183) UNUTULAN TÜRKLER-6: HORASAN TÜRKLERİ

Yayin Tarihi 11 Nisan, 2008 
Kategori TÜRK DÜNYASI

HORASAN TÜRKLERİ

image00127.jpg

İran İslâm Cumhuriyetinin sınırları içinde bulunan Kuzey Horasan toprağının yüz ölçümü 140000 km2 olup , nüfusu 4 milyon civarındadır. İran’ın şeker tüketiminin % 45’i , kırmızı et tüketiminin %38’i , Horasan bölgesinden karşılanır. Kuzey Horasan’da yaşayan nüfusun etnik kökeni , Türk’tür.

Tarihi Türkistan coğrafyasının batı toprakları olan Horasan’ın maddi zenginlikleri cezbedicidir. Verimli topraklara ve çalışkan nüfusa sahip olmasına rağmen , kaynaklarının tamamı hakimiyet tarafından kullanılmaktadır. Milli kültürlerini korumak ve varlıklarını tanıtmak için örgütlenen Horasan Türklerinin , ana dil uğruna verdikleri savaş , Güney Azerbaycan Türklerinden az değildir. Güney Azerbaycanlılar kadar milli uyanıklığa sahip olmasalar da , milli benliği arayış vardır.

Horasan Türk Edebiyatının en canlı örnekleri , sözlü olarak halk arasında yaşar. Ata sözleri , deyişleri ve dillerinden düşürmedikleri türkülerinin içeriği , bütün Türk topluluklarında olduğu gibi köklüdür. Ata sözleri , Anadolu Türkleriyle yakın benzerlikler arz eder.

‘Her şeymiyi it yiyir boynumuyu bit’,

‘Oğlaqım ölme bahar gelir qarpuz ile xeyar gelir’ ,

‘ Oqlah otdan döyer ne yaxisi sözden’ ,

‘İp sozulan yerden üzülür’ ,

‘Atası torda yatır oğlu kervansaray qimet edir’ ,

‘ Anasına bax qızını al dezesin bax bezini al’

‘Aq qızın aq derdi var qara qızın qara derdi’ ,

‘ Tanrı dağını görür qarını yağır’ ,

‘ Qazan gezer gezer qabağını tapar’ ,

‘İtin lap lapı ile denizin suyu batmaz’.. gibi .

Önce Pehleviler , daha sonra İslâm hâkimiyeti tarafından milli varlıkları kabul edilmeyen Horasan Türkleri , bugün ana dillerini unutmak tehlikesiyle yaşıyor.

Horasan’ın maddi kaynaklarını kullanan hakim idare , ahalisi Türklerden elde ettiği ekonomik güçle Farsça kitaplar bastırıyor ve ücretsiz olarak Tacikistan , Afganistan gibi ülkelerdeki Fars dilli topluluklara gönderiyor. İran dışında Fars dilini yaymak için kültürel açılma amacına yönelik propaganda yapan hâkimiyet, çeşitli ülkelerde de ücretsiz Farsça kursları düzenliyor. Hindistan , Pakistan , Bangladeş’de , Farsça kurslarını takip edenlere teşvik amaçlı ücretler ödeniyor. En az 6000 rupi maaş alan öğrenciler , Fars dilini ve edebiyatını okuyorlar. Hiçbir ulusun varlık hakkına ve kültürüne karşı kin beslemiyoruz. Her milletin kendi kaderini tayin etme hakkı vardır. Bu hakkını kullanırken , başka ulusların ve kültürlerin varlık hakkına tecavüz etmeyen bir anlayıştan yanayız. Yabancı devlet ve idarelerini eleştirdiğimiz yer, dış Türklerin milli varlıklarını tanımıyor olmalarıdır. Fars milleti de her millet gibi , dilediği kadar kültürünü tanıtma , yayma , yaşatma hakkına sahiptir. Fakat ; doğal ve masum haklar , emperyalizmin , faşizmin , nasyonal sosyalizmin , Komünizmin , Enternasyonalizmin , din istismarcılığının karanlığına bürünmüşse , orada dur deme ve mücadele etme hakkı doğar.

Horasan merkezli milli teşkilatlardan yapılan açıklamalara göre ; Horasan’da yaşayan Türklerin , ana dili ile öğrenim görecek okulları yoktur. Ana dillerini ve edebiyatlarını öğrenecek eğitim müfredatları yoktur. İran’ın dışarıya sattığı doğalgazın büyük bölümü , Güney Azerbaycan Meşrutiyet hareketinin mimarı Settar Han’ın doğduğu yer Karadağ bölgesinden çıkarılmaktadır. Yine yurt dışına satılan halı ve kilimlerin %25’i Horasan menşelidir. İran ekonomisinin bel kemiği denilebilecek Horasan’da , Türk asıllı ve dilli 4 milyondan fazla nüfus yaşamaktadır. Milli kaderini tayin hakkından yoksun olan Horasan Türkleri , Türk dünyasında yeterlice tanınmak ve soydaşlarıyla kaynaşmak istiyor.. Horasan Türklüğü , bizleri bekliyor..

Müge Çetinkaya Karahanlı

HORASANLI BÜYÜK ŞAHSİYET : AHİ EVRAN

image00214.jpg

Ahi Evranı Veli (1215-1308) Şeyh Mahmud Nasuriddin

13 yüzyılda Horasandan Anadolu’ya göç eden Ahi Evran’ın Kimliği hakkında Hacıbektaş Velayet namesinde; Ahi Evran Büyük Alaaddin Keykubat’ın çağdaşı olarak gösterilir. 1260 yılında Kırşehir’e gelen Osmanlı dönemi Anadolu’sunda bütün sanatların piri kabul edilen Ahi Evran için, Gülşehri bir mesnevi yazmıştır. Kırşehir ve çevresine aydınlık olmuş, Anadolu’yu bölünmez bir bütün olarak ayakta tutmayı başarmıştır. 13.yüzyılda Anadolu da fikri hayatın iman ve inanç birliğini sağlayan, örgütleyen, yöneten ve manevi güç ile kuvvetlendiren, esnaf ve sanatkarımızın piri Ahi Evran 93 yaşında Kırşehir de vefat etmiştir. Çok sevdiği Kırşehirlilerden ölünce mezarı yanına bir zaviye yapılmasını, buna bir de mescit eklenmesini istediği anlaşılmaktadır. Bugün Kırşehir de; Türk işçi esnaf ve zanaatkarı’nın 13 yüzyıldan beri Ahi Evran’ın felsefesi ve esnaf önderliğini festivallerle kutlamaktadır.

AHİLİK Bir insan bilimidir.
Her şeyde, her zaman Denge ve Düzen Tutturandır.
Dağıtan değil, Toplayandır.
Yıkan değil, Yapan.
Dünya ve Ahiret Dengesi Tutturandır. AHİLİK

Paylaş:

Yorumlar

“183) UNUTULAN TÜRKLER-6: HORASAN TÜRKLERİ” yazisina 66 Yorum yapilmis

 1. zeki yorum tarihi 24 Mart, 2010 02:20

  horasan türkleri,türkiyede yasayan alevilermidir
  yoksa baska bir türk boyumudur.
  tesekürler…..

 2. gamze gamze yorum tarihi 19 Ağustos, 2010 00:36

  Öyle bir genelleme var mı bilmiyorum fakat biz Diyarbakır Çermik liyiz. Dedelerimiz Horasan dan göçmüşler. Bizim ailemiz alevi değildir. Ama araştırmaya çalışırım.

 3. cem yorum tarihi 14 Mayıs, 2011 21:50

  bende horasan türküyüm. alevi değiller tabiki varmı oyle saçmalık.. araştırdığım kadarıyla Horasan Türkleri Oğuzlara bağlı ayrı bir Türk boyudur.

 4. Murat yorum tarihi 29 Temmuz, 2011 14:02

  Horasan Tunceli gibi nufusunun büyük bir kısmı alevidir. İsterseniz safevi devletini araştırın cem gibi bilip bilmeden bölücülük yapmamış olursunuz. Fars yani iranlılar topraklarını geri almak için kürtlerle bir olup safevi devletinin gelişmesini engellemişler. Ayrıca osmanlıdaki tek büyük devletin makamında oturma merakı yüzünden türkler birbirleriyle en kanlı savaşı yapmışlardır. Osmanlı ve Safevi devletleri arasında geçen bu savaş osmanlının iç parçalanmasının başlanmasına ve safevi devletinin direncinin kırılmasıyla irandaki türk topraklarının kaybedilmesine ve horosanın iranlıların eline geçmesiyle sonuçlanmıştır. Bir kısmı hala iran topraklarında yaşamaya devam ederken büyük bir kısmı şuanki Tuncelide bulunan munzur dağına saklanmışlardır. O zamanlara ait halk türküsünde dağlar bizimdir ifadesi o zamanları özetliyor.

 5. malatyalı yorum tarihi 2 Ocak, 2012 23:50

  Bizler Malatya ve ahalisi Türkmen Alevi-Bektaşileriyiz.Aslımız Horasandan gelmedir.. İran daki Horasan Türkmenleri Alevi
  olup Türk Şaman kültürünün son örnegidir…

 6. Muharrem Yükselici yorum tarihi 15 Nisan, 2012 02:47

  Bizim atalarımızda İran Horasandan gelmedir Son Türk Şaman Kültürüne sahiptir ancak alevi değildir; Horasan Türkleri 24 Oğuz boyundandır. Saygılar.

 7. burcu kurtul yorum tarihi 31 Temmuz, 2012 21:59

  bizde tunceliliyiz kökenimiz horasandan gelme ve aleviyiz zaten türkmenlerin çoğu alevidir nedense bunu kabullenmek istemeyenler var anadoluya ilk yerleşen türkler de osmanoğulları da alevidir ama sonradan değişime uğramıştır….

 8. zekiye özden yorum tarihi 26 Aralık, 2012 13:53

  ben tunceliliyim ve tabikide aleviyim dedelerimiz bizim kürt değil horasan türkü olduğumuzu horasandan geldiğimizi sölerler

 9. Meriç Karacan yorum tarihi 8 Şubat, 2013 14:05

  Merhabalar ,
  Benim kökenimde horasan’dan gelme ve boluluyum . Bende Horasan türklerinin oğuz boyundan geldiklerini biliyorum .
  Herkese saygılar sevgiler.

 10. hakan karakuş yorum tarihi 12 Şubat, 2013 23:14

  slm bizim dedelerde iran horosandan gelmişler ve şu anki köy kurumunda bile alevi yok bu demek oluyorki iran horasanda alevi yok sanırsam olsaydı bızım koydede ufak tefek belırtılerı ızlerı olurdu.. neyse benım merak ettıgım bu horosandan göç ne zaman başlamıs nasıl baslamıs anadoluya goç yapılırken nerelerde konaklamalar olmus bılgısı olan varmı

 11. ramazan çelik yorum tarihi 14 Şubat, 2013 16:57

  bende horasan oguz soylu cepniyim ve sıniyim ama öncelikle genis bir soyumuz var bunun kalgasını yapmak yanıs kendimizi gelistirip iranı tekrar oğuzlar yönetmeli bunlarla hayat geçmez hepimiz nuhun soyunda ve gomarın ve togarmanın 4 torunu olan okuzun soyundayız ve dunyanın en kalabalık tek soyuyuz yavuz sultanselimin yaptığı hatayı bizler siz suni ve siil yada alevi demek yanıs suan yasanan türk kurt sıkıntıları artığı gibikurtler bir faslısuni oldukları için sıkıntı yası yoruz
  saygılarla gavim gardaslarım

 12. bünyamibn doğanay yorum tarihi 22 Mart, 2013 21:40

  bende horasandan gelmeyiz türküz ve ordan gelen başka tanıdıklarımda var onlarda aynı horasanda göç eden atalarımızın fiziki yapıları hakkında bilgisi olan varmı biz ailecek iri yapılıyız ve diğer tanıdıklarımda öyle dedelerim daha iriymiş

 13. onurcan aksünger yorum tarihi 5 Haziran, 2013 17:54

  biz su anda aydinda yasiyoruz erzincanliyiz tunceliden gocmusuz alevi ve horosan turkuyum .osmanlinin ermenileri gonderip bir kismimiz onlarin topraklarina yerlestirmis biz erzincana yerlestirilmisiz kimileride farkli sehirlere.turk kokenli bir cok alevi osmanlinin fasist islamci baskisi ve katliyamlariyla benliklerini kaybetmis
  kaynak- babam

 14. keramettin sakallı yorum tarihi 3 Aralık, 2013 20:17

  Bizim aslımızda horasandan karaman.sinci köyüne gelmiş. yaylaözüne-BALA-ANKARA**YA GELEN AKRABALARIMIZ olduğunu duymuştum. BELKİ haberleşebiliriz.ak

 15. ökkeş köse yorum tarihi 26 Mart, 2014 23:47

  bizde horasandan gelmişiz dedelerimiz hep söylerdi oguzlarda alevi sünni şii ayrımı yoktu ama sunu biliyom bizde kürtte yok kahramanamraş türkoglu horasan türkleri .

 16. ökkeş köse yorum tarihi 26 Mart, 2014 23:50

  bir kaç arkadaşında dediği gibi iri uzun boylu hafif sarı seyrek sakal siyah sac .

 17. ökkeş köse yorum tarihi 26 Mart, 2014 23:50

  benim büyük büyük dedimin mezarına iki kişi rahat sığar

 18. karaca yorum tarihi 3 Haziran, 2014 19:56

  S.a. bizde horasan türkleriyiz. Bizim gecmislerimizde’de alevi yok. Bizde ailece iri yapiliyiz. Bildigim kadariyla dedelerim önve ankaraya sonra nevsehire göc etmisler. Bende dedelerim nerede kalmislar falan bilgi edinmek istiyorum. Simdiden teşekkürler.

 19. horasanlı yorum tarihi 21 Temmuz, 2014 14:17

  bende erzıncanlıyım horasandan gelmeyız ve aleviyiz dedem 89 yasında ve hala haytta boyu 190 ve benımde de ole bızım aılenın en kısası 185 dır . horasnlılar uzun boylu oluyor ben buna cok dıkat ettım hepsı ırıler .

 20. Burak Aydın yorum tarihi 6 Aralık, 2014 23:56

  Ben Horasan Türkmeniyim. Atalarım bu günkü İran topraklarındaki Horasan bölgesinden Erzurum’un Horasan ilçesine göç etmişler. Dedemden aldığım bilgiye göre Erzurum’un bu ilçesine adını veren atalarımız Horasan’dan göç ettikleri için bu bölgeye de geldikleri yerin adını koymuşlar. Oradan Erzincan’a ve Muş-Varto’ya göç etmişler. Şu an İzmir’de yaşıyoruz. Aslen Muş-Varto’nun Acarkent köyündenim. Aleviyiz, Hoca Ahmet Yesevi’nin Anadoludaki temsilcileriyiz.

 21. oguz horasan yorum tarihi 15 Aralık, 2014 01:01

  Horasani Kemalettin Hazretleri muslumanligi yaymak icin iran horasandan erzurum ilcesi olan horasan a gelmis.horasanin o zamanki adi ermeni adiymis tabiki.zamanla benim atalarim sayesinde o yorenin adi horasan olmus ve su andada Musluman TURK yurdudur.ayrica soyadimizda HORASAN.Oz ve oz TURKOGLUTURKUZ.

 22. Adem Semercioğlu yorum tarihi 25 Mart, 2015 16:46

  Horasan Türk boylarının güneye inerken yoğunlaştığı ve şekillendiği çok önemli bir bölge. Burda Alevilik hiç bir zaman olmadı. Ancak Aleviliğin temelleri burda atıldı. Türklerin son şekillenme yeri Anadoludur. Alevilik te Anadoluda son şeklini aldı. Horasandaki Türklerin büyük bir kısmı şimdi şii. Aslında Alevilik şaman Türklerin islamı özümseyerek oluşturdukları kendilerine özgü bir yaşam biçimidir. Muhtemelen bu çekirdek yapı Türklerin bulunduğu yerlere ve çevre kültürlerle etkileşimlerine göre Şiiliğe ve Sünniliğe de dönüşmüş olmalı.

 23. teymür yorum tarihi 16 Mayıs, 2015 10:26

  selam ölsün sine

  ben horasan türküyüm

  iranda horasan türkleri 4 miliyun yaşayar

  horasan türkleri ve türkye türkleri fülklor da çok yakin diler

  yaşasin turk irki

  yaşasin horasan türkleri

  tell:+989377501095
  Email:[email protected]

  teymur

 24. Abdullah UZUNASLAN yorum tarihi 2 Haziran, 2015 00:07

  Gaziantep Barak Bölgesiağırlıklı olarak Oğuzun 24 Boyundan Beydili Türkmenleridir. Televizyon yayğınlaşana kadar köy odalarımızda Horasandan nasıl geldiğimiz türküler ile damdıra (bir çeşit mızrap kullanılmadan çalınana bağlama) anlatılırdı.
  Çıktık horasandan eyledik sökün
  Düşürdüler bizi tozlu yollara
  Omuzda parlıyır uzun şefleler
  Aşırdılar bizi karlı dağlara

  Gehi konduk gehi göçtük yollardan
  Bilip bilmedigimiz garip ellerden
  Alem dağlarından şu düz çöllerden
  Bizden sonra destan olsun dillere

  Bölük bölük oldu yüklendi göçler
  Atlandı ihtiyarlar yayandı gençler
  Başımıza geldi görügümüz düşler
  Bizden sonra bir nam kalsın dillere

  Dedemoğlu söyler aşkın bağından
  Aşırdılar bizi Yozgat dağından
  Anadolu Sivas şehri sağından
  Düşürdüler bizi gurbet elllere

  Daha sonra Osmanlı bugün Suriye sınırları içerisinde kalan Culap-Rakka Bölgesini Türkleştirmek maksadıyla sürgün eder.

  Toplandık aşiret geldik Colapa

  Baş bentte Feriz Beyin değil mi

  Emretti beyler konduk yan yana

  Hacı Alinin yurdu Seylan değil mi

  Ondan aşağı Budak düzüldü

  Bent sahipleri ismi isme yazıldı

  Orada Berk Ağanın keyfi bozuldu

  Torunların yurdu Şirvan değil mi

  Yurt verildi Ulaşlının Beyine

  O da kondu Berk Ağanın sağına

  Fırkat geldi Akçakale dağına

  Bayındırın yurdu Goncan değil mi

  Dedemoğlu haymaların kurulsun

  Çekilsin bayrak, mehter vurulsun

  Döğülsün kahven, harbin çalınsın

  Abdalların yurdu da Ören değil mi

  Ancak bölgenin iklimi çok sıcaktır. Bir tarafta sıcaklar diğer taraftan arap Tay ve Muvali Aşiretleri ile Kürt Milli Aşiretleri ile mücadeledederler Tekrar Horasana dönmeyi tartışırlar.
  Firuz (Feriz) Bey ve Türkmen Beylerinin Karşılıklı Konuşması

  Firuz beyden Muşlu beye bir selâm

  Gelin bu illerden göçelim dedi

  Ali Osman oğluna karşı durulmaz

  Vakitken arayı açalım dedi.

  Musa Şeyh oğlu der biz de varalım

  Göç çekip düşmana karşı duralım

  Hırsızı tutup ta ele verelim

  Yahşıyı yamandan seçelim dedi.

  Şüddoğlu derler ciğerim dağlı

  Hamudum kalede kolları bağlı

  Gel kötülük etme Musa Şeyh oğlu

  Yarın bu yurddan göçelim dedi.

  Defler oğlu derki Osmanlı handa

  Kır at altımda demir don bende

  Kömeniz kömeme cehdiniz bende

  Gelin birer candan geçelim dedi.

  Önce Beydili Boyunun Reisi İran Şahından görüşmeye gider

  Seherde avazın bağrımı deler

  Durnanın kanadı köz gibi yanar

  Kaldırmış kanadını yavru baş sanar

  Firuz Bey Aceme gitti durnalar

  Yedi atlı bindik Allah’a emanet

  Yetmiş bin evliyi eylesin himmet

  Yurdumu beklesin oğlum Muhammed

  Firuz Bey Aceme gitti durnalar

  Çağrışa çağrışa yayladan inin

  İnin de Ayneroz gölünde semah dönün

  Beyden izin oldu koruya konun

  Firuz Bey Aceme gitti durnalar

  Benden selam eyle Hazne hatuna

  Çıkarsın alları karalar bağlasın

  Küçük oğlu ile gönül eylesin

  Firuz Bey Aceme gitti durnalar

  İran Şahının kabul etmesi üzerine Beydili Türkmenlerinin yarısı İrana döner. Ancak bir kısmı Diğor civarına yerleşir. Kalan lar ise Culaptan Türkiyenin çeşitli yarlarine dağıtılır. Ancak ana kitle Barak bölgesine yerleşir.

  Evvel gelişimiz iskân olanda

  Dağıttın Colabı sen Abbas paşa

  Aşiret sizde bakın böyle zamana

  Dağıttın Colabı sen Abbas paşa

  Haydarlı, Çelebi çıksın bu yana

  Araplı, Kadirli döndü aslana

  Dört çevremiz döndü kara dumana

  Dağıttın Colabı sen Abbas paşa

  Güneşli, Ulaşlı tırada insin

  Bayındırlı, Kazlı arkada dursun

  Torunla, Şarkevli hayırlık görsün

  Dağıttın Colabı sen Abbas paşa

  Mehmet Bey’im belim büküldü

  Gözüm yaşı sinelere döküldü

  Dağıldı aşiretim bendim söküldü

  Dağıttın Colabı sen Abbas paşa

  Tüm bu bilgiler Ak sakallı Yaşlı Kocalardan dinlediklerimin bir özetidir.

 25. Yılmaz Karahan yorum tarihi 2 Haziran, 2015 11:03

  Sayın Abdullah UZUNASLAN; bu destanımsı anlatımdan dolayı teşekkür ederiz. Saygılar

 26. nurten aydın yorum tarihi 1 Temmuz, 2015 11:17

  Bizde horosandan göçalmış türklerdeniz fakat biz aleviyiz

 27. nurten aydın yorum tarihi 1 Temmuz, 2015 11:19

  Bizlerde horosan dan göç etmiş türkleriz ama bizler aleviyiz bazı arkadaşlar horosanda alevi yok diyor ama yanılıyorlar

 28. Muzaffer Horasan yorum tarihi 29 Ağustos, 2015 19:25

  Bizde Hoarasandan geldik.HORASAN Türklerindeniz.Konya bölgesinde yaşıyoruz.Osmanlı Devletinde Memiş Paşa isimli dedemiz var.Osmanlıya at ve koyun beslediğimiz için Osmanlı tarafından Atçekenler ünvanı verilmiştir. Muzaffer HORASAN 0.533.237.25.01.

 29. zeynep ipek yorum tarihi 9 Ekim, 2015 03:43

  Merhaba bizde Horasan Turk’uyuz. Alevi kizil basiz. Asagi yukari 800 yil once bugunku Munzur daglarina Tunceli yoresine yerlestik. Artik su mezhep ayrimina bir son verelim cunku hepimiz ayni yerden geliyoruz ve ayni ulkede yasiyoruz.

 30. harun reşit yorum tarihi 27 Ekim, 2015 16:52

  arkadaşlar bizde horasanın burhaniye kentinden gelmeyiz dedelerimiz ( üçşıhlar) olarak 1200 lü yıllarda konyanın karacadag eteklerine yerleşmişiz.( bir rivayate göre üç şıhlar ekiz şıhlar ve hazreti mevlananın babası ile birlikte anadoluya geldıklerini dilden dile gecen anlatımlarla aktarılmıştır ekız sıhlar ve üç sıhlar karacadagda yerleşmışler hz mevlanının babası karaman uzerınden konyaya yerlesşmıiş dıye anlatılır. ) hepımız zulkarneyının torunlarıyız ne mutlu bıze.

 31. ibrahim aslan yorum tarihi 1 Aralık, 2015 00:35

  benim dedem de 1927 İran horasan doğumlu. Allah uzun ömürler versin sağ. hiç aleviyiz demedi ama öz Türküz der. Atatürk zamanında Aydına gelmişler.bende hep merak etmişimdir. daha fazla nerelerden bilgi alabilirz o dönem gelen türklerle alakalı. saygılar..

 32. Hamzaoglu yorum tarihi 9 Aralık, 2015 15:22

  ben eruzurumluyum HORASAN TURKMENiyiz en buyuk dedemin adi Isak eski Iran Halifesi Anadoluya safevilerden sonra geldik bi kisim erzincan molla koyu diye bi yere yerlesmis binkosmi trabzona ve bi kismida elazig paluya HORASAN TURKMENleri genellikle şii olur fakat sunnilerde vardir yada sonradan.sunnilesenleri bizler gibi erzincandaki akrabalarimiz aleviymis hic tanimadim dedelerimizin anlattiklarina gore hatta benim Isak dedem abdullah komutasindaki ordusuyla yezidlerle yaptigi savasi kaybettigi icin gorevden.istifa ediyor bu yuzden anadoluya yerlesmis 4 kardeslermis Baba Isak denilirmis dedeme

 33. Serap Demirci yorum tarihi 14 Aralık, 2015 03:45

  Merhaba,

  Biz Horasan Beydili Turkleriyiz ve aleviyiz. Sivas ve Tokat cevresine yerlestirilmisiz 1800ler de Turkiye’ye goctugumuzde Horasandan. Horasan Erenleri derler ve Turk saman olarak bilinirler. Elbetteki Turkiye’ye goctukten sonra alevilik baslamistir ama bizim taraf muslumanligi Iranlilardan ogrendigi ici Siiligin bir kolu olan Bektasilik-Alevilik olarak adimiz gecer. Horasandan gocenler artik hangi bolgeye goctu ise oranin sartlarina gore sanirim din cesidi belirlenmis olmaktadir.

  Saygilar..

 34. bedri akkale yorum tarihi 14 Aralık, 2015 22:52

  dede,lerim 300 yil kadar once,k.maras-andirin Canbaz koyune yerlesmisler.buyuklerimizden ogrendigime gore aslimiz horasan,dan azerbaycan,a oradan anadoluya gelmisler.sulalece uzun boyluyuz,soyadi kanunundan once dedelerimin lakabi koca imis. Alevi degiliz ama tutucu sunnilerdende degiliz.anlatilanlara gore dedelerim bulunduklari yorede yasayan bir cok ermeni vatandasin,muslumanlarla daha cok yakinlasmasini saglamislardir.saygilarimla

 35. serkan yazıcıoğlu yorum tarihi 29 Mayıs, 2016 16:35

  bende horasan Türkleriyiz Kahraman maraş elbistana yerleşmişiz haydarlar kabilesi olarak ama alevi degiliz

 36. tuba s yorum tarihi 6 Haziran, 2016 08:24

  Horasan’dan tüm Türk soydaşlarıma selam olsun :)))

 37. Deniz kara yorum tarihi 1 Temmuz, 2016 22:59

  Onemli olan horasan bolgesine nerden gelindigi tabiki her ordan gocen alevi olcak veya sunni olcak diye bise yok.o donemin devletleri bu inanclari asimile etmis olabilir.ahi evren ahmet yesevi gibi alim kisilere bakarsak aleviler icin onemli bi yer horasan.ordan anadoluya gocler sirasinda asimile olan inanclarni kaybetmis alevilerinde olcagini varsayarsak alevi oldugunu bilmeyen cok insan var.

 38. mahmut tangil yorum tarihi 9 Temmuz, 2016 11:52

  merhaba ben erzurumluyum ama ben kıpçak türkmeniyim soyumu atatürk üniverstesinde antropolojide araştırdım

 39. emre yorum tarihi 22 Temmuz, 2016 20:41

  merhaba ben erzincan kemaliyeliyim yani dedem onun babasıda falan ben horasanlımıyım gerçek soyum horasandanmı geliyo cevaplarsanız sevinirim teşekkürler

 40. Kadir karadanoglu yorum tarihi 4 Ağustos, 2016 03:25

  Benim ceddim horasandan gelmiştir. Yarı Türk ve Arapgir. Hem mübarek insan Hz. Aliye hemde sahabe Hz. Esvede dayanmaktadır. Bu yüzden konya cihanbeylide bize büyük atamiz olan Hz. Esved in lakabı verilmistir. Svediler derler. Yani ermeni itleri tarafindan kurtlestirilmisiz. Oysa özbe öz Türk üz. Ve o yüce Yaraticiya hamdolsunki müslüman ve sunniyiz. Çok şükür yarab

 41. Kadir karadanoglu yorum tarihi 4 Ağustos, 2016 03:33

  Allah katinda islamdır başka din yoktur. Ne siisi ne alevisinden bahsediyorsunuz. Ve tarihte bize Osmanlı döneminde Nebiogullari derler. Akıncı beyi Süleyman bey benim Atam dir. Sonra Cafer bin yahya bin bermek ber mek oğulları benim atalarimdir. Konya cihanbeylide yaklaşık olarak 7 sevidi köyü vardır. Kendilerini kürt olarak bilirler.ama Başbakanlık arşivi hiçte öyle demiyor. Selam olsun büyük Atam Hz. Aliye,Bermek beyine,Hz. Esvede selam olsun yüce Peygamberi karşılayan atalarımız Ensar. .. selam olsun Anayurt Horasana ve ordaki kardeslerime

 42. Emrah Çakı yorum tarihi 16 Ağustos, 2016 09:24

  Selamün aleyküm arkadaşlar babama danıştım bu konulara çok uzak amcam dadedigine gore osmanlı zamaninda kan davası yüzünden Erzurum horosan dan Elazıg a göç etmişler soy ismimiz çakı tabakçılar diye tanınıyormuşuz bu konuda bilgisi olan yardimci olabilir mi acaba şimdiden teşekkür ederim

 43. Emrah Çakı yorum tarihi 16 Ağustos, 2016 09:45

  Yorumlara bakıyorum da mezhepcilige neden takıliyorsunuz arkadaşlar eskiden bende cok takintlydım şimdi dusuncelerim degisti peygamber efendimiz zamaninda mezhepcilik yoktu sonradan meydana geldi burda mezhepciligi kotulemek veya ayıklamak (haşa) değil sadece alevi olsak ne sunni olsak ne şimdiki durumumuza bakalım ben sunniyim ve arastirsam soyum alevilerden de gelse başım gözüm ustune yine Rabbim bir peygamberim onderim hz. Muhammed (sas) demek istediğim yorumlarda ovylunerek birşeyler yazarken karşı tarafın goruslerinide gözeterek yazalim selam ve dua ile..

 44. Abdülkadir Karaca yorum tarihi 27 Ağustos, 2016 00:11

  Horasan hepimizin geldiği yer. Hepimiz aleviyiz. Sünniyiz. Türküz. Şamanisttik. Müslüman olduk.aynı duayı ederiz. Cansız. Cananız. Ölürüz. Can veririz. Alevi sünniye.

