10) DUALI İÇECEK

Yayin Tarihi 2 Kasım, 2007 
Kategori SOSYAL

 

DUALI  İÇECEK!

Türkler arasında “Hazreti Türkistan” olarak bilinen, Hoca Ahmed Yesevi Türklerin İslamlaştırılması ve Anadolu’nun Türkleştirilmesinde yetiştirmiş olduğu 99 bin Alperen’in (Gazi Derviş) önemli bir fonksiyonu olmuştur.  Türk’ün fethettiği tüm yerlerde mutlaka Yesevi Ocağından yetişmiş bir Eren vardır..

Hoca Ahmed Yesevi, bir gün Türkistan köylerinden birine Tanrı Misafiri olur. Hoca çok yorgundur… Ev sahibi Hoca’ya bir tas içinde sıcak sulu bir şey ikram eder. Hoca ikramı kabul eder ve içer… Hoca bunun ne olduğunu sorar… Ev sahibi, “Çay” olduğunu belirtir…

Hoca çayı içince, hafiften terler ve yorgunluğu geçer, vücudu rahatlar… Hoca Ahmed Yesevi çayı içtikten sonra şöyle dua eder :

         “Bu şifalı bir şey imiş, hastalarınıza bundan içirin ki şifa bulsunlar. Allah Kıyamete kadar buna ruhsat versin!”  İşte,  çayın geleneğe göre Türkler arasında sürekli içilmesinin sebebi bu olmuş.

Kaynak : Türk Edebiyatında İlk Mutasavvıflar (Prof. Dr. Fuad Köprülü)

TÜRKİYE’DE  ÇAY ÜRETİMİ VE TÜKETİMİ

Ülkemiz yaş çay üretiminde Dünya da  4. sıradadır. Bu önemli üretim gücünü ne yazık ki gerçek anlamda kullanamıyoruz.  Her çay  alımında, üreticiler mutlaka mağdur edilmektedir. Hele seçimlerde, Bölge Halkı mahsulünden dolayı istismara uğramaktadır. Çay yağışlı bölgelerin ürünüdür. Küresel ısınmanın getirmiş olduğu az yağış, üreticiyi zor durumda bırakacaktır. Seçim öncesi vaatlerde bulunan siyasilerin,  su ve sulama sıkıntısını azaltacak çözümleri  uygulamaya geçirmelidir.

Ülke olarak yıllık üretimimiz 200 bin ton civarındadır. Resmi ve özel kuruluşlarca işlenerek piyasaya sürülen çayın tamamına yakını iç tüketimde kullanılmaktadır. Üretimimizin %2 si kadarı da ithal edilmektedir (4bin ton gibi) Ancak Ülke ekonomisine ve üreticiye gerçek zarar darbesini kaçak yollarla giren çay vurmaktadır. Kaçak çayın piyasadaki tüketim miktarı 50 bin ton kadardır. Devletimize ve Halkımıza hiçbir yararı olmayan bu kaçak çayın değeri 150 milyon ABD Doları civarındadır. Sağlık yönünden de şüpheli olan bu kaçak çayın ticaretini, Barzani’nin yaptığı bilinmektedir. Barzani de PKK’nın endirekt sponsoru olduğuna göre ; Biz içtiğimiz kaçak çayla Türk’ün düşmanına mermi parası veriyoruz demektir !

Eğer Mehmetçiği Seviyor ve Çay Üreticisi Halkımızın Emeğine Saygı Duyuyor, Bununla Birlikte Sağlığımızı Düşünüyor isek ;

KAÇAK ÇAY ALMAYALIM!  KAÇAK ÇAY İÇMEYELİM!

MİLLİ İÇECEĞİMİZİ DE  KORUYALIM!

Yılmaz KARAHAN

image00136.jpg

Paylaş:

Yorumlar

“10) DUALI İÇECEK” yazisina 6 Yorum yapilmis

 1. ZORLU yorum tarihi 2 Kasım, 2007 22:53

  Hocam Ahmet yesevi Hz.lerinin bu duasını ve kıssayı ilk defa rastladım çok hoş. öteyandan Devleti hüküm eden (Edip edemedikleri Malumunuzdur) hükümet yönetimlerinin politikaları Kuruluşundan bu yana Cumhuriyeti en az sanayimiz kadar destek olan tarımımızı bu gün Yabancının ürünlerini satma pahasına bitirmiştir, Aynen ucak fabrikamızın kapatılması olayında olduğu gibi. sanayimizde bizim değildir bizim olanda ayakta duramamaktadır.Türk Milletinin Sanayisiyle, Tarımıyla Eğitimiyle Milli olması dileğiyle Ellerinize Yüreğinize Sağlık.

 2. Metin YILMAZ yorum tarihi 19 Kasım, 2007 01:57

  İzniniz olursa; bu bilgiyi Moderatörü olduğum http://www.agaclar.net‘te “Kutsal kaynaklarda ağaç ve bitkiler” başlığyla açmış olduğum bölümde kullanmak isterim…

 3. ZÜHAL ASMA yorum tarihi 9 Eylül, 2008 01:16

  *SN.Y.BEY,
  SİZ ADETA BASLI BASINA ‘ÜRETİM’SİNİZ!
  -OLMASAYDINIZ:( OTURDUGUMUZ YERDEN ASLA KELAM ÖGRENEMEZDİK:(
  DEGİL ÖGRENMEK,COK BİLGİNİN VARLIGINI BILEMEZDİK!
  NASIL TESKKÜR ETSEK?İNANIN AZDIR.VARLIGINIZA SÜKÜR.
  *AMA BEN..BERGAMUTLU,SİYAH VE YASİL CAYI..AHMAD TEA ADI ALTINDA/SEYLAN’İNGİLİZ+ARAP’ ÜRETİMLİ KUTUYLA ALIYORUM::(( ÖZÜR DİLERİM.SİMDİLİK VAZGECEMIYECEGIM:( İSTER KIZIN,İSTER BAGIRIN!BU BÖYLE BİLİNE..YALAN YOK!YANİ BEN SİMDİ HAİNMİYİM::(?AMA HÜDA BİLİR YÜREGİMİ,BENİ AFFEDER.SİZLERDE EDİN LÜTFEN.

 4. ZÜHAL ASMA yorum tarihi 12 Eylül, 2008 23:21

  *YOK..DENIYORUM..ÖNCE DÜSÜNCE OLARAK VAZGECMEK..AMA BİZ HEP ÖYLE İCTİK:(
  *ÜFF!!SN.Y.BEY,
  BU KADAR AGIR YAZMAYIN..BENKİ..MÜMKÜN OLANIN ÖTESİNDE HER GİTTİGİM YERDE ÖNCE O YERİN SAHİBİNİN ÜLKEMİZE YARARINI ÖGRENİR..ÖYLE PARAMI VERİRİM.
  *AMA BU CAY KONUSUNDA AİLECE BÖYLEYİZ..COOK ESKİDEN BERİ..SU VE CAY..BİRDE EKMEK.
  -YARABBİ BİZİ GÖRDÜKLERİMİZDEN ETME.
  **EFENDİM BİR FİKRİM VAR..İNGİLİZLER ARAPLARLA SEYLANDA, VS.DE BU CAYLARI YETİSTİRİRYORLAR..ANLAMADIGIM NEDEN ONLARINKİ BU KADAR LEZZETLİ?
  -LÜTFEN BANA YAZABİLİRMİSİNİZ..

  SAGLIKLI KALINIZ

 5. Necmiye Güneş yorum tarihi 11 Mart, 2011 10:09

  BU ÇAYI GÖRÜP DE İÇMEMEK VAR MI? görüntüsü bile şifa veriyor. Huzur veriyor…Afiyet olsun…

 6. Salih Cengiz yorum tarihi 11 Mart, 2011 11:50

  Selam.
  içtiğim çay,giydiğim giysi bana ve Ülkeme zararlı ise derhal terk ederim.hem kaçak olacak, hem sağlıksız olacak kimseyede tavsiye etmem. hele parası terörist-te gidiyorsa içenide terörist ilan ederim…

Yorum yap