248) “Hekim (the physician)” Film Eleştirisi

Yayin Tarihi 8 Mayıs, 2014 
Kategori KÜLTÜREL

“Hekim (the physician)” Film Eleştirisi

 image001

ABD’li Yahudi kökenli romancı Noah Gordon’un eseri “the physician” Türkçe adı ile “Hekim” film yapılmış. Bu eser Avrupa’da büyük ilgi görür iken, ABD’de önemsenmemiş.

Romanı okumadım. Filmi izledim. Şaşırdım kaldım! Acaba tarihimizi biz mi yanlış biliyoruz diye yeniden bilgilerimi tazeledim!

Film; “Rob Cole” adında bir İngiliz gencinin, tıp ilminin öncülerinden İbni Sina’nın yanında hekimliği öğrenmesi üzerine kurulmuş.

Film güzel çevrilmiş. Ancak konusunun tarihi gerçekler ile alakası yok! Filmi izledikten sonra acaba filmin başında “bu film bir kurgudan ibarettir” diye bir uyarının varlığını aradım. Böyle bir uyarı da yoktu!

Madem böyle bir uyarı yoktur. O halde bizde olması veya olmaması gerekenleri yazalım:

1-   İbni Sina Acem değil, Türk’tür.

2-   İbni Sina intihar etmemiştir. 57 yaşında Isfahan’da değil Hemedan kentinde vefat etmiştir.

3-   İbni Sina Selçuklular döneminde yaşamamıştır.

4-   Selçuklu Türkleri barbar ve uygarlık düşmanı olarak gösterilmiştir. Bu tarihi aldatmacanın ta kendisidir. Zira Dünya’da ilk üniversiteyi “Nizamiye Medreseleri” adı ile kuran Selçuklulardır.

5-   Selçuklu Türklerini Yahudi düşmanı ve soy kırımcı olarak göstermişlerdir. Bu durum ise tarihi inkar etmektir. Eğer bugün Yahudiler tarih sahnesinden silinmediyse bunda en büyük pay Türklerindir. Hazar Türk Devleti’nin ve Osmanlı’nın Yahudilere yaptığı iyilikleri inkar etmek mümkün mü?

6-   Yahudilerin; barışçı, bilim ve uygarlık önderleri olarak gösterilmesini roman yazarının Yahudi olmasından dolayı kendi soyunu övmesini anlayışla karşılayabiliriz.

7-   Filmin kahramanı Rob Cole’un, İbni Sina’ya hocalık yapacak konuma gelmesi de gülünç bir durumdur.

8-   Avrupa’da İbni Sina öğretisi 11.y.y’da değil, Haçlı Seferlerinden sonra 12.y.y’da başlamıştır.

9-   İbni Sina sanki bütün bilgisini Yunan filozoflarından kazanmış gibi bir algı oluşturulmaktadır. İbni Sina’nın hocası El Biruni’dir. İbni Sina Yunan filozoflarının eserlerinin çevirisini yapmış ve tanıtmıştır. Avrupa, Yunanlı filozofları İbni Sina sayesinde öğrenmiştir. Hatta İmam Gazali, İbni Sina’yı bu çevirilerinden dolayı eleştirmiştir.

Sözün özü:

Bu filmi eleştirmemin nedeni tarih bilinci olmayan Türk gençlerini yanlış yönlendirecek endişesidir.

Neden Kültür Bakanlığımız bu film ile ilgili hem roman yazarına, hem de film yapımcısına uyarıda bulunmuyor ve ülkemizde kamuyu aydınlatıcı açıklamalar yapmıyor?  

YILMAZ KARAHAN

 

English

“The physician (the physician),” Film criticism

American Jewish novelist Noah Gordon’s work, “the physician” with the name of “Turkish physician” movie made. This work was of great interest in the United States, Europe sees the unvalued.

I haven’t read the novel. I watched the movie. I’m surprised! I wonder if you know our history, we must again lest the wrong fixed it!

