942) RUSLARIN “BERİNG BOĞAZI PROJESİ”

Yayin Tarihi 21 Ağustos, 2011 
Kategori BASIN-YAYIN

Ruslardan çılgın proje

 

image00128.jpg

Moskova yönetimi, Asya kıtasını Bering Boğazı’nın altından Kuzey Amerika kıtasına bağlayacak bir tren yolu tüneli projesi üzerinde çalışmalara başladı!

Hafta içinde Devlet Başkanı Dimitri Medvedev’inRusya’nın Uzakdoğu Federal Temsilci YardımcısıAleksander Levinthal tarafından açıklanan proje, 106 kilometrelik bir denizaltı tüneli ile Trans-Sibirya Demiryolu’nu Alaska’ya bağlamayı amaçlıyor. 

MALİYETİ 99 MİLYAR DOLAR


Teknik olarak mümkün görünen projenin yaklaşık 99 milyar dolara mal olacağı öngörülürken, gerekli özel yatırım kaynağının sağlanması halinde 15 yıl içerisinde tamamlanabileceği belirtiliyor. Rusya’nınBering Boğazı’na bir tünel inşa etme planı, ilk olarak 1905 yılında Çar II. Nikolas tarafından ortaya atılmıştı.

Moskova yönetimi, tünelin devreye girmesiyle dünya yük taşımacılığından en az yüzde 3’lük bir pay elde etmesini ve yılda 11.5 milyar dolara yakın bir gelir sağlamasını bekliyor. Projenin Rusya, ABD ve Kanada tarafından ortak yürütülmesi planlanıyor. Tünelin açılmasıyla birlikte, Londra’dan New York’a kadar trenle gidilmesi mümkün olacak.

http://ekonomi.haberturk.com/makro-ekonomi/haber/661409-ruslardan-cilgin-proje

 

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap