221) MELEZ HAYVANLAR

Yayin Tarihi 4 Haziran, 2009 
Kategori SLAYTLAR-RESİMLER

MELEZ HAYVANLAR

image0019.jpg
Zebra + Eşek

Zebroid= zebra + at
Zebra ve atın çiftleşmesiyle meydana gelen ender hayvanlardan biri. Ayrıca doğada da eşine oldukça az rastlanan bir tür. Buna karşılık 19’uncu yüzyıldan beri çiftleştirilmeye çalışılıyor.

image0024.jpg

Liger= Aslan + kaplan
Liger, erkek kaplan ile dişi aslanın melez çaprazlanması sonucu ortaya çıkan bir türdür. Büyük bir aslana benzeyen ‘liger’ın üzerinde çizgiler vardır. Dünyadaki en büyük kedilerden olan liger, aynı zamanda yüzebiliyor.
image0032.jpg

Cama= Deve + lama
Deve ve lamanın çiftleştirilmesinden doğan bu melez hayvan, 1955’ten beri türünün tek örneğini oluşturuyor. Camalar, lamaların kabarık tüylerine ve develerin çöle dayanıklı ayaklarına sahipler. Ayrıca uzunluk olarak kulakları deve ve lamaların arasındadır.
image0042.jpg

Leopon= Leopar + aslan
Dişi aslan ve erkek leoparın çiftleştirilmesinden oluşan leoponun başı aslana benzerken, geri kalan gövdesi de leopara benziyor. İlk leopan 1910 yılında Hindistan’da yetiştirilmiştir.
image0052.jpg

Savannah = Yabani kedi + ev kedisi
Egzotik görünümlü, örneğin Bengal, Mısır, Serengeti gibi ev kedisiyle, Serval adı verilen Afrikalı vahşi kedinin türünün birleşmesiyle oluşmuştur. Bu birleşmenin ürünü ise çoğunlukla ev kedisi görünümlü oluyor.
image0062.jpg

Boz kutup ayısı = Kutup ayısı + boz ayı
Bu tarz ayıların vahşi doğada da olduğu 2006 yılında garip renkli bir ayıdan DNA örneğiyle kanıtlandı. Bu ayı Kanada’nın buzlarla kaplı bölgesinde bulunmasına rağmen atalarının kim olduğu ve nasıl bu şekilde ürediği bilinmiyor.
image007.jpg

Bostwana tostu = Koyun + keçi
Garip bir vaka olan koyun-keçi karışımı ilk defa veterinerler tarafından 2000 yılında Bostwana’da bulundu. Bir arada tututlan dişi keçinin erkek koyunla doğal olarak birleşmesi sonucu doğan bu karışım her ne kadar kısır olsa da libidosu oldukça yüksekti.
image008.jpg

Kan papağanı = Midas ciklet balığı + Kırmızı şeytan balık
Bu kan papağanı balığı aslında bir karışımın ürünü. Bu balık ilk defa 1986’da Tayvan’da üretildi. Bu balığın ölümcül bir biçimsel bozukluğu var. Örneğin ağzı sadece çok dar bir şekilde dikey olarak açılabiliyor ve bu yüzden sağlıklı bir biçimde beslenmesi çok zor. Çoğu bu yüzden çabucak ölüyor.
image009.jpg

Karışık sülün = Altın + amherst sülünü
Altın Sülün çoğu zaman onunla aynı gözüken dişi Amherst sülünü ile çiftleştirilir. Sonuç ise her iki ebeveynin de mükemmel renklerini almış bu gördüğümüz sülün.


image010.jpg

Newcastle Üniversitesi araştırmacıları, tüm politik ve etik tartışmalar sürerken, İngiltere’nin ilk insan-hayvan melezi embriyolarını üretmeyi başardılar. İnsan deri hücrelerinden alınan DNA’nın inek yumurta hücrelerine aktarılmasıyla elde edilen melez embriyolar, laboratuarda 3 gün boyunca başarıyla geliştirildikten sonra yok edildi.

İngiltere’deki mevcut uygulamalar, bu tip melez embriyoların, laboratuar ortamında en fazla 14 gün boyunca canlı tutulmasına izin veriyor. İngiliz hükümeti, melez embriyo uygulamalarına izin verilmesinin çeşitli hastalıkların tedavisi için umut bekleyen milyonlarca insana yardımcı olabileceğine inanıyor. Ancak, özellikle dini liderler, bu tip denemeleri insan yaşamına ve insanın saygınlığına karşı bir tür saldırı olarak değerlendiriyorlar…

image011.jpg

BİLİM KURGU MELEZİ:

Haber Tarihi: 02 Nisan 2008
Kaynak: Discovery.com

NOT: Fotoğraf, Avustralyalı bir heykeltraş olan Patricia Piccinini‘ye ait “kurgusal” bir heykel tasarımıdır. Newcastle Üniversitesi’nde yapılan çalışmayla bir ilgisi bulunmamaktadır (ki haber metninde, üniversitede yapılan çalışmada embriyoların 3 gün sonunda yok edildiği belirtilmektedir).

Paylaş:

Yorumlar

“221) MELEZ HAYVANLAR” yazisina 10 Yorum yapilmis

 1. hasan akdemir yorum tarihi 10 Mayıs, 2011 21:40

  😀

 2. yıldız tutucu yorum tarihi 17 Mayıs, 2012 15:33

  şu en sondaki insanla hyavan birleşimiymiş ilginç sadece bu deil hepsi 🙂

 3. ahmet Boz yorum tarihi 4 Mayıs, 2013 14:35

  ilginç

 4. ahmet Boz yorum tarihi 4 Mayıs, 2013 14:36

  fenci dedi araştırın bende öğrendim araştırdım

 5. ahmet Boz yorum tarihi 4 Mayıs, 2013 14:40

  Allah hayırlısını verirse inşallah bu sene takdir alırım

 6. ahmet Boz yorum tarihi 4 Mayıs, 2013 14:42

  bu en sodaki eğer insanla hayvan çiftleşmiş se o insana yuh

 7. gh4ujht4e6uh yorum tarihi 19 Ocak, 2014 19:29

  ya bune saçma hemde çok ama çok tarık harfli bir hayvan

 8. ilhan doğan yorum tarihi 27 Nisan, 2014 13:02

  pars+ayı çiftleşmesinden doğan hayvan var mı?

 9. yusuf demirtaş yorum tarihi 8 Mayıs, 2014 21:01

  öğretmen ödev verdi bende yaptım

 10. Yunus Emre AYDIN yorum tarihi 9 Temmuz, 2014 19:32

  En baştaki zebra + eşek melez bir hayvan deildir. Doğada inssanlıktan önce vardır. Adı okapidir.

Yorum yap