137) YAŞAM VE HEDEFLER

Yayin Tarihi 10 Haziran, 2009 
Kategori SOSYAL

YAŞAM VE HEDEFLER

image0012.gif

Başarmak, daha iyiye doğru büyümek, gelişip açılmak, her yönden başarıya erişmek ruhsal bir görevdir. Ve yaşamın bizim aracılığımızla ifade gücüne destektir. Mekan ve zaman içindeki misafirliğimizin biteceği zaman nasıl olsa gelecektir. Yazgı izin verdiğinde saf şuurluluk deryasına dalmayan mı var? Ama o güne kadar görevimiz mümkün olduğunca şuurlu olmak, farkındalığı arttırmak ve dünyamıza cömertçe, sevgiyle hizmet verebilmek için kendimizi geliştirmeye çalışmak neden olmasın?

 Bu anlamda başarılı bir yaşama ilişkin ilkeler ve hedefler gençlere erken yaşta öğretilmelidir. Hedef çok önemlidir. Yaşama dair hedefi olmayanlar mutsuzluğa ve depresyonlara mahkum olurlar. Hedefin büyüklüğünün ya da küçüklüğünün hiç önemi yoktur. Hedefimiz toplu iğne başı kadar küçük de olsa, insanlığın gelişimine katkıda bulunacak kutsal bir hedef kadar büyük de olsa ; hedefe ulaşmak için önemli olan programlı disiplinli bir çalışmanın ürünü olmasıdır.

Programlı çalışmak ve disiplinin gence küçük yaşta verilebilmesi için ebeveynin de, işaret ettiği prensipleri uyguluyor olması gerekmez mi? En iyi model yaşanarak gösterilen model değil midir?

Yetişme çağındaki gençlere bu prensipler ve yaşamın hedefi anlatılmalı, hizmete yönelik bir yaşam sürmeye teşvik edilmelidir. İstisnalar kaideyi bozmaz, gençler genellikle ailelerinden gördüklerini kopya ederler ve bu uzun bir süre devam eder.. Kendi yaşamı için çalışıp çabalamayan başkaları için hiçbir şey yapamaz. Çalışkanlık ve disiplin önce bize yarar sağlar. Bu şekilde belli hedefler doğrultusunda yetiştirilen genç insan günlük yaşamın rüzgarlarında kaybolmaz; hem mutlu, sağlıklı olur, kendini yetiştirir, hem de topluma  yararlı bir birey olarak büyür, olgunlaşır ve yaşama katılır. Unutulmamalıdır ki, hedeften ve yaşamın temel ilkelerinden haberdar olmayan insanlara ulaşmaya ve onları bilgilendirmeye çalışmak da bir hedeftir.

Yaşamı değerli kılma fırsatı herkese verilmelidir…
Bir hedefin olmasına dair bilgiler ve önerilen yöntemler, kim olursak olalım, görevimiz veya mesleğimiz ne olursa olsun, doğuştan bizde var olan kapasitenin ortaya çıkmasını sağlayarak başarıya erişmemizi garantiler. Gezegende yedi milyara yaklaşan sayıda insan yaşamaktadır ve büyük çoğunluğun özellikle gençlerin hedef ve doğru yaşam konusunda bilgi edinmeye ihtiyaçları vardır.Kabul edersiniz ki, kendimizin uygulamadığı bir bilgiyi başkasına sunamayız?
İlkelere uyularak yaşanın doğal bir yaşam, gelişmeyi ve kişisel yazgının hedefine ulaşmasını destekleyecek sağlam temellerin atılmasını sağlar. Birey bir yandan  aile yaşamından, işinden, hobilerinden, sosyal yardım çalışmalarından zevk alarak yaşamaya devam edip diğer yandan araştırmayı, irdeleyerek öğrenmeyi ve gelişmeyi yani büyümeyi sürdürebilir.

