971) LAZLAR ANADİLDE EĞİTİM İSTEDİ

Yayin Tarihi 31 Ekim, 2011 
Kategori BASIN-YAYIN

Lazlar anadilde eğitim istedi

 

image00133.jpg

“Lazebura Birliği”, Lazca için enstitü kurulması talepleri ile resmi başvuruda bulundu

 

“Lazebura Birliği” adı altında örgütlenen Lazlar Başbakanlık ve Kültür Bakanlığı’na Lazca anadilde eğitim, Lazca yer isimlerinin geri verilmesi ve Lazca için enstitü kurulması talepleri ile resmi başvuruda bulundu.

DİLEKÇE VERDİLER

Almanya’da faaliyet gösteren Lazebura Derneği’ne üye Laz aydın ve sanatçılar eğitim, Lazca yer isimlerinin geri verilmesi, Lazca için enstitü kurulması gibi taleplerle Başbakanlık ve Kültür Bakanlığı’na dilekçe verdi.

LAZCA KADİM DİLLERDEN BİRİ

Dilekçede Lazca’nın Güney Kafkas dil ailesine mensup, Anadolu’nun yaşayan en eski dillerinden biri olduğu belirtilerek yaklaşık 250 bin ila 500 bin arasında kişi tarafından konuşulduğu belirtildi. UNESCO tarafından yayınlanan “Tehlike Altındaki Diller Atlası”na göre, Lazca’nın “Kesinlikle tehlikede olan diller” grubunda olduğu aktarılan dilekçede, “Kadim dillerden olan Lazca, Anadolu’nun tüm diğer yerel dilleri gibi, dünya kültür mirasının bir parçasıdır. Lazca’nın ve aynı durumda olan Anadolu’nun diğer dillerinin yok oluşunu izlemek, bu konuda önlem almamak dünya kültürel mirasımıza sahip çıkmamak demektir” denildi.

Dilekçede özetle şu talepler yer aldı:

* Lazca ve Anadolu’da konuşulan diğer diller anadil tanımına ve statüsüne alınmalı.

* Yok olmakta olan dilleri koruma altına alacak eğitim programları geliştirilmeli.

* Mümkün olduğu alanlarda müfredatta iki dilde eğitime yer verilebilmeli, yerel dillerin yok olmaya yüz tuttuğu yerlerde ise en azından anadil dersi konulabilmeli.

* Türkçe’de zaman zaman uygulanan, okuma-yazma kampanyası, Anadolu’nun tüm yerel dillerinde de uygulanmalı.

* (…) Özellikle yöremizde, KTÜ’de Kuzey ve Güney Kafkas dillerinin araştırılabileceği bir enstitü ve diğer tür kurumsallaşmaların gerçekleştirilmesi gereklidir.

* Bir halkın hafızasından tarihine, atalarına tanıklıklarının göstergesi olan bu isimlerin silinmek istenmesi büyük bir haksızlıktır. Eski Lazca yer adlarının resmi olarak iade edilmesini istiyoruz.

* Lazca ve diğer yerel dillerde basın-yayın özgürlüğü yasal güvence altına alınmalı.

* Vatandaşlık statüsü ile yerel halkların kültürel kimliklerinin farklı olabileceğine dair belirsizlikler giderilmeli ve bu konuda Anayasa’da net bir düzenleme yapılmalıdır. İnternet etkinlikler ve Türkçe duyuruluyor.

Lazca’yı yaşatmayı amaçlayan dernek

Lazca eğitim için başvuran Lazebura e.V. Laz Dili ve Kültürünü Koruma ve Yaşatma Birliği, Almanya’da faaliyet gösteren bir dernek. 1998 yılında Köln’de kurulan dernek Lazca’nın ve Laz kültürünün korunması ve yaşatılmasını amaçlıyor.

http://www.ensonhaber.com/lazlar-anadilde-egitim-istedi-2011-10-31.html

 

 

Paylaş:

Yorumlar

“971) LAZLAR ANADİLDE EĞİTİM İSTEDİ” yazisina 8 Yorum yapilmis

 1. Ali TEKİN yorum tarihi 31 Ekim, 2011 13:54

  buyrun bunada bı karsılık verın adamların sonuna kadar hakkı sen dıgerıne ayrıcalıklı davranırsan olacagı budur

 2. Yasemin Kukul yorum tarihi 31 Ekim, 2011 14:53

  istesinler herkes istesin ee yok öyle ayrımcılık..

 3. Yılmaz Karahan yorum tarihi 31 Ekim, 2011 16:31

  BENDE “AMAZONCA” DİLİNİN KORUNMASINI İSTİYORUM!
  YAŞASIN AMAZON HALKLARININ KÜLTÜREL ÖZGÜRLÜKLERİ(!)

 4. perle inci yorum tarihi 31 Ekim, 2011 18:44

  BİZDE TÜRKCE İSTERİZ(*
  —LAZİSTAN ZATEN HARİTAMIZDA/ESKİ HALİYLE!? KÜRDİSTAN VE ERMENİSTANLA BİRLİKTE AYRILMIS,TOPRAKLAR OLARAK YER ALIYORMUS!–ZATEN BU MEMLEKETDE COCUK YAPAN 2 BÖLGE VAR.K.DENİZ VE G.DOGU!–GELECEK ARTIK ACIKCA GÖRÜLMEKTE..HEPSİ KENDİLERİNİ MİLLET OLARAK DÜSÜNÜP!KOCAMAN BİR TÜRKİYEYE SIGAMADILAR TEK*MİLLET(*OLARAK!MEZLİSDEDE ZATEN BU 2.Sİ VAR.–YOKSA ÜLKE GAYET SAKİN,AKLI BASINDA YÖNETİLMEZMİYDİ?

 5. Ali TEKİN yorum tarihi 1 Kasım, 2011 12:51

  Saçmalıktan başka bişey degıl ne ıstedıgını bılmeyen kendını bırılerıne buyuk gostermek ısteyen turkıyeyı hadef alıyo nasıl olsa mıllet dunden hazır e senaryo da tamam bı tek oyuncu eksık ona da bızım mıllet kosarak gıdıyor daha ne olsn kı

 6. Ali TEKİN yorum tarihi 1 Kasım, 2011 12:54

  kuertler ısterde lazlar eksık mı kalır onlar ısterse yarın gurcu su de ıster arabı da ıster roman ı da ıster nerde kaldı tek bayrak tek devlet hepsı mılletın gazını almak ıcın mıydı

 7. celal taner yorum tarihi 1 Kasım, 2011 22:15

  ya bizim guzel turkcemize kim koruyacak …..yakinda azinlik olacagiz ..mister ler

 8. Ali TEKİN yorum tarihi 2 Kasım, 2011 15:34

  kardesım ne türkçesıherkes evet yerıne yes hosgeldınız yerıne welcomee tamam yerıne ya kısaltma tmm yada ok demeye yazmak kolaylarına gelırken ne türkçesı turkce sadece ılk ögretım de kompozısyon hazırlarken dıkkate alınıyo

Yorum yap