167) SÖZCÜK KARGAŞASI

Yayin Tarihi 21 Nisan, 2011 
Kategori KÜLTÜREL, TÜRKÇE

SÖZCÜK KARGAŞASI

Halk arasında bir deyim vardır: “Her rengi boyadık, bir fıstık yeşili kaldı” diye… Bu deyimle anlatılmak istenen; sanki yapılması gereken bütün işler bitti de, önemsiz ve ilgisiz işi yapmak zorundayız!

Son günlerde okuduğum bazı yazılarda, sıkça bir sözcüğün yargılanması dikkatimi çekiyor! İlk defa, bir dostumun iletisinde okumuş ve gereken açıklamaları yaparak doğru içerikte anlaşmıştık… Fakat bazı yeterli dil bilgisine sahip olmayan kişilerin eline kalemi alarak mal bulmuş mağribi gibi “oğul” kelimesine saldırmasını ve bu tarz yazıların paylaşılmasına bir anlam veremiyorum!

Derde bak!

Neden “İnsanoğlu” deniyor da, “İnsankızı” denmiyormuş? Erkek egemenliğini içeren bu sözcük yanlışmış, falan filan…

Türkçenin zenginliğini ve güzelliğini anlayamayanlar ancak böyle bir savda bulunabilir. “İnsanoğlu” sözcüğü; insan soyuna, insan evladına vurgu yapar. İnsanların erkek cinsiyetinde olanlarını ifade etmez.

Bu “oğul” sözcüğünü çok önemsiyorum. Önemsediğim içinde bu açıklamayı yapmaya kendimi mecbur hissettim. Elbette dilbilimcilerin daha doğru açıklamaları vardır. Öğrenmekte isteriz.  

Türklerde binlerce yıldan bu yana soy ve oymak belirtildiğinde “….. oğullarından” denir. Buradaki “oğul” kelimesi erkekleri değil mensup olduğu geniş ailesini belirtir. Aşiretini açıklar… Bazı Türk boyları oğul sözcüğü yerine “ul” sözcüğünü kullanır. Günümüzde yüzbinlerce Türk ailesinin soyadında “oğlu” veya “oğulları” eki vardır.

Tarihimizde birçok Türk Devleti hep bu adlarla kurulmuştur: Osmanoğulları, Karamanoğulları, Eşrefoğulları, Germiyanoğulları, Candaroğulları, Menteşeoğulları, Hamidoğulları, Aydınoğulları v.b. Burada dikkat edilmesi gereken husus; bu isimlerin “oğul” olarak ek almasıdır. Bu devletleri kurucu soyunun mensupları “oğlanları” değil “oğulları” olmaktadır. Devletin yönetiminde bulunan halk ise sadece “Osmanlı, Karamanlı, Candarlı” gibi siyasi mensubiyeti taşımışlardır.

Neden “Oğul” ?

“Oğul” sözcüğü, arıların çoğalarak yuvadan ayrılmasını yani bereket ve çoğalmayı ifade eder. Oğul; soyun genişlemesi ve kalıcılığı için bir duadır. Bir varoluş gerçeğidir. Türkçe “anaç dildir” doğurgandır. Anlamlı sözcük türetilmesi Türkçenin yapısında vardır. “Oğul” kesinlikle cinsiyetle ilgili söylenmemiştir. Dilimizin zenginliğini ve düşünce derinliğini iyi anlamamız gerekir.

Acaba bu fıstık yeşili boyanın arzı endam etmesinin sebebi, “Türk kültürüne bir darbe de ben vurayım!” olabilir mi?

Her zaman ve her yerde;

“Türkçe düşüneceğiz, Türkçe konuşacağız, Türkçe yazacağız, Türkçe okuyacağız, Türk’çe yaşayacağız”

YILMAZ KARAHAN

image00130.jpg

Paylaş:

Yorumlar

“167) SÖZCÜK KARGAŞASI” yazisina 7 Yorum yapilmis

 1. ZÜHAL ASMA yorum tarihi 21 Nisan, 2011 10:21

  COK TESEKKÜR EDERİZ SN.KHAN(*
  BENDE GENELLİKLE,SEVGİMİ DİLE GETİRMEK İSTEDİGİMDE OGUL,DERİM OGLUMA***********************BAZENDE EVLATCIGIM*
  EVET SÜPHELERİNİZ COK YERİNDE GÖRÜNÜYOR:(–HERKES KONUSUYOR YA!İSTE,DEMEKKİ O SEBEPTEN KİM NE KONUSTUGUNU BİLEMEZ HALDE,YADA ÖZELLİKLE!VURGU YAPILIYOR.AH!ALMAK NE DEMEKTİR?BİLİRLERMİ ACABA?–BOLCA ALIYORLAR!*KİMSE SUSTUGU KADAR YOK!MUSUZ HİSSİNE KAPILMAMALI!*ÖYLE COKKİ;BEKLEYEN(*SABIRLA*YARADANA SIGINDIK*GÖKLERE(*TANRILAR GAZABA GELDİGİNDE SİMSEKLER CAKAR DERDİM BEN COK KÜCÜKKEN…SİMDİDE YARADANA SIGINIYORUM YİNE(*O COK BÜYÜKTÜR***********************************O HERSEYİ BİLİR.YA SABIR!

