943) MALEZYA 11 UYGUR TÜRK’ÜNÜ ÇİN’E TESLİM ETTİ!

Yayin Tarihi 23 Ağustos, 2011 
Kategori BASIN-YAYIN

Malezya ve Çin arasında Uygur işbirliği

image00131.jpg

Çin’in Uygurlara yönelik kanlı baskısı sürerken, Malezya ülkesine sığınan 11 Uygur’u Çin’e verdi, beş Uygur ise sırasını bekliyor 

 

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, geçtiğimiz hafta Çin’e gönderilen 11’inin ardından beş Uygur’un daha Malezya tarafından sınırdışı edilme tehdidi altında olduğunu bildirdi.

Malezya hakları aktivistleri Pekin yönetimi tarafından kötü muamele görecekleri konusunda uyarmasına rağmen, ‘insan kaçakçılığı’ iddiasıyla gözaltına alınan 16 Uygur’dan 11’i önceki hafta sınırdışı edilmişti. Geçmişte Çin’e iade edilen Uygurlar uzun süre hapis veya ölüm cezalarına çarptırıldı.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Kuala Lumpur ofisindeki BM yetkilileri, kendilerine erişim izni verilmeden, geçen hafta 11 Uygur’un sınırdışı edilmesine tepki gösterdi.

BMMYK yetkilileri gözaltında kalan beş Uygur’la görüşebilmek için Malezya hükümetinden izin bekliyor. Uygurlar’ın Çin’e gönderilmek yerine Malezya’da adil hukuk sürecinden geçmeleri çağrısı yapan yetkililer ve insan hakları aktivistleri, Çin yönetiminin Pakistan ve Tayland’ın ardından Malezya’daki Uygurlar’ın da peşine düştüğüne dikkat çekti.

Malezya yönetimi ise, Uygurlar’ın ‘yasadışı dökümanlar hazırlayarak ülkeye Çin vatandaşları getirdiklerini” iddia ediyor.

BMMYK, sınırdışı edilen 11 kişinin kimliklerini açıklamadı, ancak polis kalan beş Uygur’un BMMYK tarafından verilen kimlik kartlarına sahip olduğunu belirtti.

 

UNHCR’DEN MALEZYA’YA TEPKİ

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) tarafından yapılan açıklamada, Malezya yönetiminin Uygurlara yönelik tutumu eleşltirildi.

UNCHR tarafından yapılan açıklamada, Malezya yönetiminin BM’ye bilgi vermeden Uygur vatandaşlarını Çin’e iade etmesi eleştirildi.

UNCHR’nin Kuala Lumpur yetkililerinden Yante İsmail Associated Press (AP)’ye verdiği demeçte, geçen hafta 11 kişinin Malezya tarafından sınırdışı edilmesini eleştirirken; “Çin’e iade edilen beş göçmenin durumları hakkında da Malezya yönetiminden bilgi istiyoruz,” denildi.

İsmail, UNCHR olarak Malezya yönetimine düşünlerini ifade ettiklerini, şayet bu kişilerin suç işlediğine dair bir bulgu varsa, Malezya’dan sınırdışı edilmeden güvenli bir şekilde yargılanması gerektiğini ifade etti.

İnsan Hakları Örgütü (HRW) New York şefi Phill Robertson ise Uygurların yakalanmasının Çin yönetiminin Uygurlara yönelik baskısının bir parçası olduğunun altını çizdi.

 

MALEZYA’DAN İNSAN KAÇAKÇILIĞI AÇIKLAMASI

Uygur vatandaşların gözaltına alınması ile ilgili açıklama yapan Malezya Ulusla Güvenlik Şefi Halid ebu Bekir, Uygurların yakalanması ve sınırdışı edilmesinin sebebi olarak insan kaçakçılığını öne sürdü.

Açıklamasında Halid, “Tayland ve Malezya topraklarında insan kaçakçılığı yoğun olarak yaşanmakta, buna karşı çeşitli önlemler alınmakta,” dedi.

 

DAHA ÖNCE DE PAKİSTAN BEŞ UYGURU ÇİN’E TESLİM ETTİ

Pakistan’da ülkenin çeşitli bölgelerinde tutuklanan ikisi çocuk, biri kadın beş Çin vatandaşı Benazir Butto Havalimanı’na getirilerek Çin’e gönderildi.

Çin vatandaşlarının neden sınırdışı edildiği ile ilgili herhangi bir bilgi verilmezken Pakistan’ın geçmişte de Doğu Türkistanlıları Çin’e iade ettiği biliniyor. 1997’de 14, 2002’de yedi, 2009’da ise dokuz Doğu Türkistanlı Pakistan tarafından Çin’e teslim edilmişti.

Öte yandan Doğu Türkistan İslami hareket Lideri Hasan Mahsum 2003’te Pakistan Ordusu tarafından öldürülmüş, aynı teşkilatın başka bir üst düzey yöneticisi Abdulhak Türkistani ise geçen yılın Ocak ayında insansız hava aracı saldırı sonucu ölü bulunmuştu.

DÜNYA BÜLTENİ

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap