270) SURİYELİ MUHALİFLERİN BİLDİRGESİ

Yayin Tarihi 4 Haziran, 2011 
Kategori SİYASİ

Suriyeli muhaliflerin

Antalya konferansı sona erdi

image0014.jpg

Antalya’da 3 gün süren ve çoğunluğunu Suriye dışında yaşayan muhaliflerin oluşturduğu ‘Değişim İçin Suriye Konferansı’ sona erdi. Sonuç Bildirisi yayınlandıktan sonra konferansa katılanlar ülkelerine dönmeye başladı.

Konferansta, Suriye dışında yaşayan muhalifleri temsil edecek ve seslerini dünyaya duyuracak 31 kişilik danışma komitesi oluşturuldu. 9 kişiden oluşması planlanan ve Suriye muhalefetinin yol haritasını belirlemesi istenen İdari Komite’nin oluşturulması ise ileri bir tarihe ertelendi.

Konferansın ardından üç komite üyesi basın toplantısı düzenledi. Konferansın başarılı geçtiğini ve ilk kez bu kadar geniş katılım sağlandığını ifade eden üyeler, sonuç deklarasyonunun 7 maddeden oluştuğunu duyurdu.

Konferansın en önemli hedefinin, Suriye’deki devrimi desteklemek olduğunu ifade eden üyeler, deklarasyonda Suriye halkının isteklerinin yer aldığını bildirdi. Deklarasyonda, Suriye lideri Beşar Esad’in istifa ederek yetkilerini yardımcısına devretmesi istendi. Başkan yardımcısının, görevi devraldıktan sonra 15 gün içinde yeni meclisi oluşturarak 1 yıl içinde demokratik bir seçim gerçekleştirmesi istendi. Bu temel isteğin gerçekleşmemesi halinde devrimin devam edeceği bildirilen deklarasyonda, 4 esasa vurgu yapıldı. Bunlar; toprak birliği, dış ülkelerin askeri müdahalelerinin reddedilmesi, barışçıl şekilde devrimin devam etmesi, milli birliği oluşturan unsurların korunması olarak sıralandı.

Yasama, yürütme, yargı ayrılığına dayalı, sivil ve demokratik bir toplum oluşturulmasını amaçlayan deklarasyonda; ekonominin canlandırılmasına çalışılması, bilimsel araştırmaların desteklenerek Suriye’nin gelişmesi arzusuna yer verildi. Deklarasyonda ayrıca, Arap Birliği, İslam Konferansı ve uluslararası toplum nezdinde Suriye halkının meşru isteklerinin duyurulması ve Suriye halkının halkına destek olunması yönünde çalışılması kararlaştırıldı.

Gazetecilerin sorularını da cevaplayan komite üyeleri, Suriye’de laik bir sistem oluşturulması konusunun ele alınmadığını, ülkelerinde kan akarken bunu tartışmayı doğru bulmadıklarını kaydederek, kararı sandıktan çıkacak sonuca göre halkın vereceğini bildirdi. Üyeler, Suriye’nin yeni anayasasını halkın hangi şartlarda yaşamak istediğinin belirleyeceğini dile getirdi.

 

“SÜRECİ SOKAKTAKİ GENÇLER BELİRLEYECEK”

Bundan sonra nasıl yol izleneceği yönündeki soruya Ghassan Almufleh, “Yol haritasını Suriye’deki sokaktaki gençler belirleyecek. Onlar, Suriye özgürleşene kadar devam edecektir. Bundan geriye dönüş yok.” cevabını verdi.

Bir gazetecinin, “Beşar Esad’ın istifa etmemesi halinde bir senaryonuz var mı?” sorusunu yanıtlayan Salim Mounem, “Devrim devam ediyor. Sokağa çıkan geri dönmüyor. Gençlerin istekleri gerçekleşene kadar kimse geri dönmeyecek. Rejimin öldürme ve işkenceye devam etmesine rağmen kimse dönmeyecek. Ne kadar insan öldürürse öldürsün bu devrim devam edecektir.” diye konuştu.

 

“ESAD UZATMALARI OYNUYOR”

Gazetecilerin, Beşar Esad tarafından yayınlanan genel affın Suriye’de nasıl karşılandığıyla ilgili bir soruyu cevaplayan Riad Ghannam ise “Suriye devlet başkanı uzatmaları oynuyor. 20 yılda hiçbir şey yapmadı, son anda 5 dakikada karar çıkardı. Bazı kişileri hapisten çıkardı ama yüzlercesini pencereden içeri soktu. ‘Reformları yapacağım, içeride muhalefetle diyalog kuracağım’ diyor, bunları söylerken Suriye şehirlerini ağır silahlarla vuruyor. Çocuk, genç, kadın demeden insanları öldürüyor. Ne yaptığını bilen bir insandır.” ifadesini kullandı.

 

“KÜRTLER İSTEDİĞİNİ ALDI”

Toplantıdan memnun ayrılan gruplardan birisi de Suriye Kürtleri oldu. Kürt grupların liderlerinden Muhammed El Haznevi, konferansa iki temel beklentiyle geldiklerini, bunların eşit temsil hakkı konusunda anlaşmaya varıldığını söyledi. Kürtlerin isteği olan laik yönetim konusunun ise ortak bir fikir oluşmadığını anlatan Haznevi, “Bu zamana kadar Kürtler bu seviyeye gelmediler. Kürtler için en yüksek seviye bu konferans oldu.” dedi.

 

SONUÇ BİLDİRGESİ

Öte yandan toplantıdan sonra bir sonuç bildirgesi yayınlandı.

Bildiride taraflar, Beşşar Esad’ın iktidardan çekilmesi ve Baas rejiminin sona ermesi için ayaklanan halkın isteklerini destekleneceği, özgürlük yolunda verilen mücadeleye sonuna kadar sahip çıkılacağı vurgulandı.

Esad’ın yetkilerinin yasalar dahilinde yardımcısına devredilmesi gerektiği belirtilerek geçici hükümet konseyinin kurulması gerektiği ifade edilen bildiride ayrıca en kısa zamanda seçimler yapılarak yeni hükümet kurulması için çalışmalara başlanması gerektiği ifade edildi.

Halk ayaklanması sırasında hiçbir yabancı gücün müdahalesine izin verilmeyeceği belirtilerek, Suriyenin toprak bütünlüğünün korunacağı ve hiçbir etnik yapı ve tarafı mağdur etmeyen bir oluşumun destekleneceği vurgulandı.

 

Bildiride şunlar yer aldı:

“Suriye halkının yaptığı halk ayaklanmasının desteklenmesi ve Suriye halkının diktatörlükten kurtulması hürriyet ve demokrasi için Suriye değişim konferansı Türkiye’nin Antalya ilinde 31.05.2011 ile 03.06.2011 tarihleri arasında yapılmıştır. Toplantının sonuç bildirgesi aşağıdadır.

1-Beşar Esad’ın iktidardan çekilmesi ve baas rejiminin kaldırılması için ayaklanan Suriye halkının isteklerini desteklemek, özgürlük yolunda verilen mücadeleye sonuna kadar sahip çıkılmaktadır.

2-Esad’ın bütün yetkilerinin; yasalar dahilinde geçici olarak yardımcısına devretmelidir. En kısa sürede geçici hükümet konseyi seçilmelidir. Bir yıl içinde Esad’ın çekilmesi ile yeni anayasanın oluşturulması ve seçimlerle beraber yeni hükümet kurulmalıdır.

3-Halk ayaklanması amacına ulaşması döneminde barışçıl, ulusal, toprak bütünlüğünü savunan, yabancı askeri güçlerin müdahalesi  kabul etmeyen ve  hiçbir etnik yapının ve tarafın mağdur edilmediği bir oluşum desteklenmektedir.

4- Tüm katılımcılar Suriye halkının Araplardan, Kürtlerden, Süryanilerden, Türkmenlerden, Çerkezlerden, Ermeniler gibi birçok farklı milliyetlerden oluştuğunu teyit ediyor. Bu kongre Suriye vatanının birliği çerçevesinde demokratik ve çok partili sistemin sütunları üzerine kurulmuş sivil devlet esasları üzerinde, yeni Suriye anayasasının bileşenlerine meşru ve eşit hukuken yüklenmesini teyit eder.

5-Tüm katılımcılar gelecekteki demokratik Suriye için çalışacaklarına söz vermişlerdir. Yeni Suriye’nin demokrat, insan haklarına saygılı ifade ve inanç özgürlüğü olan bir ülkenin kurulması için gayret göstereceklerdir. Ayrıca yasama yürütme ve yargı yetkilerinin birbirinden ayrılması desteklenmektedir

6-Ekonominin gelişmesi ve adalet, güvenlik ve barışın bilinçli ve uygar bir şekilde ilerlemesi için gayret gösterilecektir.

7-Kongrede toplananlar, tüm arap milletlerini, arap birliğini, İslam konferans örgütünü ve uluslar arası toplumu, insan haklarının ihlallerinin ve sivillerin hakları üzerine uygulanan suçların kaldırılması sorumluluğunu yüklenmelerine ve Suriye halkının demokrasi özgürlüğüne doğru olan eylemlerini desteklemeye çağırmaktadır.

8-Konferans sonucunda 31 kişilik istişare heyeti seçimi yüzde 80 katılımla gerçekleşmiştir bu heyet içinden 9 kişilik icra kurulu seçilmiştir ve seçilen bu icra kurulu Suriye halkının demokratik mücadelesinin başarısı için çalışacaklardır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

DÜNYA BÜLTENİ

 

SURİYE’DE KATLİAM!

image002.jpg

Suriye’nin Hama kentinde, 50 binden fazla kişinin rejim karşıtı gösteri düzenlediği bildirildi. Gösteri engellemeye çalışan Baasçı güçlerin katlettiği Hamalı sayısı 130’a yükseldi. Antalya’da toplantı düzenleyen Suriyeli muhalifler, ölenlerden en az 70’inin isminin belli olduğunu, Baasçı güçlerin, önce keskin nişancı ateşiyle, sonra ise hedef gözetmeksizin kalabalığı taradıklarını duyurdu.

Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü’nden Rami Abdülrahman, bunun rejim karşıtı protestoların başladığı mart ortasından bu yana ülkede düzenlenen en büyük gösteri olduğunu duyurdu. Abdülrahman, güvenlik güçlerinin göstericilerin üzerine ateş açtığını, çok sayıda kişinin de yaralandığını ifade etti.

Suriye’nin birçok kentinde de gösterilerin düzenlendiği bildiriliyor.

Hama 1982 yılında Hafız Esad kuvvetlerinin üç gün boyunca tank ve uçaklarının bombardımanına sahne olmuş ve en az 40 bini kişi hayatını kaybetmişti.

PROTESTO EDİLDİ

Katliamın duyulmasıyla birlikte bu akşam 21.30 Suriye Konsolosluğu önünde protesto kararı alındı. Bu akşam (3 Haziran Cuma) 21.30 Maçka Lisesi’nde buluşulup Teşvikiye’deki Suriye Konsolosluğu önüne kadar protesto yürüyüşü tertip eden İslami kuruluşlar, Baas rejimini tel’in ederek ve Hama halkının yalnız olmadığını haykırdılar.

 

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap