279) Okunamayan Gizemli Kitap: “Voynich El Yazması”

Yayin Tarihi 2 Şubat, 2015 
Kategori KÜLTÜREL

Voynich El Yazması (Voynich Manuscript)

image001

Voynich Elyazması, bilinmeyen bir yazıyla yazılmış, anlamı çözülemeyen gizemli bir kitap.

1450 ila 1520 yıllarında yazıldığı tahmin edilmektedir. Kitaba ismini veren, 1912 yılında varlığını ortaya çıkaran Wilfrid M. Voynich adındaki sahaftır. Yapılan bilimsel incelemeler, kitabın Voynich tarafından yapılmış bir sahtekârlık olmadığını kanıtlamıştır.[1]

Kitap çok sayıda ilginç resim içerir. Bunlardan bir kısmı yıldızları, bitkileri ve tuhaf bir tesisatla birbirine bağlı küvetlerde yıkanan çıplak kadınları gösterir. Resimlere bakılarak kitabın belli konularda (astroloji, bitkibilim, vs.) bölümlerden oluştuğu tahmin edilmektdir.

Kitabı Roger Bacon, John Dee ve Edward Kelly dahil çeşitli kişilerin yazdığı öne sürülse de bu iddiaların hiçbiri kanıtlanamamıştır.

Voynich elyazması yıllardır dilbilimciler, kriptologlar, tarihçiler, diğer branşlardan bilimadamları ve meraklılar tarafından yoğun olarak incelenmekle birlikte, çözüldüğüne dair hiç bir kanıt bulunmamaktadır. İstatistiksel ve dilbilimsel çözümlemeler, metnin rasgele yazılmış anlamsız bir işaret yığını değil, doğal bir dilin yazıya geçirilmiş hali olduğunu göstermektedir. Ancak bunun hangi dil olduğu bilinmemektedir.

Voynich elyazmasının şaşırtıcı yanı harfleri İngilizceye yada herhangi bir Avrupa diline benzemeyen tuhaf bir dil ile yazılmış olmasıdır. Bu elyazması 20. yüzyılın en iyi şifre çözücülerini bile şaşırtmıştır. Kitap 196 yılında Yale Üniversitesi Beinecke nadir kitaplar bölümüne New York’lu antika kitap satıcısı N.P. Kraus tarafından bağışlandı. Kitap 15 cm.ye 22,5 cm. ölçülerinde ve 240 sayfadır ancak tamamının 270 sayfa olduğu düşünülmektedir. Kitap şifalı otlar, astronomi, anatomi, farmakoloji ve reçetelerden oluşan beş ana bölümden oluşmaktadır.

Amerikalı sahaf William Voynich, 1912’de İtalya’da üzerinde anlamsız sembol ve resimler bulunan 240 sayfalık belgeyi satın aldığında, büyük ihtimalle bunun çözülemeyecek bir dilde yazıldığını tahmin etmemişti.

Kitabın 13. yüzyılda Roger Bacon tarafından yazıldığı iddia ediliyor. Ölçüleri 15 cm’ye 27 cm ve araştırmalara göre 28 sayfası eksik(muhtemelen kaybolmuş veya yırtılmış). Yazılar mavi, sarı, kırmızı, kahverengi ve yeşil.

Voynich hayatını metnin deşifresine adadı ama hiçbir şekilde başarılı olamayınca 1969’da yazmayı Yale Üniversitesi’ne bağışladı. Artık Voynich el yazması olarak bilinen belge, şifre çözücülerin merak ve ilgi odağı haline geldi.

Metin hiçbir yolla deşifre edilemedi. Üstelik üzerindeki resimler de çok ilginçti. Bazıları bunların uzaylıların gönderdiği birtakım şifreler olduğunu iddia etti, bazıları bunların ilaç tarifi olduğunu söyledi. Fakat ilgiç olan şu ki, bu kitapta resmedilen bitkilerin hiçbiri dünyada bulunmuyor*.

Hatta birtakım araştırmacılar bu kitabın bir ölümsüzlük ve tanrı korkusu hakkında olduğunu bile iddia ettiler, onlara göre bu kitabın dili çözüldüğünde ölümsüzlük iksiri bulunacaktı.

Tabi bunun sadece kandırma amaçlı yazıldığı da iddialar arasındaydı, fakat öyle sistematik biçimde yazılmıştı ki kitap, bu iddia diğerleri içinde en zayıfı.

Yale Üniversitesi 2001 yılında metni deşifre etmeye çalışmaktan vazgeçmiş ve çevrimiçi kütüphanesine yazmanın sayfalarını koymuş.

