963) İSRAİL PEŞTUNLAR’IN “YAHUDİ” OLDUĞU İDDİASINDA!

Yayin Tarihi 6 Ekim, 2011 
Kategori BASIN-YAYIN

İsrail Peştunlar’ın Yahudi olduğu iddiasında!

 

image0015.jpg

Taliban’ın etnik kökeni olan Peştunların İsrail’in kayıp 10 kabilesinden biri olduğu iddia ediliyor. En azından İsrail hükümeti bunu doğrulamaya çalışıyor.

 

İsrail dışişleri bakanlığı Taliban üyelerinin büyük çoğunluğunu oluşturan Peştunlar’ın, Yahudilerle atalarının aynı olduğunu ispatlamaya çalışıyor.

Hindistan ve Pakistan’da üyeleri bulunan, Afganistan’daki en büyük etnik topluluk olan Müslüman Peştunlar’ın, Tevrat’ta ve İncil’de İsrail topraklarından, Milattan Önce 721’de sürülen Efraim kabilesinin soyundan geldiği iddia edildi. İddiaya göre, Peştunlar’ın folklor ve kültüründe, Yahudiler’le bu “akrabalığı” kanıtlayan çok sayıda referans bulunuyor. İbadetleri, kıyafetleri, ailesel gelenekleri ve mutfakları arasındaki benzerlikler de bu iddiaların desteklemek için kullanılıyor. Tüm bunlara dayanarak Peştunların Yahudi kökenli olduğu sonucuna varılıyor.

Raporda, 1973 yılına kadar Kabil’de hüküm süren Afganistan’ın son kralı  Zahir Şah’ın,  ailesinin Bünyamin Peygamber soyundan olduğunu söylediğine dikkat çekiliyor.

Geçen yıl, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’ın da Yahudi asıllı olduğuna dair söylentiler ortaya atılmıştı.

Bugüne kadar Yahudiler ve Peştunlar arasındaki bağlantı sadece akademik çevrelerde konu olmuş, ancak şimdi Mumbai’den bir Hintli bir araştırmacı olan Şahnaz Ali, iki topluluktan aldığı DNA örnekleri ile teoriyi test etmek için İsrail’den hibe aldı. Araştırmacı İsrail’in Hayfa Technion Enstitüsü’nde çalışacak.

Kendisi de bir Peştun olan Lucknow Üniversitesi’nden Dr. Navras Afreedi de atalarının Efraim kabilesinden Yahudiler olduğuna inanan ve yıllardır bu bağlantıyı inceleyen isimlerden biri… Araştırmalarının “bilimsel olarak analiz” olarak ele alınmasından mutlu olduğunu söyleyen Afreedi, böyle bir çabanın olumlu sonuçları olacağına ve “Müslümanlar ve Yahudiler arasındaki düşmanlığın ortadan kalkmasına” neden olacağını savundu.

Çok sayıda kabile ve etnik gruptan oluşan Afgan halkına yönelik daha önce de farklı iddialar ortaya atılmıştı. Bilim adamları, ülkenin kuzeyinde yaşayan ‘sarışın’ Afganların  Büyük İskender’in askerlerinin torunları olduğunu öne sürmüştü.

DÜNYA BÜLTENİ

 

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap