181) PKK TERÖR ÖRGÜTÜ’NÜN DAĞDAN İNMESİ

Yayin Tarihi 20 Ekim, 2009 
Kategori SİYASİ

PKK Terör Örgütü’nün Dağdan İnmesi ve Karşılanmasındaki Sorunlu Süreç

PKK terör örgütü mensuplarının bir kısmının gruplar halinde dağdan inmesi süreci başladı. Bu aslında sürpriz bir gelişme değildi. Bir süre önce TÜRKSAM’da yaptığımız bir toplantıda yakın bir zamanda dağdan gruplar halinde PKK’lı teröristlerin inmesine şaşırmamak gerekir tespitinde bulunmuştuk. Bu öngörüde bulunurken elbette ki, bazı verilere dayanıyorduk. Bu verileri şu başlık altında toplayabiliriz.

1.      Kürt Açılımı’nın kamuoyunda destek bulabilmesinin ve sürdürülebilir olmasının ve oldukça hassas olan bu konunun kamuoyunda hükümete tepki olarak dönmemesi için PKK’lı teröristlerin teslim olması gerekmektedir. Açılımı planlayanların bu teslimi de planladıkları mantıksal bir sonuçtur.

2.      ABD Kürt Açılımı’na açıkça destek vermektedir. ABD’nin de yukarıda bahsedilen gerçeği gördüğü ve paketler halinde teslim olma sürecini desteklediği görülmektedir.

3.      Her ne kadar muhatap almıyoruz dense de PKK Terör Örgütü Elebaşısı Abdullah Öcalan’ın çağrısı üzerine teslimatlar başlamıştır. Öcalan bu yönde çağrıda bulunacağının işaretlerini vermekteydi.

4.      PKK Terör Örgütü’nün Türkiye siyasi kolu olarak faaliyet gösteren Demokratik Toplum Partisi (DTP)’nin bu süreci bir siyasi şova dönüştürme gayretleri devam etmektedir.

5.      PKK Terör Örgütü’nün elebaşılarının ABD tarafından daha etkili dışlama metodu olan uyuşturucu ticareti yapan tehlikeli şahıslar ilan etmesi, Kuzey Irak Kürt Yönetimi’nin artık PKK’ya ihtiyacının kalmaması ve hatta devletleşme sürecine engel olmasının artık anlaşılması gibi sebepler de PKK’nın tasfiye sürecinin başlamış olduğunu göstermektedir.

Bilindiği gibi Barack Obama yönetimi Irak’tan çıkma takvimini açıklamış ve bu yönde planlamalara başlamıştır. ABD’nin Irak’tan güvenli bir şekilde çekilmesini sağlamak için Irak’ın Kuzeyinde istikrara ve Türkiye’nin desteğine ihtiyacı vardır. Ayrıca ABD yönetimi altında Irak’ta Devlet Başkanlığı ve Dışişleri Bakanlığı ile önemli bakanlıları alan, ayrı bir askeri birlik kuran ve merkezi hükümete kafa tutan bir Kürt yönetimi uzun süreden beri hem Şii ve hem de Sünni Arapları hiddetlendirmekteydi. Araplar Kürtlere olan kızgınlığını çeşitli şekillerde dile getirmişlerdir ve asıl ABD’nin çekilmesini beklemektedirler. ABD çekilirken Irak’ın Kuzeyinde oluşan Kürt devletciğinin bölgede birilerinin himayesine verilmesi gerekmektedir. Bu rol için Türkiye biçilmiş kaftan olarak gözükmektedir. Ancak Türkiye’nin desteğinin kazanılması için PKK terörünün kısmen de olsa bitirilmesi gerekmektedir. Ayrıca PKK terör örgütü misyonunu tamamlamıştır ve artık Kuzeydeki devletçiye zarar vermektedir. Bu açıdan bakıldığında Türkiye’deki Kürt Açılımı bir yönüyle de Kuzey Irak açılımıdır.

Bu açılım sonrasında Kandil’den Mahmur’dan indirilecek PKK terör örgütü mensupları eğer herhangi bir cezaya çarptırılmayacaklarsa bu demektir ki, yıllarca dağda yaşamış, askere kurşun sıkmış insanlar artık elini kolunu sallayarak aramızda dolaşacaklardır. Bu durumda terörü içimize taşımamız, adeta terör ithal etmemiz ihtimali ortaya çıkacaktır. Daha önce dağda olduğunu bildiğimiz teröristler artık Türkiye’nin istenilen noktasına ulaşabileceklerdir. Önümüzdeki süreçte bu teröristler PKK ismi ile olmasa da başka paravan terör örgütleri vasıtasıyla eylemeler yapabileceklerdir. Önümüzdeki dönemde PKK’nın eylemleri azaldığı halde, DHKPC gibi örgütlerin eylemlerinde bir artış olmasına şaşırmamak gerekir.

