174) ALDATMA OYUNUNUN, OYUNCAKLARI

Yayin Tarihi 4 Kasım, 2009 
Kategori SOSYAL

ALDATMA OYUNUNUN, OYUNCAKLARI

“Hakikatı konuşmaktan korkmayınız” (ATATÜRK)

Sese, görüntüye ve bilgiye duyarlı olduğumuz andan itibaren birçok şeyle aldatıldığımızı ifade edememek de kendimizi aldattığımız gerçeğidir. O halde bu kandırma oyununda baş aktörler kimlerdir? Güç ve yaşamdır.

Ana kucağında sevgi ile, baba ocağında şefkatle büyürken; masallardaki devlerin, olağanüstü varlıkların ve kahramanların,  güçlerini  ve büyüklüğünü hayal ettik, öcülerle tanıştık… Yokluğu varlığı, gördük… Düştük kalktık, güldük ağladık…  “Bir kazmaya sap ol” dediler, bir yerlere yapışmaya çalıştık…  Tutunduk, sevindik… Gerçekler ile cebelleşmeye, fikirlerimiz için kavgaya başladık…

Ama bu tutunduğumuz kazmanın kime ait olduğunu ve nereyi kazdığını anlamadık. Çünkü; bizler evde, okulda, çevrede “me-ma” ekli emirlerle büyütüldüğümüz için sosyal cesaretimizde eksiklikler oluşmuştur.

“Sorma” denildi, soramadık! Gerçek nedir öğrenemedik.

“Bakma” denildi, bakamadık! Yanlışları ve doğruları göremedik.

“Gelme” denildi, gelemedik! Mazlumların yanında olamadık.

“Söyleme” denildi, söyleyemedik! Hakkımızı isteyemedik.

“Yapma” denildi, yapamadık! Emanetleri koruyamadık.

Bizlere ne sunulursa doğru olarak kabul ettik. İtiraz edersek, kenarından köşesinden yapıştığımız kıytırık kazma sapının avuçlarımızın içinden kayıp gitmesinden korktuk… Böylece milletçe kendi kuyumuzu, sürüne sürüne zoraki tuttuğumuz kazma ile kazdık!!!

Yalan; çok güçlü bir fikir olup yaşamın her alanında vardır. Yönetimler; doğrular, vaatler ve yalanlar üzerine kurulur. İnsanlığın var oluşundan bu yana doğrular ile yalanlar çatışmıştır. Doğruların hükmettiği bir yönetimde insanlık ve bilim yücelmiş, yalanlar üzerine kurulu bir yönetimde ise insanlık sürünmüş, haksızlık yücelmiştir… Artık güç; doğruları yapacakmış gibi vaatlerde bulunup da, yalan ile aldatma oyununu sahneye koyanlarındır…

Ülkemizdeki siyaset bir bukalemun gibi değişik renklerde görünerek insanlarımızı aldatmaktadır. Kerameti kendinden menkul birçok kurtarıcı yalanlar ile kazma olmaya çalışıyor… İktidarın birçok icraatı yanlışmış… Olabilir! Ancak muhalefet doğrusunu söyleyebiliyor mu? Sürekli tenkit! Bu tenkitleri ve yorumları halkımız da yapıyor. Önemli olan sıkıntılardan kurtaracak bir çıkış yolu göstermek ve umut olmak, muhalefetin asli görevidir. Artık kandırılarak uyutulmaktan bıktık!

İçinde domuzluk olan bir grip hastalığındaki teşhis ve tedavi yöntemlerinde bile yalan var ise;

Yaşamak için ya bu aldatma oyununun, yalancı bir oyuncağı olacaksın!

Ya da, milli ve manevi değerlerinle insanca yaşamak için;

Soracaksın!

Bakacaksın!

Geleceksin!

Söyleyeceksin!

Yapacaksın!

YILMAZ KARAHAN

image0012.jpg

Paylaş:

Yorumlar

“174) ALDATMA OYUNUNUN, OYUNCAKLARI” yazisina 4 Yorum yapilmis

 1. Acaroğlu yorum tarihi 4 Kasım, 2009 21:18

  Sayın Karahan,yukardaki yazınız bana ilkokul 1948 müfredat programındaki alfabeyi hatırlattı.Alfabenin ilk sayfasında”Baba bana bal al.Al sana bal.Uyu uyu yat,uyu.At at tut.Tut tu at.-me ,-ma olumsuzluk ekleriyle yetiştirildiğimiz bir gerçek.Eğitim sistemini kendimiz yapmadığımız için birileri kendi geleceğini uygun müfredatları önümüze sürerek,hazır kalipleşmiş,klişeleri Türk çocuklarına sunarak emellerine ulaşa bilmişlerdir.Başkalarının siyaseti eğitime yansımıştır.Şu andaki eğitim müfredatımız bir felakettir.Yarına “görmedim,duymadım,bilmiyorum,beni ilgilendirmez,neyime lazım, gibi..duygu ve düşünceler oluşturan müfredatı irdeleyen de yok.Doğrusu yazınız eğitime ışık tutacak düşüncede bir yazı.Teşekkür ederim.Saygılarımla.Acaroğlu

 2. Nuriye Özdinçer Karakurt yorum tarihi 4 Kasım, 2009 22:30

  Kutluyorum sizi..Mükemmmel ifade etmişsiniz eğitimdeki eksikliklerimizi..
  Bu güzel yazılarınızın devamını diliyorum..
  Saygılar..

 3. perle yorum tarihi 5 Kasım, 2009 02:15

  *HAYATIMIZA MAL..OLAN:( YASAKLI!ÖGRETİLERİ DİLE GETİRMENİZE COK SEVİNDİM.VAROLUNUZ*(*
  -AMA abededeki gibi?özgürlk denilen?ZIRVA YASAMI HİC ONAYLAMIYORUM.
  *BİZİM ÖRF ADETLERİMİZ ÖYLE ESSİZKİ..YUYUCU EU-DA BİLE YOK..SAHİP OLDUGUMUZ DEGERLER..BAZEN..BİZDEN MEMNUN OLMASAMDA..SU ANDAKİ GENCLİGİMİZİN,YASAMA BAKIS SEKLİNDENDE PEK MEMNUN DEGİLİM.ZATEN ONLARINDA UMURSADIGI YOK YA!

 4. hayati piyi yorum tarihi 25 Mayıs, 2010 01:44

  sayin deyerli hocam cok cok deyerli kaynaklari bizlerle paylasdiginiz icin ALLAHA razi olsun hocam saygilarla

Yorum yap