İnsanın ne gibi dış koşullar içerisinde bulunursa bulunsun; kendi gelişimi için bir hedef saptaması ve ihtiyaç duyulan ortama ait değişiklikleri yaratacak içsel dönüşümü deneyimlemesi her zaman mümkündür. “Eskiden insanlar manastırlara, mabetlere, tapınaklara gider orada değişim yaşarlarmış, gelsinler de şehir yaşamında bu değişimi yapsınlar” demek, inanın ki yolu uzatan bir kaçıştan başka bir şey değildir. Aslında aradığımız mabet ya da  tapınak içimizde olduğundan ve tüm dış şartlara rağmen aslında her zaman kendimizle iç içe yaşadığımızdan; eğer dilersek yapılamayacak bir şey olmadığı gibi, yapılacaklar da sanıldığı ya da abartıldığı kadar da zor değildir. Bunun aksini ısrarla iddia etmek,  ‘birey şuurunu, zihinsel-mantal durumlarını hep dış şartlara göre ayarlar’ demek anlamına gelir ki, bu olağanüstü bir güç ve yeteneklerle donatılarak yaratılmış insanın yapabilme kapasitesi için bir sınırlama getirir.

Berrak ve temiz bir vizyona ve saf bir yüreğe sahip bir ruhun özlemlerine direnebilecek hiçbir dışsal sınırlama yoktur. Yeter ki bilgilerini yenilemek istesin. Bilgileri yenilemek esasen ruhsal boyutta yapılan bir işlemdir, bir manada  adeta frekans ayarı gibi yeni enerjilere hazırlık ve onları sindirmedir, bu da ancak bilgiyle olur, bilgi nüfuz ettikçe varlık genişler, büyür, anlama-algılama-alma kapasitesi açılır, gelişir. Aslında tüm bilgiler toplumsal hatta evrenseldir. Çünkü evrenin herhangi bir  küçücük noktasındaki gelişim bir diğerini hazırlayacak ve tetikleyecektir. Bu  yüzden evrenseldir, kelebeğin kanat çırpışı ve evrendeki yansımasını hatırlayınız.

Bu nedenle bir bilginin bir kanaldan inmesi demek artık onun bir gruba yada  şahsa ait olamayacağı demektir. İsteseniz de tutamazsınız çünkü bilgi kanal aracılığı ile yeryüzüne inmiştir. Hem bir enerji dalgası gibi yayılmaya  hem de, etraftaki ihtiyaç sahibi alıcılar tarafından emilmeye hazır hale gelmiştir. Kanalların bilgi indirmesinin maksadı ve amacı budur.”Gerekli bilgi ve enerjileri yüklenerek trafo gibi aşağıya dağıtmak. Bu yüzden aşağıya inen her bilgi dalga dalga, hare hare yayılmakta açılmakta, hiç bilmediğiniz kişiler tarafından emilmektedir. Sizin hiç haberiniz  olmadan… Lütfen unutmayınız; inen her bilgi dağılmak, yayılmak ve başkalarına da akmak için inmiştir. Ve kim bilir nice yaşamlara değerek, ne iyi işler olmuş, ne  yaşamları etkilemişlerdir. Görünmeyen planda görünmeyen ordular vardır bu şekilde çalışan…”

Arzu edilen şuurluluk ve farkındalık seviyesine yükselme, insanın yaratıcılığını ve esnekliğini arttırır. Ve işin sırrı da buradadır. Belli bir hedef  doğrultusunda, disiplinli ve çalışkan bir yaşam süren kişi, hangi şuurlukta, hangi varoluş farkındalığında ise, karşısına çıkacak deneyimlerde ona göre olacaktır. Yani bir anlamda deneyimleri kendimize  çağıran biziz. Kendi şuursal genişliğimizi ne kadar arttırır, farkındalığı ne kadar yükseltirsek faydası yine bizedir.

ASTROSET

Paylaş:

Yorumlar

“137) YAŞAM VE HEDEFLER” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. mehmet alıcı yorum tarihi 28 Temmuz, 2009 20:28

    Böyle konuları gençlere sunmak, onların dikkatini çekip ast etmek önemlidir …yHa neden günümüzdeki şu net-cafe’ler okadar ilgi çekiyorda lüzumlu konular ilgi çekmiyor oturup bi düşünülsün…)Bişeyler yapılsın artık gençlik kayıyor…)dikkat gerektiren bi konu da gün geçtikçe yahudiler müslüman oluyor biz de ….ALLAH AFFETSİN …(Vesselam)

Yorum yap