138) ŞOK! “HAC” İPTAL OLABİLİR…

Yayin Tarihi 11 Haziran, 2009 
Kategori SOSYAL

Şok! “Hac” iptal olabilir…

image0013.gif

Domuz gribi, ibadeti de vurabilir. Hac ve umre ziyaretlerinin iptal edilip edilmeyeceği tartışılıyor. Diyanet İşleri ve Sağlık Bakanlığı henüz alınmış bir iptal kararı olmadığını açıkladı.

ALARM DURUMU 6’YA ÇIKABİLİR
Ancak, Dünya Sağlık Örgütü bugün, alarm durumunun 5. kademeden 6. kadameye yükselebileceğini açıkladı. Bu durumda bir çok ülke için uçuş sınırlaması gelebileceği gibi, büyük kalabalıkların bir araya geldiği Hac, fuar organizasyonları, uluslararası panel ve konferansların da kısıtlanabileceği ileri sürüldü.

KURUL GÖRÜŞECEK
Bu durumda şu anda devam eden umre ziyaretleri durdurulabilir. Domuz gribi tehdidi ortadan kalkmazsa, Ekim ayı içinde başlayacak Hac ziyareti de iptal edilebilir. Bu konuda net karar verilebilmesi için Dünya Sağlık Örütü ile temasını sürdüren Sağlık Bakanlığı, hazırlayacağı önlem paketini ve Dünya Sağlık Örgütü’nün tedbir önerilerini içeren bir dosya ile Bakanlıklar Arası Hac-Umre Kurulu’na öneri götürecek.

UMRECİLERE SIKI ÖNLEM
Şu anda devam eden umre ziyaretleri için hacı adaylarına, domuz gribi ile ilgili ayrıntılı bilgi veriliyor. Ancak henüz aşısı bulunmadığı için hacı adaylarına özel bir aşı yapılamıyor. Rutin aşıların dışın da sadece önleyici tedbirler anlatılıyor. Umre sırasında, gripli insanlardan uzak durulması, sık sık ellerini yıkamaları, hapşırırken ağzın kapatılması, ateşlenince derhal sağlık birimine başvurulması, ağzı kapatan maske kullanılması gibi önlemler sıkı sıkı anlatılıyor. Hacı adaylarına eşlik eden sağlık ekibi de güçlendirildi. Umre dönüşü tüm hacılar termal incelemeden geçirilecek.

RİSKLİ ÜLKE DEĞİLİZ AMA…
Yetkililer, Türkiye’nin umre ve hac ziyaretlerine sınırlama getirmesinin şu anda söz konusu olmadığını belirtiyorlar. Türkiye riskli ülkeler kategorisinde olmadığı için böyle bir kısıtlama yapılmıyor. Suudi Arabistan’ın da Türkiye için böyle bir kısıtlama eğiliminde olmadığı bildirildi. Türkiye’de görülen 11 vakadan 9’u ABD, 2’si Kanada kaynaklı. Yerli vaka henüz görülmedi. Bu nedenle Türkiye riskli ülke sınıfında değil. Suudi Arabistan da Türkiye ile aynı konumda. Ancak Dünya Sağlık Örgütü alarm durumunu 6. kademeye yükseltirse, dünyanın hemen her ülkesinden insanların bir araya geldiği ve yakın temasta bulunduğu hac ziyareti; uluslararası bir önlem olarak gündeme gelebilecek

Zübeyir Kındıra / İnternethaber

Paylaş:

Yorumlar

“138) ŞOK! “HAC” İPTAL OLABİLİR…” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. mucit48 yorum tarihi 12 Haziran, 2009 09:23

    http://www.depremerkenuyari.com Ekim ayı içinde başlayacak Hac ziyareti de iptal

Yorum yap