125) AHISKA TÜRKLERİ’NE, DUYARLILIK ÇAĞRISI

Yayin Tarihi 23 Haziran, 2009 
Kategori SİYASİ

Ahıska Türklerine Duyarlılık Çağrısı

image00145.jpg

Ahıska Türklerinin vatana dönüşü için 2 yıl çaba sarf ettiklerini belirten Çavuşoğlu, Avrupa Konseyi başta olmak üzere diğer kurumların da çabalarını artırmanın önemine değindi.

 Avrupa Komisyonu Parlamenterler Meclisi (AKPM) Türk Delegasyonu Başkanı ve AKPM Başkan Yardımcısı Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, Kırgızistan;ın başkenti Bişkek’teki Ahıska Türklerinin köylerini ziyaret ederek, Gürcistan’ın Ahıska bölgesine dönüş çağrısı yaptı.

 Çavuşoğlu, İstanbul milletvekili Özlem Türköne, Polonyalı parlamenter Tadeusz Iwinski ve İspanyol parlamenter Pedro Agramunt ile birlikte Kırgızistan’ın başkent Bişkek civarındaki Ahıska Türklerinin yaşadığı Stepnoye, Novo-Pavlovka, Keneş ve Dmitrivka köylerini ziyaret etti. Heyet, ziyaret çerçevesinde Bişkek;te, Tarım ve Su İşleri Bakanı İskenderbek Aydaraliyev, Çuy Eyalet Valisi Bolotkan Kumarov ve Kırgızistan Halklar Asamblesi Başkanı Janıl Tümenbayeva ile, Ahıska Türklerinin sosyal, kültürel ve ekonomik durumunu görüştü.

 Bişkek ziyareti çerçevesinde heyete Bişkek Büyükelçisi Serpil Alpman, Büyükelçiliği İkinci Katibi Berk Ece, Ahıska Türkleri Derneği Başkanı Murafaddin Sakimov ve TİKA Bişkek Koordinatörü Dr. Bekir Demir eşlik etti

 Çavuşoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, köyleri ziyaret amacının, Ahıska Türklerinin durumunu yerinde incelemek, yaşadıkları sıkıntı ve sorunları tespit ederek, bu ülkedeki yöneticilerle sorunların çözümü için katkı sağlamak olduğunu söyledi.

Ahıska Türklerinin vatana dönüşü için 2 yıl çaba sarf ettiklerini belirten Çavuşoğlu, uluslararası kamuoyunun dikkatini bu konuya çekerek Avrupa Konseyi başta olmak üzere diğer kurumların da çabalarını artırmanın önemine değindi.

 Çavuşoğlu, Ahıska Türklerinin vatanı Gürcistan;ın Ahıska bölgesine dönüşü için Avrupa Konseyinin Göç ve Mülteci Komisyonu nezdindeki faaliyetler ve alınan kararlar çerçevesinde Türkiye Cumhuriyeti;nin yapabilecekleri konusunda da buradaki Ahıskalıları bilgilendirdiklerini ifade etti.

Ahıskalılara Ahıska;ya dönüşü için başvuru yapmaları çağrısında bulunduklarını ifade eden Çavuşoğlu, “Yıllardır vatan hasretiyle yanan Ahıskalıların vatana dönme arzusu var. Fakat, dönmek istemeyen de var. Orta Asya;da imkanlar ve destek sağlamaya devam ederseniz burada kalmak isteyenler de var. Gürcistan ile ilgili tereddütleri bulunuyor. Ayrıca, Rusya–Gürcistan savaşı dolayısıyla orada güvenliğin olmadığını düşünenler var. Türkiye;ye gelmek isteyenler de var. Biz de, bu konularda bakış açımızı anlattık” dedi.

 TÜRKİYE HER KONUDA DESTEK OLACAK

Türkiye;nin, Türkiye dışında yaşayan soydaşlara yaptığı yardımı Ahıska Türklerine de yapacağını kaydeden Çavuşoğlu, Ahıska Türklerinin dönmeleri halinde her konuda destek olacakları konusunda taahhüde girdiklerini söyledi.