Belgenin içinde tekrarlanan sembollerin, “Tanrı korkusu” ve “Ölümsüzlük” anlamına geldiğini ileri süren şifre çözücüler ise formülleri deşifre etmeleri durumunda “ölümsüzlük iksiri” elde edebileceklerini düşünüyor Japon savaş kodlarını çökerten Amerikalı şifreci William Friedman tarafından oluşturulan takını, aylar süren çabasının sonunda belgeyi, “Çözülemez” olarak nitelendirdi 2001’de şifre çözmekte uzman bilgisayarlarla yapılan çalışmalar da sonuçsuz kaldı Friedman, “Bu işe hayatımı verdim Bir de kitap yazdım Ama hepsi boşaymış” açıklamasını yaptı….

https://insanveevren.wordpress.com/

Kitabın aslı: http://yadi.sk/d/FUO4ftg9J2Hzy

Kitabın çözüm çalışmaları (İngilizce): http://www.isi.edu/natural-language/people/voynich.pdf

image002

image003

image004

image005

 

Paylaş:

Yorumlar

“279) Okunamayan Gizemli Kitap: “Voynich El Yazması”” yazisina 6 Yorum yapilmis

 1. ihsan yorum tarihi 3 Şubat, 2015 01:42

  daha detaylı izlerini burdan bulabilirsiniz .. https://www.youtube.com/watch?v=cSu-b7w-Mmg

 2. bulent zilci yorum tarihi 20 Şubat, 2015 20:51

  Güneşli resim dünya halkları buyuk yok oluş öncesi harıta kordinata benziyor kadınlar önemli bir kadının soy ağacı sankı

 3. Ben merlin R.A yorum tarihi 2 Temmuz, 2016 00:59

  Aslinda o kadin figurlerinin bir bitkinin icerisi olarak cizildigini dusunuyorum sonucta yaratilis arayisi icerisindeydiler kadinlarin cicege benzetilmis olma ihtimali bence yuksek cunku dogurganlik yalnizca dişilere ayittir..
  Aslinda dusunulmesi gereken bence şu bu kitapp cok fazla eski ki dili kesinlikle cozulemiyor fakat dunyanin yuvarlak oldugu vurgulanmis sol tarafta yer alanlar insanlar ve ölüm dusuncesi tasiyor olabilir sag tarafsa insan dışı diye bildigimiz insan bedenliler ve normal olum ruhlari disinda diger ruhaniler dusuncesi olabilir …..sonucta ne kadar cocukca ve hayalca gelsede milyonlarca yildir soylenen bazi yasamis oldugu dusunulen varliklar var……him su delik fazla ilgi cekici …. su dunyanin en derin bilinen bir cukuru vardi …birde su cozulemeyen buyuk dikdorgen tas sutunlardan yuvarlak olusturulmus bir yer sanirim onlarin isaretlenmis halide olabilir ..bir diyer dusunce ay in konumu belirlenmis yada belirlenmeye calisilmis buna guneste dahil sanirim … him o meridyen cizgisi mi yoksa yalnizca bi ayrac mi meridyen olarak gorulduyse demek o yuvarlagin isaret ettigi yerden baslangic dusunulmus ….suan diycem biraz daha kolay dunyada suanda nasil hem iyiligi hem kotulugun oldunu biliyorsak bu kitabi yapan kiside 2 bitkiyi ele almis muhtemelen biri cok iyi ve yararli olan bitki biriside ozamanlarda bilinen en kotu ve zehirli bir bitki ve onlarin tohumu olarakta dunya dusunulmus sanirim o alttaki seyde zemin yani
  Soyle soylim
  Bitkilerin cogalip uremesi kadinlarla ozdeslenmis bir dusunce
  Dunyaya gelme dusuncesi yani kadindan var olma peki kadinlar nerden geldi uruyen bitkilerden tobe yani bunu yapan kisinin dusuncesinin altinda bence bu olusmus hatta sanirim bitkileri siniflandirmis bu cok belli ….tabiki rabbimin verdigi nimetleri guzel minnatarlik duygusu bu acidan olabilir ama ozamnlar yaratilis cevreye gozlemlenerek araniyordu ….bu kitapta muhtemelen yararli bilgiler vardir ama cogunun o zamanin bilincsiz dusunceleri oldugunu dusunuyorum ……….yalniz bunlarin hepsinin disinda baska bi dusunce olmasi gerekse soyle bakardim bu bir sifacinin kitabiydi ve o gercekten zekiymis fakat iki bitkinin arasinda fazlaca inceleme yapmis birbirinden uzak ve ap ayri bitkiler birisi zehir ve kotu yanli bir digeri cok fazla faydali ….yada ozamanlar buyuculuk tarzi falan seyleri inancini etkileyen Bitkiler … bu kitapta muhtemelen ya buyu ile korunmus bir tasin sutunun icersinden bulunmus yada yanarda patlamilarindan sonra belirli bir yerde guvende kalmis …aàaaa cok konustum tamam sadece dusunce doktum geen panik 🙂 ….

 4. 361) Okunamayan Gizemli Kitap 'Voynich' Yapay Zeka İle Çözülmüş - Yeniden Ergenekon : Yeniden Ergenekon yorum tarihi 30 Haziran, 2018 15:25
 5. Cumhuriyetimiz İçin yorum tarihi 30 Haziran, 2018 23:37
 6. velhation Z yorum tarihi 12 Kasım, 2022 14:37

  Emdianesquaeran lemandioeramen who has this book now

Yorum yap