2) GİZLİ GÖREVLE LİBYA’YA GİDİLDİ

Yayin Tarihi 2 Ocak, 2008 
Kategori TEŞKİLAT-I MAHSUSA

Gizli görevle Libya’ya giden Atatürk halı tüccarı kılığındaydı ( 2 )

Halı tüccarı kılığında Mısır’a giden Mustafa Kemal’in ve diğer gerillacıların sahte kimlik ve pasaportlarının temin edilmesinden, ünlü Teşkilat-ı Mahsusacı Kara Kemal sorumluydu.

image0019.jpgİttihat ve Terakki’yi İttihad-ı İslam projesine teşvik eden Trablusgarp’ın İtalyanlar tarafından işgal edilmesiydi. İttihat ve Terakki, iktidarın dizginlerini ele geçirdiklerinde bu projeye bel bağladı. İttihatçı eylemciler Libya’da kazandıkları tecrübeden Balkan ve Birinci Dünya savaşlarında da yararlanacaklardı. Enver Paşa’nın liderliğindeki Özel Teşkilat, Libya’da silah, cephane ve profesyonel asker kıtlığına rağmen, mükemmel bir gerilla harbini örgütleyerek, 200 bin kadar İtalyan askerini sahil şeridine kilitlemeyi başarıyordu. Trablusgarp’ta, sonradan çoğu Teşkilat-ı Mahsusa’cı olan ünlü isimler gerillacılık yaptı. Bunların başında Mustafa Kemal Paşa, Nuri ve Halil Paşalar, Ali Fethi Okyar, Kuşçubaşı Eşref ve Hacı Selim Sami, Kel Ali lakaplı Ali Çetinkaya, ilk tayyareci şehitlerden Sadık Bey, Çerkez Reşit Bey, Süleyman Askeri, Fuat Bulca, Yakup Cemil, Nuri Conker, Rauf Orbay gibi isimler yer alıyordu. Ünlü Masonlardan Ord.Prof. Mim Kemal Öke de yüzbaşı rütbesinde Derne cephesindeydi. Prof. Ayhan Songar’ın babası Nazmi Bey ve ünlü seyyah Abdurreşit İbrahim de Libya’ya giden gönüllü mücahitler arasında yer alıyorlardı.

“FUAT, TRABLUSGARP’E GİDİYORUZ, SEN DE GELİYORSUN”

Trablusgarp direnişi için Özel Teşkilat, Enver Paşa tarafından gerçekleştirildi. Enver Paşa ve Ali Fethi Okyar binbaşı, Mustafa Kemal Paşa Kolağası rütbesindedir. Özel Teşkilat’ın kuruluşunu Atatürk’ün akrabası Fuat Bulca, Cemal Kutay’ın yayınladığı “Trablusgarp’te Bir Avuç İnsan” adlı anılarında anlatır. Bulca, Mustafa Kemal’in muavinidir. Mustafa Kemal’in Bulca’ya ilk sözü şuydu: “Trablusgarp’e gidiyoruz, sen de geleceksin” olur. Mustafa Kemal, şöyle diyordu: “Enver’in planı şu: Bizler kendi arzumuzla ve hususi bir teşkilat olarak müdafaayı ele alacağız. Harbiye Nezareti de bizi istifa etmiş sayacak. Orada teşkilat yapacağız. Biliyorsun ki ben daha evvel de Trablusgarp’te bulundum. Haleti ruhiyeyi bilirim. Eğer ciddi olarak müdafaaya girişirsek başta Sunusiler olmak üzere halk bize yardım eder. Enver Urbanı teşkilatlandıracak, onların dillerini ve adetlerini bilen arkadaşları beraberimize alacağını söyledi. Eşref bey de geliyor. Mıntıkaları harita üzerinde taksim dahi ettik. Sen benim muavinim olacaksın. Bu akşam Beşiktaş’ta Enver’in evinde toplanacağız. Mahrem tut. Hiç kimse bir şey bilmiyor. Mahmut Şevket Paşa’yla Enver temas ediyor. Ali Fethi de Cezayir’e geçecek, oradan deniz vasıtasıyla münakele imkanlarını araştıracak.”

Trablusgarp’ın kapıları Askeri’ye nasıl açıldı?

Mısır’ın liman kenti İskenderiye, Trablusgarp’e geçişin kilidi idi. Özel Teşkilat’ın subayları İskenderiye’den hududa, oradan da Trablusgarp’e geçeceklerdi. Teşkilat mensupları subay olduklarını gizlemek zorunda olduklarından sahte kimliklerle yolculuğa çıkacaklardı. Mustafa Kemal halı tüccarı, Süleyman Askeri genç bir molla kılığına bürünmüştü. 1915’te Teşkilat’ın Osmancık Gönüllü Taburu’nun başında Irak’ta şehit düşen Kısıklılı Yüzbaşı Cemil hoca kılığındaydı. Mustafa Kemal yolcuğa çıkmadan önce Fuat Bulca’ya şöyle diyordu: “Hükümet acziyet içinde. Bunu Harbiye Nazırı elem ve üzüntüyle itiraf etti. İstanbul’dan hiçbir yardım göreceğimizi zannetmiyorum. Enver de aynı kanaatte… Evvela o gitmek istiyor. Eşref beyin Mısır’daki muhitinden ve dostlarından istifade edeceğiz. Sevkiyatın tehlikesiz oraya varması için Mısır’ın muhtelif yerlerinde teşkilat yapacak. Takma adlarımızla bu unvanlara uygun mesleklerimizin listesi hazırlanıyor.”

