965) 82 ÜLKEDE “KAPİTALİZME ÖLÜM” EYLEMLERİ

Yayin Tarihi 16 Ekim, 2011 
Kategori BASIN-YAYIN

İŞGAL YANGINI

image00118.jpg

17 Eylül’den beri ABD’de “Wall Street’i işgal et” adıyla devam eden kapitalizm karşıtı eylemler, dünyaya yayıldı. 82 ülkede on binler sokaklara döküldü. ABD’nin aksine Avrupalı bazı işgalciler şiddet kullandı. En büyük protestoya ev sahipliği yapan Roma’da vitrinler kırıldı, bir bakanlık binası ateşe verildi, araçlar yakıldı.

 

ABD’de yaygın destek bulan, ekonomik eşitsizliği protesto eylemleri dün tüm dünyaya yayıldı. ABD’nin finans merkezi Wall Street’i işgal eden eylemcilerden esinlenen, sosyal paylaşım siteleri Facebook ve Twitter üzerinde örgütlenen göstericiler, 15 Ekim’i küresel protesto günü ilan edip sokaklara döküldü.

Asya, Afrika, Avrupa, Kuzey Amerika, Latin Amerika’dan 82 ülkedeki 951 şehirde düzenlenen protesto gösterilerinde mesaj aynıydı: “Ekonomik kriz, işsizlik ve sosyal eşitsizliği durdurun”

ROMA SAVAŞ ALANINA DÖNDÜ / FOTO GALERİ

‘Kapitalizme ölüm’

Asya’nın finans merkezi Hong Kong’da 500 kadar kişi eylem yaptı. Tokyo’daki eylemlerde göstericiler, nükleer karşıtı sloganlar da attı. Hosei Ünivertesi’nden 22 yaşındaki Japon öğrenci, Wall Street’teki eylemlerden etkilendiğini söyleyerek “Aynı öfkeyi hissediyorum” dedi. Sydney’deki eylemler de 600 kadar gösterici, Avustralya merkez bankasının dışında kamp kurdu. Avrupa’da katılım daha genişti. Frankfurt’da beş bine yakın kişi Avrupa Merkez Bankası’nın önündeki protestoya katıldı. Saraybosna’daki eylemlerde Che Guevara posterleri taşıyan göstericiler, “Kapitalizme ölüm, insanlara özgürlük” sloganları attı. Londra’da, Menkul Kıymetler Borsası önünde yüzlerce kişi bankacılık sistemini ve hükümetin kesinti planlarını protesto etti. 

MADRID VE VALENCIA’DA BİNLERCE İSPANYOL SOKAKLARDA / FOTO GALERİ

 

ARAP BAHARIYLA BAŞLADI

Ekonomik krizi protesto gösterileri, Arap Baharı’ndan sonra Avrupa’da ilk kez, işsizlik rekoru kıran İspanya’da 15 Mayıs’ta “Indignados” (Öfkeliler) hareketiyle başlamıştı. Dünya ekonomisinin lideri ABD’de birkaç haftadır devam eden “Wall Street’i İşgal Et” eylemleriyle tepki dünyaya yayıldı. Yunanistan’da eylemlerin yanı sıra grevler de var. Aralarında Salman Rüşdü, Neil Gaiman, Jennifer Egan, Michael Cunningham’ın olduğu 100 yazar da eylemlere destek açıklamasında bulundu. 

‘BLACK BLOC’ ROMA’YI YAKTI

İtalya’nın başkenti Roma en kalabalık eyleme sahne oldu. Ülkenin en zengin iş adamlarından Başbakan Silvio Berlusconi’ye öfkeli onbinler sokaktaydı. Polise göre 80 bin, eylemcilere göre 250 bin kişi yürüdü. Akşama doğru bir grup gösterici, iki arabayı ateşe verdi, bazı dükkanların camlarını kırdı. Ardından İtalya Savunma Bakanlığı’na ait Via Labicana’daki ek bina kundaklandı. 2 bin polis yüzlerce göstericiye tazyikli suyla müdahale etti. Birçok bankaya saldırıldı, tarihi ve turistik mekanlarda hayat durdu. 
“Black bloc” (kara blok) taktiğini kullanıp maskeli olarak saldırılar düzenleyen eylemciler, gün boyunca barışçı yürüyüşler yapan diğer protestocular tarafından provokatörlükle suçlandı. “Aciz” polis de eleştiriliyor. 

