5) HANGİ ATATÜRKÇÜLÜK ?

Yayin Tarihi 25 Eylül, 2007 
Kategori ATATÜRK

HANGİ  ATATÜRKÇÜLÜK?

ata-calisiyor.jpg

————————————————————————————-

“Büyük Davamız; En Uygar ve En Kalkınmış Millet Olarak, Varlığımızı   Yükseltmektir.” M.K. ATATÜRK

Ülkemizde, 1980’li yıllar ve öncesin de sanki tüm vatandaşlarımız “Atatürkçü” idi…

Sağcısı, solcusu, kapitalisti…

Köylüsü, kasabalısı, kentlisi…

Yaşlısı, olgunu, genci…

Zengini, orta hallisi, fakiri…

Öğrencisi, öğretmeni, velisi…

Esnafı, memuru, işçisi…

Sanatçısı, sporcusu, gazetecisi…

Doğulusu, Batılısı, Kuzeylisi, Güneylisi…

Atatürkçüyüm” veya “Kemalist’im” derdi… Ama bu Atatürkçülüklerin hiçbiri de birbirine benzemez ve fikri kavganın sanki temel sebebi gibi idi. Neden böyle olmuştur?

1951 yılında yürürlüğe giren 5816 sayılı “Atatürk’ü Koruma Kanunu” ile başlamıştır bu çeşitli, Atatürkçülükler!

Her türlü izm’in savunucuları, Atatürk’ün düşünceleri ve söylevlerinden kendilerine uyan bazı sözlerini alarak 5816 sayılı yasaya karşı maske yapmışlardır. Böylelikle yasal bir korunma zırhına bürünme ihtiyacını gidermişlerdir. Ancak, gerçek anlamda Atatürk’ü ve fikirlerini anlamak gibi bir eylemde bulunulmamış ve sosyal gruplar arasında ayrılıklar daha fazla giderek büyümüştür.

Bizim en büyük zaafımız, Atatürk’ü anlatamamak ve anlamamak olmuştur. Ama bir grup vardır ki; sürekli fırsat buldukları zaman ve mekanda, Atatürk’ü tenkit edip, küfretmişlerdir. Yalan ve iftiralarla bezenmiş hikayeler, gerçekmiş gibi körpe dimağlara ve saf vatandaşlarımıza enjekte edilmiştir. Atatürk, Türklük ve Türkiye Cumhuriyeti düşmanlığı üzerine kurulmuş irticai fikirler engellenememiş, bilakis oy kaygısı yüzünden sağdaki ve soldaki partiler tarafından beslenmiştir…

Artık Yeter!

Bugüne kadar, Türk Halkını yöneten ve yönetmeye talip olan siyasiler hiç olmazsa bir kere olsun Atatürk’ün bu veciz sözünü anlasınlar “Hakikati Konuşmaktan Korkmayınız! ve gereğini yapsınlar. Yapamayacaklarsa kıyak emekliliklerini yaşamak için çekilsinler!

Türk Milleti yaratılışı gereği “Teşkilatçıdır”. Kesinlikle bu kaos ortamından Türklüğün şanına yakışır bir şekilde kadrolar çıkacaktır ve liderini de bulacaktır. Zira biz Türkler, Atatürk’ün dediği gibi;

Lüzumuna Kani Olduğumuz Bir İşi Yapmalıyız

Yaparız!

Atatürk sömürücüsü ve istismarcıları ve düşmanlarının da haklarından geliriz…

Atatürk’ün Türk Milleti ve Devletinin, bağımsızlığının ilelebet kalması ve kalkınması için göstermiş olduğu gayret,  şanlı bir destandır.  

Atatürk çok sabırlı, planlı ve fırsatları iyi değerlendiren bir liderdi. Bu özellik kesinlikle unutulmamalı. Atatürk’ü tam anlayabilmek için; fikirlerini, söylemlerini ve icraatlarını bir bütün halinde değerlendirmek gerekir. Atatürk’ün öngördüğü Türk Milliyetçiliği fikrinde birlik oluşturulamadığı için, bu sıkıntılar çekiliyor.

Türkiye’nin sorunları vardır. Ancak bu sorunlar çözülemeyecek kadar zor değildir. Önemli olan dürüst, bilinçli ve inançlı kadroların iş başına gelmesidir. Türk Milletinin, cesareti ve çalışma azmi tüm sorunları yok eder. Korku ve endişe içerisinde yaşayanlar, hiçbir zaman başarılı olamaz.

Korkulacak tek bir şey vardır;

“Öz Güveni Kaybetmek! ve Aslını Unutmak!”

Atatürk’ün şu uyarısı her zaman hatırlanmalı;

“Hafızasını Kaybeden Milletler, Yok Olmaya Mahkumdur.”

Yılmaz KARAHAN

Paylaş:

Yorumlar

“5) HANGİ ATATÜRKÇÜLÜK ?” yazisina 5 Yorum yapilmis

 1. ZORLU yorum tarihi 25 Eylül, 2007 15:40

  Hocam Bütün Yazılarınız mutlaka bir hissimize tercüman olmaktadır bunu bilin size teşekkür ederim. Ayrıca dediğiniz gibi üç inanmış adam bu memleketin bütün sorunlarının üstesinden kısa zamanda gelir. Ama iş başındakı kadroların kokuşmuşluğu ve menfaatperestliği Güzel ülkemizi her geçen gün karanlıklara sürüklemektedir. Ama unutulmamalıdır ki bir iş haddini aştımı zıddına inkılap eder. Güzel günlerin geleceği yakındır İnşallah.

 2. seyfettin liman yorum tarihi 22 Şubat, 2008 14:30

  kıymetli büyüğüm sitenize bir vesile ile ulaşmış yazılarınızın bir çoğunu okumuş bulunmaktayım.bir türk milliyetçisi ve ülkücü olarak memnuniyetimi dile getirmek istiyorum.dilerim yazılarınız çok geniş alanlara ulaşır.dilerim herkes nasiplenir.selam ve saygılarımla

 3. ABDULLAH BİÇER yorum tarihi 26 Şubat, 2008 15:09

  Değerli düşünceleriniz bize rehber olmaktadır.

  Biz de elimizden geleni yapmak adına http://www.vatanbir.org sitesinden göreceğiniz Vatan ve Hürriyet Birliği isminde biraraya gelerek Türk dili, tarihi, kültürü ve bilim alanında insanları bilgilendirmeye ve bilinçlendirmeye çalışmaktayız.

 4. eser yıldırım yorum tarihi 6 Mart, 2009 14:10

  yazı için tebrikler, harika olmuş. ulusalcı-ülkücü ayrımı yapmadan, aynı yolda yürümeye devam edelim. varsın olsun bi tarafımız yolun sağ tarafındaki, diğerimiz sol tarafındaki pislikleri temizlesin…

 5. yücel gökmen yorum tarihi 13 Mayıs, 2010 22:49

  bütün yazılarınızı ilgiyle takip edip bilmediğim konularda bilgi sahibi oluyorum iyiki varsınız hocam teşekkürler…

Yorum yap