264) LİBYA DİRENİŞİNDEN TÜRKİYE’YE SİTEM!

Yayin Tarihi 18 Mart, 2011 
Kategori SİYASİ

Libya direnişinden Türkiye’ye sitem

 image00121.jpg

 

Libya’da Kaddafi’ye karşı harekete geçen 17 Şubat Hareketi, Türk halkına yazdığı mektupta sitemlerini dile getirdi, destek istedi 

 

Libya’da Muammer Kaddafi’nin diktasına karşı direnen muhalif gruplardan 17 Şubat Hareketi, Türk hnalkına başlığıyla bir mektup yayınladı. Bingazi’den gönderilen mektupta, Başbakan Erdoğan’ın Libya konusunda beklenen performansı gösteremediğinden yakınıldı, Türk halkından direnişe destek istendi.

Başbakan Erdoğan’ın, direniş konusunda kendilerinin yanında yer alması gerektiğini belirten 17 Şubat Hareketi, uluslararası siyasi dengelerin ve ticari menfaatlerin gözetilerek kendilerinin görmezden gelinmesine hem sitem etti, hem de bu durumu Türk halkına şikayet etti.  

İşte Müfid Yüksel’in Dünya Bülteni için Arapça orjinalinden tercüme ettiği Libya’daki 17 Şubat Hareketi Gençliği’nden gelen mektubun tam metni:

“Libya’da 17 Şubat Hareketi Gençliğinden Büyük Türkiye Halkına Mektup

Büyük Türkiye Halkı!

Esefle belirtelim ki, Sayın Başbakan Tayyip Erdoğan sizden daha hayırlı ve olumlu bir tutum beklentisi içersindeydik. Üzülerek belirtelim ki, uluslararası konjonktürün, ticari piyasa endişelerinin ötesinde bir niyet ve tutum ortaya çıkmadı.

17. Şubat Hareketi Gençliği özgürlük, hürriyet yolunda ve tertemiz şehitlerimiz için bu harekete kalkışmıştır.Türkiye’nin maslahatı Libya halkının maslahatı ile beraber olmaktan geçer. Türkiye halkının bu konudaki maslahatı da Libya’daki bu kalkışmaya/direnişe destek vermektir.

Türkiye Halkı!

Türkiye ve Libya’nın, her ili halkın bağları, 500 yılı aşkındır süregelen tarihi bağlardır.Sayın Başbakan Tayyip Erdoğan, Libya konusundaki demeçlerinde, 15 milyar dolarlık bir iş hacminin Libya halkı ile olan bu derin,tarihi bağlardan ; bir diktatör ve evlatlarının, onların paralı askerlerinin katlettiği masum Libyalılardan, daha önemli gördüğünü mü isbat etmeye çalışıyor.

Hür Ve Özgür Türkiye Halkı!

17 Şubat Hareketi Gençliği olarak sizden yardım ve desteklerinizi, acımasız diktatör ve avanesine karşı bizimle dayanışma içinde olmanızı talep ediyoruz. Libya’da vukubulan hadiseler, halk ile çocuklarımızı katletmek için üzerimize paralı askerlerini celbeden zâlim Kaddafî ailesi arasındadır. Cereyan eden hadiseler, maalesef Sayın başbakanın belirttiği ülkenin doğu ve batısındaki  bir kardeş kavgası değildir.

Büyük Türkiye Halkı!

Bingâzi’deki Türkiye Konsolosu, bizmle ilgili hükümetinize yanlış ve yanıltıcı bilgiler sunmuştur. Bilahare, onu tehdide kalkışan Kaddafi taraftarlarına karşı bizden himaye talep ederek bir gece yarısı Libya’dan kaçmıştır. Biz onu ve yanıltıcı bilgi notlarını istemiyoruz. Bu konuyu, Libya’da bulunan Türklerden soruşturabilirsiniz. Bu takdirde,konsolosun, onlardan herhangi birinin bile korunmasını/güvenliğini temin edemediği anlaşılacaktır.

17 Şubat Hareketi Gençliği , sizden Tüm Türkiye şehirlerinde dayanışma talep etmektedir. Zira, siz bize diğer tüm devletlerden daha yakınsınız.

Yaşasın Hür Libya, Yaşasın Kahraman Türkiye Halkı

17 Şubat Hareketi Gençliği

Bingâzi

 

DÜNYA BÜLTENİ

 

Paylaş:

Yorumlar

“264) LİBYA DİRENİŞİNDEN TÜRKİYE’YE SİTEM!” yazisina 4 Yorum yapilmis

 1. ZEYNEP İNCİ yorum tarihi 18 Mart, 2011 17:11

  *SENDEMİ KONSOLOS?!
  -BUNCA YASANAN OLAYLARDAN SONRA ANLASILAN O Kİ;ARTIK HERSEYİN SADECE ADI TÜRK(*…GERİSİ YALAN:(–ALLAHIM YARDIM ET BİZLERE(*

 2. kemal unsal yorum tarihi 18 Mart, 2011 18:06

  biz turkler vatan satanlara sevmeyiz hey libyallilar .simdi sam amca nizin onunde diz cokun

 3. Haydar Okur yorum tarihi 19 Mart, 2011 02:45

  Bu mektupta anlatılanlara göre Libya halk_gençlik kalkışmasının gerisinde emperyalist güç yok ya da yokmuş gibi gösterilmeye çalışılıyor.Uzaktan uzağa bunun ayırdını yapmak, kalkışanların bağımsız, özgür, demokratik bir libya istediklerinde ne kadar içtenlikliler bunu da bilemeyiz. Ama şurası bir gerçektir ki Libya halkım bizlere şu ortadoğu araplarından çok daha yakındır bence. Dahası Libya Arap kültür emperyalizmi sayesinde araplaşmış berberi, tuarek soy kütüklerini taşıyan bir halktır. Trablusgarp, Bingazi savunmalarında İtalyanlarla eşgüdüm içinde Osmanlı Türk askerine karşı savaşan arap bedevi- aşiretlerinin de varlığını yadsıyamayız. Bu nedenledir ki Libyanın asıl yerli halkı Türklere çok daha yakındır. Kaddafiye gelince 42 yıllık acımasız eli kanlı bir diktatördür bu inkarsız ancak kaddafi batı emperyalizmine karşı dik duran bir kişidir de aynı zamanda. Türk halkına mektup yayınlayan örgüt Türkiye Başbakanının, ABD/AB nin Büyük Orta Doğu ve Kuzey afrika projesinin eş başkanlarından biri olduğundan(Başbakanın kendi ifadeleri) neden söz etmiyorlar. Bunu bilmiyor olabilirler mi?Körfez harekatına Türk askerinin ABD güçlerinin yanında savaşa katılmalarına 20 milyar dolar para isteyen zihniyet, Türkiyenin Libyadaki 15-20 milyar dolarlık iş hacmini düşünmekten öteye geçebilirler mi? Bu zihniyet için para insani değerlerden ve insanilikten çok çok daha önemlidir. Libyalılar bunu daha yeni mi öğrenmiş oluyorlar. Bu yorunla kaddafiyi desteklediğim algılanmasın lutfen, onun müzmin bir Türk düşmanı olduğunu ” Osmanlı bizleri sömürdü, köle gibi kullandı şimdi bizde osmanlının torunlarını (oradaki işçileri kastederek)kullanıyoru” türünden sözleri hafızama kazınmış durumdadır. EĞER LİBYA HALKI-GENÇLİĞİ KALKIŞMASI ÖZGÜR, DEMOKRATİK, TAM BAĞIMSIZ BİR LİBYA İÇİN MÜCADELE VERİYORLARSA( ki biraz kuşkuluyum)ALLAH YAR VE YARDIMCILARI OLSUN.

 4. uzun ömürlü adam yorum tarihi 23 Mart, 2011 01:31

  ERDENLİKTEN MAHSUN İNSANLAR EŞİTLİK VE DEMOKRASİ DENEN İLKELERİ SORGULATIP YARGILAYAMAZLAR
  1-ERDEMLİK
  2-DEMOKRASİ VEYA YARGIYA AÇIKI BİR YÖNETİM ADI HER NE DERSENİZ O YERİ GELDİĞİNDE DEMOKRASİLERDE DERİZ YA TERCİH EDENE ŞERİAT ODA YÖNETMESİNİ BİLENE
  3-EŞİTLİK
  1-Cİ MADDE KENDİNİ VE 2-3 CÜ MADDEYİ YARGILAR
  2 Cİ MADE KENDİNİ VE 3 CÜ MADDEYİ YARGILAR
  3 CÜ MADDE KENDİNİ VE İNSANI YARGILAR
  Bunlar sadece pentagon noel babalarını beklediler geldi onlara hediye verecek giderse gidecek derim ama hiç duymadım girdiği yerden gittiğini sülük gibi bir yapışkan, yapışacak bir yer bulur sam amcalar onlara akıl vermeye devem eder bombalar ve füzelerin parasını alana kadar o parayı alana kadar yeni bombalar yspılır, merakta kalmayın idyancılar yoksulluk işsizlik bitsin diye isyan etmişlerdir somra kadafi yandaşlarıyla birbirlerini öldürmekten yokmu bizi barıştıracak biri diye isyan edecekler,onlar orda kalsın türkiye girmez pasta yok diye girmez buyüzden potrol az gitsin diye elektrikli araba kullanacak onun içinde bergamada siyanür var doğu ve güneydoğu olmaz akdeniz tatil yeri karadeniz kaldı yap oraya nede olsa çernobil dersini aldılar nükleer santralda bize düşman bulmaya gerek yok biz kendimizi yakarız.

Yorum yap