SAHTE PASAPORTLAR KARA KEMAL’DEN

Kara Kemal, Özel Teşkilat’ın İstanbul’daki işleriyle ilgilenecekti. Özel Teşkilat’a seçilecek subayların iaşeleri, yolculukta kullanacakları kıyafetler, sahte kimlik ve pasaportların tanzim edilmesi onun işiydi. Hazırlıklar gizli tutuldu. Özel Teşkilat’ın Hükümetle, İttihat-Terakki merkezi ile irtibatından da Kara Kemal ve Şükrü Bey sorumluydu. Kara Kemal Bey’in Karagümrük’teki evi, Özel Teşkilat’ın güvenli eviydi. (Kara Kemal, 1926’da Atatürk’e suikast davasından aranırken intihar etti. Maarif eski nazırı Şükrü Bey de aynı davadan idam edildi.)

Arusi Şeyhi Ömer Fevzi Mardin sevkiyat sorumlusuydu

Enver Bey’in evinde yapılan gizli toplantıda Mustafa Kemal, Ali Fethi Okyar, Kuşcubaşı Eşref, Mümtaz Bey, Süleyman Askeri, Fuat Bulca ve birkaç subay vardır. Toplantıda büyük bir harita başında çalışılıyordu. Teşkilat, Mısır üzerinden Libya’ya sızacaktı. İngiliz kontrolü altındaki Mısır’dan geçişler tehlikeliydi. Başka bir çare de yoktu. Mısır’da Eşref Bey’in çevresi işe dahil edilecekti. Mısır’ı iyi tanıyan biri daha vardı: Ömer Fevzi Mardin.

Fevzi Bey, Özel Teşkilat’ın İskenderiye’deki sevkiyat ve ikmal sorumlusu tayin edildi. Teşkilat, Trablusgarp’e karadan ve denizden bağlanan yollar üzerindeki merkezlerde güvenilir elemanlar görevlendirecekti. Özel Teşkilat herkese açık olmayacaktı. Profesyonel çeteciler ve idare etme niteliğine sahip güvenilir subaylar yer alacaktı. Enver Paşa, hazırlık için Eşref Bey’in önceden gitmesini istedi. Enver Paşa’nın son sözleri şöyleydi: “Hepimiz yekdiğerini tebrike layıkız. Nizam ve disiplini muhafaza etmek için mutehalli olduğumuz şuura azami riayet içinde, tam bir kardeşlik ve uhuvvet havasını temsil edeceğiz. Allah bizimle beraberdir.”

İtalyanları kuş gibi avladı

Enver Paşa’nın kardeşi Nuri Bey Libya’da keskin nişancılığı ile ün saldı. Pusuya yatan Nuri Paşa’nın, tek başına 100’den fazla İtalyan askerini öldürdüğü dilden dile dolaştı. Kuşçubaşı Eşref de “Uçan Şeyh” ünvanını Libya’da kazanıyordu. Tunus, Cezayir ve Sudan’dan gönüllüler akıyordu. Cezayir’li Emir Abdulkadir’in oğlu Emir Ali Paşa ile Tunuslu Şeyh Salih Şerif Tunusi de Eşref Beyin davetiyle Trablusgarp’e geldi…

Abdullah MURADOĞLU
[email protected]

3) TEŞKİLAT-I MAHSUSA ( 3 )

 

Paylaş:

Yorumlar

“2) GİZLİ GÖREVLE LİBYA’YA GİDİLDİ” yazisina 13 Yorum yapilmis

 1. İbrahim yenice yorum tarihi 3 Ocak, 2008 11:39

  Trablusgarbı bizden koparanlar bugünde Atalarımızın temeline;Göz yaşı,Kan ve fedakarlık dökerek kurdukları bu vatanı değişik şablonlar halinde göstererek parçalamak isteyenlere eniyi cevap bir olmak,iri olmak ve Diri olmaktır.
  Selamlarımla

 2. ömer kıras yorum tarihi 3 Ocak, 2008 12:13

  neden bunların filmini çekmezkerki.James Bond izlesinde ders alsın biraz…Böyle hikayeleri okudukça duydukça şu anki türk gençliğinden ve gençliğimden utanıyorum.inşallah allah bizlere de vatanımıza şerefli bir şekilde hizmet etmeyi nasip eder

  saygılar

 3. Adem KASA yorum tarihi 3 Ocak, 2008 15:58

  Gecen aksam bir yazi okudum Turk Ulusunun tarihteki acilari sakli tutuluyor,kendi cocuklarina bu bilgiler ogretilmiyor ki bu bilgileri bilen bir genclik bir Ulus hesap sormak icin bir dakika durmaz…Ama ben inaniyorum ki gun gelecek islam dunyasinin basina bu belalari saranlardan tek tek hesap sorulacak.Gercekte disguclerin masasi olan cemaat liderleride simdilik kendi sonlarini hazirlayadursunlar.
  Osmanli diyari Bosna Hersek’ten selamlar…
  Bosna Hersek yeni Fatih’ini bekliyor…