Yıllarca dağda yaşamış ve bu devlete düşmanlık etmiş insanların herhangi bir rehabilitasyona

tabi tutulmaması onlara bundan sonraki yaşamlarında teröre yeniden el atmama garantisi de vermez. İnsanlar hep alıştıkları şeyleri yaparlar. Dağda sadece silah kullanan insanların eline bir kalem verip masa başına oturttuğunuzda veya eline bir iş makinası verip bir atölyeye koyduğunuzda bir süre sonra oradan sıkılacaktır. Dolayısıyla da bir süre sonra bu insanların toplumla kaynaşması noktasında sorunlar ortaya çıkacak ve yeniden terörün farklı yüzünü gösterebileceklerdir.

Burada en önemli sorun bu teröristlerin bir suça katılsın veya katılması herhangi bir cezai sorumluluk taşımaması durumunda toplum vicdanında oluşacak derin yaraların ortaya çıkaracağı sakıncalardır. Bugün Türkiye’de öyle bir şehir yoktur ki, orada şehitlikler olmasın. Bu kadar askeri şehit olmuş bir toplumda PKK teröristlerinin “kahramanlar” gibi karşılanması, onları onlarca avukatın gönüllü savunmaları, halkın karşılama programına davet edilmesi ve bu teröristlerin de savaş kazanmış kahramanlar edasıyla harekete geçmeleri devleti zafiyete sokar. Yıllarca her terör faaliyeti sonrasında “kanı yerde kalmayacak” türünden şehit cenazelerinde devlet bürokratlarının attığı sloganların da içinin boş olduğu da ortaya çıkacaktır. Elbette son tahlilde akan kanın durması mı yoksa bu türden kimilerine göre prosedürel bir yaklaşım mı diye sorulduğunda birçokları “annelerin gözyaşı dursun” diyebilir. Ancak terörün kısa vadeli bitirilmesi ve annelerin gözyaşlarının dindirilmesi gibi gözüken bu teslim olma sürecinin kullanılması, terörün siyasallaştırılması çalışması ve en nihayetinde terörist elebaşının “Mandelalaştırılması” gibi bir süreç daha büyük bir kaosu ve çatışmayı doğurur. Teslim olma sürecinin basına yansımasına baktığımızda gördüğümüz bir husus da aslında sürecin nereye gittiğini göstermektedir. TRT dışındaki birçok kanal PKK’lı teröristlerin teslim olma sürecini sadece PKK’lıların teslimi olarak geçmiş ve terörist sözünü kullanmak istememişlerdir. Unutmamak gerekir ki, Türk adaletine teslim oluncaya ve adalet önünde aklanıncaya kadar bütün örgüt üyesi ve mensupları teröristtir.

SİNAN OĞAN

TÜRKSAM BAŞKANI

http://www.turksam.org/tr/a1834.html

pkk.jpg

Paylaş:

Yorumlar

“181) PKK TERÖR ÖRGÜTÜ’NÜN DAĞDAN İNMESİ” yazisina 3 Yorum yapilmis

 1. mehmet şentürk yorum tarihi 20 Ekim, 2009 09:11

  BU BİR DEVETİN TERÖR ÖRGÜTÜNE TESLİM OLUŞU VE YENİLDİĞİNİN BELGESİDİR.ELVEDA EY CUMHURİYET ELVEDA EY GÜZEL DEVLETİM.ELVEDA EY GÜZEL YURDUM.İSLAMI KULLANARAK EMPERYALİZM ÜLKEMİ İŞGAL ETMİŞTİR.İSLAM ADINA NE ACIDIR.ÖZGÜRLÜĞÜMÜN, VATANIMIN,TOPRAĞIMIN OLMADIĞI YERDE BEN İSLAMI NE YAPAYIM İNANCI NE YAPAYIM..ELVEDA EY CUMHURİYET…

 2. ONUR YILMAZ yorum tarihi 20 Ekim, 2009 12:07

  Hiçbirinde surat meymenet adına birşey var mı allah aşkına varya… Baştakilere de o çuvaldan giydir onlarda aynı…

 3. ZEYNEP İNCİ yorum tarihi 21 Ekim, 2009 00:48

  **abedede basladı,fransadada..YARATTIKLARI,DESTEKLEDİKLERİ:( BU ÖRGÜTÜN -PARA YOLLARINI!
  KESMEK!
  birde kafası pek BU KONULARI,TAM*ALMAYAN!DİGER EU ÜLKELERİNİDE,ALMNYA,HOLLANDA,Norvc,vs..DEDE AYNI ENGELLEME BASLARSA!
  PARA GELİRİ KESİLİRSE!BÖYLELİKLE ASİ!!diye lanse edilen!
  bu sahıslar icin de NORMAL,İNSAN YASAMI BASLARSA?!
  *TÜRK ASKERİNİN ÖLMESİ ENGELLENİR.
  BİRAZ bekleyelim.NASILSA,ZATEN!
  *KİMSENİNDE KIPIRDADIGI YOK YA!
  neyse..
  İSTEGİM,AZ ÜREMEKDE OLAN!TÜRKLERİN ÖLMEMESİ!
  *BAKINIZ!HER AİLE KAC KİSİLİK?
  BİZ TÜRKLER KAC KİSİLİK AİLELERİZ?
  DEMEKKİ!ELDE OLANIMIZI YİTİRMEMEMİZ GEREKİYOR*****
  -AYRICA;SONUCDA;M.AGARIN dedigi oldumu olmadımı?düz ovada siyaset!

Yorum yap