127) ATATÜRK, HZ. MUHAMMED’E HAYRANDI

Yayin Tarihi 26 Mart, 2011 
Kategori ATATÜRK

ATATÜRK, HZ. MUHAMMED’E HAYRANDI

 image00128.jpg

Tarihçi ve din bilginimiz Şemseddin Günaltay, Konya’da bir parti Kongresince yaptığı pek mühim ve tarihi bir konuşmada, Atatürk’ün Bedir savaşı ve Yüce kahramanı hakkındaki hayranlığını söyle anlatmıştı:

 

Atatürk’ün, birer asker kaçağı yuvası halini alan medreseleri kapatmasının ve dinîmizi cehaletin ve yobazlığın elinden kurtarmak İçin giriştiği nurlu ve hayırlı inkılâbın manasını kavrayamayan bir takım kimseler, o büyük adamın dini akidelerinden şüpheye düşmüşlerdi.

 

Bu sırada, münevver geçinen tanınmış bir zat da, bu yanlış kanaate düşerek, güya Atatürk’ün gözüne girmek maksadiyle müteassıp bir İslâm düşmanı tarafından İslâmiyet ve Hazreti Muhammed aleyhine yazılan bir eseri Türkçeye tercüme edip Atatürk’ün mütalâasına arz etmişti.

 

O esnada Dolmabahçe Sarayında oturmakta olan, Atatürk, bu esere şöyle bir göz gezdirdikten sonra, hemen Şemseddin Günaltay’ın Erenköyündeki köşküne telefon ettirerek kendisini acele saraya dâvet etmiş ve mahut tercümeyi göstererek:

 

–  Hocam şu kitabı gördün mü, bu babta ne dersin? diye sorması üzerine ne cevap vereceğini şaşıran üstad da bir an için Atatürk’ün dinî akidesi hakkında tereddüde düşmüş: Acaba kitap hakkında hakikî kanaati nedir? nasıl bir cevap verebilirim? diye düşünmüş ve nihayet:

 

—  Paşam, bir kaç gün müsaade buyurunuz da, tetkik edeyim deyip evine dönmüş.

 

Üstadın cevabını sabırsızlıkla bekleyen Atatürk, günün birinde acelebir emirle, hocayı saraya çağırmış.

Gerisini hocanın ağzından dinleyelim.

Ben içeri girince, başını kaldırıp sordu:

–  Kitabı tetkik ettiniz mi, fikriniz nedir? dedi.

Artık tereddüde lüzum ve imkân kalmamıştı, ne olursa olsun dedim ve tercümeyi Ata’nın önüne koyarak:

–  Ele alınacak şey değil, bir facia paşam diye cevap vermeğe kalmadan. Atatürk yerinden fırlayıp parladı ve Başvekile dönerek:

–  Bu paçavrayı toplatın ve tercümeyi yapan (…) beyi de devlet hizmetinde kuşanılmamak üzere hükümet kapısından uzaklaştırın diye emretti.

 

Hazreti Muhammed’e (ve onun peygamberliği kadar büyük askeri dehasına) hayran olan eşsiz Sakarya galibi. Bedir galibini göklere çıkarırken, onun Hak Peygamberi olduğundan şüphe edenler, şu haritaya baksınlar ve Bedir destanını okusunlar diye heyecanlandı.

 

Ata’nın son sözü şu olmuştu:

– Hazret-i Muhammed’in, bir avuç îmanlı Müslümanla, mahşer gibi kalabalık ve alabildiğine zengin Kureyş ordusuna karşı Bedir meydan muharebesinde kazandığı zafer, fâni insanların kârı değildir, Onun peygamberliğinin en kuvvetli delili işte bu savaştır diye gözlerini uzak çöllere ve kutlu topraklara doğru çevirdi.

(9 Eylül 1962 tarihli Hakikati TASVİR Gazetesi’nden)

 

Paylaş:

Yorumlar

“127) ATATÜRK, HZ. MUHAMMED’E HAYRANDI” yazisina 10 Yorum yapilmis

 1. Neim Yalçınız yorum tarihi 28 Mart, 2011 18:19

  ne fayda yine bizler okuyoruz ve bilğileniyoruz. Kafasını kuma gömmüş ümmetcilerin haberi olmayacak, yada inanmayacaklarki.

 2. salla yorum tarihi 7 Mayıs, 2011 22:33

  madem mustafa kemal bu kadar Peygamber efendimizi seviyordu neden onun yolundan gitmedi.Neden onun uyguladıgı şeriat sistemini kaldirdi.

