272) HÜKÜMET’E HATIRLATMA!

Yayin Tarihi 9 Haziran, 2011 
Kategori SİYASİ

HÜKÜMET’E HATIRLATMA!

image00113.jpg

Son birkaç aydır Arap ülkelerinde yaşanan iç kargaşalarda binlerce insan ölmüştür. Yönetim ile halk arasındaki bu iç savaşın yakın bir zamanda bitmesi ve ülkelerin huzurlu bir döneme girmesi de olası görünmüyor…

Tarihi ve kültürel bağlarımızın olduğu komşumuz Suriye’de yaşananlar bir katliama dönüşmüştür. Suriye’de yaşananlar Türkiye’yi yakından ilgilendirmektedir. Çünkü Suriye bizim arka bahçemizdir. Suriye’de yaşayan yüz binlerce Türk’ün varlığı unutulmamalıdır! Halep, Lazkiye, Bayır Bucağı, Golan Türk bölgeleridir. Suriye’de akrabalarımızın olduğu da göz ardı edilmemeli! Suriye’nin etnik ve dini yapısına da yabancı değiliz. Suriye, bin yıl Türkler tarafından yönetilmiştir…  

Suriye’de ki iç kargaşadan dolayı; binlerce insan Türkiye’nin sınır kapılarına, canlarını kurtarmak için dayanmış! Hükümetimizin, Suriye’den kaçanları kabul etmesi, tedbir alması ve koruma yapması takdir edilecek insani bir karardır…

Ancak!

Yakın tarihimizde buna benzer iki olay daha yaşanmıştır. Bu olaylar siyasi yönetimlerimizin acizliği ve yüzkarasıdır.

Birinci ibretlik olay: Mavi Alay  

ll. Dünya Savaşında esir düşen 200 kadar Kırım Tatar Türk’ü, Amerikalılar ve İngilizler tarafından 1945 yılında Türkiye’ye teslim edilir. Rusya, Tatar Türklerinin infaz edilmesi için kendilerine teslim edilmesini ister. Türkiye, soydaşlarını trenle Kars sınırında Ruslara teslim etmek için gönderir.

Tatarlar, akıbetlerini bilirler. Askerlerimize intihar etmek için yalvarırlar! Askerlerimiz soydaşlarının yalvarmalarına dayanamayarak intihar etmek isteyenlere göz yumarlar. Onlarda kendilerini Kızıl Çakçak Baraj Gölü’ne atarak intihar ederler. Sağ kalan Tatarlar, Ruslara teslim edilir. Sınır kapısında Türk Subaylarının gözleri önünde hepsi kurşuna dizilir…

İkinci ibretlik olay: Hama katliamı

1982 yılında Suriye’de çıkan bir iç kargaşadan dolayı yönetimin başında bulunan Hafız Esad, Hama şehrini havadan ve karadan bombardımana tutturarak 40 bin kişiyi öldürtmüştür.

Suriye’den bugünkü gibi canlarını kurtarmak için kaçanlar Türkiye’ye sığınmıştır…

Ancak zulümden kurtulduğunu sanan mülteciler; Suriye’nin yaptığı iade isteklerine 12 Eylül Yönetimi olumlu cevap vererek, mültecileri sınırda Suriyeli yetkililere teslim etmiştir.

Mülteciler, Türk askerlerinin ayaklarına kapanarak “Bizi Esad’a vermeyin” diye yalvararak ağlamışlar! Kaçmaya yeltenerek intihar etmişlerdir… Teslim edilenlerin ise akıbetleri meçhuldür!

 

Basından öğrendiğimiz üzere Libya’dan kaçarken gemilerinin batma tehlikesi geçirmesi ile 600 Libya’lının NATO’nun emri ile kurtarılmaması doğru ise; Suriye’den Türkiye’ye kaçan insanlar, can güvenliği ve huzurlu yaşam garantisi olmadan Suriye’ye teslim edilirse cinayete ortak olunur. Bunun hesabını hiçbir siyasi erk veremez!

YILMAZ KARAHAN

 

 

Paylaş:

Yorumlar

“272) HÜKÜMET’E HATIRLATMA!” yazisina 4 Yorum yapilmis

 1. Haydar Okur yorum tarihi 9 Haziran, 2011 17:55

  KENDİ MİLLETİMİ, KENDİ HÜKÜMETLERİMİZ SORGULAMAK DURUMUNDA KALIYORUM.HÜKÜMET NE İSE MİLLET DENEN YIĞINLAR DA ODUR.. VE BİZ NASIL BİR HALKIZ YADA MİLLETİZ. VİCDANIMIZA EMANET OLAN, SIĞINAN İNSANLARI GÖZÜMÜZÜ KIRPMADAN, YÜREĞİMİZ HİÇ SIZLAMADAN NASIL VERİYORUZ ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL. FARKINDA OLMADAN SERİMİZE KORKAKLIK MI HAKİM OLDU, NEDİR ANLAMAK GERÇEKTEN ZOR.

 2. Burak Engin yorum tarihi 9 Haziran, 2011 21:58

  Sayin Karahan,yüreginize saglik.
  Bu tür gelismelere genelde siyasi acidan bakilir ve detylar pek farkina varilmaz.Fark ettirdiginiz detaylardan dolayi (olayin insani tarafi) tesekkür ediyorum.Mevcut hükümet malesef bizler dahi neresinden tutsak elimizde kaliyor.Bu durumda ne derece insani yaklasir olaya herkesce malum degilmi?Son yasanan ve sizin de belirttiginiz Feribot faciyasinda öen onca cocuk,kadin ve erkegin vebalinin adresi de belli.4×4 müslümanlar bu detaylari ne hikmet ise fark etmiyor.Saygilar..

 3. Nuray Türk Günay yorum tarihi 9 Haziran, 2011 22:14

  Yeryüzünde,insanın en doğal hakkı “Yaşama Hakkı”dır.Bu hakka kast edenler ve buna göz yumanlar arasında hiç bir fark yoktur.Dünya Tarihi boyunca böyle bir alçaklığa göz yummamış,esirini teslim dahi etmemiş Türk Milleti’nin ,kendisine sığınarak yardım dileyenleri teslim edecek onursuzluğa itenlere yazıklar olsun demek yeterli değildir.

 4. PERLE İNCİ yorum tarihi 10 Haziran, 2011 16:12

  SN.HAYDAR OKUR.HAKLISINIZ.

Yorum yap