1) ÇÖKÜŞ

Yayin Tarihi 14 Ocak, 2007 
Kategori SOSYAL

ÇÖKÜŞ

Bu hissizlikle cemi’yyet yaşar derlerse pek yanlış

Bir ümmet göster, ölmüş ma’nevatiyyle sağ kalmış?

(M. Akif ERSOY)

Bir ülkenin çöküşü, halkının mankurtlaştırılması ve kaynaklarının sömürülmesi için üç faktör etkili olmaktadır.

1- SEFALET

2- CEHALET

3- İHANET

SEFALET NASILDIR? NE YAPAR?

İnsanlık tarihinin her döneminde ve her medeniyette, maddi kazanım yönünden;

a) Yoksullar

b) Kendine yeterli olanlar (orta halli olanlar)

c) Zenginler

d) Çok zenginler

Olmuştur.

Yoksulluğun birçok nedeni vardır. Ancak doğal olmayan, insanların kendi iradelerinin dışında haklarına tecavüz edilerek “Kul Hakkı” yoksulluklar da bulunmaktadır.

Bir ülkede hakça bölüşüm olmazsa, insana gerçek değeri verilmezse, emek taktir edilmezse orada “YOLSUZLUK” var demektir.

Yolsuzluk; birilerinin, haksız kazanç elde ederek veya hırsızlık yaparak elde etmiş olduğu  gayri meşru kazanımdır.

Yolsuzluk, Yoksulluğu getirir.

Yoksul insan, sıkıntılarından kurtulmak için her çareye baş vurur. Yoksul insanın “pazarlık yapma veya hakkını koparma, alma” gibi bir kuvveti yoktur. Böyle bir lüksü de olamaz. Kendine ne sunulursa kabul etmek mecburiyetindedir.

Yoksullukta, Sömürüyü getirir.

Her türlü sömürüye açık olan bir insanın, siyaset-spor-kültürel etkinlik gibi bir eylemde bulunması söz konusu olabilir mi? Bu insan yaşamak ve ailesine ekmek götürmek mecburiyetindedir. Zaten düşünme ve yorum yapma yetileri de sömürülmesinden dolayı zaafa uğratılmıştır. Bu insanlar düşünmese de olur, çünkü kendilerinin yerine düşünen “HARAMİZADE” ler var.

Sömürüde, Sefaleti getirir.

Sefalet, yoksulluğun en kötü derecesidir. Allah, Milletime ve İnsanlığa sefalet yaşattırmasın. Sefalette para yok. Sağlık yok. Eğitim yok. Ahlak yok. Hak-hukuk yok. Milli değerler yok… Yokların varlığı ile yaşayanlar için hangi değer önemli olabilir? Bir atasözümüz var “Un bitti, Din gitti!” diye.

Çok yoksul olan insanlar için ahlak çok önem arz etmediği gibi, Vatan mefhumu da önemli değildir.

Sefalette, Teslimiyeti getirir.

Her insanın yaratılışta, doğal hakları vardır.(Yaşama, Korunma ve Çoğalma)

Bu haklar kısıtlanamaz, engellenemez. İnsanlar Allah’ın taktir ettiği bir süre içinde, yaşamak mecburiyetindedir.

“Can Azizdir” demiş atalar. Aziz olan can, tehlikeye düştüğünde leş ve domuz eti yemeye bile izin veren bir Din’in mensubuyuz.

Hz. Muhammed (S.A.V.) “Ya Rabbi, küfürden ve fakirlikten sana sığınırım”diye dua etmiştir.

Millet olarak “Allah kimseyi açlıkla terbiye etmesin” diyerek dua etmemiz, imanımızın en büyük tehlikesi olan fakirlikten korkumuzdur.

Necip Fazıl Kısakürek “Destan” şiirinde ;

“Allah’ın on pulunu bekleye dursun on kul,

Bir kişiye tam dokuz, dokuz kişiye bir pul,

Kurt yapmaz bu taksimi kuzulara şah olsa”

Yanlış politikalar ile milletimiz yokluğa ve yoksulluğa mahkum edilmiştir. Yabancı finans kurumları ve onun yerli işbirlikçileri, Ülkemizi sömürmektedir. Devletimiz borç batağında. Yüz binlerce çalışan vatandaşımız banka kredi kartı kuşatmasında. Her şey haciz altında… Peki kime borçlu İnsanım? Dolaylı yoldan YABANCILARA!

Ayrılık ve hasret duygusunu askerlik yapmaya gittiyse ve yurt dışında eğlenmeye gittiğinde çeken, acı duygusunu dişçisinde duyan, açlığı perhiz yaptığında anlayan mutlu azınlığın; Yoksulların halinden anlaması mümkün mü? Elbette bu azınlık, menfaatleri gereği AB’nin  savunuculuğunu, medya da şövalyeliliğini yapacaktır.

Aslında bu adil olmayan bölüşüm, bir sinsi planın ta kendisidir.

1-   “Aç tavuk ambar yıkar” atasözünde tavuk ambar yıkabiliyorsa, “Aç İnsan” ne yapar? Çevresine zarar verir. Kamu düzenini rahatsız eder.