 45. Nurgül Topbaş yorum tarihi 25 Eylül, 2016 16:58

  Türk soyunun nasıl dagitildigini öğrenmek için çok uzaga gitmenize gerek yok.kendinize göktürk Oğuz bilge kagan turan ve Ertuğrul gazi ismi aniden nasıl arap ismi osmanliya dönüştü bi sorun.turk ertugrul gazinin nasıl oluyorda osman isminde arap-ingiliz bozmasi oğlu oluyor Önce onun cevabını verin kendinize.
  Turkler sunni değildir. Sunni müşrik ve yezit soyunun arap toprapklarinda yaşayan genidir.turkler musluman da değildir, gönül kuralları şartları yoktur çünkü dogustan bilge alim ve itikatli yurekle dunyaya gelir. Islamiyet araplarin yonetim şeklidir. Isimlerimiz bile araplastirilmistir.araplar korkak ve paraya altına itaat ederler. Ingilizlerin satın aldığı mesrebi geniş tabiattandirlar. Kendini turkum ama sunniyim diyen insanlar ne olduğunu unutmuş asimile edilmiştir. Şayet Türk degilim sunniyim diyorsa araptir yada ajandir. Türk degilim aleviyim diyorsa ajandir veya özünü kaybetmistir.turkler Kılıçla müslüman yapılmıştır. Aleviler turktur özünü koruyandir.alevi deyimi anadoluda araplardan farslardan müşriklerden yezitlerden ayrılmak için gelistirilmistir.sunni türkü sevmez saz sevmez çünkü Türk degildir.turku turke ait demektir. Eğer seven varsada kendini arastirsin. Alevilerde cihan gokhan batu kagan can eren isimleri hala vardır Türk isimleridir. Sunnilerde abdullah muhammed ömer ebubekir gibi arap isimleri vardır. Aslında kendinize şunu sorun biz nasıl nezaman kimler tarafindan araplastik. Don giymekten aciz ulu orta yere mican insanlar dinle yediler koca ulkeyi ve orta asyayi

 46. seden yaprak yorum tarihi 5 Ocak, 2017 17:53

  Iyi de biz musluman turkleriz. Muslumaniz. Muhammed sallallahu aleyhi vessellem, peygamber efendimiz asw in adIdIr. ve onun adInI cocuklarImIza koymak kotu degil ki cok iyi bir sey. hem Efendimiz asw Turkleri ovmus ve kendisi insanligin en ustunu olarak yaratilmis. Sizin bu dediginiz gibi yahudiler kendilerinden gelmeyen peygamberi kabul etmediler. ve en nankor insanlar gibi bilinirler. Biz onlarin adlarini arap olduklari icin degil belirli kisilerin kendilerinin peygamber ya da sahabe olarak bizden cok ustun olduklari icin o belirli kisilerin adlarini secip cocuklarimiza ad olarak seciyoruz. Ya Ali adI Turkce midir?

 47. OĞUZ KAĞAN yorum tarihi 28 Nisan, 2017 11:11

  Bizde çemişgezekliyiz dedelirimiz horasandan göçmüş buralara.. alevi türküyüz elhamdullah. Osmanlıyıda kuranlar alevi türkleridir Devlet i Ali Osmanlı derler. çok büyük bir kavim olduğundan bi kısmı ığdırda aynı aileden bi kısmı bolu yozgat antalya aydın kırklareli çorum erzurum sivas kırıkkale balıkesir vs vs memleketin dört bi yanına dağılmışlar… osmanlılar sonradan emevilerin mezhebine dönmüşlerdir. anadoluda en çok türkler eziyet çekmişlerdir. atalarımız osmanlı nedense hep kendi ırkına zulum etmiş, okuma yazma yı bile son 50 yıla kadar anadolu türkleri bilmiyodu. bilim ilim gayrimüslimlerin elindeydi. savaşlar hep türklerin kendi arasında olmuştur. birlerini boştan yere öldürmüşlerdir.

 48. yusuf duman yorum tarihi 26 Kasım, 2017 21:38

  Bütün yorumları okudum. Müslümanım ve Dinim İslam.
  Irkımı soyumun geçmişini nasıl öğrenebilirim ?

  saygılarımla

 49. Hakan uluçam yorum tarihi 26 Ocak, 2018 23:51

  Selamün aleyküm

  Horasan’dan Alevi veya Sünni diye başlamak istemiyorum fakat benim soyumdan bahsetmek istiyorum babamın babası m.uluçamdır onun babası h.ulucandır onun babası k.ulucandır yanı babamın h.uluçamın dedesinin dedesine kadar aile bilgilerimiz vardır İran Horasan’dan geldiğimizi biliyoruz amasyalıyım fakat babam 65 yaşında yani 65 yaşındaki birinin dedesinin dedesinden yola çıkıyoruz babam doğma büyme Amasyalı iran Horasan dan Amasya’ya gelmediğimizi biliyorum Gaziantep şehrine Barak obasına göç ettiklerini ordanda anlaşmazlıklar sonuçu ayrılıp Amasya baraklı köyüne göç ettiklerini biliyoruz şimdi yukarıdaki babamın ve dedelerimin soy adı farklılığına gelince Amasya baraklıda doğan babam nüfüs müdürlüğünün yanması sonucu soy adı kanunu çıktıktan sonra nüfüs müdürlüğünde çalışanın dalğınlığı sonucu ulucan olan soy adımız uluçam olmuştur

  Horasan Türkleri ya da Horasan Türkmenleri (kendilerince خراسان توركلرى , Farsça: ترکان خراسانی), İran’ın kuzeydoğusunda Kuzey Horasan, Razavi Horasan ve Güney Horasan olarak üçe bölünmüş olan eski Horasan bölgesinde yaşayan Kızılbaş ya da Sünni Türk halkı. Anadilleri olan Horasan Türkçesi, Türkmence ve Azerice arasında olup Türkmenceye daha çok yakınlık göstermektedir.

  Burda paylaşmış olduğum yazıda hangi boydan geldiğinizi kesin bilemesekte %95 oranında boyunuzu tahmin edebiliriz yaZıda boyları önce hangi şehir olarak bulunuz sonra o boyları şehir ve köylere ne zaman geldiğini bulabilirseniz boyunuzu tahmin edebilirsiniz

  Mesala Amasya ilindeki bu boy lardan geldiğim bellidir

  bayat – afşar – kızık – çavundur – çetmi – eymir – yuva –

  Peki hangisiyim bunu araştıracak olursak yukarıda dediğim gibi İran Horasan üstteki boylardan hangisi İran’da Horasan’da bulunmuştur bunu araştırmak lazım benim araştırmalarım sonucu Avşar (Afşar) boyu çıkıyor daha fazla bilgi verirsem tehlike arz eder yardımcı olabildiysem ne mutlu bana unutmayın Türkler sizinle savaşmadıkça sizde Türklerle savaşmayın hadisini sefer bizimdir Zafer Allah’ın

  Hakan Uluçam

 50. Hakan uluçam yorum tarihi 26 Ocak, 2018 23:52

  TÜRKİYE’YE YERLEŞMİŞ OLAN 24 OĞUZ BOYU ve YERLEŞİM YERLERİ

  BOZ-OKLAR

  A- Gün-Han Oğulları
  1- Kayı
  2- Bayat
  3- Alkaravlı
  4- Kara-ivli

  B- Ay_han Oğulları
  5- Yazır
  6- Döger
  7- Dodurga
  8- Yaparlı

  C- Yıldız-Han Oğulları
  9- Avşar
  10- Kızık
  11- Beg-Dili
  12- Karkın

  ÜÇ-OKLAR

  Ç- Gök-Han Oğulları
  13- Bayındır
  14- Beçene
  15- Çavuldur
  16- Çebni

  D- Dağ-Han Oğulları
  17- Salur
  18- Eymür
  19- Ala-Yuntlı
  20- Üregir

  E- Deniz-Han Oğulları
  21- Yiğdir
  22- Bügdüz
  23- Yıva
  24- Kınık

  1-KAYI

  Kayıhan ………………………………………Afyon-Emird ağ
  Karaçavuş…………………………… Amasya
  Kayı (Balakayı) ……………………………………… Ankara-Yenimahalle-Kazan
  Yenikayı (Zirkayı )…………………………………… Ankara-Yenimahalle-Yeniken t
  Kayı …………………………………………………… Ankara-Güdül
  Kayısopran………………………………………… …. Bolu-Gerede
  Kayı……………………………………………………. Burdur-Çeltikçi
  Demirli ( Kayı )……………………………………….. Burdur-Ağlasun-Karaaliler
  Kayıçivi……………………………………………… …Çankırı-Kargın
  Gölezkayı…………………………………………… … Çankırı-Eldivan
  Hisarcıkkayı…………………………………… ……… ” ”
  Kayı……………………………………………………. Çankırı-Ilgaz-Belören
  Kayılar (Kayıbekir)……………………………………Ç ankırı-Orta
  Kayıören……………………………………………… . Çankırı-Orta
  Çaparkayı…………………………………………… .. Çankırı-Şabanözü
  Kayı…………………………………………………… Çorum-Merkez
  Kayı …………………………………………………… Çorum-İskilip
  Kayı…………………………………………………… Çorum-Mecitözü
  Kayhan (Kayhanköy )………………………………. Denizli-Merkez
  Kayı (Selmik)…………………………………………. Diyarbakır-Bismil-Yukarısa lat
  Kayı (Yukarışingirik)………………………… …….. Diyarbakır-Dicle
  Kayı…………………………………………………… Erzincan-Refaiye-Akarsu
  Kayı…………………………………………………… Eskişehir-Çifteler
  Kayı…………………………………………………… Eskişehir-Mihalıççık
  Kayhan( Kayıhan)…………………………………… Giresun-Bulancak
  Kayı…………………………………………………… Isparta (Merkez)
  Kayı…………………………………………………… Kastamonu-Kuzkaya
  Kurtkayı (Merzuklar)……………………………….. ” ” Kayıköy………………………………………………. Kastamonu-Daday
  Aşağıkayı…………………………………………… … Kastamonu-Tosya
  Yukarıkayı………………………………………… … ” ”
  Kayıcılar…………………………………………… … Konya-Bozkır-Belören
  Kayı…………………………………………………… Kütahya-Emet
  Kayı…………………………………………………… Kütahya-Tavşanlı
  Kayı…………………………………………………… Nevşehir-Hacıbektaş
  Kayı…………………………………………………… Niğde-Bor
  Kayı ( Hedil )…………………………………………. Mardin-İdil-Haberli
  Kayı…………………………………………………… Sivas-Suşehri-Akıncılar
  Kayı…………………………………………………… Tekirdağ ( Merkez )