 

BAY SIZINTI: BİRLEŞİYORUZ

İSVEÇ’teki bir tecavüz davasıyla bağlantılı olarak İngiltere’de tutuklanıp kefaletle şartlı salıverilen WikiLeaks internet sitesinin kurucusu Julian Assange da dün Londra’da düzenlenen gösteriye katıldı. 
Sabah, Assange’ın maskeyle yürüyüşe katılıp bu yüzden gözaltına alındığı iddiası ortaya atıldı. Ancak Assange öğleden sonra meydana geldi ve “Maske takmama polis izin vermedi. Servetlerini İsviçre hesaplarında saklayanların kimliklerini gizlemesine izin veriyorlar, ama bize izin yok. Yüzlerce kişiyi kordona alıp protesto sahasının dışında bıraktılar” dedi. ABD’de polisin “işgalcilere” getirdiği megafon yasağının Londra’da uygulanmamasından faydalanıp geniş bir kitleye hitap eden Assange şöyle devam etti: 
“Kahire’den Londra’ya bireyler açgözlü ve yoz sisteme karşı birleşiyorlar. Bu hareketin amacı kanunu yıkmak değil, inşa etmektir.”

Dünyada on binler Türkiye’de 50 kişi

Güneşin doğuşuyla Tokyo, Hong Kong, Seul, Manila gibi Asya kentlerinde başlayan gösteriler, Sydney’den Saraybosna’ya dek 82 ülkede 951 kente yayıldı. “İşgalin” Türkiye ayağı ise “Ayaklan İstanbul” başlığıyla Taksim’de yapılacaktı. Ancak Facebook’tan yaklaşık 750 kişinin katılacağını bildirdiği Gezi Parkı’ndaki protestoya dün sadece 50 kişi geldi. Daha önce yüzyüze hiç görüşmedikleri vurgulanan Türk “işgalciler,” ileri bir tarihte geniş katılımlı bir protesto düzenlemek konusunda anlaştı.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/18997735.asp

 

Paylaş:

Yorumlar

“965) 82 ÜLKEDE “KAPİTALİZME ÖLÜM” EYLEMLERİ” yazisina 4 Yorum yapilmis

 1. perle inci yorum tarihi 16 Ekim, 2011 15:50

  MUTLAK!DİNİ LDİERLERDEN!?BİRİ!BİR AKIM!BUNU DESTEKLİYORDUR!!–YADA ONLARI DESARJ EDİP..YORUP:(VAZGECİRMEK İCİN BİR PARMAK BAL*CALARLAR!–BİZEMİ?OHOOOOO ÖYLE UZAKKİ!HORUUUL HORUUULL..SOON 20 SENEDEKİ GİBİ DEVAM..

 2. perle inci yorum tarihi 17 Ekim, 2011 14:11

  ATİNADA EGİTİLMİS!!İTALYADAKİ ANARSİTMİ?YOKSA HAKLI HAREKET EDENLERMİ?DEMEK LAZIM!AMA BİRİLERİNE YAPTIKLARINDAN DOLAYI ALLAH RAZI OLSUN DEMELİ***İSTE DUAMIZ 5 VAKİT BUYDU!-ROMADANMI İDARE EDİLECEGİZ?O..LER NE İSTERLERSE O MU OLUCAK?YETEEERRRR..BRAVOOOOO!!KESKE BİZDEDE OLABİLSEYDİ:(
  ortodoks+katolik+evangelist+anglikan KUDURDUNUZ BE!YETERR:(LŞANET OLSUN SİZE(*

 3. zühal asma yorum tarihi 17 Ekim, 2011 14:12

  LANET OLSUN.HÜDAMIZIN LANETİ ÜZERLERİNDEN EKSİK OLMAZ İNSAALLAH(*İNSAALLAH*İNSAALLAH*İNSAALLAH(*

 4. zühal asma yorum tarihi 17 Ekim, 2011 14:15

  YUKARIDAKİ BEDDUAM(*TABİİKİ MÜSLÜMANLARI VE TÜRKLERİ TERÖR KANALIYLA EZEN:(YOK ETMEYE CALISAN-ROMADAKİ PLAN YAPANLARADIR(*GERCEKTEN YARADAN SESİMİZİ DUYDU Kİ;BU İNSANLAR ARTIK YOLLARA DÜSTÜ*ALLAH ONLARDAN RAZI OLSUN*EGER MÜSLÜMANSALAR*BİZEDE GELSİNLERDE BİZDE GİDELİM ARTIK ARKALARINDAN*COCUKLUK TERTEMİZ İSTANBUL TEPELERİNE HANGİ PARALARLA?VİLLA YAPTILARSA?!ONLAR İCİN BİZDE HAK*ARARIZ HİC OLMAZSA(*OHH!DER,RAHAT UYURUZ..YILLARDIR İSTANBUL DISINDA VİLLALAR LİKSLE GECE HAYATI YASAYANLARINDA ARTIK NORMAL İNSANLAR OLDUKLARINI ANLAMALARINI İSTERİZ(*

Yorum yap