2-   Yoksulluk içerisinde kıvranan insan için maneviyat artık önemli mi? Yoksul hayatından kurtulmak için kendisine misyonerler tarafından sunulacak her türlü İslam harici dini teklifleri kabul edecek zafiyette bulunur. Manevi değerlere karşı isyankar da olabilir…

3-   Yoksulluk içerisinde yaşamaya çalışan insan için milli değerler (Vatan-Devlet-Millet-Bayrak-Tarih-Dil) artık önemli mi? Milli şuurda bir zafiyet başlar, milli meselelere karşı bir duyarsızlık oluşabilir…

4-   Aş ve iş tehlikesini her zaman yaşayan yoksulların ailesinde bir çözülme başlar. Çocukları sokakta ve uyuşturucu tehlikesi ile karşı karşıyadır. Ahlaki değerler lekelenebilir…

5-   “Bir dürüme, bir oy veren”, sosyal olaylara duyarsız ve tepkisiz bir yığın yaratılmak istenmektedir.

6-   Yoksulluk yalnız Doğu ve Güney Doğu Anadolu’da varmış gibi, AB sosyal proje adı altında, Kürt vatandaşlarımıza ayrıcalık ve bölücülük yaptırtmak için “PKK Kürtçülüğünü” insan hakları teraneleri ile desteklemektedir. Bu vatan için canını feda eden ve gözünü kırpmadan feda edecek olan binlerce yoksul Türk Ailesi her ne hikmetse göz ardı ediliyor.

Yeryüzünde T.C. Devleti ve Vatanımız üzerinde hesabı olmayan bir devlet  varsa, o daha devlet olamamıştır. En büyük zenginlik kaynağımız İNSANIMIZ dır. Ülkemizde de en büyük israf, insan kaynaklarında olmaktadır.

Manen ve madden insanımız teslimiyetini ilan etmeden bir an önce BİRLİK olmalı. YARDIMLAŞMALI ve MORALLENMELİ.

İsmail Gaspıralı’nın  tembihatı gibi; “Dilde, Fikirde, İşte Birlik”

Allah (C.C.); Memleketimizi yönetenlere milli projeler üretmeyi, varlıklı olanların çevresindeki yoksulları görmesini ve israftan uzaklaşmasını, Vatanımızı ve Milletimizi her türlü kötülüklerden korumayı nasip etsin!

YILMAZ KARAHAN

yoksulluk.jpg

Paylaş:

Yorumlar

“1) ÇÖKÜŞ” yazisina 2 Yorum yapilmis

 1. ZÜHAL ASMA yorum tarihi 31 Ekim, 2008 00:53

  ‘kıyafet devrimi devrildimi!’İSİMLİ EKİM/2008 DEKİ YAZINIZA YAZDIGIM YORUMUMA MEGERSE!SİZ 2007/OCAKDA ÖNCEDEN CEVAP VERMİSSİNİZ:)
  **ZATEN SİZİN GİBİ BİR DEGERDEN DE BU BEKLENİRDİ*
  **CEHALETLE GELEN İHANET!!SEFALETLE BASLIYOR..diyerek.DURUMU ACIKLAMISSINIZ.
  *SN.KHAN.BENCE BU MİLLET AC KALMAYADA RAZI OLURDU!YETERKİ İCİNDEKİ MİLLİ EGEMENLİK DUYGUSU SÖKÜLÜP ALINMASAYDI..YADA BU KADAR ÖZENDİRİLMESEYDİ!BU KADAR BÜYÜK UCURUMLAR ACILMASAYDI..NEYLEMİ?İSTANBUL İLE ANADOLU ARASINDA…
  *B İ R C Ö Z Ü M O L M A L I?
  -C O K S E Y Y A P I L M A L I*
  ABD.EKİP CALISMASI DER!TÜRLÜ AD’LAR VERİR.YETERKİ BİRLİKTEN GÜC DOGSUN DİYE!
  —BİZDEKİ ERKEKLERE ÖZEL DERSLERMİ VERİLSE?KADINLARLA/DOSTCA EKİP CALISMASI YAPABILMELERİ İCİN.cünkü bugüne kadar onlar egemen oldu.buna bir cevabınız olursa cok huzur duyacagım.CÜNKÜ kadın ancak kendini HATIRLATABİLİYOR!
  *erkeklerimiz birseyi daha KABULLENMEYE YANASMALI!
  HEP MÜKEMMELLİK ONLARA AİT DEGİLDİR.
  VAROLUNUZ, FİKİRLERİNİZLE.KESKE ÜLKEMİZDE ÖNEMLİ YÖNETİM NOKTALARINDAN BİRİRNDE BULUNSANIZ!bunun icin ödün gerekir!BUNU MUTLAK YAPINIZ..derim..nacizane.

 2. HAYATI PIYI yorum tarihi 31 Mayıs, 2009 20:42

  sayin muhrterem hocam ALLAHA SIZI BU VATANA HIZMET ASKIYLA VE TÜRK ISLAM ÜLKÜSÜILE BIZLERI AYDINLATIGINIZ ICIN ALLAHA SIZDEN RAZI OLSUN

Yorum yap