 3. tansu inan yorum tarihi 24 Mayıs, 2011 22:27

  ‘salla’ yorumlu güzel kardeşim.şuan şeriatla yönetilen ülkeleri görüyor musun?dünya üzerinde her ülke kutsaldır ama TÜRKİYE çok farklı konumlarda bi ülke.o zaman şeriat kalkmasaydı ülkemiz hristiyanların yahudilerin olucaktı.sanırım bunu düşünemiyorsun

 4. ertuğrul cenik yorum tarihi 16 Eylül, 2011 02:38

  Atatürk’te bir insandır elbet hataları olacaktır. Siz hiç kul olupta hatası olmayanı duydunuzmu? Adem aleyhiselam da Allah’ın haram diyerek yasakladığı meyveyi yemişti ama tövbe ederek Allah’ın gazabından kurtulmadımı?

 5. Altunay Kara yorum tarihi 27 Ocak, 2012 00:44

  Seriat kanun demektir, ayrica o dönemde bile Kuranda istenilen ceza ile uygulama farklidir. Kitabimiz simdiki deyimle kirmizi cizgileri belirlemistir, 632 senesindeki sosyal ihtiyaclar ve1920 ve 2012 senesindeki sosyal ihtiyaclar ile cözümleri ayni olamaz, bu düsüncenin dogru oldugunuda su anda seriatla yönetilen ülkelerin durumlari teyid eder. Kurani kerim hayatin anahtaridir, iceri girersin gerisini kendin kesfetmek ve gelistirmek zorundasin o yüzden zaten defalarca düsünmemiz gerektigini emreder. Öyle olmasaydi yani her cevap aynen orda olsaydi düsünmememizi emrederdi.

 6. Muammer TUNCEL yorum tarihi 14 Temmuz, 2012 15:56

  Burada Din Maskesi altında Propaganda yapan Toprağın Ekmeğini Nimetini Berketini yiyiyor Hainlik Nankörlük yapıyor..Türk Milletinin Bayrağına,Askerine,Tarihine,Atasına hakaret eden kişiler Müslümanlık ile hiçbir allakası yoktur..Karekter kişiliği bozuk Sütü bozuk mayası bozuktur..Şeriatı o kadar çok beğeniyorsan seviyorsan defol git Şeriat olan Ülkelere..

 7. Emsal esra asma yorum tarihi 5 Eylül, 2013 16:02

  Tüm herkez dînin de özgürdür bence engüzel müslümanlığı Türkiye yaşıyor Atatürk ün kurduğu cumhuriyet sayesinde şeriat dan bahsedenler hiç şeriat la yönetilen ülkelere gittinizi dinimizde temizlik yazıyor pisler hepsi geri kalmış Kur’an Kerim yanlış uyguluyrlar her yönden bir inceleyin öyle konuşun cahil cahil konuşmalar

 8. Mahcup yorum tarihi 20 Mart, 2014 16:25

  Sayin yazar, veya admin arkadasimiz bari Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed s.a.v i anarken salavatida yazsaydinizda inanasaydik azcik daha o`nu anarken salavat getirmeyi bilmiyorsun kalkip burda seriati kotuluyorsunuz kurban olun siz seriata seriatin neyini biliyorsunuzda yargilamaya kalkisiyorsunuz allah korkunuz hicmi kalmamis bacilarimiz analarimiz yillarca haram olan yuzleri acik sekilde gezmekten evden cikarmadik ey vicdansizlar rabbim hesap sormazmi siz dunyalik icin kardesler arasina fitne sokanlara …???!!!

 9. Enes yorum tarihi 2 Mart, 2015 13:48

  Yorumlara baktım diyorlar Mustafa kemal bu kadar çok hz. Peygamberimizi seviyor neden şeriati kaldırdı benim okuduğum kitaplardan aldığım bilgiye göre bu Mustafa kemalin kişilik yapısıyla ilgili gençliğinde sürekli fransıZ inkilabıyla ilgili çok kitap okumuş ve bu onun kişiliğini oluşturdu ve daima batıya merak sardı ama o zamanın islam ülkelerine bi baksanıza hepsi sömürge olmuş kısacası eğer ozaman islam ülkeleri gelişmiş olsaydı ve batı hala skolastik düşüncede kalsaydı benim kanaatimce Mustafa kemal islam ülkelerini örnek alırdı

 10. mert yorum tarihi 5 Ağustos, 2018 17:17

  surdaki bir cahile sesleniyorum Hz Muhammedden bahsederken S.a.v demek zorunlu degildir. O sevgidendir. Ywni demiyince jafir olmuoruz. Sizin gibi mallar yuzunden Islam kotuleniyor …

Yorum yap