385) MEHMETÇİK “KÜRT PETROLÜ” İÇİN Mİ CAN VERDİ?

Yayin Tarihi 4 Haziran, 2009 
Kategori KATEGORİLENMEMİŞ

Mehmetçik, “Kürt petrolü” için mi can verdi?

image0017.jpg

Irak’ın kuzeyinde, Erbil bölgesinde, bir Türk şirketinin çıkardığı petrol, Kerkük-Ceyhan boru hattı ile dünya pazarlarına satılacak!

Kuzey Irak’ta kurulan devletin ayakta kalabilmesi için eldeki petrolü ihraç etmek gerekiyor. Elde edilen gelirin yüzde 17’si Barzani yönetimine bırakılacak.Talabani ve Barzani mutlu! Türkiye de Erbil’de konsolosluk açacak!

Irak Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, «Bölgemiz ve dünya için tarihi bir adım atıyoruz» dedi. Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Tabii Kaynaklar Bakanı Dr. Aşti Havrami ise tarihte ilk kez, Irak’ın kuzeyindeki halkın, doğal kaynakları hakkında karar verebildiğini ifade ederek, «Bugün, sağladığımız başarılarla petrolün lanetini arkamızda bırakacağız. Artık petrol bizim için bir refah ve denge unsurudur» diye konuştu.

* * *

İngiltere’nin ünlü başbakanı Winston Churchill’in «Bir damla kan bir damla petrol!» sözünü de unutmamak lâzım!

«Petrolün laneti bölgeden uzaklaştı» demek için henüz erken. Fakat, ABD Başkanı Obama’nın Türkiye’ye Kuzey Irak’taki devletçiğin hamiliğini yapma teklifini neden yenilediği anlaşılabiliyor.

Geçmişte Turgut Özal’a yapılan bu teklif kabul edilmişti. Kürdistan’ı kurmak için görevlendirilen Çekiç Güç, Turgut Özal tarafından Türkiye’ye davet edilmişti. Şimdi de kurulan devletçiğin yaşaması için petrolü hem bir Türk şirketinin çıkarması hem de Türkiye üzerinden satması gerekiyor. Bu da Türkiye Cumhuriyeti’nin Milli Güvenlik Kurulu kararı ile teminat altına alındı.

Denklemde artık PKK’ya yer yok! Tasfiye edilmesi gerekiyor! Türkiye’ye bu söz verilmiş görünüyor. PKK da bunu gördüğünden, silahlar henüz eldeyken bazı tavizler elde etmeye çalışıyor.

Bu durumda, halen PKK ile çatışırken damla damla değil oluk oluk kanını döken Mehmetçiğin gücü, Kürdistan’ın kurulması ve oluk oluk petrol akması için kullanılmış olmadı mı? TSK, PKK ile meşgul edilirken Barzani ve Talabani kuvvetleri meşruiyet kazandı. Oysa onlar da Irak’ın PKK’sı idiler!

* * *

Erbil’den petrol çıkıyor da Hakkari’den niçin çıkmıyor? Çünkü İngiliz ve Amerikan şirketleri, Türkiye’nin bölünmesini bekliyor! Kerkük’ten Ceyhan’a uzanan bölgeyi tek parça olarak düşünüyorlar! Türkiye-Suriye sınırına İsrail’i yerleştirme planı da bu yüzden vatana ihanettir!

Önce ABD işgali altındaki Irak’ın petrolleri için bir petrol yasası hazırlandı. Yasaya göre, Irak petrolleri 30 yıl süreyle ABD ve İngiltere’nin ünlü petrol şirketlerine verilecekti.

Irak’ın sözde milli petrol şirketi SOMO, Türkiye’ye, «Bundan sonra işe devam etmek istiyorsanız kuzey eyaletlerindeki yetkililerle temasa geçin!» bildiriminde bulundu! Bu da kabul edildi.

Bütün bunlar olurken Türkiye’de «Türk Petrol Yasası» çıkarıldı ve yabancı şirketlerin çıkardığı petrolün yüzde 2 ile 12’sinin devlete bırakılacağı, gerisini de istediği ülkelere satabileceği kabul edildi!

Böyle bir yasayı kabul etmek ne demektir?

* * *

Ne diyordu eski Enerji Bakanı İhsan

Topaloğlu:

«İskoçya’da bir toplantı oluyor. Bu anlaşmanın adı AŞNAKARİ anlaşmasıdır. Bu toplantıda alınan kararlarla dünya petrol sahalarını, o ülke ricalini olduğu gibi halklarını da hiçe sayarak aralarında paylaşırlar. Toplantının sonunda net ve kesin karar çıkar ve tatbik edilir; milli şirketler kesinlikle yaşatılmayacak! İran’da Musaddık rejimi bu yüzden yıkıldı, Güney Amerika’da darbe üstüne darbe oldu.»

İlave edelim; Sovyetler Birliği ve Yugoslavya bu yüzden parçalandı, Irak ve Afganistan bu yüzden işgal edildi, operasyon devam ediyor.Çıkış yolu yine Avrasya’nın birliğidir!

ARSLAN BULUT

Paylaş:

Yorumlar

“385) MEHMETÇİK “KÜRT PETROLÜ” İÇİN Mİ CAN VERDİ?” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. uğur adı güzel yorum tarihi 24 Haziran, 2009 19:12

    bizde böyle devletvarken mecburuz

Yorum yap