36) “BU YÜKÜ NİYE TAŞIYORUM?”

Yayin Tarihi 20 Kasım, 2009 
Kategori ÖYKÜ

“BU YÜKÜ NİYE TAŞIYORUM?” 

Brenda yamaç tırmanışı yapmak isteyen genç bir kadındı. Bir gün cesaretini toplayarak bir grup tırmanışına  katıldı. Tırmanacakları yere vardıklarında,neredeyse duvar gibi dik, büyük ve kayalık bir yamaç çıktı karşılarına. Tüm korkularına rağmen, Brenda azimliydi. Emniyet kemerini taktı, ipi yakaladı ve kayanın dik yüzüne tırmanmaya başladı.

Bir süre tırmandıktan sonra, nefeslenebilecegi bir oyuk buldu.. Orada asılı dururken, gruptan yukarıda ipi tutan kisi dalgınlığa düşerek ipi gevşetiverdi. Aniden boşalan ip, hızla Brenda nın gözüne çarparak lensinin düşmesine neden oldu. Lens çok küçüktü ve bulunması neredeyse imkansızdı. Lens yamacın ortasında bir yerlerde kalmıştı ve Brenda artık bulanık görüyordu. Ümitsizlik içinde Brenda, lensini bulması için Allah’a dua edebilirdi yalnızca. Ve içten içe düşünüp dua etmeye başladı.

Allahım! Sen bu anda buradaki tüm dağları görürsün. Bu dağlar üzerindeki her bir taşı ve yaprağı bildigin gibi, benim lensimin yerini de biliyorsun. Onu bulmama yardım et.”

Patikalardan yürüyerek aşağı indiler. Aşağı indiklerinde, tırmanmak üzere oraya doğru gelen yeni bir grup gördüler. İçlerinden biri “Aranızda lens kaybeden var mi?” diye bağırdı.

Brenda’nın sonradan ögrendigine göre, lensi bir karınca taşıyordu ve karınca yürüdükçe yavasça kayanın üzerinde hareket edip parlayan lens kızların dikkatini çekmisti.

Eve döndüklerinde Brenda lensini nasıl bulduklarını babasına anlatacak ve bir karikatürcü olan babası da ağzıyla lens taşıyan bir karınca resmi çizerek, karıncanın üzerindeki baloncuğa bunları yazacaktı:

“Allahım! Bu nesneyi neden taşıdığımı bilemiyorum. Bunu yiyemem ve neredeyse taşıyamayacağım kadar ağır.  Ama istediğin sadece bunu taşımamsa, senin için taşıyacağım…”

 “BU YÜKÜ NİYE TAŞIYORUM” demeyin…

image00128.jpg

NOT: Bu öykü sayın Nesrin Yaşar tarafından gönderilmiştir. Teşekkür ederiz.

Paylaş:

Yorumlar

“36) “BU YÜKÜ NİYE TAŞIYORUM?”” yazisina 3 Yorum yapilmis

 1. perle yorum tarihi 21 Kasım, 2009 00:08

  *KESKE KARINCA GİBİ OLABILSEYDİM…
  TÜRK MİLLETİ/karıncayı örnek almıs olsaydı..ONU KİMSE YIKAMAZDI..BUNCA HIYANETE RAGMEN;(

 2. tacettin yıldız yorum tarihi 13 Kasım, 2010 20:17

  ya biz dünyanın bunca yükünü niye taşıyoruz .

 3. şükriye erkal yorum tarihi 23 Aralık, 2010 01:30

  bazen,sırtımızda cok fazla yük taşıdıgımızı ve yoruldugumuzu zannederiz.gercek olna şu ki,her yükün bir amacı ve anlamı vardır…

Yorum yap