938) TÜRKİYE-SURİYE SINIRINA TAMPON BÖLGE

Yayin Tarihi 16 Ağustos, 2011 
Kategori BASIN-YAYIN

Türkiye-Suriye sınırına tampon bölge

 

image00122.jpg

Bir yandan artan terör olaylarına karşı yeni strateji üzerindeki çalışmalarını yoğunlaştıran Hükümet, öbür taraftan da Suriye’deki hareketliliğe karşı eylem planı hazırlıyor 

 

Hükümet, Suriye’den Türk sınırına toplu göçü önlemek için sınırın Suriye tarafına tampon merkezler kurmak için hazırlıklara başladı. Amaç, 1992’deki Peşmerge göçünde yaşanan manzaraların tekrarını önlemek ve Suriye’deki 500 bin Kürt’ün Türkiye’ye girişini durdurmak.

Bir yandan artan terör olaylarına karşı yeni terör stratejisi üzerindeki çalışmalarını yoğunlaştıran Hükümet, öbür taraftan da Suriye’deki hareketliliğe karşı eylem planı hazırlıyor.

 

EN KÖTÜ SENARYOYA KARŞI PLAN

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın bir süredir askeri ve siyasi bürokratların da yer aldığı güvenlik toplantılarında Suriye’deki iç karışıklığın önü alınamaz bir noktaya gelmesi durumunda devreye sokulacak senaryolar üzerinde çalışılıyor. Bunların başında da Suriye’den Türk topraklarına yönelik toplu göç yaşanması durumunda alınacak önlemler geliyor.

 

SURİYE’DEKİ 500 BİN KÜRT NE OLACAK?

Alınan bilgilere göre Hükümet, Suriye’den Türk sınırına toplu göçü önlemek için sınırın Suriye tarafına tampon merkezler kurmak için hazırlıklara başladı. Amaç, 1992’deki peşmerge göçünde yaşanan manzaraların tekrarını önlemek ve Suriye’deki 500 bin Kürt’ün Türkiye’ye girişini durdurmak.

Bu haberleri Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ise şu ana kadar doğrulamadı.

Okan Haksever / Dünya Bülteni – Ankara

 

Paylaş:

Yorumlar

“938) TÜRKİYE-SURİYE SINIRINA TAMPON BÖLGE” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. ZÜHAL ASMA yorum tarihi 17 Ağustos, 2011 20:40

    -BIRAKIN GELSİNLER.NE OLUCAK EFENDİM*BİR SECİM DAHA YAPAR!–BÖYLELİKLE;%75 OY ALIRLAR!

Yorum yap