116) BURSA ULU CAMİ MİNBERİNDE Kİ SIR!

Yayin Tarihi 27 Nisan, 2009 
Kategori KÜLTÜREL

 

BURSA ULU CAMİ MİNBERİNDE Kİ SIR!__,_.

image00159.jpg

Bursa Ulucami Minberindeki Sırları Bilen Varmı !

602 yıllk bir minber…. Tarihi minber üzerinde güneş ve galaksi sistemleri var. Hem de gezegenlerin büyüklük oranları ve yörüngeleri gerçek oranlarla örtüşüyor…

1402 tarihinde (Hicri 804) inşa edilen Bursa’nın tarihi sembollerinden Ulu Caminin minberinin Doğu yakasında (mihraba bakan yüz) Güneş sistemi, Batı yakasında ise Galaksi Sistemi yer alırken evrenin kül olarak tasvir edildiği ileri sürüldü. 602 yıllık tarihi minberdeki şekiller bu tespiti doğrular nitelikte. Hem de minberin her iki yüzünde şaşırtıcı şekilde evrenin haritalarının adeta bir krokisi var. Bu kadar büyük bir tesadüf olabilir mi, yoksa bu minberin banisi gerçekten bir astronomi hayranı mıydı?

image00220.jpg

 

İlginç şekillerin sırrını çözen kişi Araştırmacı Fevzi Ülgü Alsancak. 1980 yılından bu yana minber üzerinde yaptığı çalışmalarla tarihin derinliklerinde kalan gerçeklere ışık tuttuğunu söyleyen Alsancak,

“Alan süsleme motiflerinde simetri yoksa mutlaka bir mesaj vardır” 

ilkesinden yola çıkarak, minberdeki şekiller üzerine yapılan yorumların tutarsız olduğunu söylüyor. Bilim teknoloji ve uzay bilimleri araştırma tekniklerine kafa yoran bir öğretmen olduğunu belirten Ülgü, motifleri dikkatlice incelediğinde minberin mihraba bakan yüzünde güneş sistemini keşfettiğini söylüyor.

image00313.jpg
image0046.jpg

Mihrapta yer alan Güneş Sisteminde 9 gezegen var. Bunun da ötesinde gezegenlerin güneşe göre konumlarının ve büyüklükleri gerçek ölçülerle örtüşür oranlarda. Güneş ve gezegenler arasındaki mesafe büyük olduğu için yıldız gezegenlerden farklı olarak 9 damlacıklı kurs olarak işaretlenmiş.

Ülgü, yine Kündekari sanatının bir özelliği olan parçaların birleşmesiyle oluşan çukur kanal çizgilerinin de gezegenlerin yörüngesini temsil ettiğini söylüyor. Bu yüzeyde yer alan bir başka gizem ise serpiştirilmiş halde yıldız motifleri yer alması ve bunların içinda kuyruklu yıldızların da bulunması. Ülgü’nün dikkat çektiği en önemli detaylardan bir de Plüton gezegenin tek başına ayrı bir platformda ve bir açı farkı ile gösterilmiş olması. Bilindiği üzre güneş siteminin aynı düzlem üzerinde olan ilk 8 gezegeninin aksine Plütao ayrı düzlemde dolanmaktadır.

Minberin Batı Cephesinde ise 7 adet Galaksi formatı tespit ettiğini söyleyen Ülgü, galaksi platformlarının 5 ayrı renkte sedef kakma ile gösterildiğini söylüyor. Ancak ne yazık ki bugün hatalı boyama teknikleri ile bu önemli detay büyük ölçüde yok edilmiş durumda. Ama kayıtlardan bunu doğrulamak mümkün… Ülgü’nin bir diğer iddiası ise minberin her iki yüzünde yer alan 3’lü ve 12’li dolap kapaklarının Türk boylarını temsil ettiği yönünde.

image0055.jpg
Sırlarla dolu minberin giriş kapısı üzerinde Murat Han oğlu Yıldırım Beyazıt Hanın emriyle Hicri 804 yılında minberin yapıldığı bilgisi yer alıyor. Ülgü, kayıtlarda minberin ustası ile ilgili çelişkili bilgiler bulunduğuna dikkat çekiyor. Ülgü’ye göre minberi yapan kişi adını tırabzan süsleme motifine göre tırabzanın sağ ikinci sülüsle yazan Devaklı Abdülaziz oğlu Mehmet. Devak Tebriz yakınlarında bir Türk köyü. O tarihte Mülki amir olan Kadızade Rumi efendi, beceri ve bilgi alış verişi için 300 kadar sanat erbabını Tebriz’e göndermiş ve bir o kadar ustayı da oradan Bursa’ya getirmiştir. Oradan gelen Kündekari sanatçılarının başı Abdülaziz oğlu Mehmet’tir. Bu minber de onun ve ustalarının camiye bir hediyesidir.

