini eksik etme.dalgalanan bayraklarımızın şanına leke sürdürtme.emanet olarak verdigin bu topraklarda TÜRK ün egemenligini eksiltme.bizlere vatanına,milletine,dinine,bayragına,topragına,atalarına sahip çıkan evlatlar,yigitler nasip et.(amin)

  Allah (c.c.)yar ve yardımcımız olsun.

Yorum yap