126) KOSOVA, TARİHİNİ YENİDEN YAZIYOR!

Yayin Tarihi 24 Haziran, 2009 
Kategori SİYASİ

Bağımsız Kosova Osmanlı Arşivlerini İnceleyecek,

Tarihini Yeni Baştan Yazacak

image0016.gif

image00218.jpg

Genç Kosova Cumhuriyeti, bağımsızlığını kazanmasının ardından milli tarihini yazmak için çalışmalara başladı. Kosovalı tarihçiler, birinci kaynak olarak Osmanlı arşivlerini kullanarak ‘gerçek’ tarihlerini ortaya çıkaracak.

Devlet Bakanı Faruk Çelik, Kosova Arşivleri Başkanı Yusuf Osmani ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti. Kabulde konuşan Yusuf Osmani, Kosova ve tüm Balkanlarla ilgili tarih anlatımının asıl belgelere dayanmadığını savunarak, “Gerçek belgelere dönmek, gerçek bir tarihi ortaya çıkarmak istiyoruz” dedi. Mevcut tarihin Osmanlı Devleti’ni Balkanlarda işgalci gibi gösterdiğine dikkat çeken Yusuf Osmani, “Bizim 500 yıllık ortak tarihimiz var. Öyle bir tarih yazacağız ki, Osmanlı Devleti’nin Balkanlara istikrar getirmiş bir devlet olduğu görülsün” diye konuştu.

Kosova, tarihini yeniden yazma sürecinde Osmanlıca bilen uzmanlara ihtiyaç duyuyor. Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü, bu amaçla Kosovalı uzmanlar için 3 aylık bir kurs düzenlemişti. Bu kursun devam etmesini istediklerini belirten Osmani, Kosova’daki bir üniversitede açacakları ‘Arşivcilik’ bölümünde Osmanlıca dersleri verileceğini dile getirdi.

Devlet Bakanı Faruk Çelik de Osmanlıcanın öğrenilmesi için Kosova’ya gereken desteği sağlayacakları sözünü verdi. Tarihini bilmeyenlerin geleceklerini inşa etmelerinin çok zor olduğunu vurgulayan Çelik, “Gerçek bilgilere dayanmayan tarih, düşmanlıkların oluşmasına neden olur. Bizim güzel ve müşterek çalışmamız barışın ve sevginin gelişmesine geçmişte insanların oraya ne amaçlarla gidildiğinin ortaya çıkarılmasını sağlayacaktır” diye konuştu.

EFRASYAP

Paylaş:

Yorumlar

“126) KOSOVA, TARİHİNİ YENİDEN YAZIYOR!” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. Aykut Aksakal yorum tarihi 20 Temmuz, 2009 03:33

    İşte budur ! Kutlarım Kosovalı kardeşlerimi !

Yorum yap