Kündekari sanat açısından eşsiz bir değere sahip olan minberin ilginç bir özelliği de 6666 adet abanoz ağacı parçasından vücuda gelmesi. Bu rakamda halk arasında yaygın inaçla Kuran’ı Kerimdeki ayet sayısına tekabül etmektedir… O dönemdeki İslam ve Türk alimlerinin matematik ve gök bilimlerine yönelik ilminin Batıya nazaran hayli ilerde olduğu da göz önüne alınırsa Ülgü’nün tezleri pek de tutarsız değil. Ne dersiniz bütün bu benzerlikler sadece bir tesadüf olabilir mi?

BURSA ULUCAMİİ TÜRK TARİHİNİN EN BÜYÜK CAMİSİ

Evet başlıkta doğru yazıyor. Ulucami kapalı namaz kılma alanı bakımından Türk Tarihinde yapılan en büyük camidir. Hemen aklınıza Süleymaniye, Sultan Ahmet gelebilir. Fakat o camilerin büyüklüğü duvarlarla çevrili avlu alanlarıyla birliktedir. Ayrıca o camiler tek ve çok yüksek bir kubbe ile örtülü olduğundan çok geniş bir alanı varmış izlenimi verir. Bursa Ulucami ise çok kubbeli ve alçak tavanlıdır. İçinde bulunan çok sayıdaki sütun yüzünden de daha ufakmış gibi hissetmemize neden olabilse de TÜRK TARİHİNİN EN BÜYÜK CAMİSİ halen Bursa Ulucami’dir.

image0063.jpg

TARİHİ MİNBERİN ÖZELLİKLERİ

Minber bütünüyle kainatı sembolize ediyor. Minberin giriş kapısının üzerindeki kitabede altın yaldızla Osmanlıca olarak, ‘Yıldırım Beyazıt Han tarafından hicri 804 (miladı 1402) yılında yaptırılmıştır’ ibaresi yer alıyor. Sarmaşık motifleriyle süslü olan tırabzanların sağ çıkış ikinci kolonu üzerinde süsleme motifine uygun sülüs tarzda yazılmış, Devaklı Abdülaziz oğlu Mehmet işi ibaresi dikkat çekiyor. Sanatkarın bu imzası son yıllarda fark edildi.

Minberin doğu cephesinde, biri dar dikdörtgen, diğeri alanı daha geniş üçgen biçiminde, bir diğeri en altta şerit halinde uzanan taşıyıcı dolap serisi banko olmak üzere birbirine bitişik üç kompozisyon alanı bulunuyor. Üçgen ve dikdörtgen yüze ikisi birlikte Güneş Sistemi’nin kabartma formlarla işlendiği bir alan var. Gezegenlerin her biri yörünge hareketleriyle birlikte küresel kabartma motifler halinde Güneş’e olan uzaklık ve aralarındaki büyüklük karşılaştırmaları da verilerek olması gereken yerlerde.

Gezegenler, Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün, Pluto şeklinde olan Güneş’e uzaklık sıralaması da doğru. Büyüklük mukayesesi de baz alındığında Dünya’dan elli bin defa daha büyük olan Güneş, büyük bir ustalıkla mükemmel şekilde işlenmiş durumda.

Anlaşılacağı üzere dünyanın yuvarlak olup olmadığının bile tartışıldığı bir devirde bir ahşap işçisi bile o dönemde bilinen tüm gezegenleri rasgele bir yıldız olarak değil, güneş sistemimizdeki birer gezegen olarak işlemiş..
Peki o çağda bu bilginin sırrı nedir?

kündekâri nedir?
(Süsleme) Camilerde kapı, pencere gibi ağaçtan bölümlerin zamanla çalışarak bozulmaması için, bu bölümlerin küçük tahta parçalarını geometrik bezemeler meydana getirecek biçimde yan yana yapıştırarak yapılması tekniği; bu teknikle yapılmış iş.
Bu teknikte tahtalar çivi vs kullanılmadan birbirine bağlanmaktadır.