  2-BAYAT

  Şambayadı…………………………………………… Adana (Merkez)
  Şambayat(Bucak)…………………………… ……… Adıyaman-Besni
  Bayatcık……………………………………………… Afyon (Merkez )
  Bayat(Hambarcın)……..……………… …………… Afyon-Emirdağ
  Bayat………………………………………………… Amasya(Ezine)
  Bayat………………………………………………… Amasya(Merzifon)
  Bayat………………………………………………… Ankara-Ayaş
  Küçükbayat(Bayatatik)…………… ………………. Ankara-Bala-Karakeçili
  Zümrütova (Bayat )………………………………… Antalya-Elmalı-Akçay
  Bayat………………………………………………… Antalya-Korkuteli
  Bayatbademleri……………………………… ……… ” – ”
  Bayat…………………………………………………. Aydın-Konakpınar
  Bayat…………………………………………………. Bilecik-Gölpazarı
  Yakabayat…………………………………………… Bolu-(Merkez)
  Bayatlar……………………………………………… Çanakkale-Yenice-hamdibey
  Bayat…………………………………………………. Çorum-Merkez(ilçe)
  Bayat…………………………………………………. Çorum-Kargı
  Bayat…………………………………………………. Denizli-Çivril
  Bayat ( Füseyni)……………………………………… Diyarbakır-Çermik
  Bayatlı………………………………………………… Gaziantep(Merkez)
  Bayatköyü…………………………………………… . Isparta-Atabey
  Özbayat (Gemenbayat)……………………………… Isparta-Yalvaç
  Bayatdoğanşali……………………………… ………. Kars-Iğdır-Taşburun
  Bayat…………………………………………………. Kastamonu-Tosya
  Bayat…………………………………………………. Konya-Hatip
  Yağlıbayat………………………………………… …. Konya-Obruk
  Bayat………………………………………………… Konya-Beyşehir
  Karabayat…………………………………………… Konya-Beyşehir-Doğanbey
  Bayat………………………………………………… Kütahya-Aslanapa
  Bayat………………………………………………… Kütahya-Sabuncu
  Bayat………………………………………………… Manisa-Gördes
  Bayat………………………………………………… Manisa-Soma
  Bayat………………………………………………… Niğde-Bor
  Bayat…………………………………………………. Sakarya-Geyve
  Bayat…………………………………………………. Sinop-Durağan
  Kalınbayat………………………………………… … Urfa-Hilvan-Gölcük
  Bayatören (Bayatviran)…………………………….. Yozgat-Osmanpaşa

  3-ALKA-EVLİ

  Halkahavlı………………………………………… … Samsun-Vezirköprü
  Halkaavlu…………………………………………… . Manisa-Kırkağaç-Gelembe

  4-KARA- EVLİ

  Karaevli……………………………………………. . Kastamonu-Kuzyaka
  Karaevli……………………………………………. . Tekirdağ-Merkez
  Karaevligeriş………………………………… …….. Zonguldak-Çaycuma-Perşembe
  Karaevliçavuş (Çilesizoğlu)……………………….. ” ” ”

  5-YAZIR

  Yazır………………………………………………… Ankara-Çubuk
  Yazır………………………………………………… Antalya-Korkuteli
  Kumluca yazırı(iydiryazırı)………………… …….. Antalya-Kumluca
  Yazır ( Finike yazırı)………………………………. Antalya-Finike
  Yazır………………………………………………… Aydın-Karacasu
  Yazırlı………………………………………………. Aydın-Nazilli
  Gölcük ( Yazır)…………………………………….. Burdur-Gölhisar-Çavdır
  Yazır………………………………………………… Burdur- Ağlasun
  Yazır………………………………………………… Çorum- Sungurlu-Boğazkale
  Yazır………………………………………………… Denizli-Acıpayam
  Yazır………………………………………………… Denizli-Çal
  Yazır………………………………………………… Edirne-Enez
  Yazır………………………………………………… Eskişehir-Sivrihisar-Günyü zü
  Yazır………………………………………………… Gaziantep-Nizip-Barak
  Yazır………………………………………………… Kayseri-Merkez
  Yazır………………………………………………… Konya-Sille
  Yazır………………………………………………… Konya-Doğanhisar
  Yazır ( Kuzeyrip )………………………………….. Mardin-Savur-Sürgücü
  Yazır………………………………………………… Tekirdağ-Barboros

  6- DÖĞER

  Döğer………………………………………………. Afyon-İhsaniye
  Aşağı Düver……………………………………….. Bolu-Gerede-Çavuşlar(Dörtd ivan)
  Yukarı-Döğer…………………………………… … ” ” ” ”
  Düğer………………………………………………. Burdur (Merkez)
  Döğer (Dibni)……………………………………… Diyarbakır-Dicle
  Döver (Düver)…………………………………….. Hatay-Harbiye
  Düverlik…………………………………………… İzmir-Torbalı
  Düğer……………………………………………… Kayseri-Himmetdede
  Döğer (Düğer)…………………………………….. Konya-Ilgın
  Düğer………………………………………………. Mugla-Fethiye-Kemer
  Düğer………………………………………………. Sivas-Hafik
  Düğer………………………………………………. Urfa-Hilvan-Ovacık

  7- DODURGA

  Dodurga……………………………………………. Afyon-Sandıklı
  Dodurga……………………………………………. Ankara-Yenimahalle
  Dodurga……………………………………………. Bilecik-Bozüyük
  Yeni Dodurga……………………………………… Bilecik-Bozüyük-Dodurga
  Dodurga……………………………………………. Bolu( Merkez)
  Dodurga……………………………………………. Bolu-Mudurnu
  Dodurga……………………………………………. Çankırı-Çerkeş
  Dodurga……………………………………………. Çankırı-Orta
  Dodurga……………………………………………. Çorum-Osmancık
  Aşağı Dodurga(Dodurgalar) …………………….. Denizli Acıpayam
  Yukarı Dodurga(Dodurgalar)………………… … ” ”
  Dodurga…………………………………………… Mugla-Fethiye-Eşen
  Dodurga…………………………………………… Sinop-Boyabat
  Demiryut(Tödürge)……………………… ……….. Sivas-Zara
  Dodurga……………………………………………. Tokat-Çamlıbel
  Dodurga……………………………………………. Zonguldak-Ulus

  8- YAPARLI

  Yeni Yapar…………………………………………. Bolu-Gerede
  Eski Yapar…………………………………………. Çorum-Alaca

  9- AVŞAR ( AFŞAR )

  Afşar………………………………………………… Afyon-Dinar-Dombayova
  Avşar……………………………………………….. Amasya-Ezine
  Afşar………………………………………………… Ankara-Bala
  Büyük Afşar………………………………………… Ankara-Delice
  Küçük Afşar………………………………………… Ankara-Delice
  Afşar…………………………………………………. Ankara-Güdül
  Afşar…………………………………………………. Ankara-Kalecik-Çandır
  Avşar (Burhaniye)………………………………….. Ankara-Polatlı
  Afşar…………………………………………………. Şereflikoçhisar-Ağaçören
  Avşar (Afşar)……………………………………….. Antalya-Elmalı_Akçay
  Avşar………………………………………………… Aydın-Söke
  KocaAvşar…………………………………………… Balıkesir-Merkez
  Çam Avşar……………………………………………Balı kesir-Balya
  Afşar(Afşargıdırıç-Afşargi diriç)……………………Bolu-Merkez
  Afşartarakçı…………………………………… ……. Bolu-Gerede
  BirinciAfşar(afşarevvel)…… ………………………..Bolu-Gerede
  İkinci Afşar(afşarsanı)………………………… ……. ” ”
  Afşar…………………………………………………. Bolu-Mengen-Gökçesu
  Afşar…………………………………………………. Bursa-Yenişehir
  Afşar…………………………………………………. Çankırı-Çerkeş
  Avşar…………………………………………………. Çorum-Kargı-Hacıhamza
  Menteşe(Afşar)……………………………… ……….Denizli-Honoz
  KarahüyükAfşarı…………………………… ………..Denizli-Acıpayam
  KumAfşarı…………………………………………… . ” ”
  Avşarözü(Hüseyinşeyh)…………… ……………….. Erzincan-Refaiye
  YakaAvşar…………………………………………… Isparta-Eğridir-Aksu
  Afşar………………………………………………….. Isparta-Gelendost
  Afşar…………………………………………………. Kastamonu-İhsaniye(Araç)
  Afşargüney………………………………………… …Kastamonu-Küre
  Afşarimam…………………………………………… . ” ”
  Afşar………………………………………………….. Kastamonu-Taşköprü
  Avşarpotuklu…………………………………… ……Kayseri-Pınarbaşı
  Avşarsöğütlü…………………………………… …….Kayseri-Pınarbaşı-Pazar ören
  Büyüksöbeçimen( Avşar)…………………………… Kayseri-Sarız
  BayAfşar……………………………………………… Konya-Beyşehir
  KüçükAfşar………………………………………… .. ” ”
  Afşar………………………………………………….K onya-Çumra-Dinek
  Afşar………………………………………………….K onya-Hadim-Taşkent
  Afşarlı………………………………………………. . Konya-Kadınhanı-Kurtasanlı
  Afşar………………………………………………….K ütahya-Emet-Pazarören(ören cik)
  Afşar……………………………….. Kahramanmaraş-Merkez
  Avşarlı………………………………………………. Kahramanmaraş-Türkoğlu
  Avşar………………………………………………… Mugla-Milas
  Afşar………………………………………………….M anisa-Sarıgöl
  Avşar…………………………………………………Ma nisa-Gördes-Köprübaşı
  Avşar……………………………………………… Manisa-Turgutlu
  Avşarcık…………………………………………… Sivas-Divriği
  Avşar…………………………………………………Si vas-İmranlı-Karacaören
  Avşar…………………………………………………Si vas-Suşehri-Akıncılar
  Avşarören(Avşarveran)…………… ……………… .Sivas-Kangal-(Akpınar)
  Avşar…………………………………………………Si vas-Zara-Şerefiye
  Avşar(Apşur)…………………………………… …..Tekirdağ-Barboros
  Avşarağzı…………………………………………… .Tokat-Çamlıbel
  Avşaralanı………………………………………… Yozgat-Çayıralan
  Afşar……………………………………………….. Zonguldak-Eflani