Çavuşoğlu, Ahıska Türklerinin yaşadıkları köylerini ziyareti sırasında yaptığı konuşmada, “Gürcistan 1999 yılında Avrupa Konseyine üye olurken Ahıska Türklerini geri getirme taahhüdünde bulundu. Buna göre, Gürcistan 2001 yılında yasayı kabul edecek ve 2011 yılında geri dönüşü tamamlayacaktı. Ancak, Gürcistan bu yasayı çıkarmamak için direndi. Türkiye hükümetinin ısrarları üzerine Gürcistan yasayı kabul etti. Şimdi ise başvuru süresinin uzatılması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Türkiye hükümeti bu konuda çok iş yaptı ve yapıyor. Gürcistan;a yük olmasın diye Ahıska Türklerinin Ahıska’ya dönmeleri halinde Türk hükümetinin neleri yapabileceğini anlatıyoruz” dedi.

Türkiye ve Avrupa Konseyinin dünyada yaşayan Ahıska Türklerinin durumunu yakından takip ettiğini, Ahıska;nın tekrar yurt haline getirilmesi için her Ahıskalı Türk’e görev ve sorumluluk düştüğünü ifade eden Çavuşoğlu, “Dönüş konusunda zorlama olmayacak. Kararı siz alacaksınız. Biz Türkiye;ye gitmek istiyoruz diyorsanız, Türkiye;ye zaten gidebilirsiniz. Türkiye;de zaten Ahıskalı kardeşlerimiz yaşıyor ve çalışıyor. Mesela Türkiye;ye gitmek değil. O işin kolay tarafıdır. Mesela vatanı geri alabilmektir. Ahıska;ya dönebilmek” dedi.

Türkiye dışında yaşayan vatandaşlarına, soydaşlarına ve kardeşlerine sahip çıkmanın Türkiye’nin temel politikalarından biri olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, Türkiye’nin artık çok güçlü bir devlet olduğunu, ayrım yapmadan o ülkenin işbirliği içinde desteğini ve yardımını sağladığını belirtti.

Gürcistan;ın Ahıska bölgesinde dönüş için mutlaka en kısa zamanda başvuruda bulunma çağrısında bulunan Çavuşoğlu, “Gitmeseniz bile başvurunuzu yapın. Bizim sizden bu konuda ricamız var. Bu hak ileride kullanılır. Siz endişelenmeyin. Türkiye her zaman yanınızda olacak” dedi.

Çavuşoğlu, dünyada yaşayan Türk soydaşlarını Türkiye;ye getirme çabasında olmadığını ifade ederek, soydaşların yaşadıkları ülkelerde güçlü olmaları için onlara destek verdiklerini ve Türkiye;nin bunu istediğini anımsattı. Çavuşoğlu, Ahıska Türklerine seslenerek, Türkiye;ye gelmek isteyenlere kapılarının her zaman açık olduğunu hatırlattı.

DÖNÜŞ İÇİN BAŞVURU YAPIN

AKPM üyesi ve İstanbul Milletvekili Özlem Türköne de konuşmasında, Ahıska Türklerinin vatanına dönüşünün Avrupa Konseyinin denetiminde olduğunu ve Türkiye;nin bu konuda büyük destek verdiğini söyledi.

Azerbaycan ve Rusya;nın Krasnodar bölgesinden Ahıska;ya dönüşün başladığını anımsatan Türköne, Kırgızistan, Kazakistan ve Özbekistan;dan Ahıska Türklerinin başvuru yapmalarını istediklerini ifade etti.

Türköne, Ahıskalıların yarım asır içinde üçüncü göç yapmalarının çok zor olacağının farkında olduklarını belirterek, “Bir Ahıska var. Orada kalan şeyler var. Oradan talep ettiğiniz haklar var. Bu hakları alabilmenizin bir yolu var. O da geri dönüş yapabilmeniz için başvuru yapmanızdır. Başvuru yapmazsanız, 10-15 yıl sonra atalarınızdan kalanını nasıl talep edeceksiniz” diye konuştu.

AKPM üyesi Polonyalı Parlamenter Tadeusz Iwınski ise Kırgızistan;a Ahıska Türklerinin durumunu daha iyi analiz etmek için geldiklerini hatırlatarak, Ahıska Türkleri için yeni bir dönem başladığını kaydetti.