 

image0073.jpg

image0083.jpg

image0091.jpg

image010.jpg

Paylaş:

Yorumlar

“116) BURSA ULU CAMİ MİNBERİNDE Kİ SIR!” yazisina 61 Yorum yapilmis

 1. halil ibrahim yorum tarihi 27 Nisan, 2009 19:57

  teşekkür ederim, harika bir çalışma, çizgilerdeki sırları anlatacak araştırmacılara ihtiyacımız var, ama bunları okuyacak insanlarımıza da ihtiyaç var.
  ellerinize sağlık

 2. hüseyin zehteroğlu yorum tarihi 28 Nisan, 2009 03:58

  çok teşekkür ederim çalışmanız.dan dolayı hayran kaldım bu özbek geometrik el sanatını hatırlatı bu tür çalışmalar artık yapılmamakta yani el sanatımız bitmiştir. yaşatılması içinde hiç bir gayret gösterilmemekte siyasiler .ABD .nin dediklerini yapmaya devam ederse hiç bir şeyimiz kalmıyacak. çalışmanızdan ötürü ellerinize sağlık sağolun.

 3. Gürman K. TUNÇER yorum tarihi 5 Mayıs, 2009 22:22

  İlginç ve düşündürücü….?
  Araştırma ve bize sunmada emeği geçenlere çok teşekkürler.

 4. mesut genç yorum tarihi 3 Haziran, 2009 12:38

  evet güzel bir cami ve mimariside eline su dökecek kimsenin olmadığı bir işçilik yapıtı
  ben uşaklıyım
  ama arkadaşlarım konuşurken sordular bana
  bak diye öylelikle girdim ve etkilendim yapan ve yaptıranların mekanı cennet olsun inşallah

 5. bahadır polat yorum tarihi 12 Temmuz, 2009 14:30

  hayrete düştüm heycanla okudum türk milletinin ve türk alimlerinin bilme ne kadar hakim ve sahip oldugunu birilerinin çok iyi anlamaları gerekiyor

 6. aykut özkılıç yorum tarihi 23 Temmuz, 2009 16:46

  1400 lü yıllarda dünyanın bir tepsi gibi düz olduğu iddia ediliyordu.Bizim atalarımız o o yıllarda güneş sistemini gezegenler büyüklüklerüyle orantılı bir şekilde çizmiştir.Böyle atalarımız olduğu için gurur duymalıyız

 7. uslu harb yorum tarihi 15 Ağustos, 2009 00:17

  Teşekkür ederim emeğinize sağlık

 8. cihan hacılar yorum tarihi 16 Ekim, 2009 21:53

  ben bursadan okuduklarım gerçekten çok ilginçti bunları bilmiyordum bu camise çok namaz kıldım
  ama bunları hiç farketmedim en kısa zamn da gidip kendi gözlerimle yerinde inceliyeceğim.Emeklerinize teşekkürler

 9. fatih malgaç yorum tarihi 4 Kasım, 2009 12:29

  Ben Kulalıyım ama Bursaya gittim gördüm çok güzel şehir tarihi de çok güzel herkese teşekkür ederim

 10. Burak Gümüşalan yorum tarihi 7 Aralık, 2009 19:36

  çok sağolun performans ödevime yardımcı oldunuz.

 11. halil özdemir yorum tarihi 11 Aralık, 2009 01:49

  <p>ben bu camimize gittim muhteşem bir yer insan içeri girince dışarı çıkası gelmiyor o Allahın muhteşem evinde ibadete doyum olmuyor Allah razı olsun inşa edenlere</p>

 12. Doğan Yavaş yorum tarihi 15 Şubat, 2010 15:24

  Minberin kitabesi “Mimmâ amile bi-resmi’s-Sultân Bâyezîd bin Murad Hân bitârîh-i sene isneyni ve semâne mâye” şeklindedir ve 802 tarihini verir. Bu da miladi tarih olarak 1399/1400 yıllarına tekabül eder.

 13. zeliha aygün yorum tarihi 3 Mart, 2010 10:16

  bursaya son bırkaç yıldır duzenlı olarak gıdıp ulu camıyı her seferınde gezıyorum. ilk gııtığımde hayran kalmıştım. hakkında okuduklarımla hayranlığım dahada artıyor. bıze boyle bır şaheser bırakan atalarımla ve soyumla gurur duyuyorum keşke bızler onlara layık olabılsek.

