94) YABANCI GAZETELERİN, TÜRBAN MANŞETLERİ…

Yayin Tarihi 10 Şubat, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

 

Yabancı gazetelerin TÜRBAN MANŞETLERİ

Türban değişikliğinin onaylanması dünyanın gündemine oturdu.

10 Şubat 2008 / 12:35

image00132.jpg

Dünya medyası,

“İslamcı hükümet, laik devletin direklerinden birini kırdı”,

“Parlamento, muhafazakar İslam’ın yükselen etkisini kabul etti”,

“Parlamento, son bir kavga için sahneyi hazırladı”,

“Ordu sessiz kaldı”,

“Tarihi karar”,

“Laiklere meydan okudular” gibi yorumları yaptı.

WP:“TBMM MUHAFAZAKAR İSLAM’IN YÜKSELEN ETKİSİNİ KABUL ETTİ”

Washington Post, türban oylamasının AKP için “zafer” olduğunu belirtirken TBMM’nin, “Müslüman dünyasının en kararlı laik cumhuriyetinde muhafazakar İslam’ın yükselen etkisini kabul ederek” türban yasağını kaldırdığını yazdı. Gazete, “Kritik bir biçimde Türk ordusu, oylamadan hemen sonra sonuca reaksiyon göstermedi” ifadesini kullandı.

EL PAİS: “İSLAMCI HÜKÜMET LAİK DEVLETİN BİR DİREĞİNİ KIRDI”

İspanya’nın en büyük gazetesi El Pais ise, “İslamcı hükümet laik devletinin direğini kırdı” spotu kullanıldığı haberde “Türkiye’deki laik devletin direklerinden biri olan üniversitelerdeki türban yasağı, dün Ankara’daki Parlamentoda kesin bir biçimde kırıldı” yorumunu yaptı.

NYT: “PARLAMENTO, SON BİR KAVGA İÇİN SAHNEYİ HAZIRLANDI”

New York Times de, Türk parlamentosunun laiklerle son bir kavga için sahne hazırladığını öne sürdü. Birçok laik Türkün, AKP’nin Türkiye’ye “kendi muhafazakar değerlerini” empoze edeceği kaygısını taşıdığını kaydeden gazete, dindar Türklerin artık “elitin bir parçası” olduğu ve kamu alanının nasıl paylaşılacağı konusunda zor konuların ortaya çıktığı yorumunu yaptı.

MONDE: “ORDU SESSİZ KALDI”

Fransız gazetesi Le Monde, Cumhurbaşkanı Gül’ün değişikliklerini hemen onaylanması beklentisini dile getirdiği haberinde “Parlamentoda azınlıktaki laik kesimin, sokaklarda yoğun bir biçimde harekete geçtiğini” belirtirken “Kemalistler ile AKP arasındaki bu yeni tartışmada ordu sessiz kaldı” dedi.

FİGARO: “TÜRBAN İÇİN KİLİT ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ ONAYLANDI”

Fransız Le Figaro da, “Türk milletvekilleri, hayati bir oturumda üniversitede İslami başörtüsünün yasallaşmasına yönelik kilit anayasa değişikliklerini onayladılar” diye yazdı. Gazete, değişikliklerin onaylandığı sırada on binlerce insanın Ankara’da gösteri yaptığına dikkat çekti.

BBC: “TÜRBAN KONUSU BÖLÜYOR”

İngiliz BBC ise, türbanın her iki tarafta güçlü tepkilere yol açtığını belirterek konunun Türkiye’de çok büyük bir ayrışmaya yol açtığını kaydetti. BBC, “Konu, devletin katı laik olduğu Türkiye’de çok bölüyor ve protestolar bekleniyor” dedi.

DW: “TARİHİ KARAR”

Alman Deutsche Welle de, “Türk parlamentosu, karşıtlarının laik devletin temellerini zedeleyecek tarihi bir karar ile üniversitede kız öğrencilerinin türban kullanması yasağını kaldırılmasını onayladı” derken Ankara’daki on binlerce kişinin anayasa değişikliğine karşı protesto ettiğine dikkat çekti.

ANGELES TİMES: “MİLLETVEKİLLERİ LAİKLERE MEYDAN OKUDU”

ABD’li Angeles Times de, milletvekillerinin, laiklerin protestolarına “meydan okudukları”nı belirtirken oylamanın üniversitelere, yargıya ve ordunun liderliğine “hakim” olan laik kesim ile son yıllarda daha büyük bir “siyasi güç” kazanan daha dindar Türkleri arasındaki çok çatışma olduğunu öne sürdü.

