1281) Putin’in Savcısı Kırım Tatarlarına Savaş Açtı

Yayin Tarihi 5 Mayıs, 2014 
Kategori BASIN-YAYIN

Putin’in savcısı Kırım Tatarlarına savaş açtı

image001

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından Mart ayında Kırım Başsavcısı olarak atanan ve geçmişte verdiği seksi pozların ortaya çıkmasıyla dünya çapında ün kazanan Natalia Poklonskaya, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) hakkında soruşturma başlattı.

Ukrayna’dan tek taraflı bağımsızlık ilan eden ve Rusya’ya bağlanma kararı alan Kırım’da savcılık, Rifat Çubarov başkanlığındaki Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) hakkında soruşturma başlattı.

Putin’in Kırım’a atadığı Poklonskaya, KTMM binasına gelerek, Kırım Tatarlarının lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nu Ukrayna’dan Kırım’a girişine izin verilmemesi sırasında yaşanan olaylara ilişkin kararını okudu.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, savcı Poklonskaya, 3 Mayıs’ta Kırımoğlu’nun karşılanması sırasında “yasadışı kitlesel eylemler” yapıldığını ileri sürerek, Çubarov başkanlığındaki Kırım Tatar Milli Meclisi hakkında soruşturma başlatıldığını bildirdi.

Poklonskaya, açıklamada “3 Mayıs’ta Ermenipazarı ve Kırım’ın diğer bazı bölgelerinde Rifat Abdurahmanoviç Çubarov yönetimindeki Kırım Tatar Milli Meclisi tarafından kitlesel itaatsizlik, yol kapatma, Rusya Federasyonu sınırlarını yasadışı şekilde geçme, devlet organlarının yasal çalışmalarını engelleme ve şiddete başvurma gibi radikal nitelikler taşıyan yasadışı kitlesel eylemler yapılmıştır” iddiasında bulundu.

“KTMM KAPATILABİLİR”
Her türlü radikal eylemin kanunlar çerçevesinde cezalandırılacağını belirten Poklonskaya, “Çubarov ve Kırım Tatarlarının eylemlerine son vermemeleri durumunda KTMM’nin kapatılacağı” uyarısında bulundu.

Kırımoğlu’nun yarımadaya alınması için binlerce Tatar’ın sınırda eylem ve gösteri düzenlemesini “Radikal unsurların toplum düzenini bozma girişimi” ilan eden Poklonskaya, Rusya Soruşturma Komitesi ile Rusya Federal Güvenlik Servisi’nden (FSB) eylemi düzenleyen kişilerin yakalanması ve cezalandırılmasını talep etti.

ANAYASAL HAK İHLAL EDİLDİ
Savcı Poklonskaya uyarısını Rusça okurken Çubarov, 11 Nisan’da Kırım’ın resmi dilleri olarak Rusça, Ukraynaca ve Kırım Tatarcasının belirlendiği hatırlatarak uyarının Kırım Tatarcası olarak okunmasını istedi.

Poklonskaya’nın, sözlerini dikkate almaması üzerine Çubarov, “Benim anayasal haklarımı ihlal ettiniz” dedi.

Kırım Tatarlarının lideri ve Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Ukrayna’dan Kırım yarımadasına geçmek isterken Rus yanlısı yönetim tarafından engellenmiş, buna tepki gösteren Tatar Türkleri, Ermenipazar sınır kontrol noktasında bir süre slogan atmıştı.”

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/26354434.asp

image002 

Paylaş:

Yorumlar

“1281) Putin’in Savcısı Kırım Tatarlarına Savaş Açtı” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. yurttaş yorum tarihi 5 Mayıs, 2014 13:05

    Buradaki Tatarları kışkırtarak NATO Ordusu olan bizi Rusya ile husumetli duruma itiyorlar. Kırım Türkleri 200.000 kadar tamamı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu nun peşinde değil. Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu AKP ile iç içe ve Bu konu NATO eliyle kaşınıyor.

Yorum yap