 4. Hasan yorum tarihi 3 Ocak, 2008 17:05

  Neden yazmıyorsun Jesephin piçi kimdir diye?
  Yahudi çiftligindeki hamile kalan hizmetci kim?
  Seyis kim?
  Kahraman sanılan Yahudi cocuk kim?

  Jesephin piçi kim?

 5. mustafa ağcı yorum tarihi 5 Ocak, 2008 17:12

  çok aydınlatıcı bilgilerdi. tarihimize bu şekilde ışık tuttuğunuz için teşekkür ederim bu tür yayımların devamını diliyorum. başarılar…….

 6. NIZAM yorum tarihi 8 Ocak, 2008 05:50

  HEP DIYORLAR YAA!!!
  ATATURKCULUK diye aslinda yalan soyluyorlar
  ATATURK simdi bunlarin halini gorse inanin yunanlilari denize doktu ya bu ATATURKCUYUZ diyenleride onlarla beraber atardi
  O hicbir zaman ayirim yapmadi ulkesi ve vatani icin calisti ama bunlar yok basiortulu,yok imam hatipli yok bilmem ne MUSTAFA KEMAL bu vatani bazi kesimler sahip ciksin diye kurtarmadi bu vatan hepimizin ve hepimiz esitiz kimsenin kimseye ustunlugu yok.

 7. Serkan ÇALIŞKAN yorum tarihi 2 Temmuz, 2008 18:34

  Atalarımızla, Atatürk’ümüzle gurur duyuyoruz. Sizinleyiz ilelebet…

 8. ahmet yorum tarihi 27 Kasım, 2008 00:55

  Rahmetli Mustafa Kemal ATATURK Anitkabir den kalksa TBMM deki DTP lilerin yaptiklari, ihaneti gorse, eminim ki bir kere daha olurdu.

 9. osman demiral yorum tarihi 4 Aralık, 2008 00:35

  Hale Şıvgın hanımefendinin doktora tezinde İttihat Terakkinin Trablusgarbı İtalyaya nasıl peşkes çektiğini açnver Paşa Edirne Fatihi ilan ediliyor.ıklanıyor.Önce Trablusgarptki birliğimiz çekiliyor.Sonra 60 bin kişilik milis teşkilatı lağvediliyor.İtalya Trablusgarbı işgal edince İttihatcı subaylar Trablusgarba gönderiliyor.Balkan savaşlarıda böyledir. Önce balkanlar kaybediliyor. Sonra Enver Paşa Edirne kahramanı ilan ediliyor.1. dünya savaşından sonra Anadolu işgale uğrayınca…

 10. adı konulamayan gençlik kurbanı yorum tarihi 22 Ekim, 2009 22:52

  artık gençliğimden utanır oldum. atalarımızın bize bıraktığı misler gibi toprağı hainler için kana buluyoruz. biz bu vatanı böyle kazanmadık. biz bu vatanı tüm halkın beraberliği ile büyük bir liderin önderliğinde kazandık. dünyada yaşam yok hadi uzaya diyerek yada burası bitmiş dış ülkeye diyerek hayatımızın yoluna girdiğinimi düşünüyoruz.asla gittiğimiz yerlerde daha da çok ezilioruz ama farkında diiliz. uzaya gidince sen gittin o toprak bnm bu yoprak bnm kavgasımı olucak hyr…burda hayatın ta kendisiyim olucak.. hiçbiri olmasın isticemize biz kendi problemlerimizi takıos. işimiz ne diimi. nette takılıoz ne takıntım olucakki hyat netde ne de olsa dimi… değermi arkadaşlar ????

 11. ahmet yıldız yorum tarihi 27 Temmuz, 2010 14:30

  bizimle alakası olmayan bir toprak parçası-ben olsam parmağımı oynatmam
  benim yurdum anadolu

 12. fikri yetgin yorum tarihi 15 Şubat, 2011 14:33

  enver bey ,mustafa kemel,rauf orbay,yakup cemil ,kuşcubaşı eşref,kel ali.kara kemal,bu isimleri milli mücadele sonrası ilişkileri ile bir düşünün.hepsini Allah rahmet eylesin.

 13. 1) ELLİ DEVLETİN TEMELİNDE TEŞKİLAT VAR - Yeniden Ergenekon : Yeniden Ergenekon yorum tarihi 12 Haziran, 2020 14:36

  […] 2) GİZLİ GÖREVLE LİBYA’YA GİDİLDİ […]

Yorum yap