  10- KIZIK

  Kızık……………………………………………… Afyon-Sandıklı
  Kızık……………………………………………… Amasya-Gümüşhacıköy-Sarayc ık
  Kızık(Ravlıkızıgı)…………………… ………….. Ankara-Çubuk-Akyurt
  Kızık……………………………………………… Ankara-Kızılcahamam(Çeltik çi)
  Kızıklı……………………………………………. Balıkesir-Burhaniye
  Kızık……………………………………………… Balıkesir-Manyas
  Kızıksa( Kızılköy)………………………………… ” – ”
  Kızık……………………………………………… Bolu-Seben
  Sarıkaya( Kızık)…………………………………. Bolu-Kıbrıscık
  Cumalıkızık……………………………………… Bursa(Merkez)
  Fidye Kızık……………………………………….. Bursa(Merkez)
  DereKızık………………………………………… Bursa-Gürsu
  HamamlıKızık…………………………………… Bursa-Gürsu
  Kızıklı……………………………………………. Çorum-Alaca
  Kızık Hamurkesen………………………………. Gaziantep-Merkez
  Övündük (YenidinekKızık)…………………….. ” ”
  Kızık……………………………………………… Kahramanmaraş-Andırın
  Kızık……………………………………………… Kayseri-Güneşli
  Kızık……………………………………………… Kayseri-Develi
  Kargınkızıközü……………………………… ….. Kırşehir-Kaman
  Yenigüdemem (Kızık)…………………………… Karaman
  Kızık……………………………………………… Kütahya-Emet-Örencik
  Kızık……………………………………………… Kütahya-Köprüören
  Kızık……………………………………………… Kütahya-Simav
  Kızık (Kınık)…………………………………….. Malatya-Arguvan
  BüyükKızık……………………………………… Sinop-Gerze-Dikmen
  KüçükKızık……………………………………… ” – ” – ”
  Kızık……………………………………………… Sivas-Zara-Şerefiye
  Kızık……………………………………………… Tokat-Çamlıbel
  Kızık……………………………………………… Tunceli-Ovacık-Yeşilyazı

  11- BEĞ- DİLİ

  Beydili…………………………………………… Ankara-Nallıhan
  Beydili…………………………………………… Ankara-Nallıhan-Beydili
  Beydili ( Ovacık )………………………………. Çankırı-Orta(Ovacık)
  Beydini………………………………………….. Çankırı-Ovacık
  Bedil…………………………………………….. Çankırı-Çerkeş
  Beydili…………………………………………… Çorum-Merkez
  Beydili…………………………………………… Çorum-Bayat
  Beydili…………………………………………… Denizli-Çivril-Işıklı
  Beydili (Arabanbeydilli)………………………. . Gaziantep-Araban
  Beydili…………………………………………… Isparta-Sütçüler
  Beydili…………………………………………… İçel-Gülnar
  Beydili…………………………………………… Karaman
  Beydili…………………………………………… Sivas-Hafik

  12- KARGIN

  Kargın…………………………………………… Afyon-Sandıklı
  Kargın…………………………………………… Ankara-Çubuk
  Kargın…………………………………………… Ankara-Kalecik-Çardır
  Kargın…………………………………………… Kırıkkale-Balışeyh(Balışık )
  Kargın…………………………………………… Antalya-Korkuteli
  Kargın…………………………………………… Balıkesir-Bigadiç
  Kargın…………………………………………… Çorum-Alaca
  Derekargın……………………………………… Çorum-İskilip
  Kargın………………………………………….. Erzincan-Tercan
  Kargın………………………………………….. Eskişehir-Merkez
  Karkın………………………………………….. Eskişehir-Sivrihisar
  Kargın…………………………………………… Kastamonu-Tosya
  Kargın-Kızıközü…………………………… ….. Kırşehir-Kaman
  Kargın-Meşe…………………………………… ” – ”
  Kargın-Selimağa…………………………… …. ” – ”
  Kargın-Yenice………………………………… . ” – Mucur
  Karkın………………………………………….. Konya-Çumra
  Dedekarkın……………………………………… Malatya-Yazıhan
  Kargın…………………………………………… Manisa-Turgutlu-Ahmetli
  Kargınışıklar………………………………… … Manisa-Demirci-Karbasan
  Kapugargın(Kargınkürü)………… …………… Muğla-Köycegiz-Ortaca
  Kargın…………………………………………… Aksaray-Taşpınar
  Kargın…………………………………………… Sivas-Koyulhisar
  Kargın…………………………………………… Sivas-Yıldızeli-Çırçır
  Kargın (Demenikargın)………………………… Tokat-Çamlıbel
  Kargıncık (Karkıncık)…………………………. ” – ”
  Kargın…………………………………………… ” – Turhal

  13- BAYINDIR

  Bayındırlı………………………………………. . Adana-Bahçe-Haruniye
  Bayındır…………………………………………. Ağrı-Tutak
  Bayındır…………………………………………. Ankara-Çankaya
  Bayındır…………………………………………. Ankara-Çamlıdere-Peçenek
  Bayındır…………………………………………. Antalya-Elmalı
  Bayındır………………………………………….. Antalya-Kaş
  Bayındır…………………………………………. Aydın-Nazilli
  Ovabayındır……………………………………. . Balıkesir-Merkez
  Bayındır…………………………………………. Bolu-Göynük
  Bayındır………………………………………… Burdur-Merkez
  Bayırköy(Bayındır)…………………… ……….. Burdur-Gölhisar-Çavdır
  Bayındır…………………………………………. Burdur-Yeşilova
  Bayındır(KokarcaMamure)……… ……………. Bursa-İznik
  Bayındır…………………………………………. Bursa-Orhaneli-Büyükorhan
  Bayındır…………………………………………. Çankırı(Merkez)
  Bayındır…………………………………………. Çankırı-Çerkeş
  Bayındır…………………………………………. Çankırı-Eskipazar
  Derebayındır…………………………………… . Çankırı-Orta
  Ortabayındır(Yenicebayındı r)………………… ” – ”
  Tutmaçbayındır……………………………… … ” – ”
  Bayındır………………………………………… Çorum-Mecitözü
  Bayındır(Arapkent)…………………… ………. Diyarbakır-Bismil-Tepe
  Bayındır………………………………………… Elazığ-Keban
  Bayındır………………………………………… Erzurum-İspir-Pazaryolu
  Bayındır………………………………………… Erzurum-Tekman-Gökoğlan
  Aşağıbayındır………………………………… .. Gaziantep-Nizip
  Yukarıbayındır……………………………… … Gaziantep-Nizip
  Bayındır………………………………………… Giresun-Bulancak-Kovancık
  Bayındır………………………………………… Gümüşhane-Yağmurdere
  Bayındır………………………………………… İçel-Silifke
  Bayındır………………………………………… İzmir
  Bayındır………………………………………… Kastamonu-Kuzyaka
  Bayındır………………………………………. Kırşehir-Kaman
  Bayındır………………………………………. Konya-Beyşehir
  Bayındır………………………………………. Samsun-Kavak
  Bayındır (Melüller)………………………….. Sivas-Kangal-Kavak

  14 – PEÇENEK

  Peçenek……………………………………….. Adana-Bahçe-Haruniye
  Peçenek……………………………………….. Ankara-Altındağ
  Peçenek……………………………………….. Ankara-Çamlıdere
  Peçenek( Bala)……………………………….. Ankara-Çubuk-Sirgeli
  Peçene…………………………………………. Eskişehir-Çifteler
  Biçer (Peçene)………………………………… Konya
  Peçenek(Mirkefşin)…………………… ……… Mardin-İdil

  15- ÇAVULDUR (ÇAVUNDUR )

  Çavuldur (Çavundur)………………………… Amasya-Merzifon
  Aşağıçavundur………………………………… Ankara-Çubuk
  Yukarıçavundur……………………………… . Ankara-Çubuk
  Turunçova (Çavdır)…………………………… Antalya-Finike
  Çavdır…………………………………………. Anatlya-Kaş-Kalkan
  Çavdır…………………………………………. Aydın-Bozdoğan
  Çavdır…………………………………………. Burdur-Gölhisar
  Çavundur……………………………………… Çankırı-Kurşunlu-Atkaracal ar
  Çavundur (Licek/Lico)……………………….. Diyarbakır-Lice-Kayacık
  Çavundur……………………………………… Isparta-Şarkikaraağaç
  Çavundur……………………………………… Kastamonu(Merkez)
  Çavundur……………………………………… Kastamonu-Kuzyaka
  Çavdır…………………………………………. Manisa-Soma
  Çavdır…………………………………………. Muğla-Ula-Kavaklıdere

  16- ÇEPNİ (ÇETMİ)

  Çepni…………………………………………… Afyon-Sandıklı-Hocalar
  Çetmi…………………………………………… Amasya-Gümüşhacıköy
  Çepnişabanlı…………………………………… Şereflikoçhisar-Ağaçören
  Çepni…………………………………………… Balıkesir-Bandırma-Edincik
  Yeniçepni(Çerkezcetni)………… …………….. Bilecik-Bozüyük
  Yürükcetmi(Yürükcetni)………… …………… Bilecik-Bozüyük
  Çepni…………………………………………… Bolu-Merkez
  Çepni…………………………………………… Bolu-Mudurnu
  Çepni…………………………………………… Bursa-Mudanya
  Küçükçetmi……………………………………. Çanakkale-Küçükkuyu-Ayvacı k
  Yeşilyurt(Büyükçetmi)…………… …………… Çanakkale-Ayvacık-Küçükkuy u
  Çetmi…………………………………………… Çanakkale-Ezine
  Çetmi…………………………………………… Çorum-İskilip
  Göletçetmi……………………………………… Çorum-Kargı
  Çepni……………………………………………. Giresun-Espiye
  Çayırlı(Çetmi)……………………………… ….. İzmir-Tire
  Çepni…………………………………………… Kastamonu-Çatalzeytin
  Çetmi…………………………………………… Kastamonu-Taşköprü
  Çepni…………………………………………… Kastamonu-Kengiri-Tosya
  Çepni…………………………………………… Kırşehir-Merkez-Çiçekdağı
  Çetmi…………………………………………… Konya-Beyşehir-Üzümlü
  Çetme………………………………………….. Konya-Doğanhisar
  Çetmi…………………………………………… Konya-Hadim-Taşkent
  Çepniharmandalı(Yobazharma ndalı)………… Manisa-Saruhanlı
  Çepnimuradiye………………………………… Manisa-Saruhanlı
  Çepnibektaş……………………………………. Manisa-Turgutlu
  Çepnidere………………………………………. Manisa-Turgutlu
  Çepni…………………………………………… Samsun-Alaçam
  Çitme…………………………………………… Sivas-Divriği-Gedikpaşa
  Çepni…………………………………………… Sivas-Gemerek
  Dereçepni(Kötüçepni)……………… ………… Yozgat-Boğazlıyan
  Yazıçepni………………………………………. Yozgat-Boğazlıyan

  17- SALUR

  Salur……………………………………………. Antalya-Elmalı
  Salur……………………………………………. Antalya-Kumluca
  Salur……………………………………………. Antalya-Manavgat
  Salur……………………………………………. Bolu-Gerede
  Salur……………………………………………. Çankırı-Orta
  Salur……………………………………………. Çorum-Seydim
  Salur……………………………………………. ErzincanRefahiye-Akarsu
  Salur……………………………………………. Isparta-Şarkikaraağaç
  Salur……………………………………………. Kayseri-Güneşli
  Salur…………………………………………….. Karaman
  Salur…………………………………………….. Konya-Karapınar

  Salur…………………………………………….. Manisa-Gördes
  Salurçiftliği………………………………… …… ” – ”
  Salur…………………………………………….. Samsun-Ladik
  Salur……………………………………………. Tokat-Artova
  Salur……………………………………………. Tokat-Zile-Boztepe
  Salur……………………………………………. Yozgat-Sorgun

  18- EYMÜR (EYMİR)

  Eskieğmir……………………………………… Afyon-İhsaniye
  Eymir…………………………………………… Amasya-Merzifon-Alıcık
  Kıreymir………………………………………. Amasya-Merzifon-Sarıbuğday
  Eymir(Eğmir)…………………………………. Amasya-Suluova
  İymir(Eymür-iğmir)…………………… …….. Ankara-Yenimahalle-Kazan
  Aşağıemirler…………………………………… Ankara-Çubuk
  İmirli…………………………………………… Ankara-Delice
  İğmir…………………………………………… Ankara-kızılcahamam-Pazar
  Eymir………………………………………….. Nallıhan
  Eymir(Eğmir)…………………………………. Antalya-Elmalı
  Dağeymiri(dağemiri)………………… ……….. Aydın-Merkez
  Ovaeymiri(Ovaemiri)………………… ………. Aydın-Merkez
  Eymir…………………………………………… Aydın-Karacasu
  Eğmir…………………………………………… Balıkesir-Havran
  Eymir(Eymur-Eymür)…………………… …… Bolu-Gerede
  Eymir…………………………………………… Bursa-İnegöl
  Eymir…………………………………………… Çorum-Merkez
  Eğmir…………………………………………… Giresun-Aluçra-Çamoluk
  Eymür………………………………………….. Giresun-Tirebolu
  Eymür………………………………………….. Gümüşhane-Bayburt-Demirözü
  Eymür………………………………………….. Gümüşhane-Kelkit
  Yakaemir(Yakaeymür)………………… …….. Isparta-Şarkikaraağaç
  Eymir…………………………………………… Kastamonu(Merkez)
  Eymir(Eğmir)…………………………………. . Kütahya-Altıntaş
  Eymir…………………………………………… Malatya-Arapkir
  Eymir…………………………………………… Malatya-Arguvan
  Eymirli(Tibyat)…………………………… …… Mardin-Kızıltepe
  Eymür………………………………………….. Ordu-Ulubey
  Eymir…………………………………………… Samsun-Havza
  Eymir…………………………………………… Sinop-Gerze
  Eymir…………………………………………… Sivas-Hafik
  Eymir…………………………………………… Sivas-Kangal-Kavak
  Eymir…………………………………………… Sivas-Zara
  Eymür………………………………………….. Tokat-Reşadiye
  Eymir…………………………………………… Yozgat-Sorgun

  19- ALA-YUNDLU

  Alayund…………………………………………. Kütahya-Merkez
  Alayunt(Arbay)……………………………… …. Mardin-Midyat-Dargeçit(Ker buran)

  20- YÜREĞİR

  Yüreğil…………………………………………… Afyon-Dazkırı
  Yüreğil…………………………………………… Afyon-Emirdağ
  Üreğil……………………………………………. Ankara-Beypazarı-Uruş
  Yüreğil………………………………………….. Ankara(semt adı)
  Yüreğil (Menderesboğazı)……………………… Balıkesir-Sındırgı
  Yeniyüreğil……………………………………… Bilecik-Bozüyük-Dodurga
  Yüreğil………………………………………….. Burdur-Bucak-Kızılkaya
  Yeşilköy(Yüreğil………………………… …….. Burdur-Tefenni
  Üreğil……………………………………………. Bursa-Orhangazi
  Yüreğil(Yüreyil)………………………… ……… Denizli-Acıpayam
  Dilek(Öregel)………………………………… … Giresun-Şebinkarahisar
  Karademir……………………………………… Giresun-Tirebolu
  Yüreğil………………………………………….. Kayseri-Güneşli
  Eskiyüreğil(Atikyüreğil)…… …………………. Kütahya-Köpüören
  Oluklu(İregül) ……………………………… Ordu-Fatsa
  Öreğil(Üreğil)……………………………… ….. Sivas-Hafik
  Büyükyüreğil…………………………………… Sivas-Şarkışla
  Küçükyüreğil…………………………………… Sivas-Şarkışla

  21- İĞDİR

  İğdir(Iğdır)…………………………………… … Ankara-Kızılcahamam-Pazar
  Kumlucayazırı(İydiryazırı) ……………………. Antalya-Kumluca
  Iğdır……………………………………………… Bolu-Düzce-Gümüşova
  İğdir……………………………………………… Burdur-Yeşilova
  İğdir……………………………………………… Bursa-Gürsu
  İğdir(Iğdır)…………………………………… … Çankırı-Kurşunlu
  İğdir(Iğdır)…………………………………… … Çankırı-Yapraklı
  İğdir…………………………………………….. Denizli-Çivril
  İğdir( Iğdır)……………………………………. Eskişehir-Sarıcakaya
  İğdir……………………………………………. Gümüşhane-Bayburt-Naden
  İğdir ( Cerit )………………………………….. İçel-Merkez
  Iğdır…………………………………………… Iğdır( il)
  İğdir ( Iğdır)…………………………………… Kars-Selim
  Nefsiiğdir (İğdir)……………………………… Kastamonu-Araç-İğdir
  İğdir……………………………………………. Kastamonu-Araç
  İğdirkışla………………………………………. Kastamonu-Araç
  İğdir……………………………………………. Kastamonu-Küre
  İğdir(Iğdır)…………………………………… .. Malatya-Hekimhan
  İğdir……………………………………………. Samsun-Bafra-Kolay
  İğdir……………………………………………. Sivas-Zara-Beypınarı
  İğdir……………………………………………. Tokat-Artova
  İğdir……………………………………………. Tokat-Zile
  Başiğdir………………………………………… Zonguldak-Ereğli (Eflani)

  22- BÜĞDÜZ

  Büğdüz…………………………………………… Ankara-Çubuk-Akyurt
  Büğdüz…………………………………………… Burdur-Merkez
  Büğdüz…………………………………………… Çankırı-Orta
  Büğdüz…………………………………………… Çorum-Merkez
  Büğdüz…………………………………………… Eskişehir-Alpu
  Büğdüz(Büydüz)……………………………… … Gaziantep-Oğuzeli
  Büğdüz(Büğüz)………………………………… .. Kırşehir-Kaman

  23- YIVA ( YUVA )

  Yuvaköy………………………………………….. Amasya-Ezine
  Yuva……………………………………………… Ankara-Yenimahalle
  Yuva……………………………………………… Ankara-Çubuk-Sirgeli
  Yuva………………………………………………. Antalya-Elmalı
  Yuvalılar…………………………………………. Antalya-Finike
  Yuvacık…………………………………………… Antalya-Kaş-Kalkan
  Yuva……………………………………………… Bolu-Merkez
  Yuva……………………………………………… Bolu-Seben
  Yuva……………………………………………… Burdur-Ağlasun-Kızılkaya
  Yuva……………………………………………… Burdur-Tefenni
  Yuvalak………………………………………….. ” – ”
  Yuvalar………………………………………….. Çanakkale-Çan
  Yuva……………………………………………… Çankırı-Orta
  Yuva……………………………………………… Çorum-İskilip
  Yuva……………………………………………… Denizli-Çivril-Işıklı
  Yuvaköy…………………………………………. Giresun-Dereli_Yavuzkemal
  Yuvalı……………………………………………. Hatay-Hassa-Aktepe
  Aşağıyuva………………………………………… Kastamonu-Kuzyaka
  Yuvacık…………………………………………… Koçaeli-Bahçecik
  Yuva……………………………………………… Nevşehir
  Yuva……………………………………………… Aksaray-Taşpınar
  Yuva………………………………………………. Sivas-Divriği-Sincan
  Yuva………………………………………………. Sivas-Gürün-Konakpınar
  Yuva………………………………………………. Sivas-Saray

  24- KINIK

  Kınık……………………………………………….. Afyon-Dinar-Haydarlı
  Kınık……………………………………………….. Afyon-Sandıklı-Karadirek
  Kınık……………………………………………….. Afyon-Sinanpaşa(Sincanlı)
  Kınık……………………………………………….. Ankara-Yenimahalle-Kazan
  Kınık………………………………………………. Ankara-Kalecik-Çandır
  Kınık………………………………………………. Ankara-Kızılcahamam(Çeltik çi)
  Kınık………………………………………………. Ankara-Kızılcahamam-Pazar
  Kınık……………………………………………. Antalya-Kaş-Kalkan
  Kınık………………………………………………. Balıkesir-İvrindi
  Kınık………………………………………………. Balıkesir-Sındırgı
  Kınık………………………………………………. Bilecik-Yarhisar
  Kınık(Hotanlı)……………………………… ……. Bilecik-Pazaryeri
  Sazak Kınık………………………………………. Bolu- Merkez
  Susuzkınık………………………………………… Bolu-Merkez
  Kınık………………………………………………. Bolu-Akçakoca
  Adakınık…………………………………………… Bolu-Gerede-Çavuşlar(Dörtd ivan)
  Aşağıkınık(Kınıkzır)……………… ……………… Bolu-Göynük
  Yukarıkınık(Kınıkbala)………… ……………….. Bolu-Göynük
  Kınık………………………………………………. Bursa-İnegöl
  Kınık………………………………………………. Bursa-Orhaneli-Büyükorhan
  Kızıllar(Kınık)…………………………… ………. Çankırı-Çerkeş
  Kınıkdelileri………………………………… ……. Çorum-Merkez
  Kınık……………………………………………….. Çorum-Seydim
  Kınıklı……………………………………………… Denizli-Merkez
  Kınıkyeri…………………………………………. . Denizli-Çameli
  Kınık………………………………………………. Eskişehir-Sivrihisar
  Kınık………………………………………………. Giresun-Şebinkarahisar
  Kınık(ilçe)……………………………………… … İzmir
  Kınıkköy(Kınıkkoz)…………………… ………… K.Maraş-Süleymanlı
  Kınık………………………………………………. Kastamonu-Devrikani
  Kınık………………………………………………. Kastamonu-Tosya
  Yazıkınık…………………………………………. . Kırşehir-Mucur
  Kınık(Abadaniye)………………………… ……… Konya( Aşağıpınarbaşı)
  Kınık………………………………………………. Konya-Bozkır
  Kınık……………………………………………….. Kütahya-Merkez
  Kınık………………………………………………. Kütahya-Simav
  Kızık(Kınık)…………………………………… …. Malatya-Arguvan
  Tatkınık…………………………………………… Malatya-Arguvan
  Kınık………………………………………………. Manisa-Gördes-Köprübaşı
  Kınık………………………………………………. Manisa-Kırkağaç(Gelenbe)
  Kınık………………………………………………. Manisa-Selendi
  Kınık………………………………………………. Muğla-Fethiye-Seki
  Kınıklar……………………………………………. Tekirdağ-İnecik
  Kınık……………………………………………….. Tokat-Almus

 51. Hakan uluçam yorum tarihi 27 Ocak, 2018 00:03

  Amasya’da kayı boyuda bulunmuştur fakat İran’da Horasan da kayı boyu olmadığından ben kayı boyundanım demek yanlış olur fakat kesin kayı boyundan değilim demekte yanlış olur kayı boyu Amasya’da olduğu için kayı boyundan olma ihtimalim %50dir herkese selam olsun soyunu boyunu merak eden her keze

 52. CEM TAYAN yorum tarihi 20 Temmuz, 2018 11:17

  ben aleviyim Tunceli kütük Horasan (göçmeni)asıllı.
  Soyunu boyunu araştıranlara selam olsun.
  Cem TAYAN

 53. Hilal K yorum tarihi 17 Eylül, 2018 03:41

  Benim de kütüğüm Erzurum, aleviyim. Büyüklerimiz hep Horasan göçmeni olduğumuzu söyler.

