179) DOMUZ GRİBİ DEĞİŞMİŞ, AŞILAR BOŞA GİTMİŞ!

Yayin Tarihi 21 Kasım, 2009 
Kategori SOSYAL

Domuz gribi kendini yeniledi,

aşılar boşa gitti

image00129.jpg

Dünya genelinde yayılmaya devam eden ve 6 binden fazla insanın ölümüne yol açarak yarım milyon kişiye bulaşan domuz gribi salgınında korkulan oldu. Virüsün mutasyona uğradığı açıklandı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından cuma günü yapılan açıklamada, Norveç’te salgının yol açtığı ilk iki ölümün ardından alınan domuz gribi virüsü örneklerinde mutasyona rastlandığı belirtildi. 

Ancak WHO, mutasyonun, daha bulaşıcı ve daha tehlikeli bir A(H1N1) virüsü tipine yol açmamış göründüğünü kaydetti.

WHO açıklamasında, “Norveç Sağlık Enstitüsü, WHO’yu üç H1N1 virüsünde mutasyon tespit edildiği yönünde bilgilendirmiştir. Virüsler ülkede salgının ilk iki ölüme ve bir kişinin de ağır bir şekilde hastalanmasına yol açmasının ardından izole edilmiştir” denilirken, sonraki vakalarda bu tür bir duruma rastlanmadığı belirtildi.

Norveçli uzmanların 70’ten fazla hastadan alınan örnekleri analiz ettiği ve testlerde başka mutasyon tespit edilmediği ifade edildi. Bunun mutasyonun ülke geneline yayılmadığını gösterdiği belirtiliyor.

VİRÜS ÇOKTAN MUTASYONA UĞRAMIŞ!

WHO sözcüsü Gregory Haertl AFP’ye yaptığı açıklamada, bu durumun şimdilik çok önemli bir etkisi olduğunu düşünmediğini söylese de örgütün Brezilya, Çin, Japonya, Meksika, Ukrayna ve ABD’de nisan ayında benzer mutasyonların tespit edildiğini açıklaması kafaları karıştırdı.

Mutasyonların ara sıra ve kendiliğinden meydana geldiği sanılırken, şimdiye dek az sayıda hastanın mutasyona uğramış virüslerden etkilendiği ve bir yayılmanın söz konusu olmadığı düşünülüyor.

TAMIFLU’YA DİRENÇLİ YENİ DOMUZ GRİBİ VAKALARI

Dünya Sağlık Örgütü, mutasyon sonucunda virüsün halihazırda kullanılan Tamiflu ve Relenza gibi ilaçların etkinliğini ortadan kaldırmadığını öne sürerken ABD’de virüsün Tamiflu’ya direnç gösterdiği tespit edildi.

ABD’de Tamiflu adlı anti-virüs ilaca karşı direnç geliştirmiş yeni domuz gribi vakaları belirlendi.

Amerikan sağlık yetkilileri, Kuzey Karolina eyaletinde son 6 hafta içerisinde, ilaca dirençli virüsle hastalanmış 4 vaka belirlendiğini açıkladı.

Dünyada Nisan ayından beri bu türden 52 vaka belirlendi. Bunlardan 15’i ABD’de ortaya çıktı. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi yetkilileri, ülkedeki tüm vakaların yalıtıldığını kaydetti. Tamiflu, virüse karşı kullanılan 2 ilaçtan biri.

WHO verilerine göre, domuz gribinin nisanda Meksika ve ABD’de ilk kez ortaya çıkmasından bu yana yaklaşık 6 bin 750 kişi yaşamını yitirdi.

Bir haftada can kaybında yaklaşık 500 artış yaşanırken, örgüt domuz gribinin standart mevsimsel türlerinden her yıl 250 bin ila 500 bin kişinin öldüğünü tahmin ediyor.

Havaların soğuması ve domuz gribi virüsünün yayılma hızının artmasının aynı döneme denk gelmesi grip hastalıklarında karışıklığa yol açtı.

Hastaların, hangi gribe yakalandıklarını tahmin için bu tablodan yararlanabilirsiniz.

DÜNYA BÜLTENİ

image0027.jpg

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap