95) AKP, HAMAS GİBİ YÖNETİYOR !

Yayin Tarihi 11 Şubat, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

AKP,Türkiye’yi Hamas gibi yönetiyor

image00135.jpg

İran Laik Toplumu isimli sivil toplum örgütünün lideri, Başbakan Erdoğan’ı bakın nasıl suçladı

Ahmet Görmez / ANKA


Merkezi Londra’da bulunan İran Laik Toplumu isimli sivil toplum örgütünün lideri Fariborz Pooya, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı, Türkiye’yi Hamas gibi yönetmekle suçladı. Pooya, türbanın Türkiye’de serbest bırakılmaması gerektiğini de söyledi.Pooya, ANKA’ya verdiği özel demeçte, türbanın üniversitelerde serbest bırakılmasının, laiklik açısından büyük tehlikeler doğurabileceğini söyledi. İran’da sol eğilimle başlayan devrimin daha sonra İslamcı bir devrim halini aldığını kaydeden Pooya, siyasal İslam’ın Türkiye’de de etkin olduğunu savundu.

Hamas’ın da Filistin’de seçim kazandığına dikkat çeken Fariborz Pooya, “AKP Hükümeti’ni Hamas’a mı benzetiyorsunuz” sorusuna, “Kesinlikle. Bazen silahla kazanamadıklarını sandıkla kazanırsın. Hamas, AKP ya da İran’daki yönetim, hepsi aynı kökenden geliyor. Hepsi siyasal İslam kökeninden geliyor” dedi.Türkiye’de son dönemde gündemin ana maddesi haline gelen türban tartışmalarını da bu çerçevede gördüğünü belirten Pooya, kamuya hizmet eden memurların kesinlikle türban takmaması ve bütün dini simgelerden uzak durması, üniversitelerde türbanın her şekilde yasaklanması gerektiğini belirtti. Pooya, bunun aksi halinde laikliğin tehlikeye girebileceğini savundu.

İNGİLİZ LAİKLERDEN ATATÜRK UYARISIİngiliz Ulusal Laik Toplumu örgütü yöneticisi Stephen Harvie de üniversitelerde türbanın serbest bırakılması tartışmalarının, Atatürk’ün yaptıklarına tamamen karşı bir adım olarak değerlendirdiklerini söyledi.

İngiltere’de kiliseye giden kesimlerin çoğunlukla düşük eğitim seviyesinden insanlar olduğunu belirten Harvie, eğitim kurumlarında dini simgelerin kullanılmasının yanlış olduğuna inandığını belirtti. Harvie, üniversiteye gidenlerin haç, davud yıldızı, türban ya da sih türbanı gibi dini simgeleri taşımaması gerektiğine inandıklarını kaydetti.

 

VATAN

Paylaş:

Yorumlar

“95) AKP, HAMAS GİBİ YÖNETİYOR !” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. muhalif muhalif yorum tarihi 11 Şubat, 2008 16:43

    ingilizlerin türkleri ,türkiyeyi sevdiklerine de şahit oluyoruz. allah allah ne yaman çelişki.ya biz yabancılaşıyoruz ya yabancılar türkleşiyor mu diyecegim ama ingilizden dost olmayacağına göre demeki bizi kendilerine benzetmişlerki bize sahipleniyorlar.

Yorum yap