The Film; A British teenager named “Rob Cole”, one of the pioneers of the medical science of medicine, Avicenna founded to learn.

The Film is beautiful. But it has nothing to do with the topic of historical facts! After watching the movie, I wonder if it’s the beginning of the film, “this movie is a fiction,” he called the existence of an alert. There was no such warning!

If there is no such a warning. Then we need to write it or not:

1-not the Persian Avicenna, Thomas.

2-Ibn Sina did not commit suicide. He died in the city of Isfahan, 57 years old, not in Hemedan.

3-Avicenna lived during the Seljuk period.

4-the Seljuk Turks as an enemy of the barbarian and civilization. This historic deception itself. Because it is the first in the world of College “Nezamiyeh” with the name of the Koran Selçuklulardır.

5-Seljuk Turkish Jew-hater and lineage as kibret. In this case, the date of the denial. If it will be reregistered with the largest share of the Jews today date scene Varium. In his on the Jews of the Ottoman Empire in the Turkish State and the Caspian kindnesses to deny possible?

6-the Jews; peace, science, and civilization is shown as the author of the novel due to the Jewish leaders of his own offspring reach understanding we can afford.

7-the protagonist of the film, Rob Cole, Ibn Sina is a condition to arrive at the location to do ridiculous coaching.

8-the teachings of Ibn Sina in Europe 11. y., not after the crusades in the y 12 y y.

9-all information such as the Greek philosopher Ibn Sina seems to have gained a perception is being created. Ibn Sina’s mentor is El Biruni. He made a translation of the works of the Greek philosophers Avicenna and introduced. In Europe, thanks to the Greek philosophers Ibn Sina. In fact, due to this İmam al-Ghazali, Ibn Sina was developed.

The bottom line:

This film is intended for non-Turkish youths the wrong date criticism awareness of the anxiety.

Why is the Ministry of culture, this film is about both the novel’s author, as well as with the filmmaker has warned the public disclosure in our country and enlightening remarks?

Paylaş:

Yorumlar

“248) “Hekim (the physician)” Film Eleştirisi” yazisina 12 Yorum yapilmis

 1. Ahmet Derviş yorum tarihi 8 Mayıs, 2014 17:23

  Bildiğim kadarıyla bütün dünyada Türklere katiı bir nefret duygusu yaşanmaktadır bunun nedeni de birincisi Türklerin güçlü olmaları ve diğeri ise İslam dünyaya yaymalarıdır.
  Ve bildiğimiz gibi islam’ın en büyük düşmanı da yahudilerdir. O zaman böyle filmlerin yapılmadı çom da şaşırtacak bir olay sayılmaz.

  Bizim ülkedeki yönetim hala ermeniden özür dilemek peşinde olduğu sürece ve bu gençlik sosyalistlerin değirmenine su dökmekte olduğu zamanadek bunun gibi filmler de yapılır tarihimiz de unutturulur saptırılır.

 2. Nurgül Söğüt yorum tarihi 8 Mayıs, 2014 17:24

  Bu flim henüz ödüllendirilmemiş mi ?

 3. Cengiz KAYHAN yorum tarihi 8 Mayıs, 2014 23:38

  Sayın KARAHAN Hocam;Uyarılarla dolu yazınız için size minnettarım ve bu yazınızın herkes tarafından okunması tek arzumdur.Kültür Bakanlığına gelince onlar ; kendilerini anlatmaktan bile acizler.Neler yaptıkları malumunuzdur.Ben 70’ine merdiven dayamış biriyim.İbni Sinayı rahmetli dedemden dinleyen biri olarak,onun bir TÜRK Hekimi olduğunu biliyorum.Bu yaşıma kadar zorunlu haller dışında(Ehliyet v.s) doktora gitmiş biri değilim.Bana Dedemden kalan İBNİ SİNA’dan TERKİBLER adlı kitaptan yararlanıyorum.Selam ve saygılar.

 4. oguz yorum tarihi 8 Mayıs, 2014 23:55

  Akil vermek gibi olmasin ama bu tur filmler olsun kitaplar olsun insanimizdan cok diger milletlerin bilincaltina servis ediliyor.bunun cozumu bu tur suclama ve yalan bilgilere ingilizce,arapca gibi dillerde yanit verebilecek siteler kurmaktir.kolay gelsin.insllah onuda yaparsiniz veya yaprlar 🙂

 5. sevgi nesil türksu yorum tarihi 10 Mayıs, 2014 02:49

  Ne kadar bilgi kirliliği var nette,Türk evet.

 6. Hakan yorum tarihi 22 Mayıs, 2014 00:02

  Fılmi az önce izledim, aynı hususlar gözüme carptı. Fimin adı neden ıbn sına değil onuda anladım, ıbn sına bu filme göre hiçbirsey değil, ingiltereden gelen bi hristiyan bile onun önüne geçebiliyor. İslamofobie kokan bir film aynı zamanda. Türkleri kötü gösterme gayreti bariz şekilde göze çarpıyor. İbn sina intiharda etmemiş hastalıktan ölmüştür, bu yıne wikipedıada yazıyor.

  Ne zaman batılıların müslümanlar hakkında doğru film yaptığını gördükkı zaten.

 7. ozgul yorum tarihi 2 Şubat, 2015 12:52

  Filmi izledikten sonra benmi yanlış biliyorum diye ibn sina yı google da ararken bu yazıyı gördüm, haklıymışım filmde türkler cahil,pis,insanları öldüren ve kötü eş olarak gösterilirken avrupalılar insan,çalışkan ve başarılı gösterilmiş bu düşünceyi tüm dünyadaki insanların biliçaltına empoze etmek için iyi çalışıyorlar, aslında tam tersi türkler çalışkan,iyi insanlar ve iyi eş olurlar herzaman çok üzücü gerçkleri dünyaya anlatamamak.

 8. ismail sayın yorum tarihi 7 Mart, 2015 19:42

  Sayın hocam uyarıcı bilgilendirme için şükran borçluyuz. Ancak metnin İngilizce çevirisinin yeniden gözden geçirirlmesi uygun olur. Saygılar.

 9. Yılmaz Karahan yorum tarihi 7 Mart, 2015 19:44

  Uyarınız için teşekkürler İsmail bey. Yardımcı olursanız minnettar kalırız

 10. Akın Sehap yorum tarihi 15 Nisan, 2019 13:02

  Hocam, ingilizce tercüme çok kötü ve ayrıca Türkçe yazının tam tersi bilgiler içeriyor. Arzu ederseniz yardımcı olurum

 11. Nilgun Karaca yorum tarihi 17 Ekim, 2020 17:58

  Bir de keşke İngilizce metni birinden yardım alarak yazsaydınız da amacına ulaşsaydı…

 12. Adem sivaslı yorum tarihi 16 Ocak, 2023 00:00

  01.15.2023 de bu filmi youtubede gördüm hele şükür ibni sinayla ilgili niyahet bi film çekilmiş dedim sonra izlediğime pişman oldum türklere barbar diyen batı bu filmde kendi ırkcılığını barbarlığını önplana çıkarıp yalan yanlış taraflı bir senaryoyla ibni sinayla resmen dalga geçmişler yav hipokrat bile benim üstadım ibni sinadır derken ve fransız bi prof biz bilimi müslimanlardan çalmasaydık şuan bu durumda olmazdık diye bir sürü itiraf varken batı şuan gelecek yeni nesili böyle filmlerle aldatmaya çalışıyor özellikle bunu yazan sahtekar yahudi gordonada yazıklar olsun gerçekleri yazda nasıl üçkağıtcı olduğun belli olsun tarihimiz soytarıların eline geçerse böyle şerefsizlikk yaparlar

Yorum yap