Hürriyet

 

Paylaş:

Yorumlar

“94) YABANCI GAZETELERİN, TÜRBAN MANŞETLERİ…” yazisina 3 Yorum yapilmis

 1. kamer erdoğan marold yorum tarihi 10 Şubat, 2008 22:22

  TÜRKLERİN DİNDARLIĞI BAZI AVRUPALI SİYASETCİ VE GAZETECİLERİ NEDEN BU KADAR RAHATSIZ EDİYOR ANLAMADIM…KENDİ DİNDAR SİYASETCİLERİNİ NE ÇABUK UNUTUYORLAR…İĞNEYİ KENDİLERİNE ÇUVALDIZI BAŞKALARINA BATIRSINLAR…DİNDARLIK SADECE ONLARA MAHSUS BİR OLGU DEĞİL…HER ŞEYDE OLDUĞU GİBİ BUNDA DA BİZİ KÜÇÜK GÖSTERMEK İÇİN NE KADAR UĞRAŞIRLARSA UĞRAŞSINLAR TÜRK HALKI BÖLÜNMEZ BİR BÜTÜN OLMAYA DEVAM EDECEKTİR…ALLAHIN İZNİYLE…BAYRAĞIMIZLA,CAMİMİZLE,DEMOKRATİL VE LAİK BİR ÜLKE OLARAK DAHA BİNLERCE YIL YAŞAMAYA DEVAM EDECEĞİZ…NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE…

 2. yaşar toptaş yorum tarihi 11 Şubat, 2008 10:12

  20-30 yıl önce böyle bir sorun yoktu ülkeyi bu hale getirenler utansın yalnız şu sorunun cevabını milletçe vermek zorundayız laiklik din ve vicdan özgürlüğümü yoksa islam düşmanlığımı

 3. Av.Yaşar Metehanoğlu yorum tarihi 15 Şubat, 2008 14:51

  Neden Allah’ı ve Hz.Muhammed’i yok sayıyoruz.Ben bir avukatım.Hobi olarak kur’anın türkçesini ve kütübi sitte diye bilinen 24 ciltlik hadis kitabını yani Hz.Muhammed’in bize açıkladığı bilgileri içeren kitabı okudum.
  Kur’an Nuh’un gemisinin Diyarbakır yakınındaki 2600 m.yüksekliğindeki ve her türlü canlı barınağı olabilme vasfındaki C U D İ dağına indirildiğini yazıyor.
  Ermeni iddası olan Ağrı dağına Nuh’un gemisinin indiği haber ediliyor.C u d i gizleniyor.
  Hz.Muhammet”,dünyadaki bütün insanlar Nuh’un üç oğlundan ..Ham,Sam,Yafes’ten türemiştir.Nuh ölürken Afrikayı Ham'(Siyah)a, Avrupayı Sam(Sarı)ya Asyayı ise Yafes(Beyaz)e miras olarak bırakmıştır,,diyor.
  Kürtler’in kim olduğuna gelince yine Peygamberimiz şunları bildiriyor: Sam soyundan olan Hz.İbrahim Peygamberin 2 karısı ve bir cariyesi vardı.Karısından biri yine sam yani samii yani sarı ırktandı Adı:Sare idi.Ondan bir oğlu oldu .Adı İ s h a k idi ve Hz.İbrahim ölürken Şam’ı yani Suriyeyi ona miras bıraktı.
  İkinci karısı Hacer.yani taş anlamına gelen ve Mısır Valisinin hediye etttiği hucur-esir-yani zenci güzeli karısından ise İsmail Peyğamber oldu ve Hz.İbrahim vefat ederken Hicaz’ı miras olarak ona bıraktı.
  Bir de cariyesi vardı.Yafes soyundan idi.Yani beyaz’ın( yani Turan,yani Türk) soyundan idi.Ondan kızı oldu.Kız’Yafes soyundan biri ile evlendi ve çoğaldı.Cariye nesline gayri menkul verilmediğinden de Suriyeden Hazar denizine kadar olan dağ sırasındaki bütün sürülerini ona bıraktı.,,
  Niçin bu veriyi bir ilmi deneyim sistemi ile hiç olmazsa incelemiyoruz.Hiç olmazsa düşünmemiz gerekmez mi?
  Darvin’in,yok 300 yıl evvelki Diyojen’in ne dediğini ciddiye alıyoruz.Ama Bizim kitabımızı Peygamberimizi görmemeye çalışıyoruz
  Bu körlük belki aldatıcı da olur..Görenler %47 den % 97 ye çıkarlar da…Gizleminin yararının olmadığını böylece biz de dünya da anlar sanıyorum.

Yorum yap