124) “GÜL” ARABULUCULUK YAPTI, ABD MANAS’TA KALDI.

Yayin Tarihi 23 Haziran, 2009 
Kategori SİYASİ

Gül arabuluculuk yaptı,

ABD Manas’ta kaldı.

image00144.jpg

Dünya Bülteni’nin haberi doğru çıktı; Bişkek gezisinde Manas ABD üssü için devreye giren Gül, üssün kapanmasını önledi.

Salı, 23 Haziran 2009 14:26

ABD’nin Afganistan operasyonları için hayati önem taşıyan ve Bişkek yönetimi tarafından kapatılmasına karar verilen Kırgızistan’daki ABD üssü, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün devreye girmesiyle kapanmaktan kurtuldu. Dünya Bülteni, bunu, Gül’ün Bişkek ziyaretinin arkasındaki gizli gündem olarak douyurmuştu.

Kırgızistan yetkilileri, temmuz ayında tamamen boşaltılması öngörülen Manas üssünün ABD askerleri tarafından kullanılmaya devam edileceğini açıkladı.

Rusya’da yayınlanan Nezavisimaya Gazeta’nın haberine göre, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Kurbanbek Bakiyev’in Manas’la ilgili kararını değiştirmesinde Cumhurbaşkanı Gül rol oynadı. Abdullah Gül, 27 Mayıs’ta Bişkek’i ziyaret etmişti. Türk ve Kırgız tarafları görüşmenin içeriği konusunda ayrıntılı bilgi vermezken, Rus basını, Cumhurbaşkanı Gül’ün Manas üssü için Bakiyev’i ikna etmeye çalıştığını öne sürmüştü.

Nezavisimaya Gazeta, ABD yetkilileriyle Bişkek yönetiminin, üssün kullanım süresinin uzatılması konusunda yeni bir anlaşma imzaladıklarını duyurdu. Anlaşmaya göre üs, Afganistan’a sevkedilecek askeri malzeme için transit noktası olarak hizmet verecek.

Bugün konu hakkında bir açıklama yapan Kırgız milletvekili Kabai Karabekov anlaşmanın dün imzalandığını ifade etti, ancak anlaşmaya göre üssün ne tür kargo taşımacılığında kullanılacağı ile ilgili bilgi vermedi.

Kırgızistan dışişleri bakanı Kadırbek Sarbayev de üsse daha önce ödenen 17.4 milyon dolarlık kira bedelinin 60 milyon dolara yükseltildiğini açıkladı

Nezavisimaya Gazeta, anlaşma çerçevesinde ABD’nin Kırgızistan’a 1 milyar dolar yardım yapacağını ve bunun da muhtemelen Türkiye’den bu ülkeye doğrudan yatırım şeklinde gerçekleşeceğini iddia etti.

Kırgız yönetimi, geçen Şubat ayında, Manas üssünü ABD askerlerine kapatma kararı almış ve üssün en geç Temmuz ayına kadar boşaltılması için süre vermişti. Bişkek’in kararında, Rusya’dan alacağı 2 milyar dolarlık yardımın rol oynadığı öne sürülmüştü.

Manas üssü, teröre karşı savaşta Afganistan’ı başlıca odak noktası yapan ABD birliklerinin lojistik olarak desteklenmesinde hayati rol oynuyor.

DÜNYA BÜLTENİ

ilgili haberler:

http://www.yenidenergenekon.com/117-cumhurbaskani-neden-kirgizistan-da/

http://www.yenidenergenekon.com/73-manas-hava-ussu-kirgizistan/

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap