969) BİRAND: BÖLGE ÇOKTAN BÖLÜNMÜŞ!

Yayin Tarihi 28 Ekim, 2011 
Kategori BASIN-YAYIN

Mehmet Ali Birand: Bölge çoktan bölünmüş

image00129.jpg

 

Birand: İstediğimiz kadar birliktelik nutukları atalım, devletin şefkat dolu elinden söz edelim, bölge çoktan bölünmüş…

 

Depremden sonra soluğu Van ve Erciş’te alan usta gazeteci Mehmet Ali Birand, bugünlerde kimsenin duymak istemeyeceği cümleleri yazdı.

Birand bugünkü köşesinde, Bizler istediğimiz kadar birliktelik nutukları atalım, devletin şefkat dolu elinden söz edelim, bölge çoktan bölünmüş bile . İnsanların kafalarında bölünmüş.‘ dedi.

İşte Birand’ın bugünkü o yazısı:

KCK, hem kızıyor, hem alttan alıyor… Bölgedeki KCK oluşumunu bu defa gözlerimle gördüm. Kimse kimlik kartını gösterip “Bak ben KCK’lıyım” demiyor tabii. Ancak biraz konuştuğunuzda durumun vahametini hemen anlıyorsunuz. T.C. Devleti ne kadarını hapse atarsa atsın, KCK hemen boşluğu dolduruyor . Bölgede iki devlet var. Biri BDP-KCK oluşumu, diğeri de T.C Devleti.

İKİ GÜCÜN DERİNDEN DERİNE YARIŞI

Bu iki gücün arasında derinden derine bir yarış, bir rekabet olduğu açıkça hissediliyor. T.C Devleti çok güçlü. Polisi, askeri, parası ve dev olanaklarıyla yenilmesi son derece zor bir olgu. Ancak halkın kalbini çalan, halkın inandığı ses ise, BDP- KCK örgütü. Türk Devleti ile karşılaştırdığınızda tabii ki daha zayıflar, ancak sesleri yüksek çıkıyor. Özellikle devlet tarafından yeterince bilgilendirilmedikçe, dışlandıkça, istedikleri gibi hareket yeteneğine kavuşuyorlar. Üstelik kızgınlar. KCK tutuklamaları, BDP’nin adam yerine konmaması onları çileden çıkarmış durumda. Güçlerini ancak sokakta gösterebiliyorlar. Yine de Van Belediye Başkanı Bekir Kaya’nın sertleşmeye prim vermemesi, sorunları yumuşaklıkla çözmek istemesi, birçok olayın önlenmesini sağlamıştır.

SOKAKLARI ATEŞE VERMEK İSTEMİYORLAR

BDP sürtüşme peşinde koşmuyormuş izlenimini veriyor. Türkiye’nin her bir yanından yardım yağarken, inanılmaz bir destek kampanyası yaşanırken, sokakları ateşe vermek istemiyorlar. Aslına bakacak olursanız, onlar da karşı karşıya kaldıkları bu sevgi yumağından etkilenmişler. Memnuniyetlerini de pek gizlemiyorlar. Ancak onların derdi devletin yaklaşımı…

BİZ NE KADAR NUTUK ATARSAK ATALIM BÖLGE BÖLÜNMÜŞ

Bizler istediğimiz kadar birliktelik nutukları atalım, devletin şefkat dolu elinden söz edelim, bölge çoktan bölünmüş bile. İnsanların kafalarında bölünmüş. Siyah ve beyaz gibi. Kürt kökenli vatandaşlarımızın bir bölümü AK Partili olmuş ve Erdoğan ne derse ona inanıyorlar. Diğer bir bölümü ise İmralı ve Kandil’e inanıyor. Bizlerin, bu durumu görmemezden gelerek bir yerlere varabileceğimizi de sanmıyorum.

TRENİ YAKALAMANIN TEK YOLU

Tren kaçmış.. Treni tekrar yakalamanın tek yolu temelden bir tutum değişimi gerektiriyor. Buna da kimsenin niyeti yok. Kavga, dövüş, silah ve tehditle gidilebilecek hiçbir yerimiz yok. Halklar arasındaki uçurum da giderek artıyor. Bunu görmek için birkaç günlüğüne bölgeye gidip sokaktaki insanları dinleyin, ardından da resmi yetkililerin nabzını tutun yeter.

Yazının aslı: http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/19105334.asp

http://www.ensonhaber.com/mehmet-ali-birand-bolge-coktan-bolunmus-2011-10-28.html

 

 

Paylaş:

Yorumlar

“969) BİRAND: BÖLGE ÇOKTAN BÖLÜNMÜŞ!” yazisina 5 Yorum yapilmis

 1. ahmet ceyran yorum tarihi 28 Ekim, 2011 17:46

  Doğu gerçekten ikiye bölünmüş.Bunu halkın izlediği tv den anlıyorsun.AKP taraftarı olanlar TRT6 izliyor,BDP li olanlar ROJ tv ve diğer kürtçe kanalları izliyor.Herkes kürtçe izliyor.

 2. PERLE İNCİ yorum tarihi 29 Ekim, 2011 12:11

  NİYE YAZMIS SİMDİ BU FELAKET HABERCİSİ BUNU?!TUHAF!OYSA HERKES BİLİYORDUKİ!KENDİSİDE BÖLENLERİN ADAMI:(

 3. Ali TEKİN yorum tarihi 31 Ekim, 2011 09:47

  hıc bı yerın bolundugu yok kardesım hakkarısı de ızmır ı de turk topragı ve oyle de kalacak bız musul kerkuk’u ısterken onlar elımızdekı yerlerden vaz gecıyorlar ne demek bu bu kadakolay bırakacaktık madem neden verdınız o kadar sehıt ı hıc mı ıcınız acımadı
  “vatan sevgısı ımandandır” hadıs-i şerif meali

 4. kubilay yorum tarihi 18 Kasım, 2011 14:14

  göz kararıp şimşek çaktığında birand denen din düşmanı soysuz ebedi cehenneme girecektir ALLAH ın izniyle

 5. muhammed yorum tarihi 18 Kasım, 2011 14:16

  içimizde yahudi generaller olmasa pkk diye birşey kalmaz

Yorum yap