109) ATATÜRK’TEN, TÜRK ULUSU’NA UYARI!

Yayin Tarihi 26 Nisan, 2009 
Kategori ATATÜRK

 

ATATÜRK’TEN TÜRK ULUSU’NA UYARI!

image0014.gif

Erzurum’da, Sivas’a gelme hazırlıkları yapıldığı bir sırada kendisine sorulan: “Paşam, Sivas’ta galiba manda meselesi bizi çok üzecek ve yoracak” sorusuna heyecanla şu cevabı verir:

“Ahmaklar, memleketi Amerikan mandasına, İngiliz himayesine terk etmekle kurtulacak sanıyorlar. Kendi rahatlarını temin etmek için bir vatanı ve tarih boyunca devam edip gelen Türk istiklalini feda ediyorlar .”

“Biz başarılı olacağız. Buna şüphem yok. Acaba zafere kavuştuğumuz ve memleketi kurtardığımız zaman Osmanlı ricalinin ileri gelenleri utanmak hissini duyabilecekler mi?.. Öyle bir manda istenecek veya verilecekmiş ki, hakimiyet hakkına, dışarda temsil hakkımıza, kültürel bağımsızlığımıza, vatan bütünlüğümüze dokunulmayacakmış. Buna ve böylesine, Amerikalılar değil, çocuklar bile güler. Her şeyin başında Amerikalılar kendilerine hiçbir menfaat temin etmeden böyle bir mandayı niçin kabul etsinler? Amerikalılar bizim kara gözlerimize mi aşık olacaklar. Bu ne hayal ve ne gaflettir? Hayır Paşalar hayır, hayır, beyefendiler hayır, hayır, hayır hanımefendiler hayır, manda yok, Ya istiklal ya ölüm var… (NUTUK)

Atam,

“Ne Mutlu Türk’üm Diyene” sözünüzün anlamını, anlatmaya çalışıyoruz… Bunu anlayıp da, Türklük Bilinci ile yaşadığımız da;

Ülkemizin tüm sorunları çözülecek,

Türk Birliği kurulacak,

Zalimlere demir yumruk,

Mazlumlara şefkatli el olunacak…

YILMAZ KARAHAN

Paylaş:

Yorumlar

“109) ATATÜRK’TEN, TÜRK ULUSU’NA UYARI!” yazisina 7 Yorum yapilmis

 1. ZEYNEP İNCİ yorum tarihi 26 Nisan, 2009 20:37

  *TÜRK BİRLİGİ HA!KİMİNLE?NE VAKİT?
  -BUNU YAPABİLECEK OLANLARIN COGU ÖLMEDİMİ?
  yoksa bu bir yanılgı,kabusmu?
  TÜRKLERİ ERİTİYORLAR..BİR BİR..DÜNYA HERSEYİ KURDU,YIKTI..(*BİR TEK TÜRK BİRLİGİ DISINDA;(yuh olsun bize!
  ***SON NEFESE KADAR!
  N E M U T L U T Ü R KÜM D İ Y E N E.
  ”SN.YLMZ BEY,TÜRKLER BU KADAR APTAL DEGİLDİR!onlar bilirler!Bu sözün degerini!ANLAMINI.
  ANLAMAYANLAR,ZATEN ARTIK ANLAMAZ!
  87 YILDIR KURDURTULMAYAN!!!;(TÜRK CUMHURİYETİ,bundan sonramı kurulacak?BİR AVUC TÜRK’ilemi?BUNCA İC düsmanlamı?
  *BU MEMLEKETİ,GÖRÜNEN O Kİ;ULU ÖNDERDEN SONRA,HİİİİC (*TÜRK LİDER YÖNETMEMİS!yanılıyormuyum?

 2. lale Liman yorum tarihi 26 Nisan, 2009 22:03

  Milli Bayramlarımıza daha çok önem vermeli, bayram kutlamalarını stadyumların dışuna metdanlara taşırmalıyız. Her meydanda halaylar çekilmeli, insanlar eğlenmeli çevreden geçen kalabalık bile orada öbek öbek koşmalı işini arım bırakmalıdır. Bunun için özellikle Milli Eğitim ve Valilik ve Kaymakamlıkların organize çalışmalar yapması gerekmektedir. İşi sadece protokol görevi ve bilinci içinde yapıldığı müddetçe “Stadyumdaki şu gösteriler bitse de bir gitsek” mantığı ile mesai verilmeltedir. Mülki amirlerin heyecanı her bakımdan görülmeli, belediyelerden de ayrı faaliyetler beklenmeli, bayramların kutlanması için belediyelerin kendi organizasyonları belli kurallar altına alınmalıdır. Hatta her mahallede muhtarlıklar eğlenceler düzenlemelidir. Böylece mahalle ile dialogu da artar. Yoksa muhtar ikametgah kağıdı doldurmaktan öteye hiç bir faaliyet içinde değillerdir ve bu durumda oturdukları yerden öbemsenecek düzeyde de para almaktadırlar. Mahalleyi harekete geçirecek her mahallenin meydanında gündüz ve gece 2 gece 2 gündüz düzenlemek üzere çalışmalar yapılmalı mülki amirlere kendi hazırladıkları mahalle eğlencelerine davet etmeli ve bu coşkuyu hep birlikte yaşamalıdırlar. Bunun için neler yapılabilir daha eklemek isteyenler de fikirlerini yazsınlar…

 3. Serdar Bayram yorum tarihi 27 Nisan, 2009 00:41

  YILMAZ KARAHAN cok güzel yorumlamissiniz.

  http://serdar61bayram.repage7.de

  Atam Atam sen rahatsin eminim Insallah bizde yakinda rahatlariz.
  Serdar Bayram

 4. sefa gülsün yorum tarihi 22 Haziran, 2009 10:24

  arkadaslar bu topraklar ıcın mılyonlarca ınsan sehıt dusmustur sadece ve sadece bu topraklar ıcn ama bız o sehıt olan atalarımızın dedelerımız annanelerımızın torunları evlatları olamayız ben bu kendıme de soyluyorum onlar yemende gozlerını kırpmadan sehıt dustu onlar sarıkamısta donarak sehıt oldu onlar canakkalede arkalarına bır an olsun bakmadan kosarcasına bu vatna evlatları ac susuz evsız barksız kalmasınlar dıye allaha kavustu ama bız ne yaptık emanete gozum gıbı bakmadık yozlastık yozlastık yozlastık allah bılıncımız kalmadı hasa allahı ınkar etmeye kadar kalkıstık bı turk olamayız turk ezansız olamz turk bayraksız olmaz turk haksız olmaz turk turk olamzktan da cıkmaz arkadaslar turk-ıslam bırlıgı kuruldugu vakıt butun dunyya ınsanı refah ıcınde yasayacagını bılıyoruz hepımız.bunun ıcın ne yapıyoruz sadece konusmakta kalıyoruz bu boyle olmaz calısma zamanı geldıde gecıyor bıle artık refah ıcınde yasamayak muslumanlarında hakkı yeter bu zulumler yeter…allah yar ve yardımcımız olsun

 5. COSKUN TOKTAMIS yorum tarihi 18 Temmuz, 2009 03:21

  Ataturkun maharetini,zekasini,ileri gorus kudretini,askeri dahasini ve nasil bir devlet baskani ve nasil bir milletin lideri olunurmus simdi okumamisliktan bikip da arapça eser yerine Atamizin NUTKU`nu okuyup inceleyenler,yapmalari gereken mukayeseler sonucunda vicdanlarini kandirmayacak hukumlere bas vurmamak sarti ile bugun icine dusmus olan Turkiyenin ve kendisinin bir vatandasi olarak bu ulkenin butun ciplakligi ile gorecektir.
  Evet halen bir MANDA olma pesindeyiz…ben olsam OKUZ kalirim ama hic olmazsa bagimsiz kalirim USAK olmam…ya siz ne dersiniz…???

 6. Sultan yorum tarihi 2 Kasım, 2009 20:02

  Ne mutlu Turkum diyene sozunu Ataturk ilk kez boyle kullanmistir

  Turk demek Turkce demektir, Ne Mutlu Turkum diyene

  Turkiyede bazi ilk okullarda bu soz okul girisinde yazilidir

  Burda AtaTurk benim tahminim Turk dilini Guzelligine ve ozelligine anlatmaya calismistir

  Saygilarimla

 7. PASAM DELİBAŞ yorum tarihi 10 Ocak, 2013 11:53

  DOGRU SÖYLEMİŞLER

Yorum yap