“Ahıska bölgesine dönüşünüz için başvuru yapmanız gerekiyor. Bu imkanı iyi değerlendirin. Gürcistan her an kapılarını kapatabilir. Onlar başvurularını yapmadı diye yasayı geri çekebilir” diyen Iwinski, Gürcistan;a dönüş konusunda her türlü desteği Türkiye;den, standartların korunması konusunda Avrupa Konseyinden destek beklenmesi gerektiğini söyledi.

İsponyol Parlamenter Pedro Agramunt da Avrupa Konseyinin faaliyetleri konusunda bilgi verdi. Agramunt, Avrupa Konseyinin Ahıska Türklerinin tarihte karşı karşıya kaldığı adaletsizliğin farkında olduğunu ifade etti.

Agramunt, Ahıskalıların 1944 ve 1989 yılındaki sürgününü çok iyi hatırladıklarını kaydederek, “Sizlere destek olmak için, fikirlerinizi dinlemek, acınızı uluslararası kamuoyuna duyurmak ve çeşitli hükümetlere tavsiyelerde bulunmak için buraya geldik” dedi.

23-26 Haziranda, AKPM üyeleri ile Kırgızistan ve Kazakistan Dernek Başkanları, Ahıska Türklerinin vatana geri dönüş sürecini görüşmek için Fransa;nın Strasburg kentinde bir araya gelecek.

Kırgızistan;da Ahıska Türkleri başkent Bişkek olmak üzere Çuy, Calalad ve Oş eyaletlerinde yaşıyor. Ülkede yaklaşık 40 bin Ahıska Türkü var. Bunların dörtte birinin pasaportunda Azeri yazıyor.

Dünyada halen, 600 bine yakın Ahıska Türkü yaşıyor.

EFRASYAP

Paylaş:

Yorumlar

“125) AHISKA TÜRKLERİ’NE, DUYARLILIK ÇAĞRISI” yazisina 3 Yorum yapilmis

  1. nigar nigar yorum tarihi 29 Haziran, 2009 16:24

    Gürcistana bas bas başvurunuzu yapın gidin dıyorlar bazıları, peki kendileri gider mi çok merak ediyorum…??? Gürcistanın Ahıskalılara koydukları şartları bilmiyorlar, orda yaşayacaksak olan Gürcü kimliğini kabul etmeli.. HİÇ BİR AHISKA TÜRKÜ kendisi gürcü diye yazdırmaz..!!!! Önce Gürcistan ve Özbekistan Ahıskalılara çektirdiklerinden dolayı manevi ve maddi tazmınatı ödemeliler, ikincisi Gürcistan bize şart koşmamalı bir takım şeyleri… dördüncüsü oraya gidecek olanlara da Türkiye ve AB garantör olmalı.. konuşmak kolay Ahıskalılar kalksın oturdukları yerden gitsinler yine kendi imkanlarıyla orda sıfırdan herşeyi başlasınlar ÖYLE Mİ..!!??? Hiç bir Ahıskalı şu an bulundukları yerlerdeki rahatını herşeyini bırakıp gitmez oralara… ya o toprakları Gürcistan Türkiye’ye verecek yan ı Ahıskalılara çünkü Ahıskalılar bir Gürcü bayrağı altında yaşamak için oraya gitmezler…

  2. muttalip yılmaz yorum tarihi 15 Temmuz, 2009 12:53

    vatanı anımsatan resimler izlemek istiyorum

  3. balabey İskender yorum tarihi 15 Nisan, 2010 15:26

    Gürcüstan bu güne kadar ne Türklüğü ve nede Ahıska türklerini tanımamıştır ve nede tanımak istiyor bu bir gerçektir!Gürcüstanın Ahıskalılar için çıkardığı yasa bizim için çıkarmamıştır,o sadece Avrupa karşısında kendini aklamak için bu yasayı bizlere uygulamak istiyor sadece ve sadece gözboyamak için birkaç aileyi alacak,ve gerekli imzaları imzalattıktan sonra,Avrupadan gelen destek parayı alacak ondan sonra göçü durduracak.Eyer gerçekten Gürcüler bizleri almak istiyorsa?ne sebebe bizim halkın önüne şartlar koyur demek’ki onun düşüncesi hiçte iyi değil onun içinde burda halkımıza seleniyorum hiç birzaman çürük tahtaya ayak basmayın!ben bir gürcüyle bu konuda konuştum ve onun dediğine köre ben yorum yaptım onler bizleri kulanmaya çalışyorlar!!!

Yorum yap