 14. KEMAL UZER yorum tarihi 1 Nisan, 2010 00:37

  Dini değerlerimize sahip çıkan,tarihi miraslarımızdaki gizemli şifreleri açığa çıkarıp bizleri aydınlatanlara selam olsun.teşekkürler.

 15. leyla kalkan yorum tarihi 6 Nisan, 2010 17:37

  büyüleyici bir eser hayran kaldm teşekkürlrr..

 16. Erhan Güleç yorum tarihi 20 Nisan, 2010 15:23

  Ulucamide bahsedilelen mimberin doğu tarafında duvarda asılı KABE resmi bulunmaktadır.Resimdeki kabenin kapısına bakarak gözlerinizi ayırmadan minberden batı duvarına doğru yürüdüğünüzde kabe size doğru dönmektedir.Nedenini açıklayan olursa memnun olurum gören şok oluyor.

 17. tuğba özger yorum tarihi 11 Mayıs, 2010 15:05

  bilgiler çok güzel teşekkürler ancak kündekari tekniğinde hiçbir şekilde tutkal da kullanılmaz özelliğide budur zaten birbirine geçirilen parçalarla bütün oluşturulur.

 18. elif özkurtul yorum tarihi 16 Mayıs, 2010 00:17

  bilgileriniz için çok teşekkürler bende aynı soruyu sormak istiyorum aslında kabe resmindeki kapının dönmesinin esrarını bilen varsa açıklamasını rica ederim… bu bir sanat biçimi sanırım bazı yerlerde rastlanıyor meryem ana resinlerindeki gözlerin hareleti gibi kıprısta da mavi köşkte böyle bir resim görmüştüm açı ile oyna işe ilgili sanırım aynı üç boyutlu görünen ancak gerçek hayatta asla var olamayan resimler gibi dik açının kayması ile ilgili olduğunu düşünüyorum ancak bir varsayı bilgilendirirseniz sevinirim…

 19. nevzat kilerci yorum tarihi 21 Haziran, 2010 20:57

  bursaya gelip giden biriyim.birkaç defa namaz kılmak nasip oldu burda.yapanlardan allah razı olsun.sayın alsancak`,a araştırmaları için teşekkürler….

 20. murat aydoğdu yorum tarihi 10 Temmuz, 2010 03:02

  boylesıne guzellıklerı gun yuzune cıkaran bılım adamlarına sonsuz tesekkur ederım. evet soylenıldıği gıbı ulu camııde kabe resmı var. kabe resmı 3 boyutlu resımdır. kabe resmıne batı,dogu nereden bakarsanız bakın kabenın kapısını dondugunu fark edeceksınız. dogudan batıya batıdan doguya dogru yurursenız kabenın kapısı sıze bakacaktır. bursaya gelıp ulu camııyı zıyret etmenızı tavsıye ederım bursanın butun guzellıklerıne hayran kalırsınız.saygılarımla…

 21. kemal sanli yorum tarihi 7 Ağustos, 2010 00:42

  hocama katiliyorum cünkü,bursa da daha inanilmaz ve esrarengiz cok yapitlar ve kisiler var.örnek somuncu baba,eskici baba vs arastirabilirsiniz.

 22. Nihat TINIK yorum tarihi 14 Ağustos, 2010 04:08

  Sayın Erkan Güleç ;
  Bahsettiğiniz resim deri üzerine çizilmiş imzasız yani sanatçısı bilinmeyen bir eserdir. Kabe üzerindeki altın yaldız kapı siz dönünce o da yön değiştirir.sebebi Kabe zemininde ilk bakışta farketmediğini farkettiğinizde de size anlamsız gelen değişik açılı doğrulardır. Bu doğrular sizin göz perspektifi ile ilgili zaaflarını değerlendirir ve o duyguyu size verir. Ayrıca resim mimberin doğusunda değil batısındadır.

  Nihat TINIK
  profesyonel Turist Rehberi.

 23. Nihat TINIK yorum tarihi 14 Ağustos, 2010 04:17

  Son yapılan onarımlarda ki büyük kısmını takip edip kısa sürede olsa temizlik işlemlerinde bulundum. Mimberin yukarda yazdığı ve bizim de uzun süre öyle bilip anlattığı gibi abanoz ağacı değil kestane ağacı olduğu tespit edildi. Hatta son anda altın varakda kullanıldığı tespit edildiği için onarım ve temizlik planına altın varak işi sonradan alınmıştır.Bu sebeptende biraz daha uzun süre almıştır.