 2. Burak Engin yorum tarihi 22 Nisan, 2011 02:06

  Paylasiminizin icerigi cok güzel ve net anlatiyor hedef alip,tenkit ettiginiz olguyu.Bir de baska türlü sözcük kargasasi var ki ona da bicilmis kaftan misali örnek Zühal hanimin yorumu olmus dogrusu :))
  Zühal hanim,saygilar efendim…

  Bilgi/düsünce paylasiminiz icin cok tesekkür ediyorum sayin Karahan hocam,var olunuz..

 3. Ali Ünver yorum tarihi 9 Mayıs, 2011 22:30

  Cok haklisiniz sayin hocam,
  bizim Mersin’in köylerinde de kiz olsun erkek olsun ayni sözcügü kullanirlar, bir ailenin evlatlik aldigi cocuga kiz da olsa erkek de olsa “ogulluk” denir.
  saygilarimla

 4. Mustafa aksoy yorum tarihi 12 Mayıs, 2011 01:14

  İşte böyleee,

  Karahan gardaşımız başkalarını Türkçede kelime gargaşasıyla suçlarkan kendinin düştüğü kargaşayı görmüyür.
  tr
  En-dam =Boy pos
  Dar-be =devrim
  Ola-bilir =Olağan
  Ya-ni =
  Men-sub-iyet =bağlı olunan
  Sa-dece =yalnız
  Dik-kat =önemse
  Mağ-ribi =Batılı
  Germi-yan =germiyen
  Sa-hip =sahap
  Ta-rihimizde =terihimizde
  Bir-çok =fazla
  Ailesinin =atasının
  İ-fa-de =anlam
  Ev-ladına =oğluna
  Önemsi-yorum =önemsiyürüm
  İn-sanların =Insanların
  Veremi-yorum =veremiyürüm
  Çeki-yor =asılıyor
  San-ki =dersin
  Dik-katımı = nazarımı

  Türkçeyı seviyürsek Türkçe kelime kullanacağız yada yabancı kelimeleri Türkçe ses uyumuna sokacağız .Türkçe ses uyumuna uymayan kelimeleri UYDURACAĞIZ.

  Örnegin:Türkçesi ALMA olanı bozup ELMA yapmışız.
  Türkçesi HALVA olanıda bozup HELVA yapmışız.

  Evlad deycene OĞUL demeliyiz.
  İfade yerine ANLAM dememiz gerek.

  Haaa,o anda Türkçesi USUNAMI gelmedi.kelimeyi Türkçe ses uyumuna uyduracağız
  Nasılmı?

  Sahibi SAHABI
  Darbeyi DERBE yahutta DARBA olarah yazmada bir sahınca yohtur.

  Türkçesi dururkan Arapça ,Farsça yahutta Avrupa dillerinden kelime almah.Türklügünün bilincinde olanlara yahışmaz

  örnegin:KOŞUCULAR SITART ALDI gibi.
  Hiçbir batılı ülkede dilini bizim gibi hor kullanan kimse bulamazsınız.

  Kalın saglıcahla

 5. Yılmaz Karahan yorum tarihi 12 Mayıs, 2011 04:11

  Sayın Mustafa Aksoy,
  ilginize ve uyarılarınıza teşekkürler.
  İyi çalışmalar dilerim.
  Saygılar

 6. gökse türk yorum tarihi 4 Haziran, 2011 10:01

  batkysıdüünenlero dillrdeki ere dayrımanlnı tükçedeolmadığını fartndabiledeğilertüükçed eril masklen dillfeminenayrımm yoktur erkekegemeanlayıştihiizdehiç yokturkaanı yanındahatunbulunur
  oğulsözünün aynanadangelenlerigöstrdğinbirkkantdaroğulu dur
  emailçalışmazıspsrtahuzurevindeulasılbilrim felçli gövdeye esirdümüş işeyenbirbbeyim başkasayfalarasonrayoumeklerm sevgilerimle
  gökse türk dikatbikimlikhısızıvakarıştırmayın

 7. Burak Engin yorum tarihi 14 Haziran, 2011 22:22

  Mustafa Aksoy beyefendiye hitaben; Mustafa bey,zaman icinde sekil degistiren dilimiz öz Türkceden uzaklasmis olabilir evet,fakat sizin yapmaya calistiginiz ise ya da söylemeye calistiginiz ise gizli anlami ayan edersek su oluyor; “Azerbaycan Türkcesi dogru olan ve onu kullanin.”Kusura bakmayin ama bu saatden sonra bu sizin gizli düsüncenizin gercek olabilmesi pek mümkün görünmüyor.Ayrica yüce Atamizin vasiyeti alfabeyi kullanmayi tercih ediyorum sahsen! x,w,q gibi harfleri Türk Alfabesi icinde dahil etmeyen Atamin mutlaka bir temele dayanan düsüncesi vardi bu hususta.

Yorum yap