188) MUSUL IRAK TÜRKMEN CEPHESİ BAŞKANI ÖLDÜRÜLDÜ

Yayin Tarihi 23 Kasım, 2009 
Kategori SİYASİ

Musul Irak Türkmen Cephesi Başkanı öldürüldü

image00132.jpg

Irak’ın kuzeyinde bulunan Musul kentinde Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Yavuz Efendioğlu, uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti.

Akşam saatlerinde meydana gelen olayda ITC Yürütme Kurulu Üyesi ve Musul İl Başkanı Yavuz Efendioğlu, evinin önünde kimliği belirsiz kişilerin silahlı saldırısına uğradı.

Saldırıda, vücudunun çeşitli yerlerine isabet eden kurşunlardan dolayı kan kaybeden Efendioğlu, olay yerinde hayatını kaybetti. Musul güvenlik güçleri, olayla ilgili faillerin bulunması için çalışma yürütürken, Ocak ayında ülke genelinde yapılacak genel seçimler öncesi etnik grup temsilcilerine yönelik saldırılarda artış olması endişelere yol açtı. Geçtiğimiz günlerde Kerkük’te, Şii lideri Mukteda El Sadr hareketinin liderlerinden olan Hadi İsa El Thibabi ise, gıda maddeleri satan bir dükkanda kendisine susturuculu silahla ateş edilmesi sonucu hayatını kaybetmişti.

image002.gif

BASIN BİLDİRİSİ

Yürütme Kurulu Üyesi ve  Irak Türkmen Cephesi  Musul İl Başkanı Yavuz Efendioğlu’nun Şehit edilmesi ile ilgili ITC TT bir basın bildirsi yayınladı.

Türkmenler kadar; tarihte hiçbir millet yoktur ki, neredeyse her şehri bir katliamla anılmasın… Tarihte hiçbir millet yoktur ki, yıllar itibariyle bakıldığında, sistematik olarak katledilmesin… Tarihte hiçbir millet yoktur ki, soykırıma ve asimilasyona bu kadar maruz kalmasın… 1920’den bu yana sayısız katliam yaşayan ve sürekli baskı altında tutulan Irak Türkleri, 2003 sonrası da aynı kaderi yaşamıştır.

2003 Saddam rejimi sonrası, Türkmeneli’nin her bir yerinde patlama ve kaçırma olayları sıradan bir olay haline getirilmiş; Kerkük, Telafer, Amirli, Yengice, Tuzhurmatu, Karatepe, Tazehurmatu, Şirinhan Karakoyunlu ve daha bir çok yerde saldırılar tertip edilmiş çok sayıda Irak Türk’ü şehit olmuştur. Daha geçen hafta Kerkük Hurmahanı’nda ve Atlas caddesinde bombalı saldırı yapılmış onlarca vatandaşımız şehit olmuştur.

En son dün Irak’ın Musul kentinde ITC Yürütme Kurulu Üyesi ve  Irak Türkmen Cephesi  Musul İl Başkanı Yavuz Efendioğlu evinde uğradığı, saldırı sonucu şehit olmuştur.

Dün Akşam saatlerinde meydana gelen olayda Yavuz Efendioğlu, evinden çıkarılarak kimliği belirsiz kişilerin silahlı saldırısına uğramıştır. Şehit Yavuz Efendioğlu, 2 ay önce tutuklanmış bir süre alı konduktan sonra  serbest  bırakılmıştır. Tüm baskılara rağmen mücadelesine  devam eden, yaklaşan seçimlerde halkı için yoğun çalışmalarda bulunan, Şehit Yavuz Efendioğlu; şer güçlerinin hedefi olmuştur.

Şehidimize Allah’tan rahmet, halkımıza sabırlar diliyoruz.

Bütün baskı ve saldırılara rağmen Irak Türklerini hiçbir güç yıldıramayacaktır. Ulvi davamız için azimle çalışmaya devam edeceğiz.

Irak Türkmen Cephesi
Türkiye Temsilciliği

Paylaş:

Yorumlar

“188) MUSUL IRAK TÜRKMEN CEPHESİ BAŞKANI ÖLDÜRÜLDÜ” yazisina 11 Yorum yapilmis

 1. ABDULKADİR BAŞ yorum tarihi 23 Kasım, 2009 15:13

  ALLAH RAHMET EYLESİN MEKANLARI CENNET OLSUN (AMİN)

  YA ARTIK BIKTIK BU ALLAHSIZLARIN TÜRK KATLİAMINDAN SONUMUZ HİÇ İYİ DEĞİL ELBET BU KARA GÜNLER OLACAK FAKAT BİRTANE TÜRK REİSİ YOKKİ BU OLAYLARA SON VERECEK!