 54. yaşar sığınç yorum tarihi 20 Ocak, 2019 22:11

  dedem 1917 yılında horasan bölgesinden yani güney azerbeycandan kıtlık ve ingiliz,ermeni baskısıyla sivasa gelmişler babaanemin adı TÜRKMENdir alevi inancına sahibiz.sünni türk kardeşlerimizde bizim soyumuzdur kan birliği başka inanç başka neticede türküz soy aynı saygılar..

 55. İsmail Ay yorum tarihi 31 Ocak, 2019 19:03

  Benim ailede en kısa benim dedem 2 metre üzeri birader 1.97 ben 1.81 ailede çekik gözlülük var sarışınlık ve beyaz tenlilik var sünniyiz ve dedem piriklerimiz Horasan’dan gelmiş derdi neden gelmişiz bilmem ama şimdi Bingöl de yiz Hemen hemen tümümüz Türk olduğumuzu biliriz ayrıca Sünni Şafi mezhebindeniz. Zaza lar bize Türkmen diyor zaten elhamdulillah

 56. ertuğrul CİNOZ yorum tarihi 29 Nisan, 2019 02:31

  CİNOZ olan var mı sülale adı, köyü, mevkii ? Ben Çankırı Kurşunlu Çiyni Köyünden.

 57. Murat flz yorum tarihi 15 Mayıs, 2019 14:02

  Slm bnm babam 97 yasinda balkan gocmeni yetim buyumus koklerimizi sotdum dedrsinin ve horosandan balkanlara geldigini soyledi bilinen tek bu benzer durumda arkadaslar varmi yada bilgisi tesekkur ederim..

 58. Samsundan mustafa yorum tarihi 2 Nisan, 2020 23:58

  Selamın aleyküm biz samsunda hayatını idame eden buraya 1890 larda rizeden gelmiş bi sülaleyiz rizede akrabalarımız var oradaki tarih 400 yıllık tarih akrabalarımız belli onlara sorduğumda eyüpoğlu ile akrabalığımız oldugunu söylemekteler eyüpoğlu tarihine baktımızda ise 500 yıla yakın bir zaman önce yavuz Sultan selim tarafından horosandan getirilip Trabzon Maçka Bayburt arası geniş Bi araziye yerleştirilmiş Bi Türk boyuymuşuz getirilme sebebimiz ise askeri güç olarak üstün savaş kabiliyetine sahip oldugumuz söylenmektedir zamanla Rize Trabzon samsun ordu Giresun sinop illerinin ilçelerine yayılmış hayatlarını devam eden genel olarak uzun boylu mavi gö hafif çekik gözlü kalıplı hafif sarışın vatandaşlarız ne mutlu insan olana ve İslam yolunda yürüyebilene Allaha emanet olun..

 59. nesin yorum tarihi 11 Kasım, 2020 01:07

  Merhaba öncelikle bende horosan türküyüm horosan türklerinin çoğunun kıpçak türkü olduğunu ne kadar doğru bilmiyorum bizimde denizli de köyümüz ve türbelerimiz var ve kö genel olarak koyu sarı saç, renkli göz,uzun boylu köy de sunni bizler . yüzyılda gelmişiz köyün kurucunun babası bir horosan türkü annesi ise selçuklu prensesi o dönem kıpcaklardan gelin alınırdı kız da kıpçaklara verilirdi yani sarı saçlıyım horrosan türküyüm diyorsanız kıpöak türkü olma oranınız yüksek. (kendi düşüncem)

 60. antepten yorum tarihi 26 Kasım, 2020 19:58

  benim atalarım yavuz zamanında gelmiş horasandan aslında horasan türkleri alevidir ve aleviliği anadoluya getirenler onlardır ve bende çok hafifte olsa çekik gözlülük var baba tarafımda da öyle

 61. Uğur karaslan yorum tarihi 2 Ağustos, 2021 23:41

  Kayseri’nin Yahyalı ilçesi Yeşilköy Mahallesi’ndeki nüfusun %90ı Erzurum Horasan dan göç ettiği kabul edilmekte detaylı bilginiz varmı

 62. Mustafa erdem yorum tarihi 17 Eylül, 2021 22:17

  Selam öncelikle dedelerim iranın horasan eyaletinden selçuklularla bursa iznik ilçesinin bir köyüne gelmiş ve o köye yerleşen ilk aileymiş (sarıkızlar) lakabıyla bilinir. Fakat genç nesile geçmişimiz aktarılmamış bildigim tek şey bursada ve ilçe ve köylerinde soyumuzdan çok kişinin oldugudur.araştırma yaptım ama ulaşamadım.bilgisi olan varsa tanışmak görüşmek isterim saygılarla

 63. Şahin Okatan yorum tarihi 10 Ocak, 2022 04:59

  BENDE TÜRKÜN OĞUZ SOYUNDAN OLAN BİR ALEVİ TÜRKMENİM ATA YURDU HORASANA SELAM OLSUN BÜTÜN SOYDAŞLARIMA SELAM OLSUN SON ZAMANLARDA HORASANİN ETNİK KİMLİGİNİ DEGİSTİRME ÇABALARI SOZ KONUSU KESİNLİKLE KABUL EDİLEMEZ HORASAN KADİM TÜRK YURDUDUR TÜRK KALACAKTİR TEKRARDAN BUTUN SOYDAŞLARIMA OGUZ ATANİN 24 BOYUNA SELAMLARİMİ İLETİYORUM NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE 🇹🇷🇦🇿🇰🇿🇹🇲🇺🇿🇰🇬

 64. mehmet doğan yorum tarihi 20 Ocak, 2022 14:42

  Malatya Türkmen Aleviyim iran horasan tebriz erdebil tahran kızılbaş Türkler yaşamakta güney azerbaycan kızılbaş Türkler mevcut Tunceli varto kiği diyarbekir malatya erzincan sivas tokat maraş elbistan pazarcık adıyaman urfa kızılbaş Türkleri oğuzlar Biz atalarımızdan iki temel bilgi öğrendik: Bunlardan birincisi Horasan’dan gelen Türkler olduğumuz; ikincisi ise kılıç zoru ile değil Ali evlatları yoluyla yürekten İslâmiyet’i kabul ettiğimizdir. Bunlardan ilki soyumuzu, ikincisi inancımızı açıklar. Atalarımızdan devraldığımız bu iki temel bilgiyi; bugün daha güçlü bir sesle haykırıyor, burada kayda geçiyor ve evlâtlarımıza manevî bir miras olarak bırakıyoruz.

 65. Mustafa Deniz Durmuşlar yorum tarihi 3 Haziran, 2022 12:07

  Herkese Selamlarımı İletiyorum. Biz İran Horasan bölgesinden Ankara’nın Ayaş İlçesine yerleşmiş Kayı Boyundanız. Hanefi mezhebini benimsemişiz. Horasan’dan yola çıkan dedemiz ile başlayan ve günümüze kadar devam eden soyağacımız tüm akrabalarımızda bulunmaktadır. Rahmetli ağabeyim Survivor Türkiye-Yunanistan Şampiyonu Derya Durmuşlar’ın da bulunduğu soyağacımıza sadece erkekler yazılmıştır. Geleneği devam ettirmenin huzuru ile tüm soydaşlarıma sevgilerimi yolluyorum.

 66. Misafir yorum tarihi 5 Temmuz, 2022 04:46

  Yaptiginiz calisma icin tesekkur ederim.
  Alevi insanin kulturu ve yasam bicimi, Aile gelenekleri, giyinisleri, ibadetleri, kadin ve erkek esitligi cogunlukla Turkmen oba kulturunun devamidir. Kürt/Sunni asiretlerde gorunen yasam bicimine uymaz, en basit ornegi Alevi Turkmen kadinlari carsaf giymezler, bas ortusu takarlar ve kadinlar ve erkekler ayni ortamda oturabilirler. Bunun gibi bircok ornek verilebilinir. Dede ve pir inancina sahiptirler, cemevleri yani ibadet bulusma yerlerinde kadin ve erkekler beraber ibadet ederler.
  Alevi toplulugu cogunlugu alevi inancina ve ehlibeyt goreneklerini benimser, ayrimcilik irkcilik yapilmaz, kible insandir.
  Yaslilarinin cogunlugu Horasandan geldiklerini soylerler. Alevi olup Horasandan gelen bu topluluk Iranin kuzeyinde bulunan Horasan Bolgesindeki bugunde orada yasiyan Alevi Turkmenlerdir ve Ahmet Yesevi ve onun talebelerinin ( etc Haci Bektasi Veli) onculugunde shamanizden islamiyeti benimsemislerdir.
  Burada irk ayrimi yapmadan somut bir bakis acisi getirmek istedim. Referans ve tarihceyi lutfen kendiniz arastirin, kimseye inanmayin, Hersey yada herkez asimile olabilir lakin yasam bicimi ve gelenekler kolay kolay degismezler. Alevi halki neden hep tarih boyunca otekilestirilmistir yada dislanmistir hic dusundunuzmu, inanclari, dusunce yapilari, adetleri Arap yarimadasinda yasiyan Sunni Arap kulturune ne kadar benzemektedir?

Yorum yap