  Nihat TINIK
  Profesyonel Turist Rehberi.

 24. Yılmaz Karahan yorum tarihi 14 Ağustos, 2010 04:24

  SAYIN NİHAT TINIK,
  VERMİŞ OLDUĞUNUZ BİLGİLERDEN VE YAPMIŞ OLDUĞUNUZ HİZMETLERDEN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİZ.
  SAYGILAR
  YILMAZ KARAHAN

 25. Saim ARSLANTAŞ yorum tarihi 6 Eylül, 2010 14:29

  Yaptığınız hayırlı ve faydalı çalışmalarınızdan dolayı sizleri kutluyor,İlerki çalışmalarınızda daha faydalanabileceğimiz tarihimizden kesitler sunmanızı cani gönülden bekliyoruz.ALLAH a emanet olun.

 26. selimhan gülsever yorum tarihi 24 Ekim, 2010 19:14

  bu araştırmayı yapanlardan vebu bilgileri bizimle paylaşanlardan allah razı olsun.Bize düşen geçmişimize sahip çıkmak,gençlerimize yön vermek.Allah a emanet olun

 27. kerime gençay yorum tarihi 13 Kasım, 2010 20:07

  bende ULU CAMİ ne gittim eve gelirgelmez interneti açıp özelliklerini öğrenmek istedim yazıyı okuyunca şok oldum. ama keşke orda bilgi veren birileri olsa. ama cok güzel bir cami herkez görmeli. yazınız çok güzel

 28. hasan atpınar yorum tarihi 16 Kasım, 2010 17:38

  ecdadımızın bu muhteşem eserlerini bizlere tanıttıgınız icin size cok teşekkükediyorum ve başarılarınızın devamını Allah’tan diliyorum

 29. Nihat TINIK yorum tarihi 19 Kasım, 2010 01:08

  Bursaya ve özellikle Ulucamiye gelip bilgi almak isteyen gruplar önceden haber verirler ise rehberliklerini yapıp tüm bilgilerini aktarabilirim. Saygılarımla
  [email protected]
  [email protected]

 30. merve sefer yorum tarihi 19 Kasım, 2010 15:03

  tebrikler güzel bir çalışma olmuş..insanı daha görmeden etkiliyor atalarımızın bu yaptıkları eserler..bana görmek nasip oldu çok şükür..Rabbim herkese gitmeyi nasip etsin..bu arada orada caminin özelliklerini anlatan hayır severler bulunuyor..Allah razı olsun onlardan..

 31. Nihat TINIK yorum tarihi 8 Aralık, 2010 02:47

  Hayırseverlerin dolgu bilgilerinin yerine gerçek bilimsel bilgilieri profesyonelce yapılan iş olarak faydalanmak isteyenlere saygılarımla…
  Nihat TINIK

 32. gönül demircan yorum tarihi 8 Aralık, 2010 22:19

  yazılarınız ıcın sonsuz tesekkurler, merak ettigim sey kımısıyukarının acık olmasını gaz cıksın dıye acık kaldı dıyor kımısı yahudı musluman olmus o yerıde o zat vermıs havuzuda burada kalacak dıye sart kosmus dıyorlar hangısı dogru benı aydınlatırsanız cok mutlu olurum merak edıyorum sımdıden tesekkur ederım Allah razı olsun sızden hayırlı aksamlar.

 33. ali kaya yorum tarihi 12 Aralık, 2010 01:48

  bende gittim. kütahyadan bursaya çok güzel ve evliyalarıylada çok güzel. hepsini gezdim bursa ulu camii ayrı güzelliği var.rehber gezdirdi bizi. ve okadar güzel şeyler anlattıki.bursa ulu camii somuncu baba tarından acılıyor ve açılışta fatiha suresinin 7 ayrı tefsirini yapıyor. o zamanın ulemaları erenleri 3. ye kadar anlayabiliyor.4. den sonra anlayan çıkmıyor.ve 7. tefsirde rivayetlere göre 70 kişinin bayıldığı söyleniyor.daha sonra somuncu babanın aynı anda 3 farklı kapıdan çıktığı görülüyor. neyse giderseniz rehberlere takılın hepsi anlatırlar. ve birde vav harfinin önemini sorun.

 34. samet ustabaş yorum tarihi 5 Ocak, 2011 18:16

  bu şey çok esrarengiz bunu performans ödevimde kullancam

 35. Muzaffer Kartal yorum tarihi 14 Ocak, 2011 21:42

  Bir konuda beni aydınlatmanızı rica edeceğim,
  Konu mimber üzerindeki tarih,804 hicri 1402 miladi
  olarak belirtilmiş,Hicri takvimde 584 tarihi yani peygamberin doğum tarihi baz alındığında miladi tarih 1388 olarak ortaya çıkmakta ve 1402 miladi takvim arasında 14 yıl fark bulunmaktadır. Sizden
  tekrar rica ediyorum. 14 yıl farkını bana açıklarsanız sevinirim, Saygı ve hürmetlerimle,
  Muzaffer Kartal

 36. furkan fırat yorum tarihi 10 Şubat, 2011 19:34

  osmanlı imparatorluğu çok iyi bi şey yapmış nasa 1970 de osmanlı 1370de plütonu bulmuş

 37. furkan fırat yorum tarihi 10 Şubat, 2011 19:35

  bende gezegenlerle ilgileniyorum bunda astronot olucam ve yeni bir gezegen bulmayı umarım

 38. Ceylan Gülsün yorum tarihi 30 Mart, 2011 15:58

  araştıran ve bilgilendirenden Allah razı olsun

 39. Savaş Arı yorum tarihi 20 Nisan, 2011 02:03

  Selam bu mimberin 1618 altın oran, alakası varmıdır?

 40. deniz yorum tarihi 30 Nisan, 2011 19:32

  ben biliyodum minberindeki sırrı valla

 41. muhammet yorum tarihi 7 Mayıs, 2011 17:44

  sevgıli kardaşlar bızlerı yaradan ve bu guzellıyı bıze bagıslıyan butun evlıyalara şükürler olsun.

 42. kardiyak mehmet yorum tarihi 15 Temmuz, 2011 15:06

  Kabe resmindeki perspektif büyüsü, Davincinin minberden 200 yıl sonra bulup kullandığı ve mona lisanın nerede olursanız olun sizi izleyen bakışların da kullanılan tekniğin perspektifli minyatür resimde başarılı bir biçimde kullanılmış olmasındandır. perspektifte kabe kapısı merkeze perspektifsiz olarak yerleştirildildiğinden nereden bakılırsa bakılsın göz tarafından bu merkeze göre resmin kalanı tekrar perspektiflendirilir. buda kapının size döndüğü yanılgısını oluşturur ama aslında dönen resmin geri kalanıdır.

  minber ise şuanki kabul edilmiş bilimsel astronomik bulgularla açıklanmaya yetmeyecektir. minberde plutona işaret ettiği düşünülen gezegen güneş sistemi dışında betimlenmiştir. benim düşünceme göre bu yeni keşfedilmiş olan ve yörüngesi güneş sistemi dışında olup güneş sistemine dahil olduğu nasa tarafından ispatlanmış ve adı gezegen x denen (eski mısırda marduk, babilde niburu(taimatı parçalayıp astroid kuşağını ve dünyayı oluşturup ayı yörüngeye koyan))gezegeni temsil ettiğidir.

  bence bu minberde daha çözülmeyi bekleyen çok sır vardır ve gözümde yeri Piri Reis haritası kadardır.

 43. Sabahattin Taş yorum tarihi 5 Ağustos, 2011 18:35

  Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.demiş ya Hz.Ali çok haklıymış Çünkü 2 gündür Ulucamiye gittim adım adım gezdim mihrabı inceledim lakin onda ayrı bişeylerin olduğunu hissettim otele gelip laptabımı açınca bu yazıları okuyunca tatmin oldum.Allah razı olsun herkesten bu bilgiler için.Bide bursaya gelenler Osman bey ve Orhan gazinin türbelerini ziyaret etsinler..onlar olmasaydı bu emanetler olmayacaktı..

