115) İŞTE GERÇEK VE ATATÜRK’ÜN ELYAZISI

Yayin Tarihi 29 Ekim, 2009 
Kategori ATATÜRK

İşte Gerçek ve Atatürk’ün Elyazısı

image00142.jpg

 Açılım paketleri adı altında yürütülen, kürt ve ermeni açılımları ile sırasını bekleyen diğer azınlık açılım paketlerinin toplumda yarattığı büyük tepki üzerine bir açıklama yapan Hukukun Egemenliği Derneği Genel Başkanı Av.A.Erdem Akyüz; bu konuda büyük Atatürk’ün değerlendirmelerine bakılarak ve bunların temel alınarak, toplumdaki gerginliğin ve huzursuzluğun giderilebileceği söyledi. Atatürk’ün sözlerine; yorum veya bir takım değerlendirmeler ile değil, bizzat kendi el yazısı ile yazdığı şekilde bakılması gerektiğini ifade eden Akyüz; “Bu konuda Türkiye Cumhuriyeti’nin temel politikası, bizzat Atatürk tarafından çizilmiş ve kendi el yazısı ile belirlenmiştir. Tarihi bir belge niteliğindeki yazı ve orijinal el yazısı şu şekildedir: “Bugünkü Türk Milleti siyasi ve içtimai camiası içinde kendilerine Kürtlük fikri, Çerkezlik fikri ve hatta Lazlık fikri veya Boşnaklık fikri propaganda edilmek istenmiş vatandaş ve milletdaşlarımız vardır. Fakat mazinin istabdat devirleri mahsulü olan bu yanlış tevsimler (adlandırmalar)  – bir kaç düşman aleti, mürteci, beyinsizden maada – hiç bir millet ferdi üzerinde teellümden (üzüntüden) başka bir tesir hasıl etmemiştir. Çünkü bu millet efradı da umum Türk camiası gibi aynı müşterek maziye, tarihe, ahlaka, hukuka sahip bulunuyorlar.”

Atatürk’ün bu sözleri ve el yazısının, Türk Tarih Kurumu Yayınları arasında yayınlanan, Prof. Dr. A. Afet İnan’ın “Medeni Bilgiler ve M.Kemal Atatürk’ün El Yazıları” isimli kitapda bulunduğunu söyleyen Akyüz “Atatürk’e neden tahammül edilmediğinin; resim, söz ve fikirlerinin silinmek istendiğinin gerçek nedeni, Atatürk’ün bu ve benzeri sözlerinde yatmaktadır. Atatürk ilke ve devrimlerine inanan ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milleti ile bölünmez birliğini ve bütünlüğünü sürdürmek isteyen kişiler, yukarıdaki sözleri temel almalı ve bir takım açılımlar yerine bu söz ve temel ilkeleri uygulamaya yönelik çalışmalar içinde bulunmalıdırlar. Bu sözleri ve ekte bulunan orijinal el yazılarını, Cumhuriyet Bayramı hediyesi olarak sunmaktayız” demiştir.

Hukukun Egemenliği e.Derneği Bülteni

ATATÜRK’ÜN ORİJİNAL EL YAZISI. TÜRK TARİH KURUMU TARAFINDAN YAYINLANAN, PROF.DR. AFET İNAN’IN “MEDENİ BİLGİLER VE ATATÜRK’ÜN EL YAZILARI” İSİMLİ KİTAPTAN ALINMIŞTIR.

image00212.jpg

Paylaş:

Yorumlar

“115) İŞTE GERÇEK VE ATATÜRK’ÜN ELYAZISI” yazisina 5 Yorum yapilmis

 1. tevfik SEREZ yorum tarihi 29 Ekim, 2009 19:58

  “NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE”
  demiş “Mustafa Kemal ATATÜRK” bundan öte söz nere kelam nere satır nere hepsi manasız hepsi boş yere.
  rahat uyu ATAM ama bunları görünce sanmam

 2. Necdet Ekici yorum tarihi 31 Ekim, 2009 07:53

  Millet tanımı ÖZ(Hisler,Hayaller,Özlem,Hülya…v.b)gibi insanın iç dünyasında bulunan DEĞERLER ile yapılır.Kirmenle yün eğiren türkmen kadınına veya bozkırda Ata binen türkmen gencine özlemle bakıyor,Hatta bir haksızlık karşısında Ya devlet başa ya kuzgun leşe ve ya Ya istiklal ya ölüm gibi deli dolu sözler söylüyor ve uyguluyorsan Türksün.Özellikle Atatürkün Türk tanımını okursanız bu tanımada cok yakındır.Anadoludaki bazı bölgesel isimlendirmeler ,Avşar,Laz,Cerkez,Tatar, gibi bunlar Yanlış kullanmalardan kaynaklanılmaktadır.Bu gibi farklılıklar isimlebdirme olup Millet anlamına gelmez.

 3. Perihan yildirim yorum tarihi 31 Ekim, 2009 13:31

  Ulu Onderimiz kadar yazisi da asil ve guzel inci tanesi gibi dizilmis

 4. Onur Yüksel yorum tarihi 23 Kasım, 2009 05:38

  Yeryüzünde bir başka insan yokki Mustafa Kemal Atatürk kadar yanlış tanınmış, düşünceleri, söyledikleri ve yaptıkları yanlış yorumlanmış… Yazıklar olsun bu millete ki Aatürk’ü anlayamamış. Abilerim, kardeşlerim kanmayın okullardaki düzmece tarih kitaplarına!!! Onlar değiller miydi Atatürk’ün onayladığı, kendi elinden çıkan tarih kitaplarını tedavülden kaldıran? Hani nerede bugünkü tarih kitaplarında Çin’deki Türk Piramitleri? Mu Kıtası ile Türkçe’nin ilişkisi? Bakın bugün kullandığımız Türkçe ile ilk Türk Devleti olan Göktürk Devleti’nin kullandığı Türkçeye… Bütün fiiller aynı.. Osmanlı ile bozulmadı mı dilimiz? Bizler Türküz ve Atatürk bunu bize yeniden hatırlattı.. Bize düşense; gerek dilimize, gerek dinimize, vatanımıza, bir karış toprağımıza, bayrağımıza, cumhuriyetimize sahip çıkmak.. Evlatlarımıza Türkçe’yi ve Atatürk’ü en iyi şekilde anlatmak.. Facebook denilen siteye bir kez olsun girin ve bakın gençlerimiz Türkçe’yi nasıl katlediyorlar. Çok demek zor gelmiş choq demişler… Var yerine war, canım yerine chanimm demişler.. 24 yaşında bir ekonomi öğrencisi olarak benden sonra gelen nesillerden utanıyorum.. Bugün dilimize sahip çıkamayan, yozlaştıran insanlar yarın ülkelerine de sahip çıkamazlar.. Andım olsun ki oğlum olursa adını Mustafa Kemal koyacağım, Vatana Millete Mustafa Kemal Atatürk gibi hayırlı olsun diye.. SAYGILAR…

 5. zühal asma yorum tarihi 16 Nisan, 2013 10:33

  FACE ALDIM MÜSAADEYLE SN.KAHN(*–SİZDEN RİCAM,BUNU SİLERSİNİZ,VEDE GKHAN EVLATLA O İLK YAZISTIGIMIZ KURTCUK ADI ALTINDAKİ YAZIYI*BANA GÖNDERMENİZ HOCM(*–YARADANA EMANET OLUNUZ*

Yorum yap