96) YENİ SİYASİ AKIM : FETHULLAHÇILAR, “GÜLENİST” OLDU !

Yayin Tarihi 11 Şubat, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

 Fethullahçılar GULENİST oldu

The Economist dergisinde Fethullah Gülen taraftarlarının faaliyetleri aktarılırken ‘The Gulenists’ ifadesi kullanıldı.

11 Şubat 2008 / 08:15

image00137.jpg

The Economist dergisinde yayımlanan, “Dini Uyanış – AKP hükümeti Kürt desteğini almak için İslamı kullanıyor” başlıklı makalede, “Fethullahçı”lar, ilk kez “Gülenist” (The Gulenists) olarak tanımlandı. İngilizce makalelerde daha önceleri “Fethullahci” olarak söz ediliyordu.

İslami akımların ve AKP’nin çalışmalarının mercek altına alındığı makalede, Fethullah Gülen’in müritlerinin faaliyetleri aktarılırken “The Gulenists” ifadesi kullanıldı.

“Fethullahçılığın, bir ‘izm’ olarak tanımlanması bir ilk özelliği taşıyor. Makalede şu tespitlere yer verildi:

“Türkiye’nin zengin İslami tarikatları, Kürt oylarını kazanmasında AKP’ye yardım ediyor. İsimlerini, ABD’de ikamet eden liberal Müslüman din adamı Fethullah Gülen’den alan Gülenistler (The Gulenists) aralık ayındaki Kurban Bayramı’nda 60 bin aileye et dağıttı.

Birçok Gülenist doktor da Kürt bölgelerinde ücretsiz sağlık kontrolü yaptı. Mesajları, Türklerin ve Kürtlerin İslam dinine göre kardeş olduğu ve Türkçü olsun Kürtçü olsun milliyetçiliğin kötü olduğu. Bu İslamcı tarikatlar, bölgede güçlü köklere sahipler.”

59. Hükümet döneminde Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan sorumlu olan Devlet Bakanı Prof. Dr. Mehmet Aydın, Yenişafak gazetesine verdiği bir demeçte, 20. yüzyılın en büyük talihsizliklerinden birinin dini ideolojiye dönüştürmek olduğunu belirterek, şunları söylemişti:

“Din ideoloji değildir, daha geniş bir dünyadır. Din, bir ‘izm’ değildir. İslam ile İslamizmi birbirine karıştırmamak gerekir. İslamizm siyasal bir ideolojidir.”

image00215.jpg

Milliyet

 

Paylaş:

Yorumlar

“96) YENİ SİYASİ AKIM : FETHULLAHÇILAR, “GÜLENİST” OLDU !” yazisina 5 Yorum yapilmis

 1. Yılmaz Karahan yorum tarihi 11 Şubat, 2008 14:39

  NEREDEN NEREYE !
  EĞER BİR TANIMLAMA DA “İST” VARSA , “İZM” DE VARDIR…
  BÜTÜN “İZM”LERİNDE SOSYAL, SİYASİ VE EKONOMİK TEKLİFLERİ BULUNUR.
  HOCA EFENDİ, NUR CEMAATİ LİDERLİĞİNDEN, “GÜLENİZM” LİDERLİĞİNE GEÇİŞ YAPTIYSA BUNU AÇIK BİR ŞEKİLDE İFADE ETMELİDİR…

 2. Mustafa YAZKA yorum tarihi 11 Şubat, 2008 14:43

  Amerikada ikamet edip islam dünyasında ne gibi haberi olduğu meçhul birinden nasıl bir toplum olur tahmin edilmesi zor durum değilmidir?

 3. yaşar toptaş yorum tarihi 11 Şubat, 2008 15:04

  siz fethullah güleni tanıyormusunuz arasında sohbetinde bulundunuzmu kasetlerini dinleyip kitaplarını okudunuzmu tutturmuşunuz bir fethullahçılık o da bunu reddediyor onun tek suçu menfi milliyetçiliğe karşı olması ve sizin siyasi görüşünüze itibar etmemesi herkes sizden olmak zorunda değildir ben milliyetçiyim ama içi boşaltılmış milliyeçi değil yani hem müslümanım hemde türküm kimileri gibi islamı reddetmiyorumbana göre şu görüş yanlış türk olsunda hangi dinden olursa olsun bu görüş yanlış türkler eğer asıllarını korumuşlarsa bunu islama borçlular

 4. A.utankaç yorum tarihi 14 Şubat, 2008 23:43

  Bu ülke neden gelişmedi,neden muaassır medeniyetler seviyesine çıkamadı,ATATÜRK ilke vede inkılaplarını tam uygulamıyan siyaset vede dinci kesim yüzünden,bir asır önce kurtuluş savaşından sonra,müthiş devrimler yaparak bu ülkeyi karanlıktan aydınlığa çıkaran bir liderimiz var,onun peşinden gitmedikte ,bir avuç mollanın peşinden din istismarı yapan tirilyonerlerin peşinden giden zavallı milletim,sana islamiyetini yaşamamı dedi ATATÜRK,halkım önünde ağlayıp duran din istismarcısı,FETTULLAHCISI,NAKŞİBENDİCİ VS VS Atatürk yasaklamadımıydı tekke ve zaviyeleri, ONDAN SONRA AĞLANMIYALIM ELLER AYA BİZ YAYA DİYE,batının teknoloji vede medeni kültürünü elbette almamız lazim elzemdirde neden korkuyoruz batılılaşmaktan,hangi islami devlet gelişmiştir bir bakın orta doğuya hepsi amerika sömürgesi,bizide dümen suyuna aldı zaten yakında egemenliğimizde kalmıyacak.bırakın bu gülenciliği siz gelin CUMHURİYET AŞKINA,ATATÜRK AŞKINA, TARİHİ BİZ KURDUK ÖYLE BİR ırkın ahvadıysak ayırım yapma zamanı değil birleşelim çocuklarımıza bağımsız,müreffeh bir ülke bırakalım,yarın ATAM ÇIK SAMSUNA birdahada kurtuluş savaşını başlat demeden çünki gelmiyecek o birdaha ama rehber bıraktı,sana EY TÜRK GENÇLİĞİNE HİTABESİNİ iyi anlıyalım.saygılar

 5. ÖZGÜR KADIN yorum tarihi 15 Şubat, 2008 03:38

  Merak ediyorum ! BENİM HEM ANNEM HEM BABAM UZUN ÖMÜRLÜLERDİ .İKİSİDE 16- 17 YAŞINDAN BERİ ÇALIŞTILAR HEM DE İYİ MAAŞLARLA EMEKLİLİKTEN SONRADA ÇALIŞTILAR TUTUMLU MAZBUT İNSANLARDI İSRAF ETMEZLERDİ BİRİKTİRİRLERDİ.SONUNDA YALNIZCA İYİ BİR APT DAİREMİZ OLDU HEPSİ BU.BİRİNCİ DERECE DEN İKİ DEVLET MEMURU ANCAK BİR DAİRE ALABİLMİŞLER BİR ÖMÜR ÇALIŞIP İKİ DE ÇOCUKLARI OLMUŞ. GELELİM GÜLEN BEYE BU MALİKANELER OKULLAR ZIRHLI ARABA FİLOLARI ÖZEL UÇAKLARI VE HELİKOPTERLERİ MALİKANEDE ÇALIŞANLARI KORUMALARI HANGİ İMAM PARASI İLE HANGİ HELAL KAZANCI İLE YAPTI VE YAPIYOR GERÇEKTEN MERAK EDİYORUM.AMERİKA VEYA MÜSLÜMAN KARDEŞLER ÖRGÜTÜ VEYA İSRAİL FİNANSE EDİYOR DENECEK . E…. TAMAM NİYE BAŞKA HOCAYA DEĞİL DE ÖZELLİKLE O BEYEFENDİYE ACABAAAA.BİLEN VARMI ACABA YOKSA HAŞA O DA PEYGAMBER GİBİ SEÇİLMİŞ BİRİMİ? SONRAAAA BEN BİRAZ SAFIM …AMERİKA EROİN SİLAH PARASININ GELİŞİNİ GİDİŞİNİ TAKİP EDER TALİBANA AKAN PARAYI TAKİP EDER ORAYA AKAN PARAYIDA BİLİYODUR. AMA BİZİM HÜKÜMETLER BU AKAN ÇEŞME NERDEN GELİR NEREYE GİDER HİÇ UMURSAMAZMI.MALİYE HAZİNE POLİS MİT BAŞBAKANLIK VB BÜTÜN KURUMLAR ARAŞTIRMAZLARMI . HANİ BİLGİ BAKIMINDAN.! BUNLARI ÇOOOOK MERAK EDEİYORUM?

Yorum yap