 44. mehmet (eskişehir) yorum tarihi 3 Eylül, 2011 12:41

  araştıranlardan ve bizi bilgilendirenlerden Allah razı olsun…

 45. mehmet aydın yorum tarihi 5 Eylül, 2011 11:27

  valla ecdadımız yapmış biz şu andaki araç ve gereçlerle bile bir şey yapamıyoruz utanmamız lazım…

 46. AHMET BAYRAK yorum tarihi 10 Eylül, 2011 12:51

  Öncelikli olarak ben kendimi tanıtayım Adım Ahmet Soyadım Bayrak ilahiyat fakültesi öğrencisiyim bursada Ulucamide gönüllü olarak cami içerisinde rehberlik hizmeti veriyorum ücretsiz. özellikle cuma cumartesi pazar günleri sabah namazından yatsı namazına kadar cami içerisinde olup gelen yerli turistlerimize bilgi vermeye çalışıyorum dilim döndüğünce. yukarıda bir arkadaşımız Hicri takvimi yanlış anlamış Hicri takvim Hz. Muhammed (sav)in Mekke’den Medine’ye hicretini başlangıç kabul eder (miladi 622) ve ayın dünya çevresinde dolanımını esas alan bir takvim sistemidir ve bu yazıyı hazırlayan editörde arapça bilgisi olmamasına veriyorum minberin yapılış tarihine hicri 804 diyor fakat Minberin kitabesi “Mimmâ amile bi-resmi’s-Sultân Bâyezîd bin Murad Hân bitârîh-i sene isneyni ve semâne mâye” şeklindedir yani bu eser Sultan Murad Han oğlu Yıldırım Bayezid Han tarafından H.802/Miladi 1399 tarihinde yapılmıştır basit bir hesaplamayla bizde bulabiliriz şu anda hicri 1432 yılındayız 1432-802= 630 hicri yıl önce hicri bir yıl 354 gündür bu yüzden 630*354=223020 gün yapar onuda miladi olarak çevirmek için 223020/365= 611 yapar 2011-611=1400 yani ulucaminin yapılış tarihi ortaya çıkar dolayısıyla minber ulucaminin orjinal kalabilen tek eseridir. Çünkü bursa’da 1855 tarihinde öyle bir deprem olmuştur ki 50 bin kişilik bursanın nüfusu 10 bin kişiye düşmüş 20 kubbeli ulucaminin 18 tane kubbesi yıkılmış yerle bir olmuştur orjinal kalan 2 kubbe vardır bir tanesi minberin yani mihrabın üzerinde bulunan kubbe bu yüzden minber Ulucaminin Orjinal kalabilen tek eseridir bir diğeri ise eskiden bayanların namaz kıldığı kuzeydoğu duvarında ki devasa Vav harflerinin yer aldığı kubbe orjinal kalmış diğer bütün kubbeler yıkılmıştır cami içerisinde bir çok asılı tablo üzerinde ki tarihler 1855 sonrasını göstermektedir.Duvarlarda ki yazıların da büyük bölümün elden geçmiştir. Ulucaminin Orjinal kalabilen bir diğer eseri ise Müezzin Mahfilidir Müezzin mahfilinin altında ki camekanlı bölümün en üst kısmında dikkatli bakarsanız bir yazı göreceksiniz hepsi ve daha fazla bilgi almak için sizleri Facebookta Bursa Rehberi grubuna davet ediyorum ULUCAMİ REHBERİ yazarsanız sayfaya üye olup sizlerde bilgi paylaşabilirsiniz herkese açıktır…

 47. yunis ayma yorum tarihi 13 Aralık, 2011 10:38

  mümkün!…
  ulucamideki mimberde güneş ve galaksi sistemlerinin sembolize edilmiş olması mümkün… belki osmanlılarda astronomi bilimi bu kadar gelişmemiş olabilir ama, aynı çağlardaki timur imparatorluğu timurdan sonra astronomide çok ileri gitmişti. timurun torunu ULUĞ BEY’in bibliyografisine bakılacak olursa anlaşılır. uluğ bey döneminde osmanlı devleti ile timur devleti arasında her yönüyle yakın ilişki mevcuttu…

 48. ömer bülbül yorum tarihi 13 Aralık, 2011 12:01

  bu gibi tarihi eserlerin kopyalarının yapılıp, orijinallerinin ankara anadolu medenyetleri müzesine kaldırılması lazım..çünkü zaman içinde yavaş yavaş aşınıyorlar!…

 49. mesut uçar yorum tarihi 30 Aralık, 2011 12:16

  keşke bu bilgiyi ulucamideki minberin kenarına bir yerede konulsa insanlarda o kabartmaların ne anlama ggeldiğini öğrense körü körüne camiyi gezmese ne güzel olurdu değilmi. araştırandan ve buraya ekleyenden Allah razı olsun.

 50. ritaye korku yorum tarihi 17 Şubat, 2012 17:29

  çok güzell

 51. selcuk tari yorum tarihi 23 Mart, 2012 09:41

  mükemmel bir çalışma türk ve dünya tarihinin okumasının gerektiği bir aşırı yoğun ve detaylı bir işçilik yaptıran(yıldırım beyazıt)ve devaklı abdülaziz oğlu (mehme’e)teşekkür ederiz bu bilgi için mekanları cennet olsun bursalı olduğuma gurur duyuyorum

 52. Nihat TINIK yorum tarihi 1 Nisan, 2012 00:01

  Sayın Ahmet Bayrak ;
  Ulucami içerisinde rehberlik yapmak şu an var olan Turizm rehberliği Yasasına göre suçtur. Belgesiz rehberlik yaparak suç işliyorsunuz.
  Nihat TINIK
  Profesyonel Turist Rehberi (Lisanslı)

 53. Leyla ŞENYILDIZ yorum tarihi 18 Nisan, 2012 18:48

  Ben bursa nın o güzel tarihi yerlerini canan tan ın bir kitabında okuyarak tanıdım muhteşem bir yer olduğunu söylemek isterim en kısa zamanda gidip görmek için can atıyorum… SELAM VE DUA İLE

 54. ertan erkinöz yorum tarihi 24 Mayıs, 2012 23:09

  ulu camii beşinci makam olarak biliniyor böyle makamda namaz kılmak insana haz veriyor ve insan öğle duyğulanıyor ki sanki farklı aleme gidiyormuş insan kendini hissettiriyor cenabı Allah’a ne kadar şükretsek azdır ne kadar namaz kılarsak Allah’a o kadar yakın oluruz Allah’a sonsuz şükrediyorum

 55. MAHMUT YILDIZ yorum tarihi 2 Ocak, 2013 17:49

  EFENDİM BU ÇALIŞMADAN DOLAYI EMEGİ GEÇENLERE ŞÜKRANLARIMI İLETİYORUM DEMEKKİ DAHA VATAN SEVER NİCE İNSANIMIZ VAR TÜRKTARİHİNE SÜPER BİR KATKI TEŞEKKÜRLER

 56. sinan basturk yorum tarihi 23 Haziran, 2013 00:57

  saygiyla selamliyorum. diger arkadas ve dostlara katki saglar…

 57. ilker yüksel yorum tarihi 13 Kasım, 2013 16:43

  selamün aleyküm.bursa ulucami yapımında olan alimlerdir ve ulucaminin yapılan işlemelerinde bulunan semboller alimlerimize Allah c.c tarafından hasıl olmuştur.çünkü kullanılan alimlerin sayısı havas ilminde belirtilen kainatı koruyan Allah c.c tarafından görevlendirilen meleklerin sayısıyla aynıdır bu havas ilmine göre müslümanlıgın yayılması için hristiyan olan milletlerden yardım kasten istenmiştir

 58. serap aktaş yorum tarihi 3 Nisan, 2014 19:35

  tesadüf diye bir şey yoktur bütün bunlar olsa olsa tevafuktur…

 59. zafer oluk yorum tarihi 5 Mayıs, 2014 21:19

  kur’an ı kerimin o asırda şifresini çözmüşler. aya şifre tek ra r şüpheyi tekrar etmişler tabiki ülkeler

 60. H.Gürsel Bilmiş yorum tarihi 5 Eylül, 2014 10:56

  Böyle bir araştırmayla minberdeki harikulade astronomik birtakım sistemleri ortaya çıkaran bir araştırmacının minberin kitabesindeki tarihi yanlış okuması oldukça düşündürücüdür..Gerekli uyarıyı değerli Sanat tarihçisi Doğan YAVAŞ hocam yapmış ama hatırlatmakta fayda var..

 61. ferhat sarı yorum tarihi 23 Ekim, 2015 03:19

  sadece ulucamide değil,bursanın her yerinde değişik bir manevi ve ruhani bir duygular ve durumlar var sanki o dönemdeki evliyalar ,ulemalar hala burdalar ve burda yaşayan insanları iyiliğe,güzellige,imana sevk ediyorlar.Allah cc hepsinden ebedi razı olsun…

Yorum yap