246) TÜRKLERDE KAYIŞ VE KUŞAK KÜLTÜRÜ

Yayin Tarihi 5 Mayıs, 2014 
Kategori KÜLTÜREL, TÜRK DÜNYASI

TÜRKLERDE KAYIŞ VE KUŞAK KÜLTÜRÜ

Binlerce yıl öncesinde insanlık örtünmeye çalışırken, atalarımız avret yerlerini örtecek donu icad etmişler. Donu da kuşak ile sarmışlardır. Günlük yaşamlarında ve savaşlarda rahat hareket edebilecek giysileri kullanmışlardır. Bu giysilerden en önemlisi “balak” tır. Balak, uzun don demektir. İç donun üzerine balak giyinen Türkler, balağı da deriden yapılmış kayışlarla bel seviyesinde sarmışlardır.

Ne yazık ki; artık “balak” sözcüğü yerine Fransızca kökenli “pantolon” sözcüğünü kullanıyoruz. .!

Balak üzerine sarılı olan kayışlar, çok amaçlı kullanıldığı gibi bir sosyal statüyü ve rütbeyi de gösteren işaretler taşırdı. Kurganlarda bulunan altın kayış tokaları ve taş anıtlarda kayış görüntüleri, Türklerin kayışa verdiği önemi açıkça ifade etmektedir.

Erler için düzenlenen “kayış kuşanma” törenleri günümüze kadar ulaşmıştır. Hatta çeşitli meslek grupları da “kemer kuşanma” törenleri yapmıştır. (Ahilik)

YILMAZ KARAHAN

Balak: Türkçe,

Pantolon: Fransızca,

Şalvar: Farsça

Kayış ve kuşak: Türkçe,

Kemer: Farsça

 

English

Hunting culture of the belt and Belt

Thousands of years ago our ancestors of humanity while layering up, they invented the panties to cover touching. The panties also belt with milledgeville.  Used clothes to move in their daily lives and battles.These clothes, most importantly “balak”. Babu, don.The inner pair of balak is also made of leather straps, the Turks who balak  milledgeville  at waist level.

Unfortunately; now, instead of the word “balak”, we use the word “trousers” of French origin. .!

Babu on the straps, a social status and rank, such as the multipurpose use and carried signs. Kurgan the gold belt buckles and stone monuments and the importance of giving the Turks a strap belt images clearly.

Erasmus held for “strap quite like” ceremonies up to the present. In fact, the various professional groups “quite like a belt” ceremonies. (Ahi)

 NOT: İngilizce çeviri otomasyon olarak yapılmıştır

Geniş bilgi için dosya (pdf): 19054 kur ve kurluk

 image001

image002

Altın kayış tokaları (Gold belt buckles)

 image004

Mezar taşlarında kayış tamgaları (Tombstones strap Ethnology)

Paylaş:

Yorumlar

“246) TÜRKLERDE KAYIŞ VE KUŞAK KÜLTÜRÜ” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. sevgi nesil türksu yorum tarihi 6 Mayıs, 2014 01:06

    Araplar bizden öğrenmiş balak giymeyi.

Yorum yap