1) KUZEY IRAK’TA TÜRK MEZARLIĞI YOK EDİLİYOR !

Yayin Tarihi 15 Kasım, 2007 
Kategori BASIN-YAYIN

TÜRK MEZARINA BİLE TAHAMÜLLERİ YOK

image00115.jpg Kuzey Irak’ta Türkmenlere yönelik asimilasyon çalışmaları sürüyor. Saddam yönetiminin devrilmesi ile birlikte Kürt yönetimi önce, Kerkük ve Erbil’de yangın, yağma ve patlama gibi gerekçelerle Türkmenlere…ait nüfus ve tapu kayıtlarını yok etti. Türkmen varlığını azınlık göstermek amacıyla olmadık yollara başvuran Kürt yönetim, şimdi de “Orta Doğu’nun en büyük alışveriş merkezini yapıyoruz” diye Türkmen mezarlarına yöneldi.

image0025.jpg

Erbil’de yerle bir edilen Türk mezarlığı

Toprak bulamamışlar!

“Erbil’i modernleştiriyoruz” adı altında Lübnanlı bir Yahudi şirketi ile anlaşan yerel
Kürt yönetiminin Orta Doğu’nun en büyük iş merkezi için seçtiği yer ise oldukça ilginç. Alabildiğine düzlük ve yeni yerleşim bölgelerine müsait alanlar olmasına rağmen, toprak sıkıntısı varmış gibi Şeyhhalla mahallesindeki bin yıllık Osmanlı ve Selçuklu dönemine ait Türkmen mezarlarının bulunduğu alanı tercih eden Kürt yönetimi, burada tam bir kıyıma girişmiş.

Türkmen nüfusun en eski yerleşim yerlerinden biri olan Erbil Kalesi’nin hemen yanı başında bulunan Şeyhhalla mahallesindeki mezarlara göz diken Kürtler, Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait on binlerce mezarı yerle bir etmiş. Türkmenlere, “Gelin mezarlarınızı kaldırın yoksa biz kaldıracağız” şeklinde akıl almaz bir çağrı yapan Kürt yönetim, sahip çıkılmayan binlerce mezarı kepçelerle kazdıktan sonra, ecdadın kemiklerini göstermelik birkaç kamyona doldurup bilinmeyen bir yere götürmüş.

 


Seyyid kabirleri de var

Geri kalan mezarların ise bir kısmı düzlenmiş, bir kısmı da inşaatın ortasında bırakılmış. İnşaatın temel kazısı sırasında açılan mezarların içindeki kemikler ise ortalığa yayılmış. Birçok mezar da yerinden kayıp açılan inşaat çukuruna devrilmiş. Ay yıldız ve hilal sembollerinin bulunduğu mezarlığın içinde Seyyid Abbas Hüseyin, Seyyid Zekeriya’ya ait iki mezar da bulunuyor. Çalışmalar sırasında kepçe işlemediği için yıkılamayan bu iki mezar ise öylece bırakılmış. Bazı mezarların üzerine inşaat iskeleleri kurulurken, bir kısmı da inşaat molozlarının altında kalmış.

‘Bunun hesabı çok ağır olur’

Tam bir tarihi kıyımın yapıldığı iş merkezi inşaatında gece bekçiliği yapan Gamber Ahmed, Kürt olmasına rağmen yapılanları hazmedemiyor ve ekliyor, “Benim vicdanım elvermiyor. Çok kötü bir durum. İnsan olanın asla yapmayacağı bir şey. Mezarların üzerine basmak dinimizce uygun değil. Fakat burada koskoca bina yapıyorlar. Bu yanlışı kim yaptıysa, hesabı çok ağır olur.”

Kökümüzü kurutuyorlar

Türkmen liderlerden Kenan Şakir Üzeyirağalı, “Burada New York, Londra ve İstanbul’daki gibi toprak sıkıntısı yok ki. Koskoca ovada başka yer mi bulamadılar? Maksatları başka, bizi eritmek istiyorlar” dedi.

Türkmen Bağımsızlar Hareketi Başkanı ve Irak Türkmen Cephesi Yürütme Kurulu Üyesi Kenan Şakir Üzeyirağalı, bundan 406 yıl önce vefat etmiş büyük dedesi Üzeyir Ağa’nın da burada gömülü olduğunu belirterek, “Bu mezarlıktakilerin yüzde 99’u Türkmen. Burada kimliğimiz, tarihimiz, geçmişimiz siliniyor” dedi. “Mesele topraksa Erbil’de toprak çok, böyle bir sıkıntımız yok. Erbil bir New York, İstanbul ya da Londra değil. Alışveriş merkezi yapmak isterseniz arazi yeterince var” diyen Üzeyirağalı, asıl maksadın Türkmenlere ait tarihi varlığı ortadan kaldırmak olduğunu söyledi.

Kürtlerle meselemiz yok

Gelinen durumun acı verici olduğunu belirten Üzeyirağalı sözlerini şöyle sürdürdü: “Alışveriş merkezi mezarlığı çembere almış. Mezar taşları kırılmış dökülmüş. Kimi yerlerde mezarların içi görünüyor. Bundan sonraki adım kalan mezarlığı da kaldırmaktır. Burada Orta Doğu’nun en büyük modern alışveriş merkezi yapılacakmış, yapılsın, itirazımız olamaz. Ama maksat başka Erbil’den Türkmen kimliği silinmek isteniyor. 94-95 senesinde yine böyle bir hamle oldu. Ancak o dönemde Türkmen toplumu daha fazla birlik beraberlik içindeydi. Direndik, toplantılar yaptık, geri adım attılar. Bizim Kürt kardeşlerimizle bir sıkıntımız yok. Türk unsuru nerede olursa olsun barış huzur ve adalet sağlayan kardeşçe yaşamak isteyen bir millettir. Ama birileri bizi eritmek istiyor.”

