127) IRAKLI 420 AKADEMİSYENİ KİM ÖLDÜRDÜ?

Yayin Tarihi 27 Haziran, 2009 
Kategori SİYASİ

IRAKLI 420 AKADEMİSYENİ KİM ÖLDÜRDÜ?

(ÖLDÜRÜLENLERİN LİSTESİ)

image00152.jpg

Irak’ta işgalden bu yana yüzbinlerce sivil ölümün arkasında yeralan bir gerçek de Iraklı akademisyenlere yönelik düzenlenen suikastler. Dünyanın gözden kaçırdığı gerçeğin raporu detaylı olarak yayımlandı.

İşgal karşıtları, Iraklı aydınların sistematik olaral yokedilmesini ve Irak’ı zayıflatmak için iyi organize edilmiş operasyonların işgal güçlerinin cinayet işlemelerine uygun zemin hazırladığına inanıyor.

İnsan Hakları Gözlemci Raporlarına göre ABD işgali başladığından bu yana Irak’ta 1000’den fazla aydın ve bilim adamının vurularak öldürüldüğü polis kayıtlarına geçti. ABD Dış İşleri Bakanlığı üniversitelerde yüzlerce profesörün öldürüldüğünü doğruladı.

Yazar David Howkins’e göre Iraklı entelektüellere yapılan ilk saldırı ABD askeri güçlerinin bilim insanı, öğretmen, profesörler ve araştırmacıdan oluşan 15,500 kişiyi Baas Partisine üye olmakla suçlayarak görevlerinden tasfiye etmesi ile başladı.

Irak Yüksek Eğitim Bakanlığına bağlı Araştırma ve Geliştirme Bölüm Başkanı Usame Abid El-Mecid Iraklı bilim adamlarına karşı sürdürülen şiddet hareketlerinin sorumlusu olarak İsrail gizli servisini MOSSAD’ı suçluyor.

Filistin Haber Alma Merkezinin Haziran 2005 tarihli raporunda, ABD askeri güçleri ile işbirliği yapan MOSSAD’ın 530 Iraklı bilim adamı ve profesörün öldürülmesinden sorumlu olduğu yazılmıştı.

DÜNYA BÜLTENİ

LİSTE:

http://www.brusselstribunal.org/pdf/academicsBT151108.pdf

Paylaş:

Yorumlar

“127) IRAKLI 420 AKADEMİSYENİ KİM ÖLDÜRDÜ?” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. chjchj yorum tarihi 7 Eylül, 2010 12:11

    ABD askeri güçlerinin bilim insanı, öğretmen, profesörler ve araştırmacıdan oluşan 15,500 kişiyi Baas Partisine üye olmakla http://www.thomassabocharmemarkt.com/ suçlayarak görevlerinden tasfiye etmesi ile başladı.

Yorum yap