 2. Ali Rıza PARTÜRKÜ yorum tarihi 23 Kasım, 2009 16:14

  ALLAH tan Şehit Yavuz EFENDİOĞLU na rahmet diliyorum..Büyük Kayıp müslüman TÜRK DÜNYASI için
  malesef biz TÜRKLER birbirimize sahip çıkamıyoruz. şuan bir UŞAKLIK ve SATILMIŞLAR DEVRESİ geçiriyoruz
  , bu uşaklar VE satılmışlar devresini elbetde atlatacağız ALLAH ın izniyle; şunu iyi bilsinler ki; istedikleri kadar içimizdeki hainlerle hareket etsinler planlar yapsınlar…AMA **** AYET VAR ALLAH PLAN YAPICILARIN EN BÜYÜĞÜDÜRRRRR….

 3. Alparslan Basbug yorum tarihi 23 Kasım, 2009 20:02

  Türk Milletinin Basi Sagolsun,Türküm diyenlerin basi sagolsun!!Cok degerli bir insandi!!Tanri gani gani rahmet eylesin!!

 4. recep gök yorum tarihi 23 Kasım, 2009 23:14

  ALLAH RAHMET EYLESİN GERİDE KALANLARINA ALLAH SABIRLAR VERSİN

 5. perle yorum tarihi 24 Kasım, 2009 00:39

  TV.DE İZLEDİK.COK ÜZÜCÜ(
  *YAKINDA DÜNYADA TEK YASAYANLAR,İDEALİ OLMAYANLAR OLUCAK HERHALDE…
  *BASSAGLIGI DİLERİZ.

 6. HASAN DANGAZ yorum tarihi 24 Kasım, 2009 03:25

  Daha önceleri saddam şimdide siyonist hareketinin uzantıları.Allah rahmet eylesin.Dünyanın neresine bakarsan bak nerede TÜRK milletinden insanlar var,kıyımlar orada.

 7. mustafa kenanoğlu yorum tarihi 24 Kasım, 2009 10:38

  1.türkmen bayrağı aslında ayın ucunda 6 yıldızlı olandır.
  2.musul katliamında azdırılan kripto kürtler ve gizli teşkilatlar eleledir.saygılaR

 8. Mehmet Akif Şahin yorum tarihi 26 Kasım, 2009 11:52

  Türk doğmanın bedelini nice kandaşı gibi canıyla ödeyen kardaşımıza Allahtan rahmet diler ailesine ve tüm türk dünyasına sabrı cemil niyaz ederim.İnşallah Hak Teala kanının yerde kalmadığını görmeyi tüm Türk dünyasına nasip eder.

 9. ZEYNEP AYDINLIOGLU yorum tarihi 5 Aralık, 2009 00:30

  TÜRK olmanın bedeli
  ÖLMEKMIDIR. ne yazıkkı TÜRKLER DEN korktukları için bizleri yok etmeye calısıyorlar. iç ve diş düsmanlar. TÜRKMEN kardeslerimize sabır diliyorum.

 10. mehmet şentürk yorum tarihi 5 Aralık, 2009 11:37

  NE KADAR ACI.TÜRKİYEDEN BİR TEK SES ÇIKMADI.TÜRK OLMANIN BEDELLERİNİ BÖYLE ÖDÜYORLAR.BU VAHŞETİN ARKASINDA BİZZAT BARZANİ VARDIR.TC DEVLETİNİN YETKİLİLERİ İSVEÇTEKİ MİNARE İÇİN ESİP GÜRLÜYORLAR AMA BURNUMUZUN DİBİNDE SOYDAŞLARIMIZ SADECE TÜRK OLDUĞU İÇİN KATLEDİLİYOR VE BİR TEK YETKİLİDEN SES ÇIKMIYOR.BU GAFLET VE İHANETTİR.

 11. GÜRKAN yorum tarihi 7 Ocak, 2010 15:08

  Kalbimiz ırak Türkmenleriyledir. ırak Türkmenleri oğuz gurubunun orta doğuya ilk gelenleridir. 8.yy başlarında bölgeye gelmişlerdir yani selcuklu serdarı Alparslan’dan yaklaşık 300 yıl önçedir .başları sağolsun ALLAH RAHMET EYLESİN.

Yorum yap