 

Türkiye Gazetesi
Osman SAĞIRLI -Ziya SANDIKÇIOĞLU

Paylaş:

Yorumlar

“1) KUZEY IRAK’TA TÜRK MEZARLIĞI YOK EDİLİYOR !” yazisina 4 Yorum yapilmis

 1. sedat ergenç yorum tarihi 15 Kasım, 2007 08:26

  Bu duruma Dışişleri Bakanlığı derhal müdahale etmeli, Irak Devletinden (!) koruma talep etmelidir. Sadece Erbil değil, sadece Irak değil ecdadımızın hüküm sürdüğü tüm coğrafyada tarihi ve kültürel Türk varlığına sahip çıkmak Türkiye Cumhuriyetinin görevidir, bizler ise ilgili birimleri harekete geçirmek için girişimde bulunmalıyız.
  selam ve saygılar

 2. Alpertunga YILMAZ yorum tarihi 15 Kasım, 2007 11:38

  “Sahipsiz olan vatanın vatanın batması haktır,
  Sen sahip olursan, bu vatan batmayacaktır,”

  Mehmet AKİF Bey, böyle haykırmıştı birzamanlar mandacılığı savunanlara. Ve, Türk Milleti vatanına sahip çıkarak, düşmanın kıçına tekmeyi vurmuştu.

  Ne yazık ki, aradan geçen 50-60 senede, geçmişte olanları çok çabuk unuttuk.

  Evet, bu korkunç haber de gösteriyor ki, vatanımıza sahip çıkmazsak, eşkıya, mezarda bile bizi rahat bırakmayacak.

  Birinci Cihan Savaşı sonunda, zafere ramak kalmış iken, müttefiklerimiz tarafından yalnız bırakıldığımız için yenik sayıldık. Harbi, tek başımıza sürdürebilecek durumda değildik. Zira, takatimizin sonuna gelmiştik. Bunun üzerine, vatanımızın beşte dördünü kaybettik. Ancak, oraların bizim olduğunu kanıtlayan sayısız mühür vardı ortada. İşgalcilerin, sömürülerini rahatça devam ettirebilmeleri için, bu mühürleri kazımaları gerekiyordu. Yukarıdaki haber, bu ilemin ne kadar acımasızca yapıldığını göstermektedir.

  Şimdi, iki konuya dikkat çekmek istiyorum;

  1- İşgalcilerle işbirliği yaparak değersiz hayatlarını bir müddet daha devam ettirebileceklerini zannedenler, yukarıdaki haberi sindire sindire okusunlar. İstiklalini kaybedenleri, çapulcular, mezarında bile rahat bırakmazlar. Hem ne demişler, “ÇİNGENEYİ PADİŞAH YAPMIŞLAR, ÖNCE BABASINI KESMİŞ!”

  2- Türk Milletine karşı sömürgecilerin taşeronluğunu yapanlar, bugünkü biçareliğin, suskunluğun ebediyete kadar devam etmeyeceğini göreceklerdir. Tıpkı insanlar gibi, uzun yaşayan milletlerde de, zaman zaman “ŞUUR BULANMASI” olur. Türk Milleti olarak böyle bir dönemden geçiyoruz. Ancak, uzun tarihimiz boyunca böyle nice vartalar atlattık. Her defasında da, eskisinden daha azametli bir şekilde ayağa dikildik. Bu defa da farklı olmayacak. Ayağa kalkacağız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Yeter ki, hiç kimse, “tek başıma ne yapabilirim ki” diyerek, kenara çekilmesin. Yeter ki, herkes üzerine düşen vazifeyi layıkıyla yapsın. İşte o zaman, BÜTÜN HESAPLARI GÖRECEĞİZ, KİMSEYE AYRICALIK TANIMADAN!

  YIKILAN MEZARLARIMIZI YENİDEN YAPARIZ. SÖKÜLEN MÜHÜRLERİMİZİN YERİNE, DAHA HAŞMETLİLERİNİ DİKERİZ.

  PEKİ, YA TÜRK’ÜN MÜHRÜNE EL UZATANLAR NE OLACAK? SONLARINI, ONLAR KENDİLERİ DÜŞÜNSÜN!!!

  Alpertunga YILMAZ

  15.11.2007

 3. alpaslan demir yorum tarihi 15 Kasım, 2007 15:40

  ÖLMÜŞLERİMİZE BİLE TAHAMMUL ETMEYEN BU ŞEREFSİZLERİN HALA ELİNİ SIKMA CÜRRETKARLIĞI GÖSTEREN BOŞBAKANIMIZA SAYGILAR SUNUYORUM ŞEHİTLERİMİN GAZİLERİMİN YETİMLERİMİZİN AHI ÜSTÜNDE KALMAZ İNŞALLAH…

 4. sabahat yorum tarihi 16 Kasım, 2007 18:15

  eminim o alış veriş merkezini de Bizim aç gözlü iş adamı kılıklı vatan haini bazı efruz beyler yapıyorlardır…

Yorum yap