1320) Altından Daha Değerli

Yayin Tarihi 4 Şubat, 2015 
Kategori BASIN-YAYIN

Altından Daha Değerli

image001

Dünya`da örneği yok

Türk bilim adamları öyle bir başarıya imza attı ki, altından daha değerli 1000 gramı ise 72 bin dolar! Bir grup bilim adamı, bor üzerine yaptıkları çalışma sonucunda, dünyanın en pahalı elementlerinden olan rubidyum elementinin, bu madeninin atıklarının içerisindeki varlığını tespit etti. Prof. Dr. Yunus Erdoğan başkanlığındaki bir grup bilim insanı, borun fabrikada işlendikten sonra ortaya çıkan endüstriyel atıklarında, dünya piyasalarında altından daha değerli olan gece görüş, tıbbi görüntüleme cihazları, fiber optik telekomünikasyon ve tıp alanın kullanılan rubidyum elementinin varlığını belirledi.

Erdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yıllardır bor madeni üzerine çalışmalar yaparken bu madenin atıklarının da ilgilerini çektiğini söyledi. Bor atıklarında bulunan bazı elementlerin günümüzde büyük önem kazandığını belirten Erdoğan, “Bor atıkları üzerinde rubidyum elementinin varlığının çalışmalarını da gerçekleştirdik. Bor atıklarındaki rubidyumla ilgili çalışmaların, dünyada bir örneği bulunmamaktadır. Bu konudaki çalışmanın dünyada bir ilk olduğunu söyleyebilirim. Bor atıklarından rubidyum üretilmesi çok önemli. Bir gram rubidyum 72, 1000 gramı ise 72 bin dolar. Uluslararası veriler bunu göstermektedir” diye konuştu. 

Sezyum elementi üzerine de çalışmalar mevcut

Erdoğan, rubidyum elementinin gece görüş, tıbbi görüntüleme cihazları ile fiber optik telekomünikasyon, radyasyon algılama sistemleri ve tıp alanında kullanıldığını dile getirdi. Bu elementin dünyada büyük öneme sahip olduğunu vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu:
“Bor madeninin türevlerinden olan bir ton borik asitin uluslararası fiyatı, 500 ile 700 dolar arasındadır. Yani bir kilogram borik asit, 0,5 ile 0,7 dolar arasında değişiyor. Bir kilogram rubidyum ise uluslararası piyasalarda 72 bin dolar. Dolayısıyla bizim bor atıklarında, lityum, rubidyum ve rubidyumun özelliklerini taşıyan sezyum konusunda çalışmalarımız vardır. Lityum ve rubidyum konusu uygulamaya gelmiş, sezyum ile ilgili çalışmalarımız ise devam etmektedir. Bunlar, kardeş element olduklarından bor atıklarında ortalama bin ‘ppm’e yakın rubidyum bulunmaktadır. Yani bir ton atıkta, 1000 gram rubidyum vardır. Bu az gibi görünmekle beraber, bu oran altın yataklarında ise 20 ppm bulunuyor. Dolayısıyla rubidyumun, bu atıklarda ne kadar zengin olduğunu tasavvur edebiliriz.”
Erdoğan, bor işletmelerinden bir yılda 3,5 milyon ton endüstriyel atık çıktığını sözlerine ekledi.

http://www.eskisehir.net/haber.asp?id=18027

 

Paylaş:

Yorumlar

“1320) Altından Daha Değerli” yazisina 1 Yorum yapilmis

 1. İsmail ÇAKIR yorum tarihi 13 Şubat, 2015 20:13

  Selamün Aleyküm;
  Değerli kardeşim, yaptığınız çok önemli çalışmadan dolayı sizi ve ekibinizi en içten duygularımla kutluyorum. İslam Dünyasının karışmasının sebebi malum. Zengin petrol yatakları ve diğer zenginliklerdir. Cennet Vatanımızın her karışı zümrüt yakutlarla süslenmiştir. Allah’a sonsuz şükürler olsun ki, Türkiye’liyiz. Cennet vatanımızı karıştırmağa yeltenenlerin gayeleri. Gayet net ve tuzaklarıda bellidir. Yıllar önce burada Ekonomiden sorumlu bir Prof. Dr. la yaptığım Repörtajımda aynen sizin tesbitlerinizi sıralamıştı. Aklımda kalanların bir kaçını sıralamak istiyorum…
  1. Türkiye Dünyanın Madenler açısından en zengin ülkesi sizin ülkenizdir. %90 Bor Madeni sizde…
  2. Eğer Türkiye bu madenleri değerlendirebilse. Borcunuzun tamamını 500 defa ödeyebilecek kadar rezerve sahipsiniz. Dünyada dışarıdan hiç bir gıda maddesi VB ler satın almaksızın en az 300 Milyon insanınıza bakabilecek tarım ve verimli toprağınız mevcuttur.
  3. Dünyanın en genç nesli sizdedir.
  4. Eğer siyasi krizler çıkarılmasa Türkiye Dünya nın en istikrarlı ülkesi haline gelebilir.
  5. Askeri ihtilallar sizn ülkenizi çıkmaza sürüklemektedir.
  6. Türkiye’nin Dünyadaki saygınlığına gölge düşürmek için içde ve dışta çaba sarf edenler var.
  7. Vatan severlerinizi azaltmağa gayret ediyorlar.
  8. Doğum kontrolleri suni sebeplerle genç neslinizin önüne geçilmeğe gayret edilmektedir.
  Ekonomi den sorumlu Prof. Dr’un. En son sorusu şöyle olmuştu.”Türkiye’de müslümanlara baskı uygulanmasına akıl erdirmek zor. Halbu ki %99 Müslüman halk Türkiye’de yaşamaktadır. Bizde yasağı uygulayalımmı toplantılar yaptığımızda.Kalbime bir ağrı saplanmaktadır. Baş örtüsü Allahın emrimi yoksa? Kültürel bir sorunmudur? sorusuna Cevaben bizde evet Nur ve Ahzap surelerinde Allah inananlara kapanmağı emretmiştir. Dediğimizde sayın Prof. Dr. şimdi çok rahatladım. Bundan böyle Üniversitemizde yasak olmayacaktır” demişti. Sayın Prof.Dr. verdiği söze uymuş ve yasaklar asla bir daha gündeme gelmediğini tesbit etmiştik. Var olan hepimizin yakınen takip ettiğimiz kirli oyunları artık her kes çok iyi bilmektedir. “HAYDI TÜRİYE İLERİ, AYDINLIK YARINLAR, ÜLKEMİZİN VE BİZLERİN OLSUN” İNŞAALLAH Güzel günler ülkemizin geleceği olsun,dileklerimle. Gazeteci İsmail Çakır-Almanya

Yorum yap