247) HAYDARPAŞA, MANHATTAN MI OLUYOR?

Yayin Tarihi 29 Kasım, 2010 
Kategori SOSYAL

HAYDARPAŞA, MANHATTAN MI OLUYOR?

image00146.jpg

1908 yılında hizmete giren İstanbul-Bağdat demiryolu başlangıç Garı, Haydarpaşa binasının çatı bölümü 28 Kasım 2010 günü bilinmeyen bir nedenle yandı!

Kadıköy Belediye Başkanı Sayın Selami Öztürk yaptığı açıklamada; Haydarpaşa Garı için herhangi bir onarım izni verilmediğini ve burada bir onarım çalışması var ise kaçak olabileceğini açıklamıştır. Kaynak: (http://www.hurriyet.com.tr/gundem/16404710.asp)

Türkiye Mimarlar Odası Başkanı Sayın Eyüp Muhçu ise yangının binada verdiği zarardan dolayı “Bina çökebilir” açıklamasını yapmıştır…

Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu’nun denetiminde olan, ata yadigarı Gar’da kimler onarım başlattı? Neden bu yangın çıktı? Bu hususta bilirkişi heyetleri incelemesini yapacak ve rapor hazırlayacaktır… Bu rapor açıklanmadan hiçbir kişiyi ve kurumu suçlayamayız!

İnternette, Haydarpaşa Garı ve çevresi için öngörülen bazı proje bilgileri var:

Haydarpaşa Garı ve çevresi, yaklaşık 2 milyon m²lik bir alanda gerçekleştirilecek kentsel dönüşüm projesine dahil edilmiş. TCDD “Haydarpaşa Garı ve Limanı Dönüşüm Projesi”ni başlattı. Proje, yap-işlet-devret modeliyle ihale edildi. Haydarpaşa’yı Yerli Manhattan’a dönüştürecek, 1 milyon metrekarelik alanda uygulanacak projenin ihalesini, Çalık Grubu almış… Kaynak: (http://www.yapi.com.tr/HaberDosyalari/Detay_proje-surecinde-neler-yasandi_878.html?HaberID=64955)

Çalık Holding’te, Proje’nin gerçekleştirilmesi için “VIZZION” mimarlık şirketi ile anlaşmış. Kaynak: (http://www.arkitera.com/s20-%C5%9Eefik-birkiye.html)

Projede neler var? Otel, marina, iş merkezleri, konutlar…

Haydarpaşa’nın, Manhattan’a benzemesi için 11 Eylül 2001 İkiz Kuleler gibi yanması mı gerekirdi? Eğer bu proje çok gerekli ise, ilgili kurumlardan izinler alınır, gereği yapılırdı!

Kültürüne sahip çıkamayan, tarihini yaşatamayan ve atasına saygı duymayan toplumlar milli kimliğini bit pazarında satışa çıkarmış demektir…

YILMAZ KARAHAN

Proje resimleri:

image00212